[POMOC] Podłączenie elementów PF

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
RacingFan
Posty: 112
Rejestracja: 2010-01-11, 17:13
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: koziol198989

 

[POMOC] Podłączenie elementów PF

#1 Post autor: RacingFan »

Witam,
mam pytanie. Na obrazku widać schemat instalacji elektrycznej, którą chciałbym zastosować w nowej konstrukcji, ale nie wiem czy to zadziała.
1. Jest źródło zasilania - batterybox
2. Jest PF XL
3. Jest pierwsza ścieżka zasilania XL poprzez odbiornik IR
4. Jest druga ścieżka zasilania przez switch i extension wire

Obrazek

Plan jest taki, żeby można było kontrolować PF XL na dwa sposoby.
1. Przez pilot i odbiornik podczerwieni (w tym momencie PF switch jest w pozycji wyłączonej)
2. Przez PF switch i extension wire (tym razem pilot nie nadaje żadnego sygnału)

Jeśli ktoś ma możliwość wykonać taki test to będę wdzięczny.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#2 Post autor: Jerac »

Jestem praktycznie pewien że taki układ kompletnie oleje switcha.

Wieża dostaje prąd z boxa, i jak odbiera sygnał kontrolny z pilota, podaje prąd na wyjścia. Ot tyle.
Ostatnio zmieniony 2010-10-11, 22:17 przez Jerac, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

Extension wire nie pozwala spiąć switcha z odbiornikiem podczerwieni. Musiałby mieć wtyczki nowego typu na obu końcach, a ma na jednym.

Awatar użytkownika
lizak86
Posty: 62
Rejestracja: 2007-06-22, 22:28
Lokalizacja: Kwidzyn
brickshelf: lizak86

 

#4 Post autor: lizak86 »

dokładnie Sareil!
A co za tym idzie schemat jest też niepoprawny...
Jeżeli chacilbys dodatkowo działać schitchem zeby poruszać silnikiem XL to musiałbyś do battery box wpiąć extension wire np.20cm potem kabel ze starej elektryki 9v(np. ten króciutki)od odołu wpiąć w w/w wspomniany extension wire i tak samo podłączyć następny extension wire np.20cm a potem switch a od switcha do Xl kolejna taka droga jak poprzednia:)
Nie jestem pweien czy czasem switch nie musi być w pozycji neutralnej zeby działała wieżyczka...
to jest czysto teoretyczna opcja nie próbowałem tego rozwiązania ponieważ elementy które sa potrzebne do jego wykonania mam użyte przy mojeje kontruckji

Fistach

#5 Post autor: Fistach »

lizak86 pisze:Jeżeli chacilbys dodatkowo działać schitchem zeby poruszać silnikiem XL to musiałbyś do battery box wpiąć extension wire np.20cm potem kabel ze starej elektryki 9v(np. ten króciutki)od odołu wpiąć w w/w wspomniany extension wire i tak samo podłączyć następny extension wire np.20cm a potem switch a od switcha do Xl
To raczej nie przejdzie gdyż stara elektryka ma 2 zyly a nowa ma 4. A do tego:

Przedłużki specjalnie są tak zrobione żeby dzieci nie podpięły np. dwóch pudelek na akumulatorki - po prostu ładowałyby się one nawzajem i dochodziłoby do zwarć.

Ogólnie Michał powiem że bez sensu takie połączenie. Po co móc sterować coś za pomocą pilota lub switcha?

Ewentualnie jeśli masz pilota z regulacją prędkości to podepnij to szeregowo:

Akumulatorki -> wieża -> switch -> XL.

Wtedy ustawiasz switcha na wyłączonego i sterujesz normalnie pilotem LUB ustawiasz switcha na włączonego, ustawiasz napięcie na wieżyczce pilotem z regulacja prędkości i wtedy możesz switchem sterować.

Bleh, tyle błędów, mam nadzieję że wszystkie poprawiłem.

Prawie :] @longer poczules sie lepiej?
Ostatnio zmieniony 2010-10-13, 13:25 przez Fistach, łącznie zmieniany 8 razy.

PEN
Posty: 20
Rejestracja: 2009-10-24, 22:07
Lokalizacja: Wrocław

#6 Post autor: PEN »

Cały schemat do bani. Z elektrycznego punktu widzenia, to nie ma sensu takie podłączenie, a i nie wiem czy wieży szlag nie trafi, jak mu się przez przypadek switchem i wieżą będzie konflikt polaryzacji.
Jeśli już chcesz koniecznie bawić się w podwójne sterowanie, powinieneś użyć jeszcze 2 switchy, których będzie się używało jako przełącznika (muszą być sprzężone).
Od bboxa pociągnąć równolegle switcha i wieżę, następnie na przełącznik (czyli układ switchy) i z tego na xl'a.

Awatar użytkownika
RacingFan
Posty: 112
Rejestracja: 2010-01-11, 17:13
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: koziol198989

 

#7 Post autor: RacingFan »

Fistach pisze:Ogolnie michal powiem ze bezsensu takie polaczenie. Po co moc sterowac cos za pomoca pilota lub switcha?
Bo być może przyda mi się takie połączenie.
Sariel pisze:Extension wire nie pozwala spiąć switcha z odbiornikiem podczerwieni. Musiałby mieć wtyczki nowego typu na obu końcach, a ma na jednym.
W takim razie czy jest możliwy taki układ?
1. Wyłączone zasilanie wieży i włączone zasilanie przez 2 kable i switch
Obrazek
2. Włączone zasilanie wieży i wyłączone zasilanie przez switch
Obrazek

Fistach

#8 Post autor: Fistach »

Nie jest gdyz napiecie do wiezy podajesz przez kabel, ktory jest w wiezy a nie przez kabel wychodzacy.

Jak juz chcesz kombinowac z kablem zielonym to wez dwa przedluzacze nowego typu i plytke 2 x 4 z metalowymi elementami.

Awatar użytkownika
RacingFan
Posty: 112
Rejestracja: 2010-01-11, 17:13
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: koziol198989

 

#9 Post autor: RacingFan »

W pierwszym przypadku zasilanie wieży jest wyłączone, a zasilanie idzie czerwonym kablem do switcha, dalej przez 2 zielone kable do górnej wtyczki przy wieży (tu mam nadzieje, że wszystko zadziała, że obecność wyłączonej wieży nie zaszkodzi), dalej przez kabel fioletowy do silnika.

W drugim przypadku zasilanie wieży idzie od boxa żółtym kablem (górnym), potem przez switch, dalej przez niebieski kabel do wieży, dalej fioletowym kablem do silnika.

O te dwa przypadki mi chodzi i mam nadzieję, że jesli wyłączę wieżę switchem to nie będzie ona przeszkadzała.

Awatar użytkownika
misiek
Posty: 421
Rejestracja: 2008-05-04, 00:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
brickshelf: misiek3000

 

#10 Post autor: misiek »

Ja bym zrobił tak:

pierwsza linia:
BBOX--> switch -->PF XL

druga linia i te same elementy:
BBOX--> IR--> EXT wire--> PF XL
FREE HUGS :D

Awatar użytkownika
Chrupek
Posty: 834
Rejestracja: 2010-04-13, 09:57
Lokalizacja: Wawa

#11 Post autor: Chrupek »

michal_forest pisze:W pierwszym przypadku zasilanie wieży jest wyłączone
Nie jest. Wieżę zasilasz przez jakikolwiek kabel prowadzący bezpośrednio/pośrednio do BBoxa. Ustawienie switcha na pozycję pośrednią nic nie zmieni.
Sezon w pełni!

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#12 Post autor: Mrosik »

gen_leihy pisze:Nie jest. Wieżę zasilasz przez jakikolwiek kabel prowadzący bezpośrednio/pośrednio do BBoxa. Ustawienie switcha na pozycję pośrednią nic nie zmieni.
Dokładnie. Testowałem to na swojej scanii. Switch działa za wieżą.

Awatar użytkownika
RacingFan
Posty: 112
Rejestracja: 2010-01-11, 17:13
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: koziol198989

 

#13 Post autor: RacingFan »

Aha, no to cóż miałem nadzieję, że się uda, byłoby miło. Tak muszę wymyślić coś innego. Dzięki wszystkim za zainteresowanie. Pozdrawiam

Backbone
Posty: 671
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#14 Post autor: Backbone »

michal_forest, na poczatek powiedz na co ci te kombinacje, latwiej bedzie nam znalezc najlepsze dla ciebie rozwiazanie.

Mistakes
Posty: 529
Rejestracja: 2009-12-20, 18:00
Lokalizacja: Warszawa!
brickshelf: Ayumi

 

#15 Post autor: Mistakes »

Teraz nie mogę znaleźć, al widziałem gdzieś filmik jak facet próbował różnych kombinacji z systemem PF, przedłużkami i starą płytką 9V. To może by Ci pomogło.

ODPOWIEDZ