[MOC] Brama wodna i sklep z perukami

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
crises

[MOC] Brama wodna i sklep z perukami

#1 Post autor: crises »

Obie kamienice zostały zbudowane jako część Projektu: Port na tegoroczną wystawę w Gdańsku.

Obrazek
Gatehouse and Wig Shop by crises_crs, on Flickr

Obrazek Obrazek

Lewy dom jest bramą wodną. Cytując za Wikipedią: "Bramy wodne - charakterystyczny element architektury Gdańska, budowle bramne, zamykające ulice dochodzące prostopadle do Motławy. " W tym przypadku nie zamyka od tyłu żadnej ulicy, stąd widać przez przejście kawałek mojej szafy. Nie wiem jeszcze jak na docelowej makiecie rozwiążę ten problem, ale może po prostu będzie widać kawałek ściany muzeum.

Z dziennika budowniczego.
Z powodu braku odpowiedniej liczby łuków musiałem sklepienia przejść kombinować z płytek (za sugestią Ciamka bodajże). Pomysł się sprawdził, choć nowe nie "łapiące" studów łuczki też nie ułatwiały sprawy. Koleją zagadką było - jak zrobić okna, żeby nie było widać wielokolorowej konstrukcji w środku. Zasłoniłem je po prostu czarnymi płytkami - rozwiązanie proste, ale skuteczne. Ostatnie wyzwanie to górna część fasady - jest tam trochę pustawo, ale konstrukcja dachu i konieczność zgrania jego wysokości z dachem drugiej kamienicy wymusiły zbudowanie tak wysokiej ściany. Pewnie dodam tam jeszcze dwie roślinki, choć niektóre kamienice w Gdańsku też mają takie wysokie, puste kawałki i specjalnie to nie przeszkadza. Tak na dobrą sprawę, to minifigi patrząc z dołu nie będą widziały, że tam jest tyle miejsca.

Kamieniczka prawa to połączenie domu mieszkalnego ze sklepem z perukami. Tutaj nie miałem jakichś specjalnych problemów konstrukcyjnych. Starałem się urozmaicić ozdoby wokół okien oraz dodać jakiś gadżet na samej górze. Wykorzystałem muszlę, więc nawiązanie do tematyki morskiej udało się zachować.

Oba domki zacząłem składać jakieś trzy miesiące temu i tak krok po kroku, cegiełka po cegiełce dojechałem do końca. W międzyczasie udało mi się zrzucić na ziemię zieloną kamienicę, po czym musiałem ją budować od początku. Jednak i tak planowałem małą przebudowę parteru, więc wyszło jej to raczej na dobre.

To tyle. Dawno się tak nie rozpisałem o swoich budowlach. Widać te są jakieś wyjątkowe. Oczywiście będzie można je zobaczyć na żywo w Gdańsku, gdzie serdecznie zapraszam.

Pozdrawiam,
crises

PS. Na moment przed zrobieniem zdjęć dobudowywałem odrobinę ściany, a po ponownym zmontowaniu nie zauważyłem, że klocki zrobiły mi psikusa. Zauważyłem go dopiero teraz. Ciekawe, czy ktoś zwróci uwagę, co powinno być inaczej.

Awatar użytkownika
AzamJasir
Posty: 66
Rejestracja: 2011-02-06, 18:59
Lokalizacja: Szczytno
brickshelf: AzamJasir

 

#2 Post autor: AzamJasir »

Są świetne. Najbardziej podoba mi się użycie muszli i roślinek jako ozdób. Ciekawy pomysł na sklep z perukami. Pan z bagietką wyszedł po pieczywo, a być może wróci z nową fryzurą.
crises pisze:Ciekawe, czy ktoś zwróci uwagę, co powinno być inaczej.
Czy chodzi o te dwa wystające limonkowe bricki zaraz pod muszlą? Trochę nie pasują do reszty...
السلام عليك -Pozdrawiam.

Szachistka
Posty: 44
Rejestracja: 2011-06-04, 22:44
Lokalizacja: Oborniki

#3 Post autor: Szachistka »

Czy ja mam dobre wrażenie, że w oknach górnego piętra są firanki? Bardzo ładna konstrukcja, ale ta ciemnozielona wygląda trochę skromnie przy limonkowej. Planujesz może jeszcze to urozmaicić? Jeśli nie to i tak mi się podoba! :)

Awatar użytkownika
Toltomeja
VIP
Posty: 536
Rejestracja: 2011-06-04, 22:42
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Toltomeja

 

#4 Post autor: Toltomeja »

Ornament z muszli faktycznie wyszedł genialnie. Zachwycają mnie schodki do sklepu i firanki. Jedyne niedociągnięcie to chyba 3 różne kolory w podstawce. Niestety dość rzuca się to w oczy, że najpierw jest szary, potem ciemnoszary i nagle zielony. Zmieniłbym jeszcze te zielone elementy na parterze ciemniejszego budynku na szare.
Powodzenia na wystawie! Swoją drogą, daleko to na nią nie masz :P...

crises

#5 Post autor: crises »

AzamJasir pisze:Czy chodzi o te dwa wystające limonkowe bricki zaraz pod muszlą? Trochę nie pasują do reszty...
Właśnie one. Z rozpędu przyczepiłem dolny rządek cegieł odwrotnie.
Szachistka pisze:Czy ja mam dobre wrażenie, że w oknach górnego piętra są firanki?
Firanki, albo zasłonki, do wyboru.
Szachistka pisze:Bardzo ładna konstrukcja, ale ta ciemnozielona wygląda trochę skromnie przy limonkowej. Planujesz może jeszcze to urozmaicić? Jeśli nie to i tak mi się podoba! :)
Ciemnozielona w założeniu miała mieć nieco prostsze zdobienia. Mógłbym ewentualnie pokombinować z zielonymi klockami z "karbowaniem" (nie pamiętam jak się fachowo nazywają), ale musiałbym robić kolejne zakupy, a tego budżet by raczej nie wytrzymał.
Toltomeja pisze:Jedyne niedociągnięcie to chyba 3 różne kolory w podstawce
To akurat zniknie w skomponowaniu całej makiety, bo dojdzie jeszcze jeden pasek chodnika z przodu i chyba jakiś murek nabrzeżny.

Dzięki za uwagi i spostrzeżenia.

Awatar użytkownika
Drumleg
Posty: 109
Rejestracja: 2011-02-06, 17:52
Lokalizacja: spod góry Ślęży
brickshelf: Drumleg

 

#6 Post autor: Drumleg »

Kolorystyka, potężne okna i detale, a szczególnie latarenki koło markiz cieszą bardzo moje oczy. Do tego wlepiony w witrynę wzrok pana z łysinką ;) Limonkowa kamienica jest taka "ludzka", zaś w ciemnozielonej muszą chyba zapadać jakieś ważne decyzje... Zionie ciemnością powagi spraw. Dość majestatyczna.
Tam, gdzie brakuje kafla, pozostaje wyobraźnia...

ODPOWIEDZ