7958 Star Wars Advent Calendar 2011

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
X-Yuri
Posty: 65
Rejestracja: 2010-08-03, 21:48
Lokalizacja: Stąd
Kontakt:

7958 Star Wars Advent Calendar 2011

#1 Post autor: X-Yuri »

Obrazek
Recenzja 7958 Star Wars Advent Calendar

Dane techniczne
Seria: Star Wars
Rok premiery: 2011
Liczba klocków: 266
Liczba figurek: 8
Spis części: Bricklink
Cena: (Stan na 19.10.2011) S@H: 39.99$ / 129.99 PLN, Polskie sklepy: 104 PLN (na podstawie jednego sklepu), Allegro: ok. 115-130 PLN

BrickLink, BrickSet, LUGNET, Peeron

WSTĘP
Kalendarzem adwentowym łączącym tak znane i lubiane przeze mnie marki jak Lego i Star Wars interesowałem się od pierwszych przecieków o nim. A jak pojawiły się pierwsze zdjęcia, ukazujące zawartość, w tym... Slave`a I, stwierdziłem że muszę go nabyć jak tylko się pojawi. No się pojawił. : ) Szczęśliwym trafem byłem akurat w sąsiednim większym mieście, licząc że namówię mamę na jakiś SW-gadżet, gdy dostałem od przyjaciółki SMSa, że właśnie widziała będący przedmiotem recenzji kalendarz. Poszedłem do zabawkowego sprawdziłem cenę (103.99zł), namówiłem mamę na dołożenie się, no i mam. "Śmieszne" swoją drogą, że najtańszy w tej chwili ten zestaw właśnie w sklepie był, a na allegro jest droooższy...
PS. (PS na początku tekstu? Nietypowo. Ale co tam ; P) Wiem, że tło dla fotek conajmniej... nietypowe kolorystycznie. Ale na ładnym białym (spienione pcv, kartki do xero, karton) nijak nie umiałem zrobić ładnych zdjęć. Długo próbowałem, starałem się, bawiłem... Dopiero jak spróbowałem jako podstawy&tła użyć arafatki, to fotki jako tako zaczęły wychodzić, a modele są (myślę, że) dość wyraźnie widoczne. Mam nadzieje że mnie nie zjecie ; )

PUDEŁKO (i instrukcje)
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Pudło jest sporawe (37.7 x 26.2 x 6.7cm), ale z racji charakteru zestawu można przymknąć oko na to, że klocków w środku by się z 10 razy więcej zmieściło : P Przód pudełka (po przecięciu dwóch plomb) jest odchylany, po odchyleniu o naszym oczom ukazują się tradycyjne 24 pola do otworzenia. Na tyle każdego kartonika-otwarcia znajduję się mini (jedno krokowa ; P) instrukcja jak złożyć model znajdujący się w woreczku. Cóż, większość pojazdów daje się złożyć dość łatwo, instrukcje spełniają swoją rolę, choć... biały jest szary. Podejrzewam, że jakby dać komuś same instrukcje, żeby poskładał te zestawiki ze swoich klocków, to w większości modeli mających białe elementy użyto by ich szarych wersji. Boki zdobią standardowe informacje, jedyny ciekawy to ten gdzie znajduje się aż 5 minifigurek w skali 1:1.
<zerka do poradnika recenzenta> Ah. Woreczki. W pudle znajdują się 24 woreczki, po jednym na każdy dzień. Brak elementów luzem, brak osobnej instrukcji.

Modele: (nazwy podaję za Bricklinkiem)
Dzień Pierwszy
Obrazek
Na początek dostajemy Republic Cruiser, pojazd znany z początku Mrocznego Widma. Bardzo spoko model, rozpoznawalny bez problemu.

Dzień Drugi
Obrazek Obrazek
Nute Gunray, jaki jest każdy widzi. Figurka ta dostępna jest także w 8036 Separatist Shuttle

Dzień Trzeci
Obrazek Obrazek Obrazek
Bricklink twierdzi, że to Destroyer Droid, ale jak dla mnie to jest to Mechnofotel znany z Mrocznego Widma. A sam modelik... ujdzie.

Dzień Czwarty
Obrazek Obrazek
Spider Droid, a konkretnie OG-9 homing spider droid znana z Ataku Klonów maszyna. Bardzo sympatyczny modelik : )

Dzień Piąty
Obrazek Obrazek Obrazek
Slaveslaveslaveslaveslave... ObrazekObrazekObrazek Gdyby nie ten modelik to pewnie nie skusiłbym się na cały kalendarz... : P Dla mnie najważniejsza część zestawu. Niestety sam model raczej... średni. Nie trzyma proporcji. Jego ciut-większe wersje są o wiele lepsze.

Dzień Szósty
Obrazek Obrazek
Chewbacca. Po prostu. Wystąpił w aż 11 zestawach, ale patrząc po ich wielkości, wydaje mi się że kalendarz jest najtańszą opcja zakupu Chewiego : )

Dzień Siódmy
Obrazek Obrazek
Tool Depot, czyli zabawki Chewiego. Klucz, młotek w beczce, uchwyt dla kuszy... raczej słabsza część kalendarza, ale świetnie sie dogrywa z Chewiem, więc niech będzie że "jest ok".

Dzień Ósmy
Obrazek Obrazek
Dack Ralter, jak można poznać po wdzianku, rebeliancki pilot. Konkretnie to strzelec Luke`a, podczas akcji na Hoth. (ten który zginął a jego zwłoki skończyły jako miazga pod stopą AT-AT...) Nogi i Korpus już się pojawiły w SW zestawach (Luke/Zev Senesca), ale hełm w wersji beznadrukowej jest unikalny dla kalendarza.

Dzień Dziewiąty
Obrazek Obrazek Obrazek
X-wing Fighter, jeden z bardziej rozpoznawalnych modeli. W wersji z kalendarza jest... poprawny. Podobnie jak w przypadku Slave`a, wolę miniX-Winga w wersji z kiedyś wydanych dwupaków Mini pojazdów.

Dzień Dziesiąty
Obrazek Obrazek
Imperial Shuttle, kolejna charakterystyczna maszyna. Bardzo fajnie zrobiona, nie mam żadnych uwag krytycznych ; )

Dzień Jedenasty
Obrazek
Battle Droid, a właściwie Battle Droid Pilot. Dostępny także w 7929 The Battle of Naboo, gdzie można było dostać aż dwie sztuki. A sam robocik... zachwycający. To mój pierwszy w kolekcji (...kiedyś za roboty bojowe robiły mi ludki marsjan, z racji silnego podobieństwa konstrukcyjnego...) a od dawna chciałem takiego mieć, więc... ; )

Dzień Dwunasty
Obrazek Obrazek
Rebel Snowspeeder, czyli znana z Hoth maszyna... Znów, zdecydowanie wolę wersje z 4486.

Dzień Trzynasty
Obrazek Obrazek
R2-Q5, czyli Artoo który przeszedł na Ciemną Stronę : P Lubię Legowe astromechy, figurkę uważam więc za udaną. Pojawiła się już w dwóch innych zestawach, ale oba były dość dużymi zestawami, więc podobnie jak z Chewiem, kalendarz jest najtańsza opcją zakupu.

Dzień Czternasty
Obrazek Obrazek
Mouse Droid. Mysz. Po prostu mysz. ; P Chyba nie da się lepiej tego modelu zrobić w tej skali, więc jest ok. Choć za samym... urządzeniem, nie przepadam, więc bez entuzjazmu.

Dzień Piętnasty
Obrazek Obrazek
Republic Gunship. Jest dobrze. Imo wręcz doskonale. W takiej skali cudo. (...brać poprawkę na fakt, że bardzo lubię te maszyny. ; P). Jeden z najlepszych modelików w kalendarzu.

Dzień Szesnasty
Obrazek Obrazek
Clone Pilot. Najgorsza figurka tego zestawu. A wiecie czemu? Bo jest suuuper! Tzn, normalna jak na klona zapewne, ale to mój pierwszy klon, i wiem, że muszą zdobyć ich (różnych klonów) więcej. Wieeeecej : D (Jak coś, to pod hełmem brak twarzy, główka cała czarna)

Dzień Siedemnasty
Obrazek
Weapon Depot. Ot, stojaczek. Lornetka, dwa karabiny, miecz świetlny. Całkiem milusi dodatek, zwłaszcza miecz. W końcu to swoisty symbol SW (na mojej liście najważniejszych symboli SW znajduje się zaraz za T-wizjerem Mando hełmu... xD). Dobrze, że go dorzucili do kalendarza ; )
Swoją drogą, kto trzyma na stojaku włączony miecz ? Dziwni są Ci Jetii...

Dzień Osiemnasty
Obrazek Obrazek
Anakin's Y-wing. Fajny, rozpoznawalny model. Bardzo dobra konstrukcja ; )

Dzień Dziewiętnasty
Obrazek Obrazek
TIE Defender Pilot. Kolejny pilot, tym razem Imperialny. Z nazwy można się domyślić w jakim jeszcze zestawie można było go spotkać (8087 TIE Defender). Ładniusi, choć do klona się nie umywa. ; P (jak coś, tez ma czarną główkę).

Dzień Dwudziesty
Obrazek Obrazek
TIE Fighter Nie wiem co o nim myśleć. Z jednej strony jest... milusi. A z drugiej strasznie nie-TIE-Fighterowany się wydaje...

Dzień Dwudziesty Pierwszy
Obrazek Obrazek
Millennium Falcon, poprawnie wykonany model najszybszej kupy złomu w galaktyce... : )

Dzień Dwudziesty Drugi
Obrazek Obrazek
A-wing Fighter. Niby 9 klocków, a modelik rozpoznawalny. Choć szału nie ma... (ale nigdy jakoś nie kręcił mnie ten myśliwiec, to może wpływać na moja opinie)

Dzień Dwudziesty Trzeci
Obrazek Obrazek
Christmas Tree. Drzewko. Nie spodziewałem się go. : D Miłe zaskoczenia. A same drzewko sympatyczne.

Dzień Dwudziesty Czwarty
Obrazek Obrazek
Yoda. A właściwie Santa Yoda! ; ) Piękny jest. A torsik i nogi są unikatowe dla kalendarza!

KLOCKI
Obrazek
Po zbudowaniu wszystkich modeli pozostaje nam 38 zapasowych elementów. Dużo. : P Oczywiście głównie (jak widać na zdjęciu) drobnica...)

Unikalnych części prawie (patrz: Kubraczek i nóżki Yody omówione w dniu 24) brak, a i o jakieś rzadsze trudno. Poniżej spis (utworzony po przejrzeniu wszystkich elementów ze spisu klocków na bricklinku... ; p) kilka mniej spotykanych:
Obrazek Beczuszka (Container, Barrel 2 x 2 x 2) w Dark Bluish Gray. Oprócz kalendarza dostępna w 5 innych zestawach
Obrazek 2 sztuki Brick, Modified 1 x 2 x 2/3 with Studs on Sides, w kolroze Light Bluish Gray dostępny w 5 zestawach (same SW ; p)
Obrazek Plate, Modified 3 x 2 with Hole w Dark Red dostępne tylko w 5 (z czego 4 to duże) zestawach
Obrazek Plate, Modified 1 x 2 with Clips Horizontal (open O clip) w Light Bluish Gray tylko w 3 innych zestawach
Obrazek Tile 1 x 1 with Groove w Lime tylko w 4 zestawach
Obrazek Reddish Brown Arm Mechanical, Exo-Force / Bionicle w Reddish Brown dostępny tylko w 4 zestawach.
Obrazek Cone 1 x 1 with Top Groove w Trans-Black dostępny tylko w 3 zestawach
Obrazek Brick, Modified 1 x 2 with Studs on 2 Sides w Red tylko w 3 zestawach

PODSUMOWANIE
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zestaw ma 266 (głównie drobnych) elementów, zapłaciłem za niego 104zł, a więc... ~39gr za klocek. Nie wiem prawdę mówiąc czy to duży czy mały przelicznik : P Ale nie żałuję tego
wydatku, teraz, po dogłębnym zapoznaniu się z zestawem, też bym go za tą cenę kupił ; )

Zestaw jest świetny na pewno jako... prezent na start. Jeśli miałbym komuś (kto ma jakieś lego, ale żadnych SW) dać jakiś SW zestaw, to myślę że zdecydowałbym się na ten, głównie dzięki bogactwu tematycznemu figurek. I sporo mini-pojazd ów pozwalających toczyć bitwy kosmiczne i w ogóle...

Osobiście jestem zachwycony. I bardzo ciekawy opinii bardziej-aktywnych-budowniczo AFOLi : ) (bo ja to AFOL - teoretyk/kolekcjoner_zestawów_związanych_z_mandalorianami ; P)
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2011-12-05, 18:24 przez X-Yuri, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Hegemon
Posty: 275
Rejestracja: 2011-05-15, 19:47
Lokalizacja: Pyrlandia
brickshelf: Hegemon78
Kontakt:

 

#2 Post autor: Hegemon »

Kupiłem ten zestawik tydzień temu i jestem zadowolony z zakupu. Miałem robić recenzję ale mnie uprzedziłeś. Może i dobrze, bo nie mam obecnie za dużo czasu.

Ale wrócę do zestawu.

Miniaturki modeli wykonane dość dobrze. Jedyne zastrzeżenie mam do sokoła. Brakuje mi tutaj nadruku, który występuje w tym modelu. Wiem, że jest tam większy element ale mogli zrobić coś podobnego.

Jeżeli chodzi o figurki to również jest ok. Jak na cenę około 110 zł jest to najlepszy zestaw biorąc pod uwagę ilość figurek SW. W sam raz dla początkującego zbieracza. Minusem dla mnie to wszechobecnie występujący Chewbacca. Mam go już w ilości 4 sztuk. Za to największym plusem jest Yoda ze swoją gumową główką (gumowe włoski w innym kolorze) i rewelacyjnym torsem Świętego Mikołaja.

Kolejnym plusem jest (jak to w kalendarzach adwentowych) masa zapasowej drobnicy.

Oceniam ten zestawik bardzo pozytywnie. Dużo figurek, ciekawie wyglądające miniaturki pojazdów i dodatkowe wyposażenie sprawiają, że nie można przejść obok tego obojętnie.
Ciekawa pozycja dla początkującego zbieracza SW i starego wygi.
"Wiwat Krwawy Hegemon"

Moja kolekcja LEGO

Awatar użytkownika
Scarecrow
Posty: 74
Rejestracja: 2011-06-06, 22:23
Lokalizacja: From Nowhere

#3 Post autor: Scarecrow »

Sam pomysł powiązania SW z Kalendarzem Adwentowym i motywem świątecznym, jest atrakcyjny. Sporo ciekawych postaci ze świata SW. A Yoda jako Święty Mikołaj przypomina mi trochę:

Obrazek

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#4 Post autor: nori »

X-Yuri dzięki za niezwykle przyjemną recenzję, czyta się z prawdziwą przyjemnością i niejednokrotnie można się uśmiechnąć!
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Jumbo

#5 Post autor: Jumbo »

Niezły zestawik, niezły dawca części i figurek. Cenowo atrakcyjne, więc nic tylko czekać na Mikołaja pozostało!

Podziękował za reckę, ale na drugi raz bardzo bym prosił o mniej taktyczne tło do zdjęć.

Awatar użytkownika
Miguel
Posty: 211
Rejestracja: 2010-06-17, 20:19
Lokalizacja: Sosnowiec

#6 Post autor: Miguel »

Jeśli o mnie chodzi to nie przeczytałem recenzji, żeby sobie smaka nie robić i żeby z każdym dniem grudnia otwierać kolejne okienko :P ale to dopiero jak się doczekam w miarę przystępnej ceny albo jakiejś akcji hurtowej na Lugpolu. Mimo to czekam niecierpliwie, bo w zestawie dostajemy ciekawe miniaturki statków i pojazdów a dodatkowo minifigi. Jedynie ta cena trochę odstrasza przy indywidualnym zakupie.
Ostatnio zmieniony 2011-10-19, 16:24 przez Miguel, łącznie zmieniany 1 raz.
Mężczyzna nigdy nie dorasta. Tylko zabawki są coraz większe i droższe.

GrublukTheGrim
Posty: 243
Rejestracja: 2011-04-29, 21:22
Lokalizacja: Znikąd

#7 Post autor: GrublukTheGrim »

Dzięki za poświęcenie (dla m.in. naszej ciekawości) i otwarcie zestawu przed 1 grudnia.
Ja ze swoim czekam jeszcze 6 tygodni.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#8 Post autor: 3dom »

Modele wyraźnie gorsze od swoich odpowiedników z polybagów albo zestawów zawierających po dwa mini pojazdy ale pewnie ich lepsze odwzorowanie podniosłoby wyraźnie cenę zestawu. Moim faworytem jest Santa Yoda. Trochę absurdalna figurka ale słodka :)
...na mieście już ćwierkają wróble... &#128038;&#128038;&#128038;
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#9 Post autor: Innos »

Ja nie mam żadnych zestawów Star Wars z ostatnich kilku lat, więc dla mnie ten kalendarz to zestaw idealny - taki przegląd różnych star warsowych tematów z mistrzowskim Santa Yodą na czele. Dla wytrawnego fana SW figurki i modele w większości są co najwyżej poprawne, dla mnie wszystko jest cacy, bo się nie znam ;).
A sama recenzja bardzo dobra, przyjemnie się czyta, wesołe komentarze przy poszczególnych mini-modelach i figurkach na każdy dzień bardzo fajne - za to, X-Yuri, dzięki!
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#10 Post autor: 3dom »

Jakby komuś zależało na instrukcjach do poszczególnych modeli:

[ KLIK - PDF - 295 KB ]
...na mieście już ćwierkają wróble... &#128038;&#128038;&#128038;
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

panrysiek

#11 Post autor: panrysiek »

Nam udało się wygrać kalendarz SW w konkursie fejsbókowym!
Zachwycający: już sama jakość pudełka jest wyjątkowa: gruby karton, klapka jak w starych zestawach z lat 80s, wytłoczenia w kształcie klocków na froncie! Nigdy nie miałem w rękach pudełka LEGO wyższej jakości!
Natomiast zawartość oczarowała nas (mnie i 5,5-letniego syna Janka) co najmniej w równym stopniu co pudełko. Niestety kalendarz City (który przyniósł Mikołaj 6 grudnia) został wyraźnie przyćmiony.
Najjaśniejsze punkty kalendarza to oczywiście figurki i miniatury pojazdów (zwłaszcza pojazdów- ikon jak X-wing czy Falcon Millenium), słabsze budowle to np. mouse droid (choć Jaśkowi się podoba, ba, planuje kupić/zbudować jeszcze jedną mychę), czy przybornik Czjułiego.
No i sam pomysł codziennej porcji budowania z LEGO i kolejnych niespodzianek jest świetny! Skończyły się święta i bardzo nam tego brakuje (jak dobrze, że choć co tydzień można kupować minifigurkę! :) )
Na pewno w przyszłym roku skuszę się na jakiś kalendarz w wykonaniu LEGO!!

PS Dodatkowa zaleta to praktyczna plastikowa wytłoczka, którą wykorzystaliśmy do segregacji klockowej drobnicy. Pewnie docelowo pojawią się szufladki OKT (czy jak tam się one nazywają) ale póki większość kolekcji jest w stanie złożonym na makiecie, dwie takie wytłoczki, duże niebieskie plastikowe pudło LEGO po zestawie startowym Creator oraz kilka plastikowych pojemników spełnia swoje zadanie.

ODPOWIEDZ