[MOC] Volvo FH12-500 10x4...

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Athaal
Posty: 46
Rejestracja: 2009-01-15, 13:13
Lokalizacja: Toruń
brickshelf: Athaal

 

[MOC] Volvo FH12-500 10x4...

#1 Post autor: Athaal »

Witam wszystkich.

Po ponad rocznych zmaganiach z modelem przyszedł czas na prezentację. Tak naprawdę to do końca nie wiedziałem w jakim dziale go umieścić (MT czy Technic). W końcu wybór padł na Technic. No dobra teraz parę słów o moim "dziele". Zatem przedstawiam wszystkim Volvo FH12-500 10x4 z żurawiem Effer 950 (bo dźwig to może być osobowy - winda) w barwach floty terHorst (NL).

Obrazek

Praca nad modelem postępowała bardzo wolno i to nie tylko z powodów finansowych (masa czerwonych klocków), ale również z powodów koncepcyjnych. Kilkakrotnie została zmieniona kabina i jej wnętrze. Dodałem silnik MT pod kabiną. Ewoluowała również koncepcja zawieszenia oraz HDS.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Od tamtej pory wykafelkowałem całą płytę tylną, HDS został "odchudzony" o całe 2 study oraz otrzymał węże hydrauliki i kilka drobnych detali. Płyta z akcesoriami i chłodnicą za kabiną pasażerską również zmieniała swój wygląd kilkukrotnie.
Wracając jednak do HDS'a. Udało mi się poprowadzić tak tryby i przeniesienie napędu do drugiej sekcji żurawia, że nie widać żadnych wystających trybów, czy kardanów (schemat kilka fotek dalej).

Obrazek Obrazek

Poza tym ciężarówka ma otwierane drzwi i podnoszoną pokrywę atrapy chłodnicy. Cała kabina również jest odchylana. Teraz pare słów o mechanice.
Model wyposażony jest w 6 silników i 10 świateł:
- 1 RC do napędu przez ślimak i z16 następnie 2 wały napędowe do każdego z kół niezależnie spięte w pionie przez z16

Obrazek

- 1 RC do skrętu
- 1 PF medium do wysuwania podpór
- 1 PF medium do obrotu podstawy HDS-a
- 1 PF XL do podnoszenia 2 sekcji HDS-a
- 1 PF XL do podnoszenia 3 sekcji HDS-a

Poniżej schemat przeniesienia napędu z 1 do 2 sekcji, czyli z podstawy do pierwszego ramienia:

Obrazek

Wymiary:
  • długość: 92 study
    szerokość: 20 studów
    wysokość: 26 bricków
    waga: dokładnie 4,8 kilograma - waga się popsuła :( użyłem innej (a tak na marginesie to mi żona zawsze mówiła, że jej kilogramów dodaje :D)
Ogólnie model miał powstać jako "projekt rekreacyjny" przy którym można podłubać w wolnym czasie, ot tak dla relaksu i odstresowania. Niestety po jakimś czasie stał się męczący. Obecnie cierpię przez niego na syndrom wypalenia i długiej budowy. Po prostu już na niego patrzeć nie mogę (stąd jako podkład piosenka Linkin Park - "What i have done"). Ogólnie jednak model jest bardzo bawialny. Mechanika chodzi płynnie bez przeskakiwania zębatek. Ciężarówka jeździ sprawnie (niestety mogę nią jeździć tylko po stole bo wszędzie mam dywany które wchodzą pod meble i zwinąć ich nie mogę). Baterie bardzo szybko się wyczerpują i więcej czasu się spędza na ładowaniu niż na bawieniu :). Dobra koniec ględzenia. Parę fotek na zachętę:

ObrazekObrazek ObrazekObrazek

EDIT:
i oryginał który faktycznie ma na 3 i 4 osi koła mniejsze :):

Obrazek

A na koniec film (proszę o wyrozumiałość - to mój pierwszy filmik):

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=KaQpvwOo6i8[/YOUTUBE]

Na koniec wielkie podziękowania dla Żbika za komentowanie zdjęć i wytykanie błędów i rzeczy do poprawki.

Jak na trzeci model na forum to chyba aż tak źle nie jest.

Pozdrawiam Athaal
Ostatnio zmieniony 2011-06-06, 20:55 przez Athaal, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#2 Post autor: Filus »

Pierwsze wrażenie - RE-WE-LA-CJA. Model bardziej pasuje do MT, niż do technica, a przynajmniej tak mi się wydaje, zwłaszcza biorąc pod uwagę wykończeniowe bajery i dbałość o szczegóły. Ciekawe dla mnie jest to, że używasz siłowników śrubowych, a w celach odwzorowania modelu dodałeś wężyki do urealnienia;). Jednak nie byłbym sobą, gdybym nie zaczął się baczniej przyglądać. Wyłapałem parę niedoróbek:
- podpory, a właściwie ich brak, wysuwa się jeno bryła imitująca podpory, jeżeli dobrze widzę;
- rzucają się też w oczy inne koła na osiach 3 i 4, licząc od przodu;
- ostatnie, co wydaje mi się nienaturalne, to szybkość obracania się samego HDSu, tak szybko to w realu się kręci, czy po prostu za małą redukcję zastosowałeś?

Niemniej brawa na stojąco. Odwzorowanie, dbałość o szczegóły, nawet nalepki - wszystko to wyszło Ci świetnie. Gratuluję;).

Awatar użytkownika
Wawrzino
Posty: 165
Rejestracja: 2010-11-12, 16:59
Lokalizacja: Oborniki Wlkp
brickshelf: Wawrzino
Kontakt:

 

#3 Post autor: Wawrzino »

Kawał dobrej roboty, jednak w moim odczuciu całość psują tragicznie małe koła w porównaniu do wielkości kabiny.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

Model bardzo fajny, bawialny i ogólnie gratulacje. Jedna rzecz mnie jednak zastanowiła. DZIEWIĘĆ KILOGRAMÓW? Z sześcioma silnikami? Pewien jesteś tej wagi? Na oko to choćby model był cały z litych płytek, i tak byłby lżejszy.

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#5 Post autor: m4rc1n »

Widać w filmiku jest błąd, ponieważ Athaal wyraźnie pisze:
Athaal pisze:waga: dokładnie 4,8 kilograma - waga się popsuła :( użyłem innej (a tak na marginesie to mi żona zawsze mówiła, że jej kilogramów dodaje :D)
A model jest fajny, pokaż fotki spodu, chyba, że jest zabudowany.
MOCs: 4
WIP: who cares?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#6 Post autor: Sariel »

A to spoko :) Jeszcze raz gratuluję MOCa, parę rzeczy możnaby poprawić ale i tak jest bardzo dobrze. Zabrakło mi na filmie przenoszenia jakichś ładunków żurawiem, choćby bardzo lekkich.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#7 Post autor: Żbik »

W porównaniu do pierwotnej wersji estetycznie jest o niebo lepiej. To jak skok designu Lego z roku 1980 do roku 2000. Ja też wciąż twierdzę, że optycznie koła są za małe - nawet jeśli linijka nie kłamie, to oko może twierdzić inaczej :) Odnośnie różnicy wielkości kół: ja bym chyba zrobił jednakowe, bo różnica jest niewielka, a te niskoprofilowe opony jakoś tak kłują w oczy.
Modelu w akcji nie widziałem, więc dorzucę kilka uwag z filmu: najbardziej podoba mi się HDS i to jak działa (choć zdaje się, że film jest przyspieszany, co?). Szkoda, że niczego nie podniosłeś, byłby to jakiś test możliwości. Poza tym jeśli są 3 biegi, to wypadałoby to na filmie pokazać, bo ktoś może nie uwierzyć. I skręt kół jest za szybki - ciężko byłoby ujechać dłuższy dystans.

Ale ogólnie rzecz biorąc, model jest bardzo dobry i lokuje się w kategorii objawień naszego forum. Rad byłbym go zobaczyć na wystawie w Gdańsku.

ps. Skoro waga się popsuła, to może by też podmienić na filmie napisy tytułowe, bo te szare na białym tle są kompletnie nieczytelne... :)
Ostatnio zmieniony 2011-06-06, 10:26 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#8 Post autor: dmac »

Imponujący model.
Rzeczywiście prawie Model Team. Taki wykafelkowany i w ogóle ;).
W ramieniu brakuje mi jeszcze rozciąganej ostatniej sekcji, ale... nie wszystkie ją mają.
Zgadzam się ze Żbikiem w kwestii kół.
Ale i tak imponujący model :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Mr.Z
Posty: 374
Rejestracja: 2009-01-16, 17:11
Lokalizacja: Warszawa

#9 Post autor: Mr.Z »

A ja właśnie nie odniosłem wrażenia, że film jest przyspieszany i stąd prawdziwe uznanie dla pracy HDSa. Nie wiem, czy to kwestia masy, czy czego, ale nie dosyć że pracuje szybko, to jeszcze bez tego zabawkowego kołysania, zrywania i ogólnie obciachowej trzęsawki.

Zgadzam się z przedmówcami co do wielkości kół. Za-nie-wielkie.
Ostatnio zmieniony 2011-06-06, 09:16 przez Mr.Z, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

Jest moment koło 1:59 kiedy film wygląda na zdecydowanie przyspieszony, ale chyba tylko tam i tylko przez kilka sekund.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

Całkiem nieźle :)

Jakie są szanse na lepsze zdjęcia? Bo teraz trudno dostrzec różnice między wersją WIP a finalną (no może poza naklejkami).

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#12 Post autor: 3dom »

Pomijając kwestię opon model jest ok. Niskoprofilowe opony bardziej rzucają się w oczy niż rzucałoby się odstępstwo od oryginału w postaci wszystkich opon takich samych.

Widać postęp w porównaniu z Twoim wcześniejszym Volvo.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#13 Post autor: Waler »

Całkiem fajnie, jedynie rażą te cztery koła wyścigowe. Gdybyś je zmienił na 62.4 to wygląd byłby o niebo lepszy. Reszta bez zastrzeżeń.

Athaal
Posty: 46
Rejestracja: 2009-01-15, 13:13
Lokalizacja: Toruń
brickshelf: Athaal

 

#14 Post autor: Athaal »

Co do pytania Dmaca o sekcje żurawia, to ostatnia sekcja posiada wysuwaną końcówkę.

Co do kół to chyba jednak ulegnę i na zlot w Gdańsku ciężarówka będzie miała wszystkie koła jednakowe. Jednocześnie jeśli chodzi o rozmiar to siedziałem z kalkulatorem i linijka i mierzyłem wszystko i zgodność z oryginałem jest.

Na pytanie Sariela odnośnie prędkości filmu. Tylko część dotycząca rozwijania i zwijania HDS-a jest przyśpieszona 2 x reszta to normalna prędkość.

Model robi lepsze wrażenie w realu niż na zdjęciach, co zauważył nasz kolega royal2000.

Bardzo dziękuję jednak wszystkim za komentarze i krytyczne uwagi, być może uda mi sie co nieco w nim poprawić do lipca :)

Pozdrawiam Athaal

Awatar użytkownika
Junior
Posty: 64
Rejestracja: 2010-04-04, 20:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: marcinwadas

 

#15 Post autor: Junior »

Ciężarówka ma świetne funkcje ale koła poważnie wyglądają karykaturalnie...
Obrazek
O ile wstawiłem dobre zdjęcie, to patrząc na nie, nie tylko koła są za małe, ale i brak czarnej obwódki nadkola, a to myślę również optycznie zmniejsza ilość "czerwonej masy" która nie wpływa korzystnie na proporcje w przypadku Twojego MOCa.

Wyszedł Ci czerwony kloc Volvo na karykaturalnie małych kołach z ogromną ilością ciekawych funkcji... myślę, że gdyby pokusić się o jakieś lekkie zmiany kolorystyczne i o przemyślenie sprawy kół (chociażby w celu wrzucenia kilku zdjęć dla porównania) mogłoby być rewelacyjnie a tak jest tylko bardzo dobrze.
Ostatnio zmieniony 2011-06-06, 17:21 przez Junior, łącznie zmieniany 1 raz.
Always look on the bright side of life...

ODPOWIEDZ