[MOC] Zdalnie sterowany zawór pneumatyczny

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

[MOC] Zdalnie sterowany zawór pneumatyczny

#1 Post autor: Emilus »

Dzień dobry,

Niedawno Żbik mówił, że nie widział dobrze zrobionego modelu z pneumatyką, który bez smyczy oferował by precyzyjne operowanie zaworami.
Postanowiłem zrobić coś takiego:

Obrazek

To zdalnie sterowany zawór pneumatyczny, którym można precyzyjnie sterować na odległość, wykorzystując dobrodziejstwo technologii Bluetooth.
Cały układ pilota jest oparty na jednej kostce NXT, z silnikiem NXT, który jest wykorzystany w roli encodera, który odwzorowuje ruch pokrętła regulacyjnego i przesyła te dane drogą radiową do drugiej kostki. W drugiej kostce (sterownik), silnik NXT jest sterowany komendami z encodera i dzięki połączeniu mechanicznemu, porusza zaworem. Dodatkowo w pilocie jest przycisk (oparty na czujniku dotyku), którego wciśnięcie powoduje ustawienie zaworu w sterowniku, w pozycji zero.

Oprogramowałem całość w RobotC, w ten sposób, że odczyt z pokrętła w pilocie, jest wykonywany tylko do + i – 40stopni (w celu nie uszkodzenia zaworu). Powyżej tego wychylenia kątowego pokrętła nic się nie dzieje, natomiast jeśli je obrócimy o np. 150 stopni (powyżej 40 nic się nie dzieje jak pisałem) a potem zaczniemy cofać, od razu rozpoczyna się odczyt w drugą stronę. Jako dodatek, zaprogramowałem łączność między kostkami także w kierunku sterownik-pilot, więc po wciśnięciu pomarańczowego przycisku na pilocie, na ekranie wyświetla się stan baterii kostki pilota i sterownika.

Pozostałe foty:

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek


Nędzny filmik pokazujący działanie:
[YouTube]http://www.youtube.com/watch?v=rpo7hvxi-9o[/YouTube]

Z moich obserwacji wynika, że taki zawór jest dość precyzyjny, choć mniej niż sterowanie ręczne zaworem (z np. przedłużoną dźwigienką), ale można przecież łatwo zrobić podobny jak powyżej, tylko z silnikiem NXT nie bezpośrednio połączonym z zaworem, a poprzez mechanizm z wykorzystaniem worma i 24, a wtedy precyzja będzie lepsza niż z ręki. Uważam, że to jest przyszłość skomplikowanych modeli z technic, co być może będę wam etapami udowadniał.

Galeria po cenzorze (ale wszystkie fotki są w opisie):
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=486943

Dzięki za uwagę, pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2011-10-22, 11:36 przez Emilus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#2 Post autor: Żbik »

Emilus pisze:Niedawno Żbik mówił, że nie widział dobrze zrobionego modelu z pneumatyką, który bez smyczy oferował by precyzyjne operowanie zaworami.
Postanowiłem zrobić coś takiego:
Pomysł mi ukradł! Łapać Go...! Jaka szkoda, że nie mam NXT :(

Co do filmu, to brakuje mi uchwycenia momentu kiedy podczas wysuwania (czy chowania) siłownika odkręci się pokrętło w stronę przeciwną, żeby siłownik zatrzymać. No i chętnie zobaczyłbym ten patent w użyciu z jakimś prowizorycznym ramieniem, żeby było widać jaka jest precyzja sterowania.

Awatar użytkownika
misiek
Posty: 421
Rejestracja: 2008-05-04, 00:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
brickshelf: misiek3000

 

#3 Post autor: misiek »

Fajny patent ale strasznie wielki. Całość zajmuje ogrom miejsca w modelu.

No i wymaga dużego wkładu w NXT.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#4 Post autor: Bricksley »

Fajny patent (prosty ale oczywisty). Podobnie jak Żbik chciałbym zobaczyć ten patent jakoś użyty.

Szkoda niestety, że jest taki duży przez co w tej chwili mocno ogranicza użycie, zwłaszcza jak mamy więcej niż 1 siłownik (z osobnym zaworem).
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
bart
Posty: 258
Rejestracja: 2011-07-18, 22:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: barpaw

 

#5 Post autor: bart »

Fajnie to zrobiłeś. Jeśli komuś będzie potrzebne ograniczenie gabarytów takiego rozwiązania zawsze może sięgnąć po to:

http://mindsensors.com/index.php?module ... AGE_id=141
Ostatnio zmieniony 2011-10-22, 21:50 przez bart, łącznie zmieniany 2 razy.

Mrutek

Re: Zdalnie sterowany zawór pneumatyczny

#6 Post autor: Mrutek »

Emilus pisze:To zdalnie sterowany zawór pneumatyczny, którym można precyzyjnie sterować na odległość, wykorzystując dobrodziejstwo technologii Bluetooth.
czyli można uprościć układ do jednego NXT, - pilot w laptopie, netbooku, komórce, itp.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#7 Post autor: Żbik »

bart pisze:Fajnie to zrobiłeś. Jeśli komuś będzie potrzebne ograniczenie gabarytów takiego rozwiązania zawsze może sięgnąć po to:

http://mindsensors.com/index.php?module ... AGE_id=141
Ciekawe. Ale na filmie nie widać czy ten silnik serwo daje możliwość płynnej regulacji wychylenia dźwigienki zaworu czy tylko stany 0-1.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#8 Post autor: Emilus »

czyli można uprościć układ do jednego NXT, - pilot w laptopie, netbooku, komórce, itp.
Oczywiście, tylko tak jak teraz jest bardziej legowo.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#9 Post autor: Żbik »

Ktoś już to wcześniej zrobił: http://us.mindstorms.lego.com/en-us/Com ... df956ea599

Zaciekawiony zacząłem drążyć temat i znalazłem to: http://www.techno-stuff.com/AirSol.htm Myślę, że skoro ktoś w warunkach domowych to zrobił, to Lego bez problemu dałoby radę wypuścić pneumatyczny zawór PF. A jeśli by wyjść poza Lego, to można użyć gotowych zaworów elektromagnetycznych: http://www.rectus.pl/ACL/kat2/Typ_335.pdf albo coś z chińszczyzny: http://www.skoocom.com/en/cp3_1.html

Żeby oddać funkcjonalność zaworu legowego trzeba by użyć "zaworu rozdzielającego 5/3" (szczegóły tu).

Pozytywnie zaskoczyły mnie małe wymiary tych zaworków. Ale cena nie jest zbyt miła, bo 40 EUR :(
Ostatnio zmieniony 2011-10-23, 10:30 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#10 Post autor: Emilus »

Postanowiłem iść krok dalej, jutro film...

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

A jeden-dwa airtanki by nie wystarczyły?
Czy do działania tego systemu jest potrzebny aż tak wielki zapas sprężonego powietrza?

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#12 Post autor: Emilus »

A jeden-dwa airtanki by nie wystarczyły?
Czy do działania tego systemu jest potrzebny aż tak wielki zapas sprężonego powietrza?
Właśnie jeszcze z dwa by się przydały, bo jest od groma przewodów i mimo aż 2 barów nabijanego ciśnienia, można wykonać tylko kilka ruchów (pierwsza sekcja ramienia to 4 duże siłowniki). Poza tym, ruszam ramieniem przy wyłączonym kompresorze, żeby zobaczyć wpływ spadku ciśnienia na wzrost precyzji ruchów - ten układ jest po prostu testowy. A w takiej sytuacji im więcej zgromadzonego powietrza, tym lepiej.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#13 Post autor: Żbik »

Emilus pisze:Postanowiłem iść krok dalej, jutro film...
No proszę, Emila wystarczy dobrze sprowokować, a ogródek przekopie ;) Czekam z niecierpliwością na film.

Szaszlyk21
Posty: 24
Rejestracja: 2010-12-06, 18:09
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
brickshelf: Szaszlyk21
Kontakt:

 

#14 Post autor: Szaszlyk21 »

Gdybym miał gotówkę... to bym dokupił sobie trochę pneumatyki i NXT (Zakładając wygraną w totka kiedyś :) )

Gratuluję pomysłu i czekam na film z drugiego kroku :)
Tyle klocków, tyle pomysłów. Tylko czasu coraz mniej.
Pozdrawiam
Szaszlyk21

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#15 Post autor: 3dom »

Ładnie pracuje ten zawór z pierwszego posta. Czekam na film z działania całego ramienia. To co, wracasz do pneumatycznej zmiany biegów czy to konstrukcja dla relaksu?
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ