[MOC] Ursus C-330

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

[MOC] Ursus C-330

#1 Post autor: Jerac »

Ciapek jest jaki każdy widzi. Mały, kanciasty i nieco brzydki. Mimo to, jest jakiś taki... uroczy. Aż chce się go zbudować. Chciało mi się tak od dłuższego czasu, tylko że wiecznie nie miałem czasu, bo to uczelnia, bo to praca, bo to konkurs Simona, bo to cośtam. Poza tym nie mogłem wymyślić kół. W końcu jakoś poszło, chociaż budowa była w tempie 20 klocków na dzień, przez to że dosłownie każdy kawałek był budowany dobre 5 razy, tylko po to żeby go po trzech dniach wymienić. W ogóle...

...Jeśli będziecie chcieli kiedyś zbudować duży traktor, weźcie nóż, potnijcie sobie palce, a potem dla pewności jeszcze potłuczcie sobie je młotkiem. Niby zadziwiająco prosty kawałek maszynerii rolniczej, a w praktyce stawia opór na każdym najmniejszym kroczku.

Choćby takie koła. Lego nie robi żadnych kół które choć trochę wyglądają na koła od traktora. Ani przednie ani tylne. Bo widzicie, koła od traktorów są wąskie. Na 12 stud średnicy na przykład, dla klasycznego ciapka przypadną niecałe 3 study szerokości. Dlatego musiałem zrobić to co widać, i naprawdę, wolałbym jednak przywalić sobie młotkiem po paluchach niż znowu nadziewać to wszystko po raz sześćset sześćdziesiąty szósty - bo w poprzednich sześćset sześćdziesięciu pięciu próbach coś poszło nie tak, i kawałki składowe koła z charakterystycznym 'PLING' wyskakiwały z dłoni i uciekały pod szafę, łóżko a czasem i za balkon.

Albo skręt, który ze względu na naturalne klockowe luzy, z czasem powoduje że przednie koła się pięknie rozjeżdżają, a przy próbie przejechania przez jakąś trudniejszą przeszkodę, na przykład leżący na stole włos, wywijają się całkiem do tyłu.

Mimo to, jestem z niego całkiem zadowolony - chociaż WłaścicielOryginału™ twierdzi że niektóre elementy zrobiłby inaczej, jak na przykład ścięty skos z przodu. Nie zna się i tyle, a co! Co prawda miało być na PFach, miało być bawialnie, a wyszło krucho i raczej półkowo, ale niestety modelik jest zwyczajnie za mały. Ale - kolebka z przodu jest, skręt działa, a maska się podnosi, więc przynajmniej jest na swój sposób pozowalny.

Podziękowania należą się tajemniczemu WłaścicielowiOryginału™ oraz Misterzumbiemu - obaj wytknęli sporo paskudnych baboli, a WłaścicielOryginału™ poświęcił się i zrobił mnóstwo zdjęć Oryginału™ - które bardzo mi pomogły... w większości przypadków :D

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Reszta zdjęć troszkę inaczej niż zwykle:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

BS jakby ktoś koniecznie chciał.
Ostatnio zmieniony 2010-05-23, 11:47 przez Jerac, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#2 Post autor: Bobofrutx »

Cudo! Na fotce w terenie model wygląda niemalże jak prawdziwa maszyna :D
Jak zawsze, full detali to ci sie chwali ;P
Ale tylne koła żeś tak zmasakrował/porozciągał...ała, mi by było żal troszeczkę.
Ostatnio zmieniony 2010-05-23, 11:50 przez Bobofrutx, łącznie zmieniany 2 razy.
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#3 Post autor: stpman »

Zbieram się z podłogi. Jestem w szoku. Nie wierze w to co widzę.
To jest piękne, funkcjonalne i tak podobne do oryginału, że na pierwszy rzut oka nie widać, że to model z klocków...
Ride Your Way!

Awatar użytkownika
Filozof
Posty: 231
Rejestracja: 2009-05-15, 23:35
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: filozof33

 

#4 Post autor: Filozof »

Jak już mówiłem - przecudny!
Tylko taki troche... za czysty. Użyłbym w paru miejscach [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=9298]TAKIEJ NAKLEJKI[/url] jak Longer.
No i szkoda że nie na PFy...

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#5 Post autor: stpman »

Filozof pisze:No i szkoda że nie na PFy...
Popatrz w jakim dziale jest ten MOC wystawiony. Potem zastanów się co jest esencją budowli Model Team. A potem pisz.
Po za tym chciałbym widzieć jak tam zmieścisz BB, wieżę i dwa silniki.
Ostatnio zmieniony 2010-05-23, 16:55 przez stpman, łącznie zmieniany 1 raz.
Ride Your Way!

Awatar użytkownika
biniu
Posty: 45
Rejestracja: 2010-01-29, 03:40
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: biniu

 

#6 Post autor: biniu »

COŚ PIĘKNEGO! Cud w motoryzacji polskiego rolnictwa;) Sam miałem okazje pojeździć tą maszyną, i ten dźwięk silnika - bezcenne! A co do mocy, w pierwszej chwili jak było w pomniejszeniu, myślałem że to zdjęcie prawdziwego "ciapka":)
Ubi concordia ibi victoria

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#7 Post autor: Jerac »

Bobofrutx, tylne to nic w porównaniu z przednimi. Ale... pamiętasz junaka? Tam gdzie były mniejsze takie naciągnięte na kółka z castle? Ściągnąłem je po ponad roku z 'felg', założyłem na właściwe i po 15 minutach nie było widać różnicy. Jak zmieniałem jedno z dużych kół w traktorze, które tak z 2 tygodnie na nim siedziało, również po paru minutach wróciło do normalnego kształtu. Jestem pełen podziwu dla jakości gumy jakiej używa Lego.

Awatar użytkownika
Filozof
Posty: 231
Rejestracja: 2009-05-15, 23:35
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: filozof33

 

#8 Post autor: Filozof »

stpman,
Jerac pisze:Co prawda miało być na PFach, miało być bawialnie,
Czytaj uważnie.

Marecki
Posty: 11
Rejestracja: 2010-02-10, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

#9 Post autor: Marecki »

Świetny jest mimo tego, że tylne błotniki wydają się tak jakby zbyt duże.
Przód i stanowisko operatora są jak dla mnie idealne.
Trzyma klimat oryginału.

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#10 Post autor: Jerac »

Wyjaśnię. Miało być na PFach, w momencie kiedy zacząłem go składać i okazało się na przykład że głowica silnika będzie reprezentowana przez coś tak wielkiego jak brick 1x3, trochę mi mina zrzedła. Poza tym drążki skrętne przy kołach są za krótkie, a dla tej wielkości modelu dłuższych się nie da zrobić, i o ile po stole pojeździć się da, to już 'w terenie' nie ma mowy.

PFy w traktorze - tak, jeśli będzie większy i jeśli będzie mieć lepiej działający skręt. Inaczej nie ma zwyczajnie sensu.

tonsilos
Posty: 36
Rejestracja: 2007-09-01, 23:33
Lokalizacja: Przyszowa

#11 Post autor: tonsilos »

Model piękny po prostu brak mi słów. Aż chciałbym sobie go postawić na biurku i cieszyć wzrok. Błagam zrób instrukcję. ;)
Nic nie da Ci tego co dają Ci klocki LEGO ;)

Awatar użytkownika
Ramzes
Posty: 398
Rejestracja: 2008-04-10, 17:34
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Kraków
brickshelf: Ramzes
Kontakt:

 

#12 Post autor: Ramzes »

Świetnie odwzorowany model. Po raz kolejny miałem trudności z odróżnieniem Twojego modelu od oryginału! A przyznam, że mam takie maleństwo u dziadka w ogrodzie, baa nawet czasami zdarza mi się takim maleństwem pojeździć:)
Najbardziej podoba mi się tak realistycznie odwzorowany mechanizm skrętu, nie wiem czy wykorzystując klocki da się zrobić to lepiej. Jedyne co mi się tak średnio podoba to ta masywna belka z przodu.

Ps. Nie wiem jak to wyobrażałeś sobie na PF'ach, dla mnie to jest po prostu bawialny Ursus - brakuje tylko wozu/przyczepy:)
Long is the way AND Hard, that out of hell leadsup to Light.

STING

#13 Post autor: STING »

Model przecudny. Graty Jerac. Chciałem tylko zapytać skad pochodzą koła do Twojego zestawu ?

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#14 Post autor: REX »

URSUS jest cudowny
- nie jestem w stanie dyskutować o szczegółach, bo się po prostu nie znam. Mogę tylko powiedzieć, że robi niesamowite wrażenie. Patrząc na miniaturkę - widzi się oryginał.
Dla takiego efektu trudy budowy wydają się mało istotne (czytaj: do zaakceptowania).

Backbone
Posty: 670
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#15 Post autor: Backbone »

Jerac, cięgna od układu skrętnego rozpadają się od kichnięcia prawda?

ODPOWIEDZ