[MOC] Volvo FH12-500 10x4...

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
screamer
Posty: 43
Rejestracja: 2009-02-21, 21:11
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: screameroni
Kontakt:

 

#16 Post autor: screamer »

Model bardzo bardzo udany, zgadam się w kwestii opon z JUNIREM. Myślę że jak by ujednolicić opony i dodać coś czarnego na nadkolach to optycznie było by ok. Może by dokleić czarne naklejki nad kołami imitujące nadkola. Albo użyć czarnych klocków. Model może śmiało startować do działu MT. Gratulacje mam nadzieje że zgłosisz go do MOCa miesiąca. Masz mój głos :)
What's your favourite scary movie?!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#17 Post autor: eric trax »

Junior pisze:brak czarnej obwódki nadkola, a to myślę również optycznie zmniejsza ilość "czerwonej masy" która nie wpływa korzystnie na proporcje w przypadku Twojego MOCa.
Oryginał na którym się wzorował jej nie ma...

Standardowo narzekając: koła, i martwi mnie, że jednak poszedłeś na łatwiznę z naklejkami atrap z przodu...


Poza tym model na miniaturkach wygląda jak zabawka odlana z plastiku więc bardzo fajnie :)
Ostatnio zmieniony 2011-06-06, 19:52 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#18 Post autor: M_longer »

Athaal pisze:Model robi lepsze wrażenie w realu niż na zdjęciach, co zauważył nasz kolega royal2000.
To istnieje szansa na większe zdjęcia w większej ilości? Czy nie bardzo? :D

Athaal
Posty: 46
Rejestracja: 2009-01-15, 13:13
Lokalizacja: Toruń
brickshelf: Athaal

 

#19 Post autor: Athaal »

M_longer pisze: To istnieje szansa na większe zdjęcia w większej ilości? Czy nie bardzo? :D
Jest szansa i na pewno zrobię więcej zdjęć i w większej ilości! Nie sądziłem, że model zrobi aż takie wrażenie, dlatego przysiądę nad zdjęciami jak tylko będę miał chwilkę wolnego. Spróbuje go też trochę rozebrać i pokazać więcej szczegółów.

Pozdrawiam Athaal

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#20 Post autor: stpman »

Powiem tak. Ciężarówka mi się podoba, widać co to za model, czerwony dodaje uroku, a fakt, że wszystko działa jest dodatkowym atutem.
Natomiast poruszona tu już kwestia skalowania, to pierwsze co rzuca się w oczy. Albo koła są za małe, albo ciężarówka za duża. Obstawiam za tym drugim. Nie wątpię, że go skalowałeś, liczyłeś itd itp, ale niestety liczby mogą kłamać, zaś oko w tym temacie zazwyczaj mówi prawdę. Zwróć na to uwagę następnym razem:)
Druga rzecz, która mi się nie podoba to fakt, że masz różne koła na różnych osiach. Zdaję sobie sprawę, że portfel krzyczy, ale przy tej skali projektu warto zwrócić uwagę na takie sprawy:)
Ride Your Way!

rh

#21 Post autor: rh »

Co do tych różnych kół - czy tylko mi się wydaje, że model ma tak jak pierwowzór - czyli jednak te na osi trzeciej i czwartej faktycznie są mniejsze?

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#22 Post autor: 3dom »

Athaal pisze:EDIT:
i oryginał który faktycznie ma na 3 i 4 osi koła mniejsze :):
Tak, ale różnica nie jest aż tak duża.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Junior
Posty: 64
Rejestracja: 2010-04-04, 20:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: marcinwadas

 

#23 Post autor: Junior »

eric trax pisze:Oryginał na którym się wzorował jej nie ma...
Poniekąd racja ale oryginał ma tak o:
Obrazek

A ta czarna część z tyłu jest dość charakterystyczna i dzięki temu kabina nie sprawia wrażenia takiego kloca. Zdecydowanie brak tu ażurowości niektórych elementów... jest tak... niemiecko...
rh pisze:Co do tych różnych kół - czy tylko mi się wydaje, że model ma tak jak pierwowzór - czyli jednak te na osi trzeciej i czwartej faktycznie są mniejsze?
Mniejsze są w oryginale ale średnice kół a nie same profile opon i o to tutaj się rozchodzi... tyle tylko że moim zdaniem jest to gra nie warta świeczki, prędzej ktoś pomyśli jak stpman niż zauważy na prawdziwym zdjęciu te mniejsze koła.
Always look on the bright side of life...

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#24 Post autor: eric trax »

Ja po prostu odniosłem wrażenie, że nie miał więcej kół z wyższym profilem :D może jestem ignorantem i nie biegam z linijką ale to o czymś świadczy, trzeba te koła wywalić :P
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Athaal
Posty: 46
Rejestracja: 2009-01-15, 13:13
Lokalizacja: Toruń
brickshelf: Athaal

 

#25 Post autor: Athaal »

eric trax pisze:Ja po prostu odniosłem wrażenie, że nie miał więcej kół z wyższym profilem :D może jestem ignorantem i nie biegam z linijką ale to o czymś świadczy, trzeba te koła wywalić :P
Miał, miał i to dużo, a te koła z niskim profilem kupiłem specjalnie do tego modelu :(

MrPyrek

#26 Post autor: MrPyrek »

Zastanawiałem się skąd wynika to, że koła w Lego - pomimo, że dobrze skalowane - optycznie są za małe. Jest to już nie pierwszy projekt z takim przypadkiem.

I chyba znalazłem odpowiedź. (H)eureka!

Otóż prawdziwe ciężarówki mają robioną przymiarkę do zdjęcia najczęściej z poziomu głowy fotografa. Czasem jest to wysokość górnej krawędzi opony. Ciężarówka jest znacznie wyższa, więc fotograf musi podnieść obiektyw wyżej, zastosować szeroki kąt i opona na zdjęciu prezentuje się przerysowana, bo znajduje się najbliżej.

Nawet jeśli fotograf zastosuje normalna ogniskową obiektywu i odejdzie dalej od ciężarówki by objąć ją całą w kadrze, to wciąż najbliżej są opony i dolna część ciężarówki.

Natomiast fotografując Lego, większość zdjęć robiona jest z nad ciężarówki umiarkowanie szerokim kątem, a zatem minimalnie przerysowuje się górę ciężarówki, a pomniejsza optycznie opony.

Warto zrobić prosty test i ustawić obiektyw jak najniżej (może nawet poniżej poziomu, na którym stoi ciężarówka) z dosyć bliska, delikatnie pochylając obiektyw ku gorze i wtedy koła wyjdą OK :-).

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#27 Post autor: 3dom »

Dwa zdjęcia, jedno z poziomu ciężarówki, drugie z góry:

Obrazek Obrazek

Ma sens to co piszesz :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

MrPyrek

#28 Post autor: MrPyrek »

3dom - idealny przykład.

Dodam jeszcze podsumowanie prostszym językiem: jeśli musisz sfotografować ciężarówkę koniecznie z góry, to cofnij się maksymalnie do tyłu (minimum kilka kroków) i użyj zooma.

Jeśli zaś fotografujesz ją będąc blisko, to połóż się z aparatem na ziemię - do poziomu jej kół, maksymalnie drzwi (ale nie wyżej).

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#29 Post autor: Żbik »

MrPyrek pisze:Otóż prawdziwe ciężarówki mają robioną przymiarkę do zdjęcia najczęściej z poziomu głowy fotografa. Czasem jest to wysokość górnej krawędzi opony. Ciężarówka jest znacznie wyższa, więc fotograf musi podnieść obiektyw wyżej, zastosować szeroki kąt i opona na zdjęciu prezentuje się przerysowana, bo znajduje się najbliżej.
Ja bym wskazał na dwa inne powody: kształt kół Lego - balony optycznie wydają się mniejsze niż prawdziwe koła, dlatego, że mają obłe krawędzie. Powód drugi to światło: jak się robi zdjęcia w świetle dziennym, to koła wychodzą większe niż przy lampie błyskowej. Mocno doświetlony kolor czarny "zapada się", a kolory jasne "wychodzą" na wierzch i mamy dodatkowe zniekształcenie proporcji.

MrPyrek

#30 Post autor: MrPyrek »

Żbiku, krótko mówiąc Athaal nie konsultował zdjęć ciężarówki z kobietą [one wiedzą od dziesięcioleci, że czarny wyszczupla :-)]. Jednak przy takich kontrastach i warunkach świetlnych, jakie widać na zdjęciach (podejrzewam, że Athaal nie umie/nie ma możliwości miękkiego doświetlenia czerni), to wydaje mi się, że perspektywa będzie miała tam największe znaczenie.

ODPOWIEDZ