Jak zaradzić niesprawiedliwym karom czasowym?

Wszystko co związane z / everything about LEGO Truck Trial, Cross Country, Truck Racing, Outdoor Car Racing

Moderatorzy: BJ, Aleksander Spyra, Blaha, Atros, ManiekManiak, omen, Mod Team, BJ, Aleksander Spyra, Blaha, Atros, ManiekManiak, omen, Mod Team

Autor
Wiadomość
aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

Jak zaradzić niesprawiedliwym karom czasowym?

#1 Post autor: aro_kal »

Rok temu na parkingu próbowaliśmy uporać się z problemem kar czasowych. Kłopot polega na tym, że niezależnie od tego jak pojazdy szybko pokonują trasę, przewinienia kosztują je tyle samo - są to dodatkowe sekundy dodawane do czasu przejazdu. Wiele osób zauważyło, że w ogóle nie ma sensu budować lekkich i dość szybkich pojazdów, bo jakakolwiek kara strąca takie auta na spód rankingu.

Wielki pojazd o współczynniku 2000, ślimaczący się na trasie, przejeżdża ją w 120 sekund. Małe zwinne autko o współczynniku 500 tę samą trasę przejeżdża w 25 sekund. Po tym przejeździe wygrywa mały samochodzik w stosunku 20,0 : 16,7.

A teraz ta sama trasa, tyle że obaj mają pecha i dotykają po jednej chorągiewce. Czasy przejazdu zostają te same jednak powiększone o 20 sekund. Teraz wynik to 11,1 : 14,3 - tym samym duży zwyciężył.

Przyjmijmy też jeszcze inny scenariusz - obaj pomagają sobie ręką (+60 sekund). Mamy więc wynik 5,9 : 11,1 - różnica się tylko powiększa.

I proste pytanie - czy tak jest sprawiedliwie? Moim zdaniem nie jest. Skoro obaj popełnili te same błędy dlaczego nagle pozycja wywraca się o 180 stopni.

A teraz mój pomysł na ten problem - stosować ułamki zamiast karnych sekund.

Na czym miałoby to polegać. Załóżmy, że ręka kosztuje od tej pory 1/2 lub jak kto woli 0,5, a chorągiewka 1/6 lub jak kto woli 0,17. Jeśli popełnił ktoś takie wykroczenia to te ułamki sumujemy (w dzisiejszej dobie komputerowej to banał). Następnie sumę tę przemnażamy przez czysty, pomierzony czas przejazdu i to jest kara dla pojazdu w tym etapie, którą należy dodać do pomierzonego czasu .

Powtórzmy więc oba przedstawione powyżej przypadki. Przejazd z dotknięciem chorągiewki - mały pojazd ma sumaryczny czas przejazdu 25 + 1/6 x 25 = 29,2 sekund, duży pojazd trasę pokonuje w czasie 120 + 1/6 x 120 = 140 sekund. Wynik to 17,1 : 14,3 - mały wciąż wygrywa.

Teraz przejazd z ręką. Oto czasy przejazdów - mały 25 + 1/2 x 25 = 37,5 sekund, a duży to 120 + 1/2 x 120 = 180 sekund. Wyniki to 13,3 : 11,1 - mały wciąż wygrywa.

A teraz czas na uzasadnienie matematyczne. Rok temu próbowaliśmy kary uzależnić od współczynnika, potem od mocy silnika, potem od przełożenia. Nie daliśmy rady tego ugryźć ponieważ dostępna jest zbyt szeroka gama silników i nie ma siły by w łatwy sposób to ruszyć. Teraz wydaje mi się, że wpadłem na naprawdę fajne rozwiązanie. Stosując ułamki przemnażamy je przez czas przejazdu. Czas przejazdu jest ściśle związany ze współczynnikiem, bowiem zależy od masy pojazdu i mocy silnika. Przełożenie jest nieistotne bo ono także zależy od masy i mocy. Dzięki temu spostrzeżeniu można wreszcie kary uzależnić od konstrukcji auta. Zauważmy, że szybkie auta mają mały przelicznik, ponieważ albo potrzebują dużej mocy, czyli wielu silników, albo małej masy.

Dzięki temu, wreszcie byłaby możliwość budowania szybkich samochodów, które nie musiałby za wszelką cenę jechać szybko i bezbłędnie by wygrać, lub chociaż być wysoko. Szybkim samochodem i tak jeździ się trudniej, bo ma się mniej czasu na reakcję.

Co Wy na to?

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2142
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#2 Post autor: smyk »

Mi się to podoba i jestem na tak, ale uważam, że zmiany regulaminowe powinno się wprowadzać w przerwie międzysezonowej.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#3 Post autor: Pietruch »

Albo zrobimy 2 arkusze, jeden standardowy, a drugi testowy zawierający wszystkie modyfikacje. Co Wy na to?
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

Ale Ty będziesz to wszystko wpisywał, prawda Pietruch? :P

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#5 Post autor: Pietruch »

Ja będę jeździł. :P Ale mam pomysł, wkopiemy tablice - każdy będzie wpisywał swój czas i kary, później się tylko spisze do arkusza i wsio. :D
Pozdrawiam,
Maciej

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#6 Post autor: aro_kal »

Albo zrobimy 2 arkusze, jeden standardowy, a drugi testowy zawierający wszystkie modyfikacje. Co Wy na to?
I to jest bardzo dobra myśl! Wtedy nie ma zastoju, może wszystko testować na bieżąco i zobaczyć jak to gra.

Te kary należałoby wymyślić w tym samym stosunku co są teraz, tylko nie wiem czy wyjściowa ręka równa 1/2 to dobra myśl. Pewnie niezła. A może lepsze 1/3. A może stosować ułamki dziesiętne typu 0,413. Bez znaczenia. Komputer wszystko przełknie.

Koniecznie też trzeba by przetestować potęgowanie współczynnika!

Awatar użytkownika
ManiekManiak
Posty: 814
Rejestracja: 2008-09-07, 21:00
Lokalizacja: Ostrołęka
brickshelf: ManiekManiak

 

#7 Post autor: ManiekManiak »

To jest moim zdaniem sprawiedliwa i bardzo dobrze uzasadniona zmiana, na którą zgodziłbym się w trakcie sezonu.
Na pytanie czy ją wprowadzić teraz czy np. po wakacjach czy w przyszłym sezonie myślę że mogłaby odpowiedzieć imienna ankieta trialowców.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#8 Post autor: Sariel »

ManiekManiak pisze:imienna ankieta trialowców.
I Krisa!

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#9 Post autor: Pietruch »

Oj Sariel Sariel Sariel... ;)

Co do pomysłu oczywiście jestem na tak, przetestujemy to na najbliższych zawodach, a teraz trzeba tylko ustalić odpowiednie kary. Ułamki dziesiętne jakoś lepiej wyglądają. ;)
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#10 Post autor: Emilus »

Mi się to podoba i jestem na tak, ale uważam, że zmiany regulaminowe powinno się wprowadzać w przerwie międzysezonowej.
Uważam dokładnie tak samo. Aro to jest moim zdaniem dobry pomysł, ale co jak za 2 miechy wpadniesz na jeszcze lepszy? Znowu zmiana regulaminu? Obserwujmy, wyciągajmy wnioski i wtedy może zmieniajmy?

Czemu żeś Aro ostatnio uciekł, mieliśmy gadać po rajdzie.............

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#11 Post autor: aro_kal »

Nie zapomnijcie przetestować też pomysłu z podnoszeniem współczynnika do potęgi 0,7. Moja modyfikacja kar jest na tę zmianę niewrażliwa i nie wymaga żadnych poprawek.

Szkoda, że mnie raczej nie będzie, bo mam mecz, a u mnie piłka wygrywa niemal zawsze, nawet z seksem. No chyba, że byłaby to jakaś obca niewiasta...

Chyba, że grafik rozgrywek się zmieni.
Znowu zmiana regulaminu?
Nie Emilu. Ja nie chcę nic zmieniać. Ja chcę testować. Dlatego też bardzo mi się pomysł Pietrucha podoba. Jak się spodoba po praniu to wtedy może zaakceptujemy zmiany w trakcie. A jak nie to nie. Ja tylko podrzucam pomysły.

A do domu na gorącą zupę się spieszyłem.
Ostatnio zmieniony 2010-04-26, 15:19 przez aro_kal, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2142
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#12 Post autor: smyk »

aro_kal pisze:Nie zapomnijcie przetestować też pomysłu z podnoszeniem współczynnika do potęgi 0,7. Moja modyfikacja kar jest na tę zmianę niewrażliwa i nie wymaga żadnych poprawek.
Ty tak umiesz? Bo ja nie :(
aro_kal pisze:Ja chcę testować.
O! Świetnie, że się zgłosiłeś! Zrób na podstawie arkusza z wynikami z ostatnich dwóch wyścigów test proponowanej przez Ciebie formuły.
Bo na zawodach i tak zawsze krucho z czasem.
Ostatnio zmieniony 2010-04-26, 16:29 przez smyk, łącznie zmieniany 1 raz.

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#13 Post autor: aro_kal »

Proszę bardzo Smyku. Oto zmienione obliczanie. Uwzględnia potęgę 0,7 do współczynnika oraz zmianę kar czasowych zgodnie z tabelką poniżej:

Serwis - 0.333
Dotknięcie - 0.167
Zniszczenie - 0.417
Ręka boga - 0.500
Wyciągarka - 0.100
Bok - 0.167
Turlanie - 0.250

Wyjściowe było uznanie ręki jako 0,5, pozostałe kary proporcjonalnie.

>>> WYNIKI <<<

Bardzo się cieszę, że wylądowałem niżej. Przynajmniej nie widać w tym mojego interesu.

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#14 Post autor: glaz_pimpur »

Sariel pisze:Ale Ty będziesz to wszystko wpisywał, prawda Pietruch? :P
Przecież można raz wpisać wyniki do jednego arkusza, a potem porównać wg wszystkich sposobów liczenia. Kwestia tylko tego, kto miałby stworzyć ten arkusz. Ja może bym dał radę ale nie wiem, cy jestem w stanie się przemóc w zgłębianiu wszystkich pułapek regulaminowych:)
Ostatnio zmieniony 2010-04-26, 19:58 przez glaz_pimpur, łącznie zmieniany 1 raz.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
Mr.Z
Posty: 374
Rejestracja: 2009-01-16, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#15 Post autor: Mr.Z »

aro_kal pisze:piłka wygrywa niemal zawsze, nawet z seksem. No chyba, że byłaby to jakaś obca niewiasta...
wiadomo że gol strzelony na wyjeździe... ;-p

a co do meritum, czyli proporcjonalnych przeliczników... za małe mam doświadczenie, żeby się wypowiadać, ale:
1. intuicja mi podpowiada, że skoro wolniejszym pojazdom łatwej uniknąć większości kar (a może wszystkich), to kara większa za ich złapanie jest sprawiedliwa...
2. ta sama intuicja mówi mi też o nieuniknionym skutku w postaci przewidywalności stylu jazdy (i stylu projektowania) - wolni będą coraz wolniejsi i dokładniejsi, a szybcy będą coraz szybsi i mniej dokładni.
Może Lomero wygra, kosząc po drodze wszystkie chorągiewki? Tego byście nie chcieli, prawda?

ODPOWIEDZ