[MOC] Mercedes O530 Citaro

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
rh

[MOC] Mercedes O530 Citaro

#1 Post autor: rh »

W końcu ... trochę to zajęło... jakoś od grudnia?
Miał powstać autobus do celów Klocków-Zdrój, no i o oto jest. Póki co Nexus, V1 czy Maciejer tworzyli raczej starsze modele, a ja sobie postanowiłem, że będzie to jakiś współczesny. W sumie na dodatek mi bardzo dobrze znany z punktu widzenia pasażera, gdyż na mój wrocławski koniec świata dojeżdżają właśnie przede wszystkim Mercedesy O530.

Obrazek

Modelik niby malutki, a co krok okazywało się, że czegoś to brakuje. Jak nie był to flex, to jakiś łuczek (w ogóle to byłem pewny, że w domu są tylko 3 sztuki Brick Arch 1x2x6, a tu nagle idę do jaskini Scrata i co? na łóżku jak byk leży czwarty brick! miałem ochotę go ubić ;) ), jak nie łuczek, to coś innego i tak w kółko. A jak zakupy, to od razu stado klocków przy okazji, no i .. wolę nie wiedzieć ile w końcu poszło.

Obrazek
A tu mamy coś, z czego się szczególnie Scrat śmieje. Kombinacje jak koń pod górę, tylko by zrobić podsufitkę, której i tak praktycznie nigdzie nie widać. Ale co tam - tak ma być i tyle ;)

Obrazek

Co prawda na początku miało być "107 Klecina Stacja", czyli jedno z tych stworzeń, czym codziennie do pracy człowiek zmierza, ale w końcu wyszło, że jednak lepsze będzie coś pod KZ. Zatem powstała linia 666 jadąca do Scrata restauracji ;)
No i przednia szyba to kolejna kombinacja. Niech żyje metoda na "siłę woli", w tym wypadku dość silną, bo nie dość, że nie wcisk, to jeszcze kafelki od wyświetlacza trochę ją podtrzymują.

A i warto dodać, że ktoś bardzo mądry stworzył gotową czcionkę do tworzenia polskich rejestracji. Chwała Ci człowieku :)


Galerie:
Brickshelf (po moderacji)
Flickr set


PS: Podziękowania dla:
- Scrata, za ciągłe dopingowanie i marudzenie mi nad głową bym go wreszcie skończył (coś jak Sarielowy chomik, tylko trochę większy i chyba trochę bardziej upierdliwy), a i za kierowcę,
- V1, za sugestie na temat jak robić naklejki.

PS2: już nie miałem siły usuwać tych wszystkich cieni ze zdjęć ...
Ostatnio zmieniony 2010-02-21, 17:49 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Fistach

#2 Post autor: Fistach »

Fajne poręcze i bryla dobrze ujeta. Szkoda ze naklejki nie pasuja do konca odcieniem, noi jakby nie patrzyc to czit :) Chodzi mi glownie o nadkola.

Jak kiedys kupowalem te kola to myslalem ze one sa o szerokosci 1 studa przyszly w paczce a tu lipa - 2 st szerokosci.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2772
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#3 Post autor: Ciamek »

Nooo, wreszcie coś zbudowałeś! : oP
I to jakie fajne!
Ogromny plus za świetne wnętrze, poręcze itd. Do pełni szczęścia mogłeś jeszcze popodczepiać do rurek te takie "proce" jako uchwyty : o)
Jakby to powiedział Twój brat, autobus jest słitaśny ( ; o) )

Jedyne co mi nie pasuje to te czarne słupki po bokach szyby - za bardzo kształtem od niej odstają. A nie da się jakoś przezroczystych bardziej zrobić? A może żółte? Ale pewnie za grube by były : o/

A naklejek nie masz jakiś oryginalnych od jakiegoś ferrari albo cuś?
Zdrufko, Ciamek

rh

#4 Post autor: rh »

Ciamek pisze:A naklejek nie masz jakiś oryginalnych od jakiegoś ferrari albo cuś?
No właśnie nie mam :/ ale postaram się poszukać jakieś jak najbardziej czerwone i to zmienię. Swoją drogą na żywo zdecydowanie mniej się odróżniają, a moja drukarka się wybitnie zbuntowała i niestety nie ma zbytniej ochoty oddawać koloru tak jak ją o to proszę ...
Ciamek pisze:A nie da się jakoś przezroczystych bardziej zrobić?
Marzeniem by były te slope w kolorze trans-black ;) podobnie jak plate w tym kolorze ...
Ciamek pisze:"proce"
Ciamku, co masz na myśli? ;)
Ostatnio zmieniony 2010-02-21, 14:02 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2772
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ciamek »

rh pisze:Ciamku, co masz na myśli? ;)
Nie pamiętam jak to się zwie... bar with clip?
No wiesz, takie chwytaki z barem o długość 1 studa + 1 stud chwytak. DBG i czarne są przeważnie.
Zdrufko, Ciamek

rh

#6 Post autor: rh »

Ciamek pisze:Nie pamiętam jak to się zwie... bar with clip?
No wiesz, takie chwytaki z barem o długość 1 studa + 1 stud chwytak. DBG i czarne są przeważnie.
Już wiem co ;) dzięki, to jest myśl na poprawki dla niego ;)

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#7 Post autor: Bobofrutx »

Fajny modelik :D Przesuniecia/wglębienia na masce i z tyłu, wyszły świetnie.
Światła przednie, tzn serki trzymaja sie na taśmie dwustronnej ?:P
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

rh

#8 Post autor: rh »

Bobofrutx pisze:Światła przednie, tzn serki trzymaja sie na taśmie dwustronnej ?:P
Nie, te serki się trzymają na zagęszczone powietrze ;) a na serio są na lekki wcisk, który powoduje, że się tam dość ładnie trzymają, a przy okazji nie rozsadzają wszystkiego ;)

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#9 Post autor: Pietruch »

No w końcu, ile można czekać. :P Bardzo ładniusi modelik, pięknie będzie wyglądał na ulicach naszego miasta. Zadbałeś o szczegóły - nie przejmuj się, że nie będzie ich widać - my będziemy mieli je w pamięci. :) Oddałeś nawet ciasnotę na przednich fotelach, moja zgroza w autobusach, nie mieszczę się tam, tak samo jak w fotelach zaraz po lewej stronie od środkowych drzwi. Super realizm. :D
Ale zdjęcia to mogły być lepsze i jeszcze ta krzywa naklejka, to tyle...
Ostatnio zmieniony 2010-02-21, 16:36 przez Pietruch, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Maciej

maciejer
Posty: 387
Rejestracja: 2009-03-25, 13:15
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: maciejer

 

#10 Post autor: maciejer »

Model fajny, wyskalowany jak trzeba, na makietę jak znalazł. Jeżeli przyjmiemy założenie, że kolor czarny imituje ciemny przezroczysty (co rzeczywiście dobrze się sprawdza) to zewnętrznie jest OK. Chociaż myślę, że jak już wszedłeś w naklejki, to można je było też (wyjątkowo) zrobić przy tylnej szybie (żółte naklejki zamiast parki żółtych + czarnych skosów 75) i dodatkowo cieniutkie żółte na imitacji zaokrąglenia przedniej szyby.
Natomiast czarne naklejki na drzwi u góry są jakoś-tak-nie-za-bardzo. Może płytka czarna z dołu (1x4, albo dwie albo lepiej jedna czarna jedna trans-black z kafli) a panele nie dwa o szerokości 4 study a jedna czwórka i jedna dwójka by wyglądało lepiej?

Plusy:
- sufit - nie pamiętam, żeby ktoś wcześniej go robił, a jak widać snotem można jako-taki efekt uzyskać.
- żółte poręcze. Też myślałem kiedyś o fleksach, ale łączonych hakami-rączkami minifigów. I faktycznie dach jest lepszym miejscem na ich doczepienie niż podłoga.
rh pisze:Kombinacje jak koń pod górę, tylko by zrobić podsufitkę, której i tak praktycznie nigdzie nie widać.
Teraz minusy:
- prezentacja modelu.
Brakuje zdjęć wnętrza, które pokazałyby je razem z zamontowanym sufitem oraz poręczami (w/w plusy trzeba sobie wyobrazić). Da się zrobić takie zdjęcie.
Wmiary modelu (policzone na szybko): szerokość - wiadomo - 8 studów, wysokość - ok. 9 bricków, długość - 37 studów.
Podlinkuję serwis ze zdjęciami, który mi podałeś: link
Ciamek pisze:A naklejek nie masz jakiś oryginalnych od jakiegoś ferrari albo cuś?
Mój ferrari 8671 ma naklejki jakieś takie zaróżowione. Nie wiem czy byłoby z takimi lepiej. Myślę, że chyba dobrze pasowały by żółte nadkola Brick, Arch 1 x 6 + po malutkim czerwony bricku 1 x 1 pod spodem. Ja tak się czepiam, bo naklejki z numerami linii, rejestracją itp. są celowe ale na zmianę koloru w klockach to jakoś nie bardzo się do nich przekonuję.

Aha; numer 666 oczywiście zmienisz, jeżeli model trafi na makietę KZ.

rh

#11 Post autor: rh »

Pietruch pisze:No w końcu, ile można czekać. :P
Długo :)
maciejer pisze:dodatkowo cieniutkie żółte na imitacji zaokrąglenia przedniej szyby.
Było w planach, ale po prostu nie miałem dobrych żółtych naklejek, a drukarką nie udało mi się uzyskać takiego efektu, jakbym chciał. Ale teraz widzę, że to na pewno pójdzie do zmian. W sumie nikt nie powiedział przecież, że to jest wersja końcowa.
maciejer pisze: numer 666 oczywiście zmienisz
Zmienię, zmienię, póki co to była tylko raczej riposta na to, że mi brat marudził na moje 107 ;) Ogólnie mam jeszcze inny pomysł na wyświetlacz i będę musiał go sprawdzić przy najbliższej okazji.

Co do wymiarów, bo tak nie do końca łapię, co masz na myśli?

Kod: Zaznacz cały

Wymiar    - Oryginal - klocki powinno (jest)
dlugosc   - 12 m     - 38,4 s (~37)
szerokosc - 2,5 m    - 8 s
wysokosc  - 2,84 m   - 9,17 s (~10) 
Czyli w gruncie rzeczy co prawda nie jest zachowane do ułamka studa, ale tak do ok. 1 studa zachowane ...

Co do drzwi, na pewno zostaną też na przyszłość przerobione. Poza tym pewnie kolejne kombinacje będą przy kolejnych modelach (jest jeszcze jeden autobus na pewno w planach), a także zabawa z innym mocowaniem poręczy. Podobnie nadkola, po prostu te na 2 wysokości według mnie mają o wiele lepiej pasującą krzywiznę niż te na 1s wysokości. Czas pokaże co się uda ;)
Ostatnio zmieniony 2010-02-23, 17:39 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

maciejer
Posty: 387
Rejestracja: 2009-03-25, 13:15
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: maciejer

 

#12 Post autor: maciejer »

rh pisze:Co do wymiarów, bo tak nie do końca łapię, co masz na myśli?
Nic szczególnego, po prostu nie podałeś :)

łiskers

#13 Post autor: łiskers »

Jako wrocławski Miłośnik Komunikacji Miejskiej mówię: pyszne! Ten model mnie rozwalił. Jest zajesuperowiasty. Lusterka i przednie słupki trochę nie teges, ale burty i przód wymiatają. Chwała Ci za to!

PS. A na Pixelu mogłeś walnąć "113 KRZYKI" (bo jedzie przez Ołtaszyn). A co!
Ostatnio zmieniony 2010-02-23, 23:36 przez łiskers, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Belmondo
Posty: 64
Rejestracja: 2009-03-25, 08:10
Lokalizacja: Zawiercie/Wrocław
brickshelf: Belmondo

 

#14 Post autor: Belmondo »

łiskers pisze:Lusterka i przednie słupki trochę nie teges, ale burty i przód wymiatają.
Lusterko, fakt, zbyt masywne trochę, ale nie czepiajcie się tych słupków przednich tak bardzo - one nadają tej płaskiej szybie przedniej, chociaż namiastkę wypukłości.

A model? Wykończony, dopracowany i od razu wiadomo, że to wrocławski autobus. Podoba mnie się!
"All men are equal 'till the victory is won
No color or religion ever stopped a bullet from a gun" - Thin Lizzy

rh

#15 Post autor: rh »

maciejer pisze:Nic szczególnego, po prostu nie podałeś :)
Faktycznie :)
łiskers pisze:PS. A na Pixelu mogłeś walnąć "113 KRZYKI" (bo jedzie przez Ołtaszyn). A co!
Pierwotnie miała być moja trasa, czyli linia 107 ;) widzę, że chyba będę musiał stworzyć kilka wersji naklejek ;)

Dzięki Wam wszystkim za wszystkie pozytywne opinie jak i uwagi, jak go poprawić :)

ODPOWIEDZ