21100 Shinkai 6500 Submarine

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

21100 Shinkai 6500 Submarine

#1 Post autor: nori »

Obrazek
Obrazek


Obrazek


Zapewne większość osób tworząca własne modele marzyła wielokrotnie by ich dzieło trafiło do oficjalnej oferty TLG. Owszem, istnieje [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=11771]Design By Me[/URL], ale to jednak nie do końca to... No i proszę, wreszcie pojawia się okazja, by zaistnieć ze swoimi modelami na, dosłownie, rynku. Program „Cuusoo”, dotychczas obecny tylko w Japonii, wreszcie dostępny jest także dla reszty świata.
Pierwszym modelem, który ukazał się w jego ramach, była pewna łódź podwodna...

Seria: Cuusoo
Rok premiery: 2011 (17 lutego)
Liczba elementów: 413
Figurki: -
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 26 x 19 x 7 cm
Cena: 4,600 yen, wg BL: 250-650, za 300 spokojnie można kupić na e-bayu

Lugnet, Peeron, BrickLink, Brickset


Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Shinkai 6500 jest załogową łodzią podwodną mogącą osiągać głębokość 6500 metrów. Łódź, należąca do JAMSTEC (Japanese Agency for Marine Earth Science and Technology), służy do badań dna mórz i oceanów oraz żywych organizmów go zamieszkujących, została zwodowana w 1990 roku, a do roku 2007 wykonała ponad tysiąc nurkowań.

Więcej o samej łodzi można przeczytać na stronie instytutu JAMSTEC.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek


Pudełko pod względem form wyraźnie nawiązuje do zestawów z serii „Architecture”. I nic w tym dziwnego, model został stworzony przez ten sam odział w strukturach TLG. Największą różnicą jest kolor, o ile perełki architektury były pakowane w gustowne czarne opakowania, to w przypadku pudełka od niniejszego zestawu przeważa kolor biały. Mimo diametralnych różnic kolorystycznych, także tutaj nic szacie graficznej nie można zarzucić, jest bardzo estetyczna i wysmakowana, bez zbędnego efekciarstwa. Warto zauważyć, że najbardziej wyeksponowane zdjęcie dotyczy samej łodzi podwodnej, natomiast całą zawartość pudełka, czyli łódź wraz z podstawką, wyszczególniono na miniaturce uzupełnionej o wymiar podstawy po złożeniu.

Obrazek

Tył pudełka to już zdjęcie całego zestawu uzupełnione o fotografie rzeczywistej łodzi podwodnej. Zestaw został wypuszczony tylko na rynek japoński, przeto zrozumiałe jest, że wszystkie ścianki pudełka zdobią „krzaczki”.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pudełko otwiera się „do góry”, a gruby sztywny karton tylko potęguje wrażenie, że mamy do czynienia z czymś specjalnym.

Obrazek

W środku, oprócz instrukcji i naklejek, znajdziemy pięć woreczków z elementami oraz dwie skały luzem. Pudełko wypełnione jest prawie po brzegi, nie ma tu zbyt wiele zbędnego wolnego miejsca.

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek

Jeżeli ktoś miał przyjemność obcować ze wspomnianymi już zestawami z serii „Architecture”, to wie czego się spodziewać. Gruby, przyjemny w dotyku papier, na którym oprócz dokładnych planów budowy umieszczono indeks elementów oraz wiele ciekawostek o samej łodzi. Niestety, praktycznie cały tekst jest tylko w języku Japońskim.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W instrukcji znalazłem jeden błąd, w kroku 13 w ramce podano że potrzeba tylko jednej białej kropki, tymczasem w rzeczywistości w kroku tym należy przyczepić dwa takie elementy.
Natomiast na stronach 64-65 zaprezentowano technikę łączenia „stud w dziurke”, i połączenie opiera się na dwóch nie leżących bezpośrednio koło siebie studach – co w teorii jest techniką nielegalną.

Przy okazji instrukcji warto od razu wspomnieć o naklejkach, dość nieinwazyjnych i delikatnie wpływających na upiekszenie modelu. Czarna naklejka służy do umieszczenia podpisu na podstawce, czyli ponownie otrzymujemy wyraźne nawiązanie do serii „Architecture”, tyle tylko że tam elementy z podpisami posiadały nie naklejki a nadruk.

Obrazek

Skan w 300dpi:

Obrazek


Obrazek


Wśród elementów wyróżnia się pionowa płetwa, w charakterystycznym dla łodzi pomarańczowym kolorze. Element ten, czyli Tail 4 x 1 x 3 w tymże kolorze wystepuje tylko i wyłącznie w niniejszym zestawie!

Obrazek

W zestawie także otrzymujemy parę „robocich” części, choć w naszym przypadku posłużą w większości do budowy istot biologicznych.

Obrazek

Budowę czas zacząć!

Od podstawki.

Obrazek

Obrazek

Z podstawki wyrastają kamieniste nierówności dna morskiego, widać przedstawicieli flory i fauny. Zdziwiły mnie trochę dwa kraby, w sumie szkoda że nie zastosowano gotowych zwierzaków a składane z elemntów, choć zapewne te tutaj to jakiś dotychczas niezbadany gatunek...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Są nawet bąbelki!

Obrazek

Podstawka gotowa, czas przejść do samego głównego dania, czyli naszej białej łodzi podwodnej. Jej budowa jest modułowa, zaczynamy od, dosłownie, końca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie wykonujemy moduł środkowy, bardzo ładnie zaokrąglony.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sam przód podzielono na dwie części, górną wyposażono w lampy oraz pomarańczowy „kapelusz” w którym mieszczą się najróżniejsze przyrządy badawcze w tym sonar. Jak mam być szczery, to „kapelusz” tenże traktuję jako wpadkę – szkoda że nie zaprojektowano go bardziej opływowo – po prostu nie pasuje taki kanciasty do dość opływowych kształtów łodzi.

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Dolna część przodu to wizjery wraz z ruchomymi „łapami”.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wreszcie wszystkie poszczególne moduły

Obrazek

składamy w jedną całość. Łódź podwodna Shinkai 6500 jest gotowa by wyruszyć w głębiny mórz i oceanów!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O, krabik!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po budowie zostało parę zapasowych elementów. Od razu proszę o wybaczenie, ale naklejek jednak nie zdecydowałem się póki co przekleić.

Obrazek

Muszę przyznać, że całość konstrukcji przypadła mi do gustu, i to bardziej niż spodziewałem się przed zakupem. Łódź podwodna prezentuje się bardzo ładnie, choć jak już wspomniałem, za ogromny minus uważam pomarańczowy „kapelusz” który po prostu powinien mieć bardziej obły kształt.
Podstawka, choć bez jakichś rewelacji, jest zrobiona ze smakiem, i ładnie komponuje się z samą łodzią, zarówno pod względem kompozycji (bryła skalna jest optyczną przeciwwagą dla dominującej bryły łodzi) jak i kolorystyki (ciemny niski poziom uwypukla kolor biały). Do tego całość idealnie nadaje się jako swoista ozdoba na biurko, czyli podobnie jak większość zestawów z serii „Architecture”.

Cenowo koszt całego modelu to wydatek rzędu około 300 PLN, czy to na BL, gdzie łódź można upolować już za około 250 PLN, czy też na japońskim e-bayu, gdzie mi udało się kupić (podziękowania dla rh za pomoc w nabyciu!) za mniej więcej taką kwotę. Czy warto? Jeżeli ktoś jest miłośnikiem wielokrotnie tu wspominanej serii architektonicznej albo podwodnego świata, a do tego chce upiększyć swoją wystawkę, kredens, biurko – czemu nie? W takim celu zestaw 21100 Shinkai 6500 Submarine nadaje się wprost idealnie. W każdym innym przypadku jest to tylko swoista ciekawostka, o której warto tym bardziej wspomnieć, gdyż nosi numerek jeden w programie Cuusoo.


Obrazek


Plan jest banalnie prosty:
- Zbudowałeś coś fajnego? Pokaż to.
- Jeżeli Twoja kreacja spodoba się 10000 osobom, TLG spojrzy na nią swoim łaskawym okiem.
- Jak ją zaakceptują i zmienią co chcą tak by odpowiadała ich standardom, po dłuuugim czasie trafi ten Twój twór do sprzedaży.
- I nawet dostaniesz z tego kasę! Cały 1%!

Ładnie zresztą wszystko wyjaśnia poniższy filmik:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EwuwFdLRRgQ[/youtube]

Dobrze, nie ukrywam, że cały ten plan trochę dla mnie jest, hm, jak by to określić? Niedopracowany? Choć niewątpliwie chętnie zobaczyłbym tak wydany model autorstwa któregoś z naszych forumowych wymiataczy.

Sam program miał swoją premierę w Japonii, i to właśnie tam powstał pierwszy model, który właśnie mam okazję opisywać. Łódź Shinkai 6500 została wstępnie zaprojektowana przez użytkownika o nicku @guy i dość szybko zebrała wymaganą wówczas ilość głosów. Tu warto zauważyć subtelną różnicę, łódź @guya otrzymała ponad tysiąc głosów, obecnie minimalna ilość głosów to aż dziesięć razy więcej! Co jak najbardziej jest zrozumiałe, gdyż zapewne program zacznie zyskiwać na popularności, a przez to samych osób biorących w nim udział będzie przybywać lawinowo.
Wracając do naszej łodzi, od zatwierdzenia projektu do premiery wersji pudełkowej minęło około 170 dni, a sam zestaw 21100 Shinkai 6500 Submarine został wydany tylko na rynek Japoński (co oczywiście nie jest zbyt wielką przeszkodą by go zdobyć ;) ). Warto od razu nadmienić, że nakład tego zestawu wynosi 10.000 sztuk. Projekt łodzi został doszlifowany przez projektanta LEGO Steen Siga Andersena.

Obrazek

Japońską edycję należy potraktować jako eksperyment, jednak obecnie system wkroczył w wersję beta, dostępną już w anglojęzycznej formie.

Warto poczytać więcej, zarówno o samej łodzi, jak i programie:
LEGO cuusoo
There are three world firsts in the LEGO® Shinkai 6500
The Second LEGO® CUUSOO Product : Hayabusa
LEGO CUUSOO Blog
LEGO® Model Dives Deep to Find What Shoppers Really Want! (BrickJournal)
Shop: 21100 Shinkai 6500 Submarine (jap)

Kto chętny na udział i spróbowanie swoich sił?
Ostatnio zmieniony 2011-10-11, 09:21 przez nori, łącznie zmieniany 1 raz.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

rh

#2 Post autor: rh »

nori pisze:(podziękowania dla rh za pomoc w nabyciu!)
Żaden problem. Chociaż miałem okazję ujrzeć to pudełko ;)


Co prawda co do zestawu nie mogę się wypowiedzieć, bo go złożonego nie widziałem (jeszcze), to za to pudełko i cała oprawa graficzna wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Jest to naprawdę świetne.

Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 286
Rejestracja: 2007-12-03, 14:11
Lokalizacja: wawa
brickshelf: bartekmi

 

hmm

#3 Post autor: bartek_mi »

Zestaw mi się podoba - batyskaf jest zgrabny. Do tego bardzo ładna prezentacja (pochylenie nad dnem).

A sam projekt to świetny pomył bardzo podobny do kickstartera - tylko zamiast kasy wystarczą "thumbs upy" :)

Awatar użytkownika
Hegemon
Posty: 275
Rejestracja: 2011-05-15, 19:47
Lokalizacja: Pyrlandia
brickshelf: Hegemon78
Kontakt:

 

#4 Post autor: Hegemon »

Bardzo ciekawy zestawik jednak odpycha ceną. Jeżeli cena byłaby w granicach 100 zł to kupiłbym bez zastanawiania. A tak to muszę sobie odpuścić.

Połączenie modelu łodzi i podstawki to częśto spotykana forma prezentowania przez japońskie firmy modelarskie. można to zobaczyć choćby w modelach Takary.
Więc nie mogło tego zabraknąć i w tym zestawie. :)

Recenzja jak zwykle na najwyższym poziomie.
"Wiwat Krwawy Hegemon"

Moja kolekcja LEGO

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#5 Post autor: Hezar »

Recenzja tradycyjnie najwyższej próby - dzięki za ciekawe informacje dotyczące rzeczywistego odpowiednika, genezy powstania modelu klockowego, a także samego programu "CUUSOO". Opis jest kompletny w pełnym tego słowa znaczeniu i całość czyta się jak zwykle z wielką przyjemnością :^)

Jeżeli chodzi o sam model, to - jak dla mnie - szału nie ma, zaś po bliższym zapoznaniu się z nim śmiem nawet stwierdzić, że urodą w ogóle nie grzeszy (choć to zapewne jak zawsze rzecz gustu). Jak by jednak nie spojrzeć, jest to bez wątpienia propozycja ciekawa i ze wszech miar godna uwagi, no i nie należy zapominać o jej unikatowości.
nori pisze:Dolna część przodu to wizjery wraz z ruchomymi „łapami”.
Te "łapy" noszą nazwę manipulatorów ;^)

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#6 Post autor: KUKUS »

Kolejna, wyśmienita recenzja.

Kiedy pierwszy raz zobaczyłem tę łódź, skojarzyła mi się z pojazdem z kosmosu, dlatego też lekko się zdziwiłem, kiedy okazało się, iż łódź powstała naprawdę!


Co do krzaczkowatego opisu z tyłu pudełka, to wydaje mi się, iż w prawym górnym rogu:

Kod: Zaznacz cały

dane techniczne:
- rok produkcji: 1990
- ciężar na powietrzu: 26,7 ton
- długość: 9,5 metra (31 stóp)
- zasięg świateł (?) 2,7 metra (8,9 stóp)
- wysokość: 3,2 metra (10 stóp)
- prędkość maksymalna: 2,5 węzła
- maksymalna głębokość 6,500 metrów (21,300 stóp)
- możliwy czas zanurzenia: 129 godzin
- liczba załogi: 3 osoby

Lewy dolny róg opisuje (zapewne) skąd się ta łódź wzięła i do czego służyła. Zgaduję, że liczba 1200 to liczba nurkowań.

Z boku umieszczona jest jak gdyby instrukcja, w jaki sposób można wziąć udział w programie CUUSOO.

Mam wrażenie, jakoby część opisu z pudełka pokryła się z informacjami zamieszczonymi w instrukcji.


W łodzi bardzo podoba mi się modułowość, natomiast boli niedopracowany, pomarańczowy, kwadratowy element, o którym była już mowa.

Awatar użytkownika
Der
Posty: 83
Rejestracja: 2010-11-14, 17:42
Lokalizacja: Kraków

#7 Post autor: Der »

Chciałem tylko powiedzieć, że jak całe Cuusoo zacną inicjatywą jest (czemu jeszcze nie pozgłaszaliście swoich prac?!), zaś model łodzi jest bardzo fajny, to...

...rzeczą, która Najbardziej Zachwyciła mnie, jest właśnie pudełko. Proste, tradycyjne, zgrabne, ładne, z zakładkami do złożenia, otwierane z klapą, bez udziwnionych grafik, tysiąca logotypów, znaków komercyjnych, cudów, wianków, kijów.

To pudełko w mojej opinii wykonane po nowoczesnemu i z nowoczesną konstrukcją, jest w moim odczuciu w pełni klasyczne! Pięknie klasyczne. Tak pamiętam stare pudełka lego. Pudełka, o których myślałem, że już ich dziś nie uświadcze. Jak będe mógł, to kupię dla pudełka.
<cisza>
Słyszysz?

ODPOWIEDZ