[MOC] Wagon pasażerski Niemieckich Kolei Rzeszy DRG

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

[MOC] Wagon pasażerski Niemieckich Kolei Rzeszy DRG

#1 Post autor: PatrykZ »

Dużo nie będę pisał. Tworzę powoli przedwojenny pociąg pasażerski należący do DRG (Niemieckich Kolei Rzeszy). Na pierwszy ogień poszedł wagon pasażerski charakterystyczny dla przełomu tzw. epoki I i II gdzie stosowano charakterystyczne, osobne wejścia do przedziałów. Przyznam, że nie przeczytałem na ten temat żadnych opracowań, nie analizowałem też żadnych starych zdjęć. Za materiały źródłowe posłużyły mi zdjęcia modeli wagonów w skali H0 producentów takich jak Tillig, Fleichmann, Roco. Nie stworzyłem żadnego w 100% wiernego odwzorowania wagonu. Uznałem, że problemem będzie przede wszystkim jego długość. Skalując wagon w skali minifig moim zdaniem powinien mieć około 400mm, kiedy mój wagon ma około 330mm. Nie wiem czy słusznie, ale przyszłościowo uznałem, że zbyt długi źle będzie zachowywał się na karykaturalnie krótkich skrętnych torach Lego. Plany są dalekosiężne, ale co z tego wyjdzie czas pokaże.

Obrazek

Oto link do galerii:
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=449034

Nexus 7

#2 Post autor: Nexus 7 »

Wagon bardzo przyzwoity, ale rzeczywiscie tylko luzno wzorowany na orginalach z epoki. Sa tu elementy charakterystyczne: wejscia do przedzialow, uklad dachu. Troche jestem rozdarty w tym momencie bo nie do konca wiem czy jednak chcesz robic pociag DRG czy tylko ladny pociag w takim klimacie. Tak czy inaczej przeczytanie paru rzeczy na ten temat i obejrzenie starych zdjec wydaje sie niezbedne.
Jesli chodzi o dlugosc wagonow to sa przeciez i krotkie ( http://www.roco.com/products/Fleischmann/5068.aspx ) i bardzo krotkie ( http://www.roco.com/products/Fleischmann/5058.aspx ).
Ostatnio zmieniony 2010-10-20, 08:26 przez Nexus 7, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#3 Post autor: zgrredek »

Szkoda, że nie dałeś jakiegoś zdjęcia, żeby porównać z oryginałem.
Jak tłumaczyłeś mi ten patent na dach to wydawało się to dość karkołomne, ale widzę, że się sprawdziło.
Jechałem czymś takim lub podobnym w dzieciństwie, a dokładnie w 1971r. w okolicach Chojnic. Niezapomniane przeżycie dla siedmiolatka, kiedy siedząc przy oknie nagle drzwi się same otworzyły.
Wzdłuż całego wagonu idzie dołem deska, żeby konduktor mógł po niej chodzić. O ile pamiętam to była też jakaś poręcz, żeby miał się czego trzymać.

rasch22

#4 Post autor: rasch22 »

Na szybko wygooglałem sobie jedno foto takiego wagonu
Obrazek
i tu faktycznie wychodzi że jest troszkę za krótki, biorąc pod uwagę to, że każdy przedział ma osobne wejście. Ale patrząc też na ten wagon widzę też możliwość wydłużenia go i zmodyfikowania wózków.
W twoim wagonie osie są bardzo blisko siebie, jeśli byś chciał wydłużyć wagon i zastosować w nim inne wózki zbliżone wyglądem do wózków wagonu powyżej zastanowiłbym się nad zmodyfikowaniem pomysłu Nexusa
Obrazek
i zabudowania wózka opartego na tym podwoziu, nie będzie to łatwe
Tutaj masz przykład jak wagon pita długości 56 studów zbiera standardowy łuk lego na krótkich wózkach
Obrazek
Oczywiście to tylko wskazówki jeśli byś chciał dalej kombinować i poprawiać wagonik. Powyższe rozwiązania stworzą nowe problemy, np z podestami do wsiadania i po których poruszał się konduktor, wymusi modyfikację całej płyty podłogowej, poświecenie kolejnych wielu godzin nie gwarantując zadowalającego końcowego efektu.

Osobiście napiszę tylko tyle że pomysł świetny, rozwiązania zastosowane karkołomne, a efekt końcowy bardzo miły dla oka, osobiście nie będę cię namawiał ale zastanów się czy czasem nie masz ochoty na dalsze zabawy z tym wagonem.
P.S.
Kolor Dk Green byłby idealny ale rozumiem koszty będą bardzo wysokie a dostępność bardzo słaba

Good Job :)
Ostatnio zmieniony 2010-10-21, 19:22 przez rasch22, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#5 Post autor: PatrykZ »

Hej, hej, hej! Co powinienem powiedzieć..? "Ja p------e, nie wiem!" :-)
Niestety, wagon jest tylko wzorowany. Ale za radą Nexusa chętnie bym coś poczytał w tej materii. Jest tylko mały problem. Swego czasu nawet bardzo chciałem, tyle, że nie ma żadnych opracowań. Ostatnio spotkane pozycje traktują o Kolei Piaseczyńskiej i Grójeckiej. A z tego co kojarzę to są wąskotorówki - może Kleon byłby zainteresowany :-) Co do długości biłem się z myślami czy zrobić dwa wagoniki dwuosiowe - krótkie czy kombinację złożoną z jednego dłuższego i jednego krótszego. Wygrała opcja druga z wagonem dłuższym, usadowionym na dwuosiowych wózkach. Osobiście nie miałem w swojej historii przejażdżki takim wagonem, ale na stronach modelarskich zwróciłem uwagę na kładkę, którą odtworzyłem. Nie wiem tylko czy powinna biec od jednego do drugiego końca wagonu. U mnie położona jest tak, żeby umożliwić komunikację od drzwi skrajnych do skrajnych. Może to błąd - nie wiem. Dach wzmocniłem po zakupach na Bricklinku w doskonale znanym nam Doobies Shop odpowiedniej liczny platów z chwytaczkiem, to poskutkowało. Każdy przedział ma osobne wejście, żałuję, że nie dało rady tych przedziałów upchnąć więcej. Wagon na zakrętach zachowuje się moim zdaniem dobrze. Problemem jest tylko przyszłościowa długość składu. W zamyśle mam większy projekt z jeżdżącym pociągiem, a przy ograniczonej przestrzeni im dłuższy skład, tym większy kłopot. No i gdybym miał kolor dr green nie zastanawiałbym się nad nim - od razu zostałby wykorzystany. Szczęście, że w tamtych czasach paleta zielonego była już dość mocno rozbudowana w łonie samej Rzeszy. Zgodnie z tym co napisaliście, mam nad czym myśleć na przyszłość. Mam nadzieję, że za jakiś czas uda się wykonać jeszcze lepszy model. Dziękuję Wam za cenne uwagi.
Dzieńdobry. Czesio lóbi może i fajoskie statki.

rh

#6 Post autor: rh »

Wagon mi się bardzo podoba. Chociaż faktycznie może lekko zaburzone proporcje.
Co do podestu na zewnątrz wagoniku, to mi się bardzo podobała opowieść zgrredka w Warszawie, nawet nie miałem pojęcia o takich wagonach i że tak konduktor sobie po nim chodził w celu kontroli biletów.

A dark green - oj to może być trudne i drogie.
Chociaż .. jak jest ten wagon podlinkowany przez rascha - tam ścianka jest pod takim fajnym łukiem koło podestu - może to by się dało spróbować? A druga sprawa, czy możesz pokazać dokładniejsze zdjęcie, jak ten dach zmontowałeś? :)

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#7 Post autor: PatrykZ »

Różnorodność barw taboru DRG troszkę poratowała mnie. W PKP przed wojną z tego co kojarzę, praktycznie tylko obowiązującym kolorem była ciemna, brudna zieleń której odpowiednikiem chcąc nie chcąc musiałby być dark green. Tymi wyobleniami na boczkach zachwycałem się jak pierwszy raz oglądałem z bliska modele wagonów w skali H0. Nawet myślałem o wstawieniu bricków wysokich na 6 kafelków z charakterystycznym wyoblonym ścięciem skierowanym do dołu. Nie miałbym tylko koncepcji jak pogodzić je z tilesami 2x2 ustawionymi na sztorc imitującymi framugi wokół drzwi. Nimi już nie skręcę w cale :-(
Apropos dachu załączam taki dość nieudolny obrazek sklecony na szybko w Corelu. Jak będzie coś nieczytelne prosiłbym o sygnał, a postaram się to poprawić.

Obrazek

rh

#8 Post autor: rh »

PatrykZ pisze:Apropos dachu załączam taki dość nieudolny obrazek sklecony na szybko w Corelu. Jak będzie coś nieczytelne prosiłbym o sygnał, a postaram się to poprawić.
Czytelne, czytelne, podoba mi się ten pomysł :)

ODPOWIEDZ