Zawody z udziałem robotów Lego

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
mkoch

Zawody z udziałem robotów Lego

#1 Post autor: mkoch »

Witam,

Myślicie, że realne jest reaktywowanie zawodów, które w zamierzchłej przeszłości gościły na tym forum? Chodzi o konstruowanie robotów, które będą jak najszybciej układać domino, czy też budować jak najwyższe wieże? Można też coś bardziej wyrafinowanego - rozdawanie kart do gry, czy co tam jeszcze komu może przyjść do głowy.

Na początek chciałbym zorientować się, ile osób będzie chciało się w to zaangażować oraz jakie są "popularne" kategorie zawodów. Gdyby znalazło się nas kilkoro - może więcej z tego będzie niż tylko skasowane wątki - jak do tej pory?

Zapraszam do udziału w dyskusji.

Awatar użytkownika
Mr.Z
Posty: 374
Rejestracja: 2009-01-16, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#2 Post autor: Mr.Z »

nie mam MindStorma (i nie zanosi się), ale bardziej by mnie pociagały zawody-walki pojazdów-robotów. Zdalnie sterowanych. Coś jak ROBOTICA na Discovery

mkoch

#3 Post autor: mkoch »

Mr.Z pisze:nie mam MindStorma (i nie zanosi się), ale bardziej by mnie pociagały zawody-walki pojazdów-robotów. Zdalnie sterowanych. Coś jak ROBOTICA na Discovery
To też ciekawy pomysł. Forma zawodów ma tylko jedną wadę - nie da się ich rozstrzygnąć zdalnie (na podstawie nagrania video). Trzeba się spotkać i zrobić turniej. Ja nie czuję się na siłach aby coś takiego zorganizować.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#4 Post autor: Emilus »

Ja bym wstępnie był chętny...
Mr.Z pisze:ale bardziej by mnie pociagały zawody-walki pojazdów-robotów. Zdalnie sterowanych. Coś jak ROBOTICA na Discovery
Ale do takich zawodów nie potrzeba NXT. Z założenia roboty miałyby być autonomiczne, wtedy idea pakowania kostki ma sens. Przy zdalnym sterowaniu, można to zrobić na PFach.

mkoch

#5 Post autor: mkoch »

Emilus pisze:Ale do takich zawodów nie potrzeba NXT
Nie potrzeba, ale trochę sprytnego softu wspierającego sterowanie mogłoby dać przewagę ;-)

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#6 Post autor: TT »

Takie zawody-wyzwanie były by bardzo fajne. Pewnie by ożywiły dział mindstorms. No i oczywiście szczypta rywalizacji dodała by nam tutaj trochę emocji.
Popieram idee i chętnie do niej dołącze.
Pozdrawiam,
Tomek

ciborro

#7 Post autor: ciborro »

Cześć,

Chętnie dołączę. Jednak ze względu na to że wielu z nas pracuje proponuję dawać dość długie terminy realizacji. Moim zdaniem nie mniej niż 2-3 tygodnie.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 803
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#8 Post autor: Atros »

2-3 tygodnie to długie? :)
Mi też się podoba pomysł zawodów. Walki na pewno byłyby dużo ciekawsze. Tylko kto jest gotów zorganizować takie spotkanie-zawody i w jakim mieście?

Na YT widziałem filmiki z takimi walkami robotów PF, wyglądało na ciekawe i zabawne.

Cyb

#9 Post autor: Cyb »

IMHO lepiej na początek spróbować "konkursów" czyli jest jakieś zadanie z datą zamknięcia, każdy kto chce je realizuje a później wystawia filmik. Taki układ nie będzie wymagał zgrania czasowego kilku osób i potrzeby spotkań f2f - mindstormowców jest na tyle mało, że raczej nie ma np. 10ciu w jednej miejscowości :)

Dodatkowo przydałoby się jakieś założenie np:
1. robimy tylko z podstawowego zestawu nxt/nxt2
2. robimy z podstawowego zestawu nxt/nxt + klocki technic (np. bez PF).
3. robimy z tego co każdy ma pod ręką, czyli jak ktoś ma 3 zestawy nxt to może użyć wszystkich 3 :) a jak ktoś ma dodatkowe czujniki to też może używać.

mkoch

#10 Post autor: mkoch »

Co w takim razie powiecie na coś takiego:

1. Na początek układanie domino w 2 kategoriach (najszybciej ułożone x kostek oraz najwięcej ułożonych kostek bez doładowywania w określonym czasie)
2. Dopuszczalne wszytko spod znaczka Lego + sznurki + gumki
3. Budujemy z zestandaryzowanych kostek (jakieś propozycje? może jednak ustawiajmy klocki lego?)
4. Termin zgłaszania - do końca marca.
5. Film nagrany w całości (nie wolno nic montować!), z widocznym zegarem w tle
6. Odległość kostek od siebie dowolna, ale po przewróceniu pierwszego, wszystkie powinny się przewrócić.

Nie ma sensu ustalać zbyt restrykcyjnych zasad, żeby nie każdy miał szansę skończyć swojego robota. Lepiej niech będzie więcej dziwnych maszyn niż tylko dwie, ale super zgodne z zasadami.

Co o tym myślicie?
Ostatnio zmieniony 2010-02-23, 12:11 przez mkoch, łącznie zmieniany 1 raz.

cobra
Posty: 14
Rejestracja: 2009-04-19, 22:59
Lokalizacja: Gdańsk

#11 Post autor: cobra »

Cześć,
Też jestem za. Reguły podane przez mkoch-a i termin koniec marca wydaje się ok.

mkoch

#12 Post autor: mkoch »

Doprecyzowałem punkt 2: "(...)najwięcej ułożonych kostek bez doładowywania w określonym czasie(...)"

ciborro

#13 Post autor: ciborro »

Fajnie, trzeba tylko ustalić jakie domino. Moim zdaniem najlepiej zrobić je z klocków np 4 study szerokości, 1 głębokości i wysokość 5-6 klocków.

Pozdrawiam.

mkoch

#14 Post autor: mkoch »

ciborro pisze:Fajnie, trzeba tylko ustalić jakie domino. Moim zdaniem najlepiej zrobić je z klocków np 4 study szerokości, 1 głębokości i wysokość 5-6 klocków.
Duże. Robot będzie musiał być ogromny przy większym zasobniku. Może lepiej trochę mniejsze wymiary? 3 study szerokości, i 4 klocki wysokości? Albo wręcz 2 na 3?

Można też zrobić kategorie "wagowe":
1. Kostki dowolnych wymiarów
2. Kostki ustalonych wymiarów

W 1. uczestniczą wszyscy, natomiast w 2. ten kto chce. Zobaczymy przy okazji czy standardowe wymiary są ułatwieniem czy utrudnieniem:)

Przy okazji - trzeba doprecyzować kategorie główne. Proponuje:
1. Układanie na czas 10 kostek
2. Układanie maksymalnej ilości w ciągu 30 sekund?

Czas liczymy od ułożenia pierwszej do ostatniej - w obu kategoriach.

To są propozycje. Najlepiej niech każdy przedstawi swoje parametry, a na końcu postaramy się je uśrednić. Aby nie przeciągać umówmy się, że do niedzieli 28 lutego przyjmujemy propozycje a potem uśredniamy, zamrażamy reguły i przystępujemy do pracy? Wszelkie inne uwagi też proszę zgłaszać do niedzieli.

staak
Posty: 53
Rejestracja: 2008-10-07, 19:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: staak

 

#15 Post autor: staak »

Dwa lata temu z inicjatywy Pawła vel Pawelec zrobiliśmy pierwsze (?) zawody Mindstorms. Zgłosiło się kilku chętnych .... wystartowało dwóch (a szkoda)
Oba roboty (dominoboty) do obejrzenia na Brickshelfie
Może Darek Mróz (kto wykasował ten wątek z forum i układanie wieży też ? ) będzie w stanie przywrócić ten wątek.
Parę uwag z autopsji, to jest z poprzedniego konkursu
klocki wszystkie (jakie kto ma) pod warunkiem, że Lego (ewntualne drobne odstępstwa do akceptacji biorących udział - np obciążniki nie z Lego)
udział RCX NXT czy tylko NXT ?
Regulamin powinien być mimo wszystko "odrobinę" precyzyjny
Poprzednim razem zaproponowałem, żeby mój dominobot miał podajnik na 20 kostek domino stawianych jednocześnie jednym ruchem.....
czyli w regulaminie kostki stawiane pojedynczo
Należy wprowadzić minimalny odstęp między kostkami (np 1 cm) bo wystarczy ustawić kostki jedna za drugą (0,001 mm odstępu) i "z odpowiednio dużą siłą popchnąć" pierwszą.
Co do "domino" proponuję jednak kostki domino (bo ja już mam :) )
Z lego można użyć 2 szt plate 2x4 lub 2x6 ale muszą być wykończone tile'm bo przesuwanie "kostek" względem siebie nie będzie możliwe
Koniec zrzędzenia z mojej strony
Ready steady .........i jedziemy z tym domino.

mkoch czekam(y) na Twój znak (po doprecyzowaniu oczywiście)

PS
Ostatnio ja budowałem z RCX a Pawelec z NXT, teraz zrobimy na odwrót.
Co Ty na to Pawle?
Myślenie ma kolosalną przyszłość.

ODPOWIEDZ