[MOC] GBC - Podnośnik

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
maciejer
Posty: 387
Rejestracja: 2009-03-25, 13:15
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: maciejer

 

[MOC] GBC - Podnośnik

#1 Post autor: maciejer »

GBC - Podnośnik
Moduł pierwszy

Witam.
Pora na prezentację mojego pierwszego modułu GBC.
Sam mechanizm widziałem w jakimś filmie o GBC na YouTube dawno temu. Jest prosty a zarazem ciekawy, piłeczki maszerują w górę wybijając przy tym charakterystyczny rytm, jakby marszu.

Obrazek

Mechanizm oparty na długim wale zbudowanym z krótkich axli połączonych ciasno złączkami, przetykane małymi zębatkami. Trzon budowli to sztywna konstrukcja z Technic-bricków. W niej znajdują się poprzeczne axle z ciekawymi płytkami ułożonymi SNOT’em naprzemiennie tyłem do siebie. Obrót głównego wału powoduje odpowiednie obracanie się płytek, po czym każda piłeczka wjeżdża sobie na następną płytkę. Na samym końcu piłka ląduje w koszu i turla się dalej do następnego modułu.
Pojemnik początkowy jest przygotowany w taki sposób, żeby odpowiednio uszeregować piłeczki. Ważne jest, żeby wchodziły na taśmę po kolei.

Parametry techniczne:
Wymiary: 63 study długości * 30 studów szerokości * 32 bricki wysokości.
Zasilanie: silnik PF M, redukcja 1:5.
Wydajność: ok. 70 piłeczek na minutę.
Kalibracja: optymalne zasilanie to transformator 9V, 33% mocy zasilacza, przy większych prędkościach bywały problemy z zakleszczeniem piłek w podajniku.
Poziom wysokości zasobnika: 6 bricków
Poziom wysokości odbiornika: 18 bricków
Pojemność zasobnika: 14 piłek
Konieczność uszeregowania piłeczek: Tak

Zasobnik:
Obrazek

Ładowanie piłeczek na taśmę:
Obrazek

Transport:
Obrazek

Odbiór - kosz:
Obrazek

Jakość
Moim celem było zbudowanie mechanizmu nie wymagającego ciągłych konserwacji, „ręki Boga”, poszukiwania wystrzelonych piłeczek. Myślę, że te warunki udało się spełnić.
Do testów używałem kamery, wielogodzinne nagrania pracy mechanizmu pozwoliły namierzyć najbardziej wrażliwe miejsca. Najtrudniejszą sprawą było dobre przygotowanie mechanizmu ładującego piłeczki na obracające się płytki. Przy dużej prędkości przesuwania czasem powstawały zakleszczenia, wystrzały. Dość skutecznie wyeliminowała je zapadka delikatnie dociskająca piłeczki w dół, do tego odpowiednie ukształtowanie „wejścia” piłek (nie za ciasne). Mechanizm działa, mam nadzieję, że wytrzyma ponad dwa miesiące pracy w muzealnej gablocie.

Pozostałe zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Film:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=REEJ2wIkza8[/youtube]

Działanie mechanizmu można obejrzeć również na filmie prezentującym kompletną pętlę.
Galeria całej pętli GBC.

Maciek

ODPOWIEDZ