zawieszenie czterowahaczowe

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
tiburon
Posty: 27
Rejestracja: 2011-04-03, 20:44
Lokalizacja: Kraków

zawieszenie czterowahaczowe

#1 Post autor: tiburon »

witam wszystkich, chciałbym zaprezentować model czterowahaczowego zawieszenia przedniego stosowanego w audi a4 oraz vw passacie. zawieszenie spełnia swoje podstawowe funkcje, na zdjęciu jednak nie zamontowałem jeszcze amortyzatora oraz wodzika do skręcania, prezentuje tylko ogólną koncepcje jak będzie to wyglądać. pozdrawiam kolegę Marcina który stwierdził: "w audi a4 chcesz zrobić kolumnę mcphersona? postaraj się zrobić tak jak jest w oryginale..." to zmobilizowało mnie do myślenia, a to jego efekt. Teraz tylko muszę dokończyć swój wehikuł i za miesiąc czyli po sesji jak już będę miał czas zaprezentuje całość:)
Załączniki
Foto-0050.jpg

Cieślu
VIP
Posty: 1263
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#2 Post autor: Cieślu »

Czy jesteś pewien, że to się będzie trzymało kupy?
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: zawieszenie czterowahaczowe

#3 Post autor: eric trax »

tiburon pisze:na zdjęciu jednak nie zamontowałem jeszcze amortyzatora oraz wodzika do skręcania,
Piszesz jakby to była bułka z masłem. O ile skręt to nie problem, o tyle amortyzator jak widzę po obrazku to będzie raczej ciężko jakoś uczciwie zamocować.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Barteq
Posty: 157
Rejestracja: 2009-04-02, 10:06
Lokalizacja: Białystok
brickshelf: Barteq

 

#4 Post autor: Barteq »

Strasznie duże to to. Jakich kół masz zamiar użyć i w jakiej skali budujesz?

Bocian
Posty: 26
Rejestracja: 2008-11-13, 11:11
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: bocian

 

#5 Post autor: Bocian »

Czy zwrotnica przypadkiem nie przesuwa się względem reszty zawieszenia ? (poziomo)

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#6 Post autor: m4rc1n »

Bocian, tak, lekko się przesuwa. I w sumie o to chodzi, inaczej koło podczas skrętu lekko się toczyło, a to nie jest porządane.

tiburon w swoim modelu odwzorował dość dobrze rzeczywisty obiekt, choć ciężko mu będzie zamontować sprężynę do jednego z cięgien. I uprzedzając pytania, jest to zawieszenie 5-wahaczowe (tutaj brakuje wahacza odpowiedzialnego za obrót zwrotnicy względem nadwozia a w konsekwencji skręt), które jest stosowane w wielu samochodach. Na mechanicznym, na Robotach i Manipulatorach mieliśmy niedawno laboratorium oparte właśnie na takim zawieszeniu.
Ostatnio zmieniony 2011-06-08, 21:22 przez m4rc1n, łącznie zmieniany 1 raz.
MOCs: 4
WIP: who cares?

Awatar użytkownika
Junior
Posty: 64
Rejestracja: 2010-04-04, 20:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: marcinwadas

 

#7 Post autor: Junior »

Zamysł fajny, problem z tym że chyba nie będzie kół które skalą do tego będą pasować, czy się mylę?
m4rc1n pisze:Bocian, tak, lekko się przesuwa. I w sumie o to chodzi, inaczej koło podczas skrętu lekko się toczyło, a to nie jest porządane.

tiburon w swoim modelu odwzorował dość dobrze rzeczywisty obiekt, choć ciężko mu będzie zamontować sprężynę do jednego z cięgien. I uprzedzając pytania, jest to zawieszenie 5-wahaczowe (tutaj brakuje wahacza odpowiedzialnego za obrót zwrotnicy względem nadwozia a w konsekwencji skręt), które jest stosowane w wielu samochodach. Na mechanicznym, na Robotach i Manipulatorach mieliśmy niedawno laboratorium oparte właśnie na takim zawieszeniu.
Jak pomyślałem o Pani dr Marcie Górze po zobaczeniu tytułu to mnie otrzepało ale Ty oczywiście musiałeś to przypomnieć xD Z resztą na niepocieszenie dodam że pewnie jeszcze tego nie zaliczałeś (jak i ja) więc jesteśmy razem w ciemnej d... xD
Ostatnio zmieniony 2011-06-08, 22:33 przez Junior, łącznie zmieniany 1 raz.
Always look on the bright side of life...

tiburon
Posty: 27
Rejestracja: 2011-04-03, 20:44
Lokalizacja: Kraków

#8 Post autor: tiburon »

a czy wy myślicie że po co robię taki model? założyłem się z panią dr o zaliczenie że sam potrafię takie zawieszenie zbudować, m2 górą :P
Ostatnio zmieniony 2011-06-09, 01:21 przez tiburon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#9 Post autor: 3dom »

Czyli jak nie uda się to kampania wrześniowa? :D
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Junior
Posty: 64
Rejestracja: 2010-04-04, 20:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: marcinwadas

 

#10 Post autor: Junior »

Nie no tak źle nie będzie :D Ale będę z zapartym tchem śledził prace.

Wadas z M6 pozdrawia xD
Always look on the bright side of life...

tiburon
Posty: 27
Rejestracja: 2011-04-03, 20:44
Lokalizacja: Kraków

#11 Post autor: tiburon »

odpowiedź dla Juniora. myślę że w tej skali to zawieszenie jest mniejsze od obecnego więc zostanie wchłonięte, koła z 8448, jak pomyśle to jeszcze upcham przy zwrotnicy hamulce:)
Załączniki
Foto-0021.jpg

Awatar użytkownika
Junior
Posty: 64
Rejestracja: 2010-04-04, 20:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: marcinwadas

 

#12 Post autor: Junior »

Jakbyś miał się z tym zjawić na wydziale to daj mi znać chętnie zobaczę jak to wygląda na żywo z klocków.
Ostatnio zmieniony 2011-06-08, 22:55 przez Junior, łącznie zmieniany 1 raz.
Always look on the bright side of life...

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2200
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#13 Post autor: Kubrick »

m4rc1n pisze:I uprzedzając pytania, jest to zawieszenie 5-wahaczowe (tutaj brakuje wahacza odpowiedzialnego za obrót zwrotnicy względem nadwozia a w konsekwencji skręt), które jest stosowane w wielu samochodach.
Ten piaty wahacz, o którym wspominasz, to już nie wahacz, tylko drążek kierowniczy. Nie uczestniczy on bezpośrednio w tłumieniu nierówności - jedynym jego zadaniem jest połączenie zwrotnicy z maglownicą w taki sposób, żeby koła nie latały we wszystkie strony na nierównościach i podczas skrętu.
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#14 Post autor: m4rc1n »

Wiem, dlatego ja to nazywam cięgnem, ale oficjalnie jest to wahacz. Przynajmniej tak twierdzi doktorka, a z inną nazwą nie zaliczysz laboratorium u niej ;]
MOCs: 4
WIP: who cares?

tiburon
Posty: 27
Rejestracja: 2011-04-03, 20:44
Lokalizacja: Kraków

#15 Post autor: tiburon »

nie kłóćcie się o nazwę:) ma działać i tyle:P

ODPOWIEDZ