[MOC]Społeczeństwo.

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderator: Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Jantin
Posty: 473
Rejestracja: 2006-08-23, 08:37
Lokalizacja: Warszawa
: Jantin

[MOC]Społeczeństwo.

#1 Post autor: Jantin »

Oto jest moja konstrukcja na pierwszy etap B(T)T 2011. Dla tych, którym nie chce się czyta mych pseudohistorycznych wypocin ( a jest ich sporo, ostrzegam ;p): sznurkobrazek do galerii BS (jeszcze niecenzuralnej). Resztę zapraszam poniżej ;)

Obrazek

Sytuacja historyczna: W 1945 II Rzeczpospolita Polska jest jednym z większych krajów Europy. Choc nie może się równac z mocarstwami pokroju Francji, czy Wielkiej Brytanii, które do spółki z USA nadają ton wydarzeniom na świecie, to jednak jest ważnym graczem areny międzynarodowej. Tereny państwa obejmują Polskę międzywojenną plus Prusy Wschodnie i Gdańsk, zdobyte podczas Interwencji Weimarskiej w 1938. Graniczy z Republiką Weimarską, Trójmonarchią Austro-Węgiersko-Czeską, Rumunią, ZSRR, Litwą. Dysponuje kolonią na Madagaskarze.
Na świecie trwa epoka nazwana przez literatów i artystów „Nowym Renesansem”. Tak jak po mrocznym Średniowieczu nastąpił Renesans myśli naukowej i artystycznej, okres odkryc geograficznych, tak po Wielkiej Wojnie, będącej widowiskowym aktem upadku dawnego porządku, następuje Nowy Renesans, czas przemian społecznych i rozwoju nauki, która służyc ma dobru i szczęśliwości nowego społeczeństwa, nie zaś wojnie i wyzyskowi. Inni nazywają czas od 1939 „nową Belle Epoque”, epoką światowego dobrobytu i spokoju, jeszcze inni przypominają, jak skończyła się stara „piękna epoka” i snują apokaliptyczne wizje strasznego kresu ludzkości pożartej przez wszechobecne maszyny, albo samospalającej się w ogniu społecznych niepokojów.
Liga Naukowa, międzynarodowe zrzeszenie naukowców przy Lidze Narodów jest jedną z najważniejszych instytucji na Ziemi. Wszystkie patenty czy odkrycia wypracowane przez jej członków stają się automatycznie dobrem całej ludzkości, przy czym sami zrzeszeni są na tyle dobrze opłacani z międzynarodowej kasy, że nadzwyczaj rzadko pojawiają się protesty. Aktualnie największymi wyzwaniami Ligi są zagospodarowanie praktyczne mnożących się odkryc i teorii z dziedziny Mechaniki Kwantowej oraz maksymalizacja wydajności przemysłu, pozwalająca na redukcję zatrudnienia w najcięższych zawodach.
MOC jest rekonstrukcją statuetki (oryginał odlany w brązie i stali) „Społeczeństwo Nowoczesne”, będącą pamiątkowym podarunkiem dla wszystkich VIPów odwiedzających Wystawę Światową w Gdańsku/Gdyni w 1943.
Katastrofa „Hindenburga” nigdy nie miała miejsca.

Obrazek
Wojsko Polskie w 1955 to parada kontrastów: z jednej strony mamy szczelne granice, wciąż żywą legendę pogromcow bolszewizmu i udany udział w Pacyfikacji Weimaru w 1938, z drugiej przestarzały licencyjny sprzet i chroniczne problemy kadrowe. Na obrazku widzimy generała wojsk lądowych Jana Krzysztofa Koniecpolskiego oraz lotnicze zdjęcie manewrów wojskowych w Prusach Polskich.Obrazek
Krwiobiegiem nowoczesnego państwa jest kolej, a płynącą w nim krwią, bez której rozwój nie byłby możliwy: węgiel. Kopalnie Śląska przynoszą stały dochód oraz paliwo dla przemysłu i energetyki, a polska kolej, łącząca rozwiązania rosyjskie, austriackie i niemieckie, uchodzi za jedną z najlepszych w Europie. Kolejny element przedstawia doświadczonego, śląskiego górnika i młodego, mazowieckiego kolejarza Jacka Zosieckiego.

Obrazek
W ariegardzie światowego postępu idzie wielka Nauka. Niedługo po powołaniu Ligi Narodów zawiązała sie przy niej Liga Naukowa, łączaca ponad podziałami najwieksze umysły Ziemi. Na miniaturce widzimy jej dwoje najważniejszych polskich członkow: Podwójna noblistkę oraz jedną z trzech kobiet biorącą udział w pionierskim projekcie przedłużania życia Marię Skłodowską-Curie, oraz lwowskiego matematyka, jednego z członków-założycieli Ligi Semena Marczeszko.

Obrazek
W Rzeczpospolitej nowych czasów nie ma miejsca dla starej szlachty. Ci arystokraci, którzy przetrwali Wielką Wojnę dostosowali sie do nowych warunków i porzucili samowystarczalne latyfundia i nadzieje na powrót rozbuchanych, XVIII wiecznych przywilejow. W zamian zajęli sie spółkami giełdowymi, kulturą i nauką, stając się unikalnym odpowiednikiem zachodnioeuropejskich klas inteligencji i burżuazji, zachowując przy tym wspólną tożsamość. Wraz z nią przetrwaly obyczaje, dzieki ktorym na ulicach Warszawy mozna napotkac dostojnego biznesmena, w kontuszu i przy szabli.

Obrazek
Jak świat światem państwa żywili rolnicy. Nie inaczej jest w II RP, gdzie sandomierska pszenica i wielkopolskie kartofle zapewniają byt milionom obywateli. Ilustracja pokazuje wielkopolskiego rolnika wielkorolnego, potomka niemieckich osadnikow Andrzeja Steinera, z madagaskarskim pracownikiem.

Obrazek
Nowoczesne społeczeństwo potrzebuje dobrej jakości produktów w przystępnych cenach. doskonałą odpowiedzią na ten wymóg jest wynalazek masowej produkcji, pozwalającej na wytwarzanie towarów konsumpcyjnych w ilościach niespotykanych dotychczas. Jednocześnie system ten zapewnia godziwe utrzymanie rzeszom ludzi napływających do miast i pozwala na rozwój zacofanych regionów kraju. Na zdjęciu robotnik II klasy Wacław Jeleniewicz przedstawiony na tle hali Państwowej Fabryki Bicykli Nr 5 w Brześciu.

Obrazek
Władzę państwową na obrazku przedstawia Prezydent Rzeczypospolitej Antoni Królewiecki. Prawdziwy Człowiek Nowego Renesansu, podwójny magister (socjologia, chemia) i dyplomowany inżynier kolejnictwa, jest wizjonerem i politykiem, powszechnie lubianym i wybranym przy wielkim poparciu narodu (78% w wyborach 194 . Pewne środowiska podają w wątpliwość prawdziwość tego wyniku, ale kto by tam słuchał bolszewickiej reakcji...)

Obrazek
W nowoczesnej Polsce komunizm nigdy nie zagrzał miejsca. Zwycięstwo w 1920 oraz sprawne wywiad i propaganda wypleniły praktycznie tę ideologię i jej agentów z Rzeczpospolitej. W obecnym parlamencie partia komunistyczna jest marginalnym, choć krzykliwym, ugrupowaniem, popieranym przez nielicznych rolników i robotników na wschodnich rubieżach kraju. W większości karykatur prasowych stereotypowy komunista to starszy, zrezygnowany mężczyzna, łysy, bądź noszący fryzurę "na Lenina", a sierp i młot otoczone są pajęczynami i robactwem.

Obrazek
Ostatni obrazek przedstawia żydowskiego biedaka, widok częsty na wielokulturowych ulicach polskich miast. Choc wpierw umieszczenie takiej figurki na reprezentacyjnej statuetce budziło kontrowersje, to wkrótce uznano, że jej obecnośc doskonale przypomina, że na dnie nowoczesnego społeczeństwa wciąż znajdują się pewne problemy.

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
HELF: PatrykZ

 

#2 Post autor: PatrykZ »

Hm... Praca inna niż wszystkie, poprzeczka postawiona bardzo wysoko. Sporo namęczyłeś się przy detalach. Szpeci na pewno brak tła - dywan w tle oraz lekko rozmazane główne zdjęcie. Nie chcę być źle odebrany, ale ten przekaz jest mało czytelny :-( Bez komentarza do tej pracy nie wiele potrafiłbym z niej odczytać przesłania...

Awatar użytkownika
Jantin
Posty: 473
Rejestracja: 2006-08-23, 08:37
Lokalizacja: Warszawa
: Jantin

#3 Post autor: Jantin »

Cały moc cierpi na brak wykończenia niektórych scenek i pospieszną prezentację z uwagi na mój wyjazd z kraju na ostatni weekend :) Uważam jednak, że nawet mimo tego po większości postaci widać kim są. A że rolnik, robotnik, czy biedak wyglądają tak samo w każdym kraju, to patriotyczne przesłanie mogło się zatrzeć.

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
HELF: Innos
: Innos

 

#4 Post autor: Innos »

No ładnie, bardzo niekonwencjonalne podejście, a jaka wysoka ergonomia :). Plus innowacyjne mikroczołgi - ale to niech forumowi spece od pancernych militariów je ocenią ;). No i bardzo ciekawa historia i scenki, choć zgadzam się z Patrykiem, że bez opisów część z nich nie byłaby czytelna (z drugiej strony, skoro to historia alternatywna, to nie dziwne, że nie jest nam - odbiorcom MOCa - znana; a najłatwiej da się rozpoznać jedyną postać historyczną, czyli Marię Skłodowską). Na mój gust za mało rozwinąłeś wątek zamorskiej kolonii i czarnoskórego pracownika - ale pewnie zostawiłeś sobie tę przyjemność na dalsze części konkursu.
Ciekawe swoją drogą, czy i jak w kolejnych etapach pociągniesz wszystkie te tematy - czy dalej będzie to równoległa opowieść o różnych grupach społecznych, czy tylko wybrane wątki doczekają się rozwinięcia?

ODPOWIEDZ