[MOC] Tabor PKP

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
kle_on
Posty: 132
Rejestracja: 2009-01-05, 11:22
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: kleon
Kontakt:

 

[MOC] Tabor PKP

#1 Post autor: kle_on »

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami stała sobie wąskotorówka :) więc dla odmiany naszło mnie na wagon pasażerski. Żadnego, prócz zestawów, jeszcze nie zrobiłem, więc czemu nie. Poszukałem, poszperałem co już do tej pory powstało i padło na coś klasycznego, coś co większość zna, czyli 112A taki beżowo-czerwony pierwszej klasy, łatwo spotkać na wielu stacjach.
W pierwszej wersji miał wnętrze, tzn. siedzenia, toalety i otwierane drzwi, tak jak to mają te po modyfikacjach w składach IC - uchylane na zewnątrz. Sęk w tym, że nie skręcał, więc wnętrze wyleciało, drzwi też i został w poniższej wersji. I już miał być publikowany na forum, kiedy o dziwo naszło mnie na dopełnienie w postaci lokomotywy, o dziwo, bo elektrowozów jeszcze nie robiłem. Powstał EP07, oryginalnie EP07 po modyfikacjach w wersji 1000+N. Ale jeden wagon nie budził już u mnie takiej fascynacji, więc dodałem wagon restauracyjny. Znawcy tematu zauważą natychmiast, że WRbd w malowaniu IC ma nieco odmienne kolory - istotnie, nie jestem purystą, nie zależało mi na kolejnych kosztach dla szarych okienek ;) Dodatkowo w wagonie mieści się cały "PFowy diabeł", napędzający dwa wózki. I skład pasażerski gotowy.

Po jednym ze spotkań, doszedł mi do głowy pomysł na EU, najlepiej w starym malowaniu tj. zielono-seledynowy, ale szybko z tego wytrzeźwiałem. Przez jakiś czas opierałem się ET, ponieważ w oryginale jej przekrój to sześcian, a nie miałem ochoty kombinować, więc i z tego się wyleczyłem :)
Pozostałe wagony poszły szybko, bordowe wagony towarowe to wreszcie rozwinięcie pomysłu, który pierwotnie zakładał czerwone barwy, a już nieco wcześniej był adaptowany w składzie towarowym kolei wąskotorowej.

Szczególne podziękowania dla PatrykZ za sugestie do pantografów, V1 za mały kop ambicji do trakcji, i rh, którego gdy zapytałem o trakcje i to pod kątem Gdańska, bez zastanowienia wypalił, że flexy :) a ja bez żartów już się zastanawiałem nad sznurkami...

Obrazek
Galeria (jeśli jeszcze nieopublikowana) // edit: już opublikowana

Tabor PKP:
Obrazek Obrazek Obrazek

Elektrowozy:
Obrazek Obrazek

ET22
Obrazek Obrazek Obrazek

EP07
Obrazek Obrazek Obrazek

EP08
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Wagony towarowe:
a'la Gbs
Obrazek Obrazek Obrazek

platforma
Obrazek Obrazek

cysterna
Obrazek Obrazek Obrazek


Wagony pasażerskie:
112A
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

WRbd
Obrazek Obrazek Obrazek

112A i WRbd
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Składy:
towarowy
Obrazek Obrazek

towarowy mini
Obrazek

pasażerski mini
Obrazek

pasażerski
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2011-02-23, 17:40 przez kle_on, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pitrek02
Posty: 880
Rejestracja: 2006-10-05, 19:27
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław
brickshelf: pitrek02

 

#2 Post autor: pitrek02 »

Są REWELACYJNE (a w szczególności ET22)! :)
Ostatnio zmieniony 2011-02-23, 00:21 przez pitrek02, łącznie zmieniany 1 raz.

Conrack1410

#3 Post autor: Conrack1410 »

zwłaszcza wagony osobowe wyszły kapitalnie !!!!

Awatar użytkownika
Stefan
Posty: 21
Rejestracja: 2010-01-14, 22:28
Lokalizacja: Warszawa

#4 Post autor: Stefan »

Wagony kapitalne, lokomotywy też, ale te już wcześniej widziałem, jak dawałeś do nich linki.
kle_on pisze:"PFowy diabeł", napędzający dwa wózki
To znaczy, że to wagon będzie ciągnął lokomotywę ?

djtermoz
Posty: 176
Rejestracja: 2007-10-26, 02:33
Lokalizacja: Boston

#5 Post autor: djtermoz »

Piękne to jest. Szkoda, że fotki prześwietlone.

PKP jak żywe. Czy w Twoich wagonach jest równie zimno?

Awatar użytkownika
Belfast
Posty: 387
Rejestracja: 2009-06-24, 22:01
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Diabel

 

#6 Post autor: Belfast »

Są boskie !!!
Lepsze jutro było wczoraj, a świat zamienił wrażliwość na wydajność !

Belfast

Fistach

#7 Post autor: Fistach »

Swietne!

Jedyne co mi sie nie podoba to szyby w lokomotywach - sa zbyt dziurawe jak dla mnie.

Szkoda ze zdjecia takie male - i gdzie film?:)

Czy lokomotywa z wozkami trzyosiowymi, gdzie miedzy osiami masz jeszcze 1 stud przerwy) bedzie skrecac?
Ostatnio zmieniony 2011-02-23, 07:13 przez Fistach, łącznie zmieniany 1 raz.

rasch22

#8 Post autor: rasch22 »

"Ale MOC" - nie mogłem się powstrzymać :)

Całość wyszła świetnie, wręcz rewelacyjnie, całość prezentuje się okazale, jedynie co mi tak jakoś nie gra to skala wagonu "a'la Gbs " jakoś tak wydaję się za mały gdy doczepi się go do lokomotywy, platformy świetne, jeśli mnie oko nie kmyli to trochę się wyginają, niestety przy 2 platach grubości nie da się tego zjawiska wyeliminować. Ciekawy patent na sprzęgi wagonów, jak wagony pokonują legowe łuki ??

Gratuluje wytrwałości, i końcowego efektu :) jest co podziwiać.
Czy mogę kilka patentów zapożyczyć ??

Awatar użytkownika
kle_on
Posty: 132
Rejestracja: 2009-01-05, 11:22
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: kleon
Kontakt:

 

#9 Post autor: kle_on »

Stefan pisze:To znaczy, że to wagon będzie ciągnął lokomotywę ?
a dokładniej pchał
djtermoz pisze: Czy w Twoich wagonach jest równie zimno?
jakoś nie przyszło mi do głowy, że montować w nich źle skalibrowaną klimatyzację :D
Fistach pisze: Szkoda ze zdjecia takie male - i gdzie film?:)
mając takie a nie inne doświadczenia ze zdjęciami w tej skali, na film się nawet nie porywam
Fistach pisze:Jedyne co mi sie nie podoba to szyby w lokomotywach - sa zbyt dziurawe jak dla mnie.
przednie mogły być szybkami 1x2 ale te są cienkie i dopiero powstawała dziura, którą żeby zniwelować, należało inaczej postawić fronty, a to już mi psuło koncepcję
Fistach pisze:Czy lokomotywa z wozkami trzyosiowymi, gdzie miedzy osiami masz jeszcze 1 stud przerwy) bedzie skrecac?
skręca jak ta lala!
rasch22 pisze:jedynie co mi tak jakoś nie gra to skala wagonu "a'la Gbs " jakoś tak wydaję się za mały gdy doczepi się go do lokomotywy
jak dobrze pamiętam et22 ma ok 19m, a towarowe kryte mają na oko 2/3 tej długości, gbs 14m, gags 16m, więc z grubsza się zgadza
rasch22 pisze:jeśli mnie oko nie kmyli to trochę się wyginają
fakt, dlatego pokazałem z kontenerem i bez, kontener ciut całość dociska przy wózkach i już nie ma takiego dramatu; grunt, że się w rękach nie łamią
Ciekawy patent na sprzęgi wagonów, jak wagony pokonują legowe łuki ??
osobowe? bez większych problemów, osie sprzęgów są skrajnie wysunięte i odseparowane od wózków, tak to wygląda między wagonami, gorzej jest na łączu lokomotywy-wagonu, bo lokomotywy mają klasycznie zamontowane wózki i magnesy więc lokomotywa ma tendencja to odczepiania się na zakrętach. Łatwo się tego pozbyć, jeśli zdjąć w wagonie schodki, wtedy zakres łuku magnesu wynosi ponad 180st, to już prawie można zawracać ;)
rasch22 pisze:Czy mogę kilka patentów zapożyczyć ??
to tylko klocki, ja tantiem nie pobieram :)

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 709
Rejestracja: 2006-08-31, 21:57
Lokalizacja: Łódź-Bałuty
brickshelf: robson1903
Kontakt:

 

#10 Post autor: Robson »

Przednie szyby zamienić na te :
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=4176
+ obkleić ładnie.
Generalnie dodać naklejki!!!!
Cb1100RR

rasch22

#11 Post autor: rasch22 »

Robson pisze:Przednie szyby zamienić na te :
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=4176
+ obkleić ładnie.
Generalnie dodać naklejki!!!!
Ta szyba to z deczka za mała o jednego studa tylko ;P

kle_on pisze: jak dobrze pamiętam et22 ma ok 19m, a towarowe kryte mają na oko 2/3 tej długości, gbs 14m, gags 16m, więc z grubsza się zgadza
mi bardziej chodziło o wysokość i szerokość, być może tylko 1 brick wysokości bo tak mniej więcej wysokość wagonu i lokomotywy wizualnie jest podobna, a przynajmniej mi się tak wydaje
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2011-03-01, 20:38 przez rasch22, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
markervip
Posty: 65
Rejestracja: 2010-12-14, 23:10
Lokalizacja: Wola Radziszowska
brickshelf: mmarek

 

#12 Post autor: markervip »

bardzo ładny tabor, tylko nie podoba mi się jedna rzecz w wagonie 112A, a w zasadzie dwie, pasek nad oknami powinien być koloru żółtego jako oznaczenie pierwszej klasy, oraz obok drzwi (bliżej strony przejścia między wagonami) nie ma malowań w dwóch kolorach (jak na środku wagonu) jest od góry do dołu czerwony.
Obrazek

Awatar użytkownika
kle_on
Posty: 132
Rejestracja: 2009-01-05, 11:22
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: kleon
Kontakt:

 

#13 Post autor: kle_on »

Robson pisze:+ obkleić ładnie.
Generalnie dodać naklejki!!!!
nie mogę powiedzieć, że się z Tobą nie zgadzam, naklejki jak najbardziej dodają pracy smaku. Sek w tym, że nie bardzo widzi mi się kupno kolorowej drukarki, bądź ładowanie 50zł w drukarni za 1 arkusz A4..., zakupienie gotowych w skali H0 to też podobny koszt. Z mojej perspektywy, bez naklejek ujdzie, a w zamian, mogę zrobić jedno zamówienie na BL więcej. Jeśli natomiast z czasem pojawi się kolorowa drukarka, to nie widzę przeszkód.
rasch22 pisze:Robson napisał/a:
...
+ obkleić ładnie.
Generalnie dodać naklejki!!!!

Ta szyba to z deczka za mała o jednego studa tylko ;P
i tu pojawia się problem skali, jest taki jeden człowiek, a może i kilku, któremu trudno nie przyznać racji, że w skali na 8 będzie lepiej, ale to ciągnie za sobą resztę wymiarów, i kilka problemów funkcjonalnych
mi bardziej chodziło o wysokość i szerokość, być może tylko 1 brick wysokości bo tak mniej więcej wysokość wagonu i lokomotywy wizualnie jest podobna
ha! jak na nie patrze, to nie jestem pewien, czy podniesienie o te 2,5 płytki (wysokość kafla), nie doprowadzi do sytuacji, że będą wyższe od lokomotywy? Kwestia rozwojowa
markervip pisze:pasek nad oknami powinien być koloru żółtego
już nie pamiętam czy testowałem taką wersję, zdecydowanie nie przyłożyłem do tego większej wagi, albo kolor żółty wyglądał po prostu źle
markervip pisze:oraz obok drzwi (bliżej strony przejścia między wagonami) nie ma malowań w dwóch kolorach
tu akurat miałem spore problemy, bo w oryginalnej wersji odrzucało mnie, identycznie zresztą jak malowanie zakończenia WRbd, gdzie pas powinien się kończyć na drzwiach.
W 112A identycznie powinno być także od wew., teraz widzę, że mogłem inaczej rozwiązać uchwyty. Szczęśliwym trafem to tylko kwestia malowania, więc nie wymaga istotnych zmian konstrukcji.

rh

#14 Post autor: rh »

markervip pisze:pasek nad oknami powinien być koloru żółtego jako oznaczenie pierwszej klasy
Teoretycznie tak, ale prawdę mówiąc dawno nie widziałem już tego paska nad prawdziwym wagonem - zwyczajnie są tak brudne :) tyle komentarza na razie - potem na pewno się bardziej rozpiszę, bo jest o czym!

PS: Zgłaszaj to na MOC miesiąca!

Mrutek

#15 Post autor: Mrutek »

Bardzo fajny tabor. Naprawdę. Doceniam też prace włożoną w budowanie pudeł o nieparzystej liczbie kropek. Niedawno to przeszedłem - koszmar.
Szyby są ok - nigdzie nie jest powiedziane, że naklejki są fajniejsze od klocków i niekoniecznie trzeba je wszędzie stosować.
Jedna rzecz mi się nie widzi. Ja wiem, że te pantografy są czerwone(?), przynajmniej na początku, ale tutaj wyglądają bardzo nienaturalnie.

ODPOWIEDZ