[MOC] White Phantom

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

[MOC] White Phantom

#1 Post autor: Emilus »

Dobry jesienny wieczór,

Na wstępie podziękowania dla TT za naukę i zaszczepienie miłości do NXT i dla Gena za obrobienie komend głosowych.

Chciałbym zaprezentować pierwszy MOC z mojej manufaktury, wykorzystujący technologię NXT, mianowicie pojazd zbudowany do uczestnictwa w ostatnich zawodach Cross Country sezonu 2011, White Phantom (złośliwi zawistni koledzy, których objeżdżałem tym wozem, przezywali go tan phantom, z racji pożółkniętych niektórych klocków - ot zwykła zawiść :P)

Obrazek

Biały duch zajął w ostatnim rajdzie CC zaszczytne drugie miejsce i przegrał tylko z niesamowicie farciarskim (jak zwykle ;) pojazdem TT).

Pojazd sterowany poprzez bluetooth z wykorzystaniem dwóch kostek NXT. Jedna kostka siedzi w aucie, druga w pilocie.

Fotki autka i pilota:
Obrazek Obrazek Obrazek

Dane techniczne:

-Masa pojazdu - 1211g
-Pojazd napędzany 2 silnikami XL, z przyspieszeniem 1:2,
-Skręt pozycyjny, (zgodny z wychyleniem kółka sterowania na pilocie) napędzany silnikiem NXT w pojeździe,
-W aucie kostka NXT z najpojemniejszym, białym akumulatorem LEGO do NXT
-W pilocie napęd realizowany przyciskami (czerwony - przód, biały - tył, auto centrowanie kół, do jazdy na wprost - przycisk czarny).
-Dodatkowo mogłem na pilocie sprawdzać stan baterii w aucie i pilocie (kostka w pilocie miała zamiast akumulatora LEGO, 6 aku GP). Jako bonus, zależnie od wykonywanych funkcji, kostka z pilota gadała komendami głosowymi, które sam nagrałem (na sprzęcie Gena i z jego pomocą).

Oprogramowanie napisałem sam, z wykorzystaniem RobotC. Jeszcze raz podzięki dla TT, za naukę i pomoc na odległość z RobotC. Choć muszę powiedzieć, że oprogramowanie na pilota i pojazd jest już moim dziełem i zaimplementowałem w nim takie smaczki, jak komendy głosowe i np. regulację ustawienia punktu środkowego skrętu kół z poziomu pilota.
Co do programów, to ten do pilota składa się z 165 linijek kodu, a ten do pojazdu z 67. W razie czyjejś chęci, mogę udostępnić te programy.

Filmik z rajdu:
[YouTube]http://www.youtube.com/watch?v=egaX-VdA ... r_embedded[/YouTube]

Galeria po cenzorze (ale wszystkie fotki są w opisie):
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=485608

To tyle, pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Piękny jest. Bardzo przykuwał wzrok na filmie z rajdu - i ładny i skuteczny, a do tego rzadko w zasadzie używana kolorystyka.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#3 Post autor: Pietruch »

Miałem okazję pojeździć sobie White Phantomem i wrażenia są wspaniałe. Po pierwsze szybkość i moc, kto by się spodziewał, że przyśpieszony XL da sobie radę z ponad kilowym pojazdem i to w takich warunkach. Po drugie, fajny układ sterowania, wygodny, prosty i z bajerem (autocentrowanie). ;) Do tego możliwość podejrzenia baterii i ogromy zasięg (jak na klocki Lego). NXT to spory wydatek, ale jak już mamy się w to bawić to tylko z dwiema kostkami. A po trzecie to wygląd, biały, a tanowe wstawki dodają mu charakteru i +10 do szybkości. ;)
Na koniec chciałem Ci Emil bardzo podziękować za zarażenie NXT, póki nie dotknąłem nie wiedziałem że to daje tyle możliwości i to w różnej tematyce (wyłączając oczywiście zamki).
Ostatnio zmieniony 2011-10-07, 21:40 przez Pietruch, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#4 Post autor: 3dom »

Rownież miałem okazję pojeździć tym pojazdem, prowadzi się bardzo dobrze i intuicyjnie, autocentrowanie i brak problemów z zasięgiem to ogromna zaleta. Z daleka lekko mi przypomina bolid F1. Fajna konstrukcja.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

staak
Posty: 53
Rejestracja: 2008-10-07, 19:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: staak

 

#5 Post autor: staak »

Autko wizualnie dość specyficzne. Nadwozie bardziej zbliżone do formuły koła przednie do crossu. Ale akurat w ściganiu wygląd dużego znaczenia nie ma, a jak widać na liście obecności wyniki są - pierwsze 2 miejsca ostatniego rajdu to NXT. Gratulacje.

Pierwsze pytanie które mi się nasunęło to, dlaczego nie użyłeś silników RC ...taki żart z wyrazami sympatii dla Smyka. Coś (sterowanie RC i 2 silniki RC) już chodziło mi po głowie na przyszły rok a tu taka niespodzianka.

A na poważnie
Sprawa komend głosowych.
Jeżeli dobrze zrozumiałem to kostka jedynie potwierdza wciśnięcie danej funkcji zapowiedzią głosową a nie Twoja komenda głosowa uruchamia jakąś funkcję w kostce. Oba rozwiązania technicznie są możliwe, więc...

Czy miałeś (albo któryś z kolegów w czasie zawodów) okazję przetestować pojazd ze sterowaniem RC. Który (BT,RC) ma lepszy zasięg, który jest prostszy w sterowaniu? Będzie to wprawdzie ocena subiektywna ale dla mnie bardzo przydatna.

Jeżeli można prosić to spakuj cały projekt i poproś któregoś z Adminów o wrzucenie na serwer z podlinkowaniem w temacie. Z góry dziękuję.
Myślenie ma kolosalną przyszłość.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#6 Post autor: Emilus »

A na poważnie
Sprawa komend głosowych.
Jeżeli dobrze zrozumiałem to kostka jedynie potwierdza wciśnięcie danej funkcji zapowiedzią głosową a nie Twoja komenda głosowa uruchamia jakąś funkcję w kostce. Oba rozwiązania technicznie są możliwe, więc...

Czy miałeś (albo któryś z kolegów w czasie zawodów) okazję przetestować pojazd ze sterowaniem RC. Który (BT,RC) ma lepszy zasięg, który jest prostszy w sterowaniu? Będzie to wprawdzie ocena subiektywna ale dla mnie bardzo przydatna.

Jeżeli można prosić to spakuj cały projekt i poproś któregoś z Adminów o wrzucenie na serwer z podlinkowaniem w temacie. Z góry dziękuję.
Komendy głosowe, były wygadywane przez kostkę, zależnie od wykonywanej funkcji, przez pilota (w którym siedziała kostka i jej głośnik emitował komendy).

-Nie wiem jaki zasięg ma RC, ale z Pietruchem sprawdzaliśmy zasięg BT i 50 metrów i nadal zasięg był.

-Nie wiem który system jest prostszy w sterowaniu, ale skłaniałbym się do BT, bo pilot RC jest jaki jest a w oparciu o NXT możesz sobie dowolny pilot zbudować i dowolnie go zaprogramować (czułość, funkcje, wyświetlacz itp...).

-Po co mam wrzucać cały projekt na serwer? Mogę Ci wysłać te programy na pocztę, jeśli o to chodzi. Bądź wrzucić na jakiegoś rapida.
Ostatnio zmieniony 2011-10-14, 23:24 przez Emilus, łącznie zmieniany 1 raz.

Add1sko
Posty: 61
Rejestracja: 2011-10-04, 15:46
Lokalizacja: UK, Loughborough

#7 Post autor: Add1sko »

Jesli mozna to tez chetnie bym podpatrzyl program - to byl NXT1 czy NXT2?
Generalnie Fajne autka!!!
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2011-10-10, 12:46 przez Add1sko, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#8 Post autor: Neo »

Chętnie prześledzę kod w RobotC
Sam napisałem (ale w NXT-G) z 10 różnego rodzaju kodów na sterowanie BT (w tym woland do sterowania łodzią (albo przepustnicami silników B747 ;) )

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#9 Post autor: Emilus »


Awatar użytkownika
Chrupek
Posty: 834
Rejestracja: 2010-04-13, 09:57
Lokalizacja: Wawa

#10 Post autor: Chrupek »

Trochę poniewczasie - przegapiłem ten model.


Zarówno White Phantom, jak i pojazdy TT i Atra, to nowa jakość w CC. Walczą dzielnie, nadrabiając swój ciężar, doskonałym sterowaniem.

Autko mi się podobało. Jest dość szybkie, mocne, a przy tym zwinne. Ale na równi z samym pojazdem, można ocenić pilot - ergonomiczny, przemyślany. Dzięki tej kombinacji zaszczytne drugie miejsce:)

Ale strzeż sie Emilus - na przyszły sezon na CC będzie więcej aut na sterowaniu NXT. Walka będzie zacięta!
Ostatnio zmieniony 2011-10-14, 23:25 przez Chrupek, łącznie zmieniany 1 raz.
Sezon w pełni!

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#11 Post autor: 3dom »

gen_leihy pisze:Ale strzeż sie Emilus - na przyszły sezon na CC będzie więcej aut na sterowaniu NXT. Walka będzie zacięta!
Jeżeli nie przybędzie zbyt wielu nowych uczestników to może się okazać, że NXT zdominuje CC :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#12 Post autor: TT »

Tan Phantom to poniekąd moje dziecko :-)
To oficjalny debiut Emila z LEGO mindstorms NXT. Można powiedzieć, że ja go tym zaraziłem, zaopatrzyłem i nauczyłem podstaw programowania :-) full-service
Trzeba przyznać, że to wszystko tak wciągnęło Emila, że jego programy do auta i pilota prześcignęły moje ilością funkcji i innych bajerów.
Funkcje głosowe, funkcje diagnostyczne, różne kalibracje itp. czego tam nie ma... :-)
Wielkie brawa za cały projekt. Programy były dość skomplikowane i rozwinięte jak na pierwsze kroki z robotC. Jednak wszystko działało. Nic nie nawaliło, wszystko było przewidywalne. Gratulacje.

To tyle o programach. Co do samego pojazdu... Wygląd - w tym przypadku kolor tan nie dodał mu dużo do wartości. Emil tan zostaw na kamienice, a w technic i mindstorms używaj normalnych kolorów :-) Jednak co by nie mówić o kolorze to i tak powinienem być zadowolony, bo jakikolwiek zarys nadwozia w CC to rzadkość, a tutaj mamy platy, bricki, a nawet nadkola! Jednak mnie osobiście najbardziej urzekły 3 pary drzwi, które zasłaniają ekran kostki NXT. To jest naprawdę urocze.

Podsumowując. Przede wszystkim gratulacje za ogarnięcie tematu oprogramowania tego pojazdu. Sam pojazd jest całkiem dobry, choć pewnie w młodej dziedzinie CC jeszcze dużo można osiągnąć jeśli chodzi o konstrukcje pojazdów. A co dokładnie to zobaczymy za rok.

Pozdrawiam,
TT
Ostatnio zmieniony 2011-10-11, 21:32 przez TT, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
ManiekManiak
Posty: 814
Rejestracja: 2008-09-07, 21:00
Lokalizacja: Ostrołęka
brickshelf: ManiekManiak

 

#13 Post autor: ManiekManiak »

Bryka jeździ bardzo dobrze, sterowanie jest świetne. Wyglądem trochę taki z niego przecinak. Zastanawiam się czy na 1:2.5 lub 1:3 dał by radę.

Kolejne auto na potwierdzenie, że NXT sprawdza się w CC. Mega zaleta to nieistniejący problem zasięgu. Minusem jest waga elektroniki, która wymusza zbudowanie auta o większej masie.
Emil, jak masz czujnik ruchu to możesz zrobić klakson wykrywający auto przed Tobą. W wyprzedzaniu raczej nie pomoże, ale do lansu ze 20 punktów jak w banku :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#14 Post autor: 3dom »

Wydaje mi się, czy robotC jest w miarę prosty?
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#15 Post autor: TT »

3dom pisze:Wydaje mi się, czy robotC jest w miarę prosty?
Dokładnie, bo to jest dla 3latków 3dom :-)
Pozdrawiam,
Tomek

ODPOWIEDZ