Strona 1 z 1

8047 Compact Excavator

: 2010-03-23, 12:37
autor: Backbone
Obrazek

Recenzja 8047 Compact Excavator

Dane techniczne:
Seria: TECHNIC
Rok produkcji: 2010
Waga zestawu (brutto): 0.446 kg
Liczba klocków: 252
Spis części: Bricklink
Ceny: BL: $25 - $35, Allegro: 68,99 PLN - 89,90 PLN, S@H: 89.95PLN
Kupiony w sklepie za 70zł, MISB.

Zestaw ten nabyłem całkowicie przypadkiem - idąc przez centrum miasta z moją drugą (lepszą) połówką, postanowiłem wstąpić do sklepu z zabawkami. Zauważyłem na półce nowe zestawy Technic, coś się we mnie obudziło. Spojrzałem na 8047, wziąłem do ręki i po chwili już byłem przy kasie.

Po powrocie do domu, oczywiście od razu rzuciłem pudło na blat i rozpakowałem. Moim oczom ukazał się widok takiego pokroju:

Obrazek
Zdjęcie pochodzi z galerii kolegi [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=1652]Adriel'a[/URL]. (z racji tego iż zestaw kupowałem około miesiąca temu to nawet nie pamiętam ile woreczków było.)

Czas na pudełko. Oczywiście jest za duże w stosunku do ilości klocków w nim zawartych.
Rozmiary pudełka: 28cm x 26cm x 6,5 cm.

W tymże pudełku znajdziemy:

2 Instrukcje i 4 Woreczki z klockami.

Zawartość woreczków:
Obrazek

Reasumując, moim zdaniem dostajemy dosyć rozsądną ilość ciekawych elementów w dobrej cenie. A oto i te wspomniane ciekawe elementy:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Do tego 56 ogniw gąsienic:
Obrazek

Dostajemy instrukcje do budowy obu modeli. Główny to koparka, alternatywny natomiast koparka ze szczypcami (tu proszę o poprawę bo Polskiej nazwy tegoż pojazdu nie znam, wiem tylko że w języku Angielskim figuruje jako "Material Handler").

Budowa modelu głównego składa się z 56 kroków, budowa trwa około 20minut. Stron 58. Na końcu pierwszej instrukcji oczywiście reklamy. Model alternatywny budujemy w 23 Krokach. Na końcu instrukcji spis części i reklama 8048 i zestawów Creator. Stron 42.

Model buduje się bardzo przyjemnie, szybko i sprawnie. Aczkolwiek chwilami można odnieść wrażenie że model się rozpadnie po chwili - lecz po złożeniu konstrukcja jest sztywna i lekka. Idealny model na półkę.

Fotki z budowy:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podsumowanie: Zestaw świetnie prezentuje się na półce. Wart swej ceny (jeśli kupujemy go za max 70zł) - i z punktu widzenia budowniczego jak i kolekcjonera.

Za
• Sporo ciekawych elementów
• Zero naklejek
• Bardzo fajny model na półkę.

Przeciw
• Gąsienice są fajne, ale tylko jak się jeździ po dywanie.
• Znowu tony z16 :P

PS. Jakość fotek niestety taka jak widać, dopóki się w aparat nie zaopatrzę porządny to tak będzie niestety. Polskie znaki w tym poście są sponsorowane przez rh :)

: 2010-03-23, 17:31
autor: djtermoz
Wszystko fajnie ale nie napisałeś nic jak sie tym kopie. Np. ostatnia duża ładowarka Technic też wygląda świetnie i ma wiele ciekawych części ale podobno kopie ledwo-ledwo. Jak się spisuje ta koparka?
Poza tym wśród nowych/ciekawych części warto wymienić też chyba ośkę "9" bo to jednak też nowość.

: 2010-03-23, 17:36
autor: Bricksley
djtermoz pisze:Np. ostatnia duża ładowarka Technic też wygląda świetnie i ma wiele ciekawych części ale podobno kopie ledwo-ledwo.
Bo ładowarka nie ma kopać ;)

: 2010-03-23, 18:27
autor: Hezar
Backbone, a gdzie jakiś opis działania? Gdzie filmik, gdzie model alternatywny?
Oj Panie Kolego... coś chyba "na szybko" machnąłeś tę recenzję...

Pozdrawiam (:

: 2010-03-23, 19:30
autor: Backbone
Alternatywnego nie budowalem nawet ;]
A filmik? wolalbys nie widziec filmiku z racji jakosci :P
Nie na szybko :P Staralem sie zeby to bylo zwiezle i w miare sie latwo czytalo. Maly model, wiec nie bedzie lania wody przez 5000 znakow :P

: 2010-03-23, 19:46
autor: Emilus
Te zębatki kątowe są jakieś nowe?
Mają z tego co widzę wystający rdzeń, nie widziałem takich jeszcze.
Teraz są te zamiast TYCH?

: 2010-03-23, 19:56
autor: M_longer
Wiesz, tu jest kilka nowych części. Gwiazdą tego zestawu jest oczywiście nowa z20, któa jest dostepna na razie tylko w nim. Ale na szczęście jest BL :D
Sama zębatka to rozwojowa wersja zwykłej kątowej z20, która została stworzona do pracy z obejmami kątowymi od siłowników śrubowych. Jej plusem jest to że oś na której jest zamocowana nie musi się kręcić, a zębatka obraca się na niej swobodnie. Wadą natomiast jest to że można przenosić na nią napęd tylko kątowo, co czasem utrudnia życie (sam mam dwie z20, próbowałem je zamontować na ciasnej przestrzeni i średnio to działało, ale po wzmocnieniu powinny być idealne do zastosowań w szczególnie obciążonych miejscach, gdzie każda redukcja tarcia jest ważna. Axle 4 ze stopem oraz Pin Long with Friction Ridges Lengthwise and Center Pin Hole również są ciekawymi elementami, które nie są na razie zbyt rozpowszechnione. Mogłeś również wspomnieć że w tym zestawie axle 3 ze studem zostały przemalowane na kolor Tan. Poza tym zestaw zawiera parę nowych małych paneli w kolorze żółtymi, które na razie są dostępne tylko w nim (Mini Telehandler ma tylko prawe skrzydło) Ta koparka jest drugim zestawem który wykorzystuje kątowa obejmę od siłowników śrubowych jak zwykłą obejmę kątową niepołączona z siłownikiem śrubowym (pierwszym zestawem był 8258 i jego skrzynka rozdzielcza).

Dość ciekawie wyglądają mechanizmy sterujące ruchem ramienia. Wprawdzie projektanci nie wykorzystują już z24 Crown do kątowego przekazywania napędu, jednak w tym zestawie ta zębatka współpracuje ze ślimakiem, który odpowiada za podnoszenie i opuszczanie ramienia. Miłym dodatkiem jest "lemiesz" z liftarma znajdujący się na przodzie podwozia, a skoro można go opuścić jest to kolejna funkcja zestawu ;)

Miło że Lego nie zrezygnowało z produkcji ogniw starego typu, ponieważ ten zestaw może być brany pod uwagę przez osoby zainteresowane nabyciem takich właśnie gąsienic. Wydaje mi się że warto kupić ten zestaw również ze względu na obrotnicę, która stanowi około 1/5 wartości całego zestawu (wg BL :) )

Więc jak widzisz, COŚ można było napisać.
Emilus pisze:Teraz są te zamiast TYCH?
Jakich? Bo mi się Peeron nadal otwiera...

: 2010-03-23, 20:18
autor: Backbone
M_longer, on dal link do z20 plaskiej z otworem na axle.

: 2010-03-23, 23:29
autor: rh
M_longer pisze:Jakich? Bo mi się Peeron nadal otwiera...
Przeginasz i marudzisz, bo ja nawet nie zdążyłem przeczytać jednego zdania z recenzji nim mi się otworzyła strona z peerona.
Backbone pisze: to nawet nie pamiętam ile woreczków było.), a już miałem to otwarte :>
Trudno policzyć z zdjęcia kolegi Adriela?
Backbone pisze:2 Instrukcje i 4 Woreczki z klockami.
Ktoś tu sam sobie przeczy...
Backbone pisze:Staralem sie zeby to bylo zwiezle i w miare sie latwo czytalo.
Tylko zero Twoich własnych przemyśleń o modelu ...

PS: w języku polskim angielski i polski piszemy z małej ...

A tak poza tym to dzięki za recenzję ciekawego zestawu. Ciekawego, chociaż zdecydowanie za drogiego w stosunku do tego, co sobą prezentuje...

: 2010-03-24, 08:20
autor: solic
Również mam ten zestaw, zresztą kupiony od jednego z forumowiczów.
Jakość działania mechanizmu jest taka sobie. O ile poruszanie ramieniem jest łatwe, to już pokrętło do poruszania drugą sekcją ramienia i jednocześnie łyżką chodzi dość opornie i wymaga trochę siły. Ale cały zestaw sprawia jak najbardziej pozytywne wrażenie.

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na ten element: Technic, Pin Long with Friction Ridges Lengthwise and Center Pin Hole Wygląda niepozornie ale moim zdaniem jest genialny! Już kilka razy użyłem go we własnych tworach i to w miejscach, gdzie inaczej na pewno dałoby się wszystko zbudować, ale wymagałoby to dużo kombinowania. Zdecydowanie powinien trafić na listę BOP3.
O drugim bardzo interesującym elemencie, czyli nowej zębatce Z20 M_longer już napisał właściwie wszystko. Dodam tylko, ze opór w napędzie przenoszonym na siłownik śrubowy za pomocą tej zębatki jest rzeczywiście wyraźnie mniejszy. Szczególnie gdy na siłowniku wisi np. ciężki wysięgnik.

Sama recenzja napisana dość skrótowo, ale najważniejsze informacje są, jest też relacja z budowy.