FAQ - Kupujemy w brytyjskim Amazon.co.uk

Składnica wiedzy

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
maciejer
Posty: 387
Rejestracja: 2009-03-25, 13:15
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: maciejer

 

FAQ - Kupujemy w brytyjskim Amazon.co.uk

#1 Post autor: maciejer »

Coraz częściej pojawiają się ciekawe oferty w brytyjskim sklepie Amazon.co.uk. A że oferty są często nawet atrakcyjniejsze niż nasze Allegro – warto się zastanowić, czy nie skorzystać z możliwości tańszych zakupów.
Myślę, że najwyższa pora założyć temat, który pozwoli rozwiać wątpliwości, szczególnie nowych forumowiczów.
Czyli od początku:

Adres sklepu: http://www.amazon.co.uk/ref=gno_logo

Żeby tam coś kupić należy:
1. Posiadać zdolność do płatności elektronicznych w Internecie.
2. Zarejestrować się w serwisie jako nowy użytkownik. Zarejestrować kartę płatniczą oraz wpisać adres dostawy.
3. Wyszukać interesujące przedmioty, dodać je do koszyka.
4. Mając wypełniony koszyk – zatwierdzić zamówienie.
5. Czekać na przesyłkę.

Proste. Teraz szczegóły.

FAQ:
Q: Jaką kartę trzeba mieć, żeby zapłacić w Amazon.com?
A: Należy posiadać kartę przygotowaną do płatności elektronicznych. W skrócie nadaje się każda karta kredytowa oraz nie każda karta debetowa. W debetowych, jeżeli na rewersie widnieje dodrukowany 3 cyfrowy kod autoryzacji – taka karta zapewne wystarczy. Trzeba tylko pamiętać o dostępności środków.

Q: Kiedy Amazon obciąża kartę?
A: W momencie zapakowania przesyłki. Czyli karty debetowe będą miały założona blokadę już w momencie zapakowania, karty kredytowe – jak zwykle parę dni później. Karta nie jest obciążana w momencie złożenia zamówienia.

Q: Czy cała oferta Amazon.com jest dostępna dla nas (w Polsce)?
A: Nie. Co najmniej połowy przedmiotów obecnych w Amazon.com nie da się kupić w dostawą do Polski. Przy zatwierdzaniu zamówienia przy wyborze lokalizacji dostawy od razu jest stosowna informacja na ten temat.

Q: Ile kosztuje przesyłka?
A: Dochodzimy do sedna sprawy. W skrócie należy wybierać przedmioty jedynie z adnotacją „Eligible for FREE Super Saver Delivery”. Przy opisie takiego przedmiotu mamy obecnie opis „this item Delivered FREE in the UK with Super Saver Delivery” . Szczegóły darmowej dostawy można poczytać tutaj. Jeżeli wartość zamówienia jest większa lub równa 25 funtów - przesyłka jest darmowa. Jeżeli jest mniejsza – tutaj szczegóły nas interesujące. (Dla sprawdzenia wziąłem sobie niewielki zestaw – koszt przesyłki to 6,5 funta). Żeby otrzymać darmową przesyłkę trzeba przy potwierdzeniu wybrać odpowiednią opcję.

Q: Dlaczego ceny wykazane w zamówieniu są wyższe niż w sklepie o kilka procent?
A: Ceny są wyższe o różnicę stawki VAT’u w Polsce i w UK. Kupując za 9,99 funtów będzie trzeba zapłacić 10,25 funta. Nie bawiąc się w skomplikowane obliczenia do ceny przedmiotu trzeba doliczyć 2.5% i będzie to cena dla nas.

Q: Jak obliczyć limit 25 funtów?
A: 25 funtów to cena końcowa z „naszym” VAT’em”. Czyli kupując 5 przedmiotów za 4.99 do zapłaty w UK będzie 24,95. Ale „dzięki” naszym wyższym podatkom przeskoczymy granicę 25 funtów (o ponad pół funta) i przesyłka do nas będzie darmowa.

Q: Jak należy kupować?
A: Jak najszybciej. Ceny to często hazard; zmiany cen w ciągu dnia to rzecz normalna w Amazon.com. Zestawy kupione w niedzielę mogą być już w poniedziałek o 20% droższe i na odwrót.

Mam nadzieję, że rozwiałem chociaż podstawowe wątpliwości.
Maciek
Ostatnio zmieniony 2011-04-03, 20:34 przez maciejer, łącznie zmieniany 4 razy.

kris kelvin

Re: Kupujemy w brytyjskim Amazon.com - FAQ

#2 Post autor: kris kelvin »

maciejer pisze: Q: Dlaczego ceny wykazane w zamówieniu są wyższe niż w sklepie o kilka procent?
A: Ceny są wyższe o różnicę stawki VAT’u w Polsce i w UK. Kupując za 9,99 funtów będzie trzeba zapłacić 10,25 funta. Nie bawiąc się w skomplikowane obliczenia do ceny przedmiotu trzeba doliczyć 2.5% i będzie to cena dla nas.
Wreszcie się dowiedziałem :D

Hippotam

#3 Post autor: Hippotam »

maciejer pisze:Q: Czy cała oferta Amazon.com jest dostępna dla nas (w Polsce)?
A: Nie. Co najmniej połowy przedmiotów obecnych w Amazon.com nie da się kupić w dostawą do Polski. Przy zatwierdzaniu zamówienia przy wyborze lokalizacji dostawy od razu jest stosowna informacja na ten temat.
Serio? Książki, CD, gry, klocki, elektronika, ciuchy - wszystko udało mi się na razie kupić. Raz tylko jeden z modeli Squeezeboxa miał tą przypadłość - myślałem że to błąd w systemie i kupiłem u jednego ze sprzedawców "stowarzyszonych" płacąc jakieś śmieszne pieniądze za przesyłkę.


Dodałbym tylko że przesyłki mozna sledzić na stronie Amazona (strona Where's my stuff) albo na niemieckim DHL-u. Na angielskim i polskim nie działa.

Dzieki za świetny poradniczek!

kris kelvin

#4 Post autor: kris kelvin »

Mam pytanie do kupujących na Amazonie. Po jakim kursie przelicza wam transakcje?
Duża jest różnica między tym "oficjalnym" kursem?

maciejer
Posty: 387
Rejestracja: 2009-03-25, 13:15
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: maciejer

 

#5 Post autor: maciejer »

Wieczorem sprawdzę różnicę kursu z obciążenia ostatniej faktury z kursem xe.com na ten sam dzień.

[edit]
Transakcje z 02.04.2011 oraz 01.04.20011

Kod: Zaznacz cały

Opis transakcji  		Kwota transakcji w walucie obcej  	Kwota transakcji w PLN
AMAZON.CO.UK KURS: GBP/EUR 1,1357; EUR/PLN 4,1448 	42,52 GBP 	-200,15
AMAZON.CO.UK KURS: GBP/EUR 1,1358; EUR/PLN 4,1448 	19,95 GBP 	-93,92 
Czyli wychodzi kurs płatności: 1 GPB = 4,707 PLN
Kurs średni na www.xe.com był pomiędzy 4.55 a 4.58.
Można przyjąć, że kurś średni z dnia obciążenia karty należy przemnożyć przez 1,034.

Czytam poniższy post Lolasa - mi wyszło taniej. Płaciłem kartą kredytową ING.
Ostatnio zmieniony 2011-04-05, 16:42 przez maciejer, łącznie zmieniany 2 razy.

lolas

#6 Post autor: lolas »

O ile sie nie myle, jest to kurs sprzedazy banku w ktorym masz karte kredytowa.
Jest jednak jeden nimily "ficzer": waluta rozliczeniowa karty kredytowej to (w przypadku VISA) Euro, a platnosci dokonujesz w GBP. To oznacza podwojne przewalutowanie i kolejny bandycki zysk banku.
Przyklad: 1 kwietnia mBank mial kurs sprzedazy GBP = 4,69zl ale moja transakcja zostala ostatecznie rozliczona po kursie GBP = 4,80zl, wlasnie ze wzgledu na wczesniejsze przeliczenie funciakow na euro :-(

maciejer
Posty: 387
Rejestracja: 2009-03-25, 13:15
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: maciejer

 

#7 Post autor: maciejer »

Dzisiaj dotarło zamówienie moje i Axel'a.
W związku z tym:
Q: Czy zamówione zestawy dotrtą do mnie w stanie MISB?
A: To kolejny hazard ze strony Amazona. W zależności od tego:
- jaki zostanie dobrany karton pakowny
- ile papieru-wypełniacza do niego zapakują
- jak bardzo przyłożą się do zapakowania tego wypełniacza
- jak duże są zestawy:
zestawy dotrą albo w stanie MISB (75%), albo częściowo zgniecione (20%), albo wręcz rozerwane (5%). Im większy zestaw, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia. Pakowanie uważam za niechlujne, kartoniki pakowne cieniutkie.

Także Uwaga z kupowaniem zestawu na prezent, bo można się niestety zawieść.

Nexus 7

#8 Post autor: Nexus 7 »

maciejer pisze:albo częściowo zgniecione (20%), albo wręcz rozerwane (5%).
To nalezy reklamowac! Moje doswiadczenia z Amazonowym Customer Service sa doskonale.

lolas

#9 Post autor: lolas »

Potwierdzam swietna obsluge klienta. Zglosilem zaginiecie przesylki, wiec automatycznie odeslali mnie do DHL Polska. Polski konsultant stwierdzil, ze przesylka nie przekroczyla granic Polski, wiec nie moze mi pomoc. Po kolejnym mailu do Amazona zamowienie zostalo blyskawicznie przekazane do powtornej wysylki.
Kontakt szybki i konkretny, ale wolalbym nie sprawdzac tego ponownie ;-)

Pakowanie jest niestety przecietne w Amazonie a integralnosc przesylki uzalezniona jest od przypadku. WYsokie pudelka (zarowno male jak i duze) bardzo latwo sie rozrywaja (widac, ze w sortowni sa rzucane). Najlepsze pudelka w jakich dostalem przesylke to duze, plaskie (mieszcza sie w nich pojedyncze duze zestawy). Sprawiaja wrazenie najbardziej wytrzymalych.

Awatar użytkownika
greenblue
Posty: 183
Rejestracja: 2007-08-23, 22:45
Lokalizacja: Warsza

#10 Post autor: greenblue »

Mój karton też niestety miał uszczerbek po dotarciu do mnie. Cały jeden róg był rozerwany, całe szczęście nic w środku się nie uszkodziło, ale karton LEGO też mógł przez tę dziurę się uszkodzić.
A w środku dla amortyzacji był kawałek szarego papieru, z jednej tylko strony, więc obijać się zawartość może jak chce.
Złota dekada Lugpolu: 2008 - 2017

kris kelvin

#11 Post autor: kris kelvin »

Poprzednie jak i obecne pudło, które właśnie przyszło były bardzo solidne z grubego kartonu a klocki w stanie nienaruszonym :)
Ostatnio zmieniony 2011-04-07, 07:33 przez kris kelvin, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Yogi
Posty: 59
Rejestracja: 2010-05-24, 17:20
Lokalizacja: Jarocin <--> Łódź
brickshelf: yogi

 

#12 Post autor: Yogi »

Zakupiłem ostatnio na amazonie
5 sztuk jednego zestawu lego i 5 sztuk innego
dzisiaj paczka do mnie dotarła, po sprawdzeniu okazuje się że mam o jedną sztukę za mało :(

Może mi powiedzieć gdzie i jak to reklamować ??

crises

#13 Post autor: crises »

Próbuję coś znalęźć na tej przeklętej stronie. Owszem, filtr wyszukiwania mają całkiem rozbudowany. Jednak gdy wybieram jakiś zakres cenowy (już w określonej kategorii, np LEGO), powiedzmy poniżej 10 funtów, to w wynikach wyszukiwania pokazuje mi również przedmiotu droższe. Czasem nawet znacznie. Podobnie z układaniem wyników wyszukiwania. Opcja od ceny najwyższej do najniższej (czy na odwrót) nie segreguje wyników w pożądany sposób. Czy robię coś nie tak, czy wyszukiwarka Amazona tak dziwnie działa?

lolas

#14 Post autor: lolas »

Ja tez odnioslem wrazenie, ze nie zawsze prawidlowo dziala sortowanie po cenie. Nie dziala tez jak nalezy filtr pokazujacy przedmioty kwalifikujace sie do darmowej wysylki.

Awatar użytkownika
josio
Posty: 37
Rejestracja: 2011-03-28, 19:58
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

#15 Post autor: josio »

Czy ktoś wie czy można realizować płatności za pośrednictwem PeyPal`a ? A jeśli nie to czy karta Visa Electron z INTELIGO się nada?

ODPOWIEDZ