[MOC] T-72M

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#16 Post autor: Sariel »

Coś poważniejszego w temacie czołgów czy w ogóle?

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#17 Post autor: eric trax »

Ogólnie :) Mam takie wrażenie, że te ostatnie moce przychodzą Ci z dużą łatwością. Gdzie te czasu kilkunastu silników i szczękopadów 3/4 forum ? :>
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#18 Post autor: Sariel »

Nie buduję według jakiegoś specjalnego planu że musi być tyle a tyle silników i tyle szczękoopadów. Staram się po prostu budować to, na co mam w danym momencie ochotę. Tak się złożyło że ostatnio miałem ochotę pobawić się paroma prostymi drobiazgami, i nie ma co dorabiać do tego ideologii :)

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#19 Post autor: Bobofrutx »

Sariel pisze:Staram się po prostu budować to, na co mam w danym momencie ochotę.

I o to chodzi.

Bardzo zgrabna konstrukcja. Wieżyczka dzięki zaokrąglonym klockom wygląda świetnie. Osobiście bałbym się użyć axla jako element amortyzujący w zawieszeniu, ale jak mówisz że się z nimi nic nie dzieje, no to niech ci będzie :P No i muzyka w tle na plus.
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Awatar użytkownika
Chrupek
Posty: 834
Rejestracja: 2010-04-13, 09:57
Lokalizacja: Wawa

#20 Post autor: Chrupek »

Ładny, ładny. Okrągłości wieży dobrze wyszły. I kolorystyka tez pasuje.

Taki trochę mniejszy brat poprzedniego czołgu:)
Sezon w pełni!

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#21 Post autor: Filus »

Też odniosłem wrażenie, że szykujesz coś wielkiego;p, choć może to przyzwyczajenie. Ja mam niestety tą przypadłość, że staram się wykorzystać jak najwięcej klocków, które mam, a że zaczynam mieć ich sporo...

Czołg ładny, zwrotny i funkcjonalny. Zastanawia mnie lufa. Na pierwszy rzut oka wnioskuję, że jest zbudowany z tego, ale nie jestem pewien. No i pytanie, czy zastosowałeś jakiś flex do usztywnienia w środku?

A że padło już wspomnienie dotyczące wagi i napędów gąsienicowych... Chciałbym się spytać, jakie najlepiej byłoby przełożenie zastosować do napędu gąsienicowego dla dość sporego pojazdu (na oko 3-4 kg)? Póki co jest 1:2.77 i dwa XLe się męczą - w sensie ledwo to się kręci, a jeżeli chodzi o jazdę to jest tragicznie. Czy może to być spowodowane tym, że oba XLe są wraz z dodatkowym silnikiem M (napęd atrapy) spięte do jednego B-boxa, czy też problem jest w zbyt małej redukcji?
Ostatnio zmieniony 2011-09-12, 22:45 przez Filus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#22 Post autor: Sariel »

Filus pisze:Ja mam niestety tą przypadłość, że staram się wykorzystać jak najwięcej klocków, które mam, a że zaczynam mieć ich sporo
Jak komu wygodnie. Ja nie jestem w stanie wykorzystać wszystkich swoich klocków, no chyba że do wypełniania worków na wypadek powodzi, stąd też buduję na zasadzie dobierania klocków pod MOCe a nie MOCy pod klocki. Co, niestety, skutkuje ciągłymi zakupami.
Filus pisze:Zastanawia mnie lufa. Na pierwszy rzut oka wnioskuję, że jest zbudowany z tego, ale nie jestem pewien. No i pytanie, czy zastosowałeś jakiś flex do usztywnienia w środku?
To trochę ciężko opisać, więc podeprę się grafiką. Żeby uzyskać efekt segmentacji lufy, złożyłem ją z takich oto modułów. Całość, co ciekawe, jest bardzo mocna i sztywna, choć da się ją lekko skrzywić z racji braku jakiegoś centralnego "rdzenia".

Obrazek
Filus pisze:A że padło już wspomnienie dotyczące wagi i napędów gąsienicowych... Chciałbym się spytać, jakie najlepiej byłoby przełożenie zastosować do napędu gąsienicowego dla dość sporego pojazdu (na oko 3-4 kg)? Póki co jest 1:2.77 i dwa XLe się męczą - w sensie ledwo to się kręci, a jeżeli chodzi o jazdę to jest tragicznie. Czy może to być spowodowane tym, że oba XLe są wraz z dodatkowym silnikiem M (napęd atrapy) spięte do jednego B-boxa, czy też problem jest w zbyt małej redukcji?
Raczej w zbyt małej redukcji, a przy okazji nie oceniałbym wagi pojazdu na oko :) Mój poprzedni czołg miał 4 XLe w napędzie przy masie 3,5 kilograma i nie był jakoś szczególnie szybki. Wydaje mi się, że gąsienice mają ogólnie większe opory toczenia niż koła, trzeba się liczyć z tym, że powiększają się one z masą.
Ostatnio zmieniony 2011-09-12, 23:10 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#23 Post autor: Filus »

Sariel pisze:Raczej w zbyt małej redukcji, a przy okazji nie oceniałbym wagi pojazdu na oko :)
To jest MOC, który miał być pierwszy, "pro" - dobry wygląd, funkcjonalność, ale własności jezdne pozostawiają sporo do życzenia. A o tej porze po prostu pójście po wagę jest bezcelowe, tym bardziej, że pytanie jest raczej poglądowe. Po prostu chcę się zapytać kogoś doświadczonego w materii. A co jak co, ale Ty już trochę tego na gąsienicach natworzyłeś:). Jakie przełożenie proponujesz? 1:9?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#24 Post autor: Sariel »

9:1 to raczej przesada, chyba że chcesz tym jeździć na zewnątrz. Myślę, że 5:1 powinno dać radę.

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#25 Post autor: Jerac »

Ładny. Nawet bardzo. O jeżdżeniu pewnie już ktoś napisał więc załóżmy ze wystarczy że zauważę to co mnie interesuje? :>

EDIT:
Jednak interesuje mnie dużo bardziej strona techniczna.

Umie jeździć w przechyle? Powiedzmy o 20-30 stopni na bok?
Umie jeździć po przeszkodach wbijających się w gąsienice? - sterta klocków to idealny przykład.
Umie jeździć po miękkich przeszkodach? Zwinięty koc/pościel/etc?
Spadają gąsienice?
Ostatnio zmieniony 2011-09-13, 20:10 przez Jerac, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#26 Post autor: Sariel »

Jerac pisze:Umie jeździć w przechyle? Powiedzmy o 20-30 stopni na bok?
O dziwo bez problemów. Gąsienice się wyginają, ale to znoszą.
Jerac pisze:Umie jeździć po przeszkodach wbijających się w gąsienice? - sterta klocków to idealny przykład.
Tak, tyle że często utyka gdy braknie mu przyczepności.
Jerac pisze:Umie jeździć po miękkich przeszkodach? Zwinięty koc/pościel/etc?
Jeździć tak, skręcać - zależy od miękkości. Nie skręca za dobrze w czymś, w czym praktycznie tonie.
Jerac pisze:Spadają gąsienice?
O dziwo, te koła jazdne trzymają gąsienice zaskakująco dobrze i pewnie. Jeśli już coś spada, to dlatego że koła napędowe siedzą na axlach wychodzących bezpośrednio z silników i czasem po zakrętach potrafią się z tych silników wysunąć.

Edyta: tak wygląda model bez zieleniny. Chyba lepiej i bardziej realistycznie, ale jakoś tak mdło i nudno.

Obrazek

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2557
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#27 Post autor: V1 »

Obła wieża wygląda świetnie.
mdło i nudno.
Oznaczenia dodaj - kalkomanie do modelu T-72 w zbliżonej skali.
Ja uważam że lepiej wygląda bez zielska - sprawiało wrażenie, jakby wyrastało mu ze szczelin.

Frapujące, że załoga wozi ze sobą cierniowe korony :)

Dinks wystający z wylotu lufy jest zbędny - psuje ją.
Ostatnio zmieniony 2011-09-15, 13:29 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#28 Post autor: Sariel »

V1 pisze:Oznaczenia dodaj - kalkomanie do modelu T-72 w zbliżonej skali.
Nie wiem czy to dużo zmieni, standarowe oznaczenia T-72 są wyjątkowo skromne. Poza tym pora na rozbiórkę :)

Avalyah
Posty: 14
Rejestracja: 2011-07-11, 22:27
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#29 Post autor: Avalyah »

Filus pisze:A że padło już wspomnienie dotyczące wagi i napędów gąsienicowych... Chciałbym się spytać, jakie najlepiej byłoby przełożenie zastosować do napędu gąsienicowego dla dość sporego pojazdu (na oko 3-4 kg)? Póki co jest 1:2.77 i dwa XLe się męczą - w sensie ledwo to się kręci, a jeżeli chodzi o jazdę to jest tragicznie. Czy może to być spowodowane tym, że oba XLe są wraz z dodatkowym silnikiem M (napęd atrapy) spięte do jednego B-boxa, czy też problem jest w zbyt małej redukcji?
Hmm, dziwne. Sam buduję teraz pojazd gąsienicowy i co prawda ma mniejszą wagę (2,5kg), ale 2xl podpięte bezpośrednio pod gąsienice są nie do zatrzymania. Na panelach (podłogowych), gdy przytrzymam go z przodu, to gąsienice obracają mi się mimo to, bez większego spadku mocy.

To możliwe, żeby przy masie 3-4kg było już tak ciężko? W końcu zastosowane jest przełożenie prawie 1:3, a przy 2,5 kg i przełożeniu 1:1 wszystko śmiga jak marzenie.
Ostatnio zmieniony 2011-09-17, 14:27 przez Avalyah, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#30 Post autor: Filus »

Tak, aczkolwiek pomyliłem się przy szacowaniu wagi. Model ma niecałe 5 kg, a problem z napędem wynika z jeszcze czegoś innego (niedługo opublikuję i będzie jaśniej). Muszę tylko ogarnąć robienie filmów...

Co do T-72, mi też zdecydowanie bardziej podoba się wersja bez chaszczy. Wygląda bardziej poważnie.
Ostatnio zmieniony 2011-09-17, 19:16 przez Filus, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ