LEGO Brickmaster Pirates

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

LEGO Brickmaster Pirates

#1 Post autor: nori »

Obrazek

LEGO Brickmaster Pirates

Ciekawostka z linii Pirates, nawiązująca stylem do Idea-Books, jednak w tym wypadku dodatkowo „wyposażona” we własne klocki.

Rok produkcji: 2009
Ilość elementów: 162
Wydawca: DK (Dorling Kindersley Books)
ISBN: 9781405341387
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 24 x 28,5 x 3,5 cm
Figurki: 2
Seria: Pirates II
Cena: 24,99 USD, 16,99 GBP (na Amazonie oraz stronie wydawcy ceny nieco niższe).

Gdzie kupić?
Strona wydawcy (DK)
Amazon

BrickLink, Brickset

1) Pudełko i instrukcja

W twardej i dość grubej oprawie kartonowej połączono dwie rzeczy: pudełko mieszczące elementy oraz instrukcję.

Obrazek

Przyjrzyjmy się na początek samej oprawie. Przód zdobi zdjęcie przedstawiające jeden z modeli do których plany budowy znajdziemy w instrukcji. Widać retusz: kryształy i szabla błyszczą się, ognie płoną, zaznaczono wystrzały z armaty oraz muszkietu. Zauważcie, że wyraźnie widać na niniejszym zdjęciu dwie szable: jedną trzyma gwardzista, drugą można znaleźć na stojaku. Jest to błąd, gdyż w zestawie występuje tylko jeden taki element. Od razu też warto zauważyć, że brak jest tu jakichkolwiek elementów zapasowych!
Dodatkowo w oprawie mamy wycięcie w formie obrysu ludzika, przez które widać kawałek plastikowej zawartości. Całość uzupełnia trochę tekstu. Ciekawe jest hasło o 16 modelach, nijak nie mogę dojść skąd ta liczba się wzięła.

Obrazek

Z tyłu kolejne hasła, notka wydawcy oraz pięć z sześciu kompozycji do których plany budowy znajdziemy w instrukcji.

Obrazek

Po otworzeniu księgi objawia nam się taki widok:

Obrazek

Po lewej stronie widnieje pudełko w którym znalazły się zapakowane w woreczek elementy. Po prawej mamy 48 numerowanych stron na których zawarto plany budowy sześciu kompozycji składających się z dwu lub więcej małych modeli. Bardzo ważne jest to, iż w danym momencie z zawartych tu elementów można zbudować tylko jedną taką kompozycje.

Na pudełku znalazło się miejsce na indeks elementów:

Obrazek

Natomiast z samego pudełka wyciągamy jeden woreczek z elementami oraz „wypełniacz” w postaci kawałka szarego kartonu.

Obrazek

Co ciekawe, elementy są zapakowane w woreczek nie zgrzewany a zamknięty paskiem z klejem (nie mam pojęcia jak taką metodę profesjonalnie nazwać ;) ).

Obrazek

Przyjrzyjmy się dokładniej samej instrukcji. Na wcześniejszym zdjęciu widać było naprawdę udany rysunek dwu postaci skazanych na swoje towarzystwo na jednej tratwie. Przewracając stronę otrzymujemy miejsce by książkę podpisać oraz podać swój wiek. Od razu widać, że wydanie skierowane jest do najmłodszych.

Obrazek

Kolejne strony to cała nota wydawcy, oraz Pirat z pochodnią pochodzący z jednej kompozycji.

Obrazek

Objawia nam się spis treści. Widać dokładnie podział na osobne kompozycje, przypominam, że w danym momencie z dołączonych elementów możemy złożyć tylko jedną. Dodatkowo prezentuję spis treści pochodzący z materiałów promocyjnych dostępnych jeszcze przed wydaniem. Jak widać niewiele się zmieniło, o dziwo nie poprawiono ustawienia zdjęć z opisami umieszczonych na prawej stronie, wygląda to cokolwiek mało estetycznie...

Obrazek

Obrazek

Układ dla każdej kompozycji jest podobny: zdjęcie wraz z krótkim „fabularyzowanym” opisem, który stara się zachęcić dziecko do zabawy oraz rozwinięcia danego tematu, indeks elementów potrzebnych do ułożenia danej kompozycji, oraz instrukcje.

Po kolei mamy:

Treasure Island

Obrazek

Pirate Beach

Obrazek

Island Harbor Fort

Obrazek

Pirate Prison

Obrazek

Island Fort

Obrazek

Weapons Cart

Obrazek

Warto przyjrzeć się nieco bliżej samym instrukcjom, gdyż naprawdę ich wykonanie pod względem estetyki zasługuje na największe uznanie. Poza nienaganną jakością wydruku, świetnym papierem, otrzymujemy dopracowane tło dla poszczególnych kroków budowy, oraz perfekcyjnie wykonane ramki prezentujące budowę pomniejszych elementów całej konstrukcji.

Obrazek

Obrazek

Instrukcja, jak i oczywiście pudełko robią jak najbardziej pozytywne wrażenie, a jak jest z samymi modelami?

2) Modele

Zacznijmy od ludzików, otrzymujemy po jednej sztuce żołnierza oraz pirata.

Obrazek


Jak widać pirat został uatrakcyjniony poprzez wyposażenie go w jedną drewnianą nogę. Żołnierz natomiast najwidoczniej jest wyższego stopnia gdyż nie obowiązuje go regulamin nakazujący dokładne golenie zarostu.

Obrazek

W kompozycjach wyraźnie powtarza się wątek poszukiwania lub pilnowania skarbu który reprezentowany jest przez złotą skrzynię zawierającą trzy różnokolorowe kryształy. W kolejności determinowanej przez instrukcję możemy złożyć:

Treasure Island

Prosty ale ładnie prezentujący się stojak na broń (oraz łopatę) wyposażony w miejsce na mapę:

Obrazek

Obrazek

Mała i naprawdę udana tratwa! Niby prosta konstrukcja i tylko parę elementów, ale według mnie prezentuje się wprost perfekcyjnie.

Obrazek

Nieregularny układ skalny, czyli mała jaskinia w której za gęstym listowiem można odnaleźć złotą skrzynię z klejnotami.

Obrazek

Obrazek

Nieregularność widać w sumie tylko na samej górze konstrukcji, ściany jaskini są o dziwo w miarę symetryczne. Natura potrafi zaskakiwać ;).

Obrazek

Biała wieża strażnicza, podobnie jak tratwa, prosta ale nader udana konstrukcja.

Obrazek

Obrazek

Armata, i znów się powtórzę: mimo prostej konstrukcji prezentuje się przepięknie! Zadbano nawet o taki szczegół jak lont.

Obrazek

Obrazek

Cała kompozycja w pełnej okazałości:

Obrazek

Po budowie pozostało trochę niewykorzystanych elementów:

Obrazek

Pirate Beach

Ruiny formacji skalnych, przy tym genialnie zaprojektowane palenisko. Uzupełnieniem jest oczywiście nieodzowna skrzynia, dodatkowo otrzymujemy aż za bardzo uproszczoną palmę, oraz pomost.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu prawdziwa ciekawostka, żołnierz w małym okręcie o napędzie ... parowym! Skąd taki pomysł? Pod względem estetyki jednak modelik zachwyca, a sam napęd parowy nadaje mu sporo oryginalności. Zobaczcie jaki element został wykorzystany jako ster.

Obrazek

Obrazek

Nastał czas spotkania pirata z żołnierzem.

Obrazek

Po budowie zostało całkiem sporo elementów:

Obrazek

Island Harbor Fort

Kolejna tratwa, tym razem wyraźnie widać, że pirat sklecił ją dosłownie z czego się dało i co miał pod ręką. Efekt jest bardzo przyzwoity.

Obrazek

Obrazek

Prosty kamienny „stojak” na skrzynię.

Obrazek

Obrazek

Mały fort żołnierza, wraz z malutką katapultą. Mimo że konstrukcja nie jest brzydka to jednak w czegoś mi w niej brakuje...

Obrazek

Obrazek

Zdjęcie całości:

Obrazek

Oraz sporej garści elementów niewykorzystanych:

Obrazek

Pirate Prison

Płytka, dosłownie trzy elementy, uchwyty i łopata w nich umocowana. Ot i mamy małe nie-wiadomo-co.

Obrazek

Obrazek

Wóz z dwoma muszkietami. Prosta i estetyczna konstrukcja.

Obrazek

Obrazek

Skalne więzienie w którym nieszczęście miał znaleźć się żołnierz. Trochę za bardzo symetryczne, ale i tak konstrukcja jest całkiem urokliwa. Jeżeli oczywiście można tak powiedzieć o więzieniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całość w jednym zestawieniu:

Obrazek

Oraz elementy które zostały po budowie:

Obrazek

Island Fort

Dziwne brzydactwo. Mała katapulta na wózku w którym za podporę służy łopata.

Obrazek

Obrazek

Za to tym razem fort żołnierza prezentuje się całkiem okazale. Wzniesiono go na skałach wśród których ukryto skrzynię ze skarbami. Pomost nadaje uroku, odbiera go nieco prostackie drzewko.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać pirat z uporem próbuje odzyskać skarb.

Obrazek

Elementy niewykorzystane w tej kompozycji:

Obrazek

Weapons Cart

Zasadzka którą urządził pirat. Można to różnie tłumaczyć, ale na pewno ta konstrukcja jest co najmniej dziwna...

Obrazek

Obrazek

I sporych rozmiarów wóz na którym znalazło się miejsce zarówno na skrzynię jak i komplet uzbrojenia. Żołnierz będzie musiał się trochę natrudzić by przewieźć całe to ustrojstwo.

Obrazek

Obrazek

Zdjęcie całości:

Obrazek

Oraz spora ilość elementów pozostałych z budowy:

Obrazek

Wcześniej wspominałem że nijak nie mogę doliczyć się tych 16 konstrukcji, przypatrzmy się więc dokładnie:
Mamy 6 kompozycji, w każdej następujące ilości modelików:
Treasure Island - 5
Pirate Beach - 2
Island Harbor Fort - 3
Pirate Prison - 3
Island Fort - 2
Weapons Cart - 2
Suma mi jak byk wychodzi 17. A używam do liczenia wszystkich palców u rąk i u nóg.

Słowem podsumowania muszę przyznać, że pomysł takiego wydania był rewelacyjny. Szczególnie że połączono go z nienaganną realizacją. Należy pamiętać, że nie jest to tak naprawdę zestaw, ale książka, i zapewne w takiej formie będzie rozprowadzana. Prawdopodobnie każdy rodzic chętniej sięgnie właśnie po taką publikację niż stricte zabawkę. Natomiast dziecko zachęcone zabawą w „składanie plastikowych elementów”, zainteresuje się już pełnoprawnymi zestawami. A rodzic za namową swoich milusińskich nie będzie miał innego wyjścia jak sięgnąć po portfel... Niezła zagrywka marketingowa?
Obok niniejszego dostępna jest też analogiczna książka nawiązująca do serii Castle. Prywatnie mam nadzieję, że na tym się nie skończy.

Ponownie składam ogromne podziękowania dla Nexusa, tym razem za wielką niespodziankę ;).
Ostatnio zmieniony 2009-12-24, 23:04 przez nori, łącznie zmieniany 4 razy.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

rh

#2 Post autor: rh »

nori pisze:Ciekawe jest hasło o 16 modelach, nijak nie mogę dojść skąd ta liczba się wzięła.
Czy to przypadkiem nie coś w stylu zestawów z serii Creative Building, gdzie też były "ciekawe" wartości, a instrukcja pokrywała tylko część z nich? A reszta na obrazkach ....
nori pisze:Ponownie składam ogromne podziękowania dla Nexusa, tym razem za wielką niespodziankę ;).
Pozazdrościć :)

A sam Brickmaster - zgadzam się, że wręcz rewelacyjna zagrywka marketingowa. Może to podnieść sprzedaż, pytanie czy będzie to oficjalnie dostępne w naszym pięknym kraju?

Mnie z całości najbardziej urzekła armata - jest genialna :)

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#3 Post autor: nori »

rh pisze:Czy to przypadkiem nie coś w stylu zestawów z serii Creative Building, gdzie też były "ciekawe" wartości, a instrukcja pokrywała tylko część z nich? A reszta na obrazkach ....
Nie, tutaj układ jest taki: zdjęcie i dokładne instrukcje by zbudować to co na nim zaprezentowano. Niestety nie ma żadnych dodatkowych pomysłów ani propozycji.
Małych modelików jest 17, któryś musiał zostać pominięty, być może ta mała podstawka na skrzynię ze skarbami?
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
Piterko
Posty: 533
Rejestracja: 2008-08-23, 09:33
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
brickshelf: piterkotm

 

#4 Post autor: Piterko »

Miałeś mi to załatwić i coś ci nie poszło xD W sumie to i tak by się to przydało tylko do rozbudowania fortu (a cześci kupione oddzielnie chyba wyjdą taniej).
Kolejna świetna recka - dołączę ją do spisu Pirates II w najbliższym czasie [gdyż jest w opisie spora wzmianka o brickmasterze pirates właśnie]

Awatar użytkownika
Qworg
Posty: 627
Rejestracja: 2008-03-20, 09:16
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5 Post autor: Qworg »

Jeśli chodzi o klocki w zestawie to raczej nic specjalnego, ale konstrukcje prezentują się naprawdę dobrze. Z tego co pokazałeś na zdjęciach całość wygląda bardzo dobrze i mam nadzieję że kiedyś wpadnie mi w łapki. Drażni mnie tylko kolor skrzyni.
Ostatnio zmieniony 2009-09-13, 22:56 przez Qworg, łącznie zmieniany 1 raz.
[you] nakarm DZIECIAKA klikając w brzuch pajaca.

Awatar użytkownika
lugomina
Posty: 733
Rejestracja: 2007-08-05, 22:23
Lokalizacja: fawela wielkomiejska
brickshelf: legominha

 

#6 Post autor: lugomina »

Jedyny modelik jaki mi sie podoba, to ten rozkoszny parowiec :D

Mogliby zrobic nowa serie, Steampunk albo Steam Age :)
Cierpię na Dark Age Light - nie mam siły, nie buduję, ledwo tylko coś kupuję i na razie chowam do szafy. Lego daj pani.

jurekn
Posty: 22
Rejestracja: 2010-01-05, 23:40
Lokalizacja: zachodniopomorskie

#7 Post autor: jurekn »

Widziałem to raz na allegro za około 90 zł. Szkoda, że nie jest to powszechnie dostępny zestaw w sprzedaży w Polsce. Wie jak kupić ten zestaw w miarę cywilizowany sposób? Inna sprawa, że Lego za dużo kombinuje z wydawnictwami limitowanymi, specjalnymi i dodatkami a za mało jest zestawów regularnych
Ostatnio zmieniony 2010-01-18, 16:13 przez jurekn, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ