6040 Blacksmith Shop

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

6040 Blacksmith Shop

#1 Post autor: tbzz »

Obrazek

Recenzja 6040 Blacksmith Shop

Seria: Castle
Rok wydania: 1984
Liczba klocków: 92 (Brickset), 83 (BrickLink)
Liczba figurek: 2 + 1
Cena : 70 – 200 zł (allegro, BrickLink) – w zależności od stanu

BrickLink, Brickset

Tym razem, zruszony lekko serią castle postanowiłem dla odmiany od town, zrecenzować krótko jeden z zestawów zamkowej serii, największy jaki posiadam, tj. kuźnię z kowalem, rycerzem i koniem. Nie pamiętam tego zestawu z lat minionych, choć pamięć sięga 1984 roku. W każdym bądź razie, słów kilka o rycerzach.

Opakowanie i instrukcja

Zestaw 6640 który opisuję, egzemplarz który posiadam, jest jak najbardziej kompletny. Klocki, instrukcja, pudło. Klocki w stanie dobrym i bardzo dobrym, instrukcja także bez większych uwag, szczególnie, że całość wiele lat przeleżała u kogoś w piwnicy. Najciężej czas który upłynął, odcisnął swoje piętno na pudełku, które jest w stanie dostatecznym. Ale się trzyma :) Pudełko to klasyk starego Lego, otwierane od góry opakowania, w żółtej kolorystyce z zadrukowanymi bokami oraz tylną ścianką ukazującą proponowane konstrukcje. Pierwszy raz spotkałem się ze zdjęciem w artystycznym stylu, tj. kontury zacienionej wieży z rycerzem. Fajne.

Obrazek

Obrazek

Instrukcja to także klasyk, choć mam wrażenie, że obrazki na niej są lekko cieniowane. Ciekawie to wygląda. Oczywiście dwustronnie zadrukowana, rozkładana, a na drugiej stronie..niespodzianka. Zestaw ponownie mnie zaskoczył. Na drugiej stronie, zajmująca 3/4 powierzchni instrukcja wykonania innej konstrukcji z klocków zawartych w zestawie. Konstrukcji zajmującej prawą część tylnej ścianki opakowania. Nie miałem pojęcia, że stare instrukcje zawierały schematy budowania innych obiektów. I choć mam sporo starych setów widzę to pierwszy raz.Może tyczy się to tylko setów zamkowych? Nie wiem. Pozytywnie zaskoczony :)

Obrazek

Elementy

Zestaw składa się z 92 (za Bricksetem), 83 (za BrickLinkiem) elementów. Kolorystyka to oczywiście oldgray, jak to w części zamku, z dodatkiem czerwonego - z racji pieca i z domieszką czarnego, niebieskiego i zielonej podstawy. Do najciekawszych elementów można zaliczyć trzy ściany konstrukcji, w tym jedna z nadrukiem imitującym cegły, czerwone skosy oraz wyposażenie figurek. Wyposażenie to w kolorze brązowym - peleryna i widły, czarny topór i młotek, czarne farmerskie nakrycie głowy (kaptur) oraz ciemnoszary hełm. Oczywiście jeszcze dwa drewniane koła w kolorze brązowym. I tu jeden minus. Trochę mało tych sprzętów. Przydałaby się jakaś tarcza, czy ze dwie sztuki broni więcej. To w końcu kowal.

Obrazek

Zestaw

Co tu dużo mówić. Klasyczne stare Lego castle. :) Nigdy nie posiadałem choćby namiastki zamku, więc jego jedna ze ścian ze stanowiskiem pracy jednego z najważniejszych w średniowieczu rzemieślników - kowala, zachwyciła mnie. Mam nadzieję, że to początek i uda mi się połączyć w większą całość inne zestawy w tym stylu. Ale wracając do tematu. Mamy tu do czynienia z kuźnią, oczywiście wyposażoną w duży, czerwony piec, stanowisko pracy kowala i podstawowe narzędzia, a przede wszystkim kawałek muru z trzema otworami okiennymi i murkiem, po którym porusza się strażnik.
Ponadto w zestawie mamy dwie figurki, tj. głównego majstra - kowala, z nagim torsem odzianego w skórzany płaszcz - brązową pelerynę, rycerza z czarnym toporem oraz czarnego konia, któremu do kompletu dodano coś na styl czerwonego pługa, czy podstawy do wozu. Mamy więc wszystko. Zamkowy mur. Rycerza i rzemieślnika. Zwierzę oraz trochę wyposażenia. Jak pisałem wcześniej. Aż się prosi o połączenie, np. ze zbrojownią z 6041, co zresztą jak w każdej konstrukcji zamkowej jest możliwe dzięki zastosowaniu technicsowych pinów i bricków z otworem. Wracając słowem do figurek, to uważam za dobrze dobrane i dobrze dopasowane.
Kilka fotek zestawu i figurek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale ale, to nie koniec o samym secie. W końcu zawarty na drugiej stronie instrukcji schemat budowy dodatkowej konstrukcji, nie może pozostać bez choć krótkiego omówienia. Co nam oferuje instrukcja? Otóż możemy stworzyć mały wóz, zaprzęgnięty do konia, który prowadzi (jak się wydaje) rolnik/czy raczej w tamtych czasach - wieśniak oraz trzy-ścianową wieżę z rycerzem na szczycie. Ot taka dodatkowa propozycja wykorzystania 2/3 klocków z zestawu. Przyznam jednak, że jakoś słabo mi pasuje do konstrukcji, które oferuje nam z dawnych lat Lego castle. Nie mniej jestem pozytywnie zaskoczony dodatkową możliwością.

Obrazek

Obrazek

Podsumowanie

Zestaw jak najbardziej uważam za udany. I pomijam fakt zauroczenia małą namiastką zamku ;) Poprostu czuje się klimat starego castle. I to pełen. Nie tylko rycerze, machiny wojenne i zamczyska, ale i zwykłe codzienne czynności. Za wyjątkiem zbyt ubogiego wyposażenia figurek, nie mam zastrzeżeń do zestawu. Fakt ciekawego podejścia w zestawach alternatywnych i instrukcja do jednego z nich dodaje mu uroku i aż chce się napisać, czemu nie ma tak dziś? Polecam wszystkim zbieraczom starego Lego, a przede wszystkim konstruktorom dużych zamków. Mnie zestaw bardzo przypadł do gustu.

Za :
+ klimat zamkowy
+ coś więcej niż mury
+ dodatkowa konstrukcja w instrukcji
+ figurki

Przeciw:
- mało wyposażenia

Na koniec, już klasycznie, szybka fotka zestawu w małej inscenizacji. Ciężko wykorzystać kawałek muru złożony tylko z trzech ścian, ale..sami oceńcie, czy czuć choć trochę zamkowy klimat starego castle.

Obrazek
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Zestaw świetny :)
Też go mam i wielce sobie go poważam.
Dla recenzji plusik za zdjęcie ostatnie oraz za zdjęcie pierwsze -a dokładniej zmeczony zyciem kartonik :D

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#3 Post autor: Innos »

tbzz pisze:I tu jeden minus. Trochę mało tych sprzętów. Przydałaby się jakaś tarcza, czy ze dwie sztuki broni więcej. To w końcu kowal.
No przecież kowal to wyposażenie wyprodukował. Tylko trafiło ono do wspomnianej przez Ciebie dalej zbrojowni 6041. ;)
Dzięki za tę recenzję. To faktycznie bardzo klimatyczny zestaw (co idealnie ująłeś na bonusowej fotce), kwintesencja Castle. Świetna pozycja i element świetnej serii zestawów modułowych - szkoda, że tego pomysłu później nie kontynuowano. I szkoda, że nie czerpie się z tego świetnego przykładu teraz - zamiast na siłę robić "nowe" wtórne Castle TLG powinno właśnie w taki sposób ciągnąć udane serie (takie jak Kingdoms) - wydawać modułowe zestawy (nie tylko zamki, które są modułowe w obrębie jednego zestawu), które razem mogłyby tworzyć średniowieczne miasto otoczone murem. Co prawda przy takich zestawach pewnie na każdej międzynarodowej wystawie widzielibyśmy takie nie do końca oryginalne makiety tak jak teraz w niemal każdej makiecie miejskiej widzimy firmowe kamieniczki, ale byłby to koszt warty poniesienia przy korzyściach z dużo ciekawszej niż obecnie sprzedawana linii zamkowej.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Luboniak
Posty: 42
Rejestracja: 2013-01-16, 11:41
Lokalizacja: Pyrlandia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Luboniak »

Mnie to przypomina kuźnię z kowalem a nie sklep...

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: cody1976 »

Pamiętam ten zestaw z dzieciństwa niby maleństwo, a dawało wiele godzin zabawy. Chciałem go później kupić jako nowy na Ebay ale ceny niestety są zaporowe. Z mojej strony gratuluję stanu w jakim jest posiadany przez Ciebie egzemplarz.

cody1976

GrublukTheGrim
Posty: 243
Rejestracja: 2011-04-29, 21:22
Lokalizacja: Znikąd

#6 Post autor: GrublukTheGrim »

Prostota i urok dawnego Lego!

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Prezes »

Klimatyczny dodatek do zamków i zaprzęgów. Taki "niewojenny" zestaw. Rzeczywiście prostota zestawu jest jego silnym atutem. Kowal ma fajne wdzianko, widać, że to plebs - worek z dziurą na głowie i kawał skóry narzucony na klatę ;-)
W zestawach Castle ujmuje mnie nadruk wokół okien.

To jedyny zestaw rycerski w Twoich zbiorach ?

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#8 Post autor: tbzz »

Prezes pisze:To jedyny zestaw rycerski w Twoich zbiorach ?
Nie, nie jedyny, ale póki co pierwszy z modułowych elementów zamków. Tutaj wszystkie na bricksecie.
Dzięki za opinie. Zestaw jak zauważacie ma klimat. Kolejne, jak się uda, wkrótce.
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Awatar użytkownika
Qlczas
Posty: 129
Rejestracja: 2012-05-10, 13:17
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Qlczas
Kontakt:

 

#9 Post autor: Qlczas »

Poruszyłeś serce moje :)
Obok serii Pirates I, totalnie jestem zawładnięty serią classic Castle.

Zestaw ten przewija się od paru lat na allegro - gdzie oszuści próbują wcisnąć za grubą kasę zestaw klocków, który ma przypominać Blacksmith Shop. Ale dla mnie minimum instrukcja musi być oraz te 90% oryginalnych klocków, by móc uznać, że zestaw jest "kolekcjonerski".

Podobnie jak recenzent, nie pamiętam go z dzieciństwa - jednak klimat dawnych lat czuć od pierwszych chwil :)
Do tego jest on w miarę unikalny, obok wszystkich powozów, warowni, zamków - ot pan Kowal :)

Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#10 Post autor: tomey »

W dzieciństwie akurat tego setu i z lat 80tych castle nie miałem prawie nic. Teraz udało mi się skompletować część modułowych zestawów zamkowych tzn tych z serii crusaders i czasmi sobie składam "rozłożysty" zamek na który składa się: 6061, 6062, 6067, 6080 plus kilka kawałków ścian w kawałkach...
37236809 nowe gadu:)

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#11 Post autor: tbzz »

Szukałem, szukałem i znalazłem! 6041 Armor Shop i 6067 Guarded Inn w drodze. Modułowe części zamku wreszcie coś stworzą :)
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Awatar użytkownika
tybort
Posty: 173
Rejestracja: 2011-03-23, 19:57
Lokalizacja: aktualnie z Krakowa

#12 Post autor: tybort »

Luboniak pisze:Mnie to przypomina kuźnię z kowalem a nie sklep...
Jeśli masz na myśli słowo "shop" w nazwie to oznacza ono także "warsztat" a to już doskonale tutaj pasuje.
Prezes pisze:kawał skóry narzucony na klatę ;-)
Nie znam się za bardzo ale jak dla mnie to nie z biedy a dla ochrony przed żarem bijącym z paleniska i uważam to za najfajniejszy detal w tym zestawie.

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#13 Post autor: Innos »

tybort pisze: i uważam to za najfajniejszy detal w tym zestawie.
+1 :) Świetny, oryginalny detal (jedyny raz, kiedy oficjalnie ten element umieszczono z przodu minifiga), no i do tego w tym kolorze unikat. Taka prosta rzecz, a lepsza niż pewnie jakikolwiek nadruk, jaki mógł wtedy pojawić się na minifigu w tej roli.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Awatar użytkownika
spider44
Posty: 200
Rejestracja: 2012-02-20, 22:05
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: spider3344
Kontakt:

 

#14 Post autor: spider44 »

Mój ulubiony zestaw z serii Castle z tamtego okresu ( no może jeszcze 6060 ale to już inna bajka). Mnie też zawsze przypominało to kuźnie niż sklep :)

ODPOWIEDZ