SERIA LEGO Mindstorms Education

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderator: Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
bart
Posty: 258
Rejestracja: 2011-07-18, 22:41
Lokalizacja: Rzeszów
HELF: barpaw
: 149161749@N08
: bart

   

SERIA LEGO Mindstorms Education

#1 Post autor: bart »

LEGO Mindstorms Education

Obrazek

Witajcie.

Chciałbym zaprezentować Wam serię LEGO Mindstorms Education w jej aktualnej odsłonie czyli wersję 2011. Na wstępie zaznaczę, że pewne kwestie będę traktował pobieżnie ponieważ większość z tego co tutaj wymienię już zgromadziłem i będę się starał przygotować cykl recenzji dotyczących właśnie zestawów wchodzących w skład linii edukacyjnej, w których postaram się szczegółowo przybliżyć wszystkie rozwiązania wprowadzane w produktach edukacyjnych.

Seria edukacyjna LEGO Mindstorms została wprowadzona rok po premierze Mindstorms NXT, a pierwszym zestawem, który wprowadzono na rynek był zestaw 9797 obecny na rynku do dziś. Zestaw ten został lekko zmodyfikowany wraz z wprowadzeniem NXT 2.0 i obecnie dostępny jest już jako „revision 2009”. W roku wprowadzenia, czyli 2007 zestaw ten był również jedynym zestawem w serii.

W kolejnych latach do serii dodawano odpowiednio:
Rok 2008:
– 9648 Education Resource Set.
Rok 2010:
– 9688 Renewable Energy Add-On Set.
Rok 2011:
– 9695 LEGO Mindstorms Education Resource Set, którego wprowadzenie nastąpiło po wycofaniu wcześniejszej wersji o numerze 9648;
– 9594 Green City Challenge Set.

Lista jak widzimy nie jest długa ponieważ obejmuje tylko 5 zestawów, a na dobrą sprawę skraca się do 4 jeśli uwzględni się wycofanie zestawu o numerze 9648. Warto jednak dodać, że omawiana seria to nie tylko zestawy, lecz także wyposażenie dodatkowe, oprogramowanie, a także specyficzne elementy występujące w wymienionych zestawach lecz dostępne również jako oddzielne produkty mogące służyć do poszerzenia ich funkcjonalności.
A więc od początku – 9797 Education Base Set.

Obrazek

Podstawowy zestaw w serii zawierający 437 elementów, eleganckie i co najważniejsze dość wytrzymałe opakowanie z tworzywa sztucznego wraz z dwoma wytłoczkami służącymi do segregowania elementów oraz kostkę NXT wraz z osprzętem. Lista klocków dość poważnie różni się od tej z „cywilnego” zestawu NXT 2.0. Zestaw zawiera jedną kostkę NXT, trzy silniki, oraz pięć czujników, wśród których znajdują się dwa czujniki dotyku, jeden czujnik dźwięku, jeden czujnik ultradźwięków oraz czujnik światła. W stosunku do „cywilnego” zestawu to o jeden czujnik więcej (chodzi oczywiście o dźwięk). Jest też i druga zmiana – w cywilnym zestawie mamy do dyspozycji czujnik koloru zamiast światła. To oczywiście nie jedyne zmiany w stosunku do zestawu skierowanego na rynek konsumencki. Kolejne to brak planszy i brak jakiegokolwiek oprogramowania. Obie te rzeczy trzeba w tym przypadku dokupić. W zestawie tym otrzymujemy jednakże elementy, których nie ma w zestawie skierowanym do dzieci. Są to akumulator do kostki NXT, trzy konwertery NXT/RCX oraz trzy elementy świetlne z leciwego „Electric System”.

Aby wyposażyć zestaw w minimum funkcjonalności (oczywiście wg. zamysłu LEGO) konieczne jest dokupienie edukacyjnej wersji oprogramowania NXT 2.1 o numerze 2000080.

Obrazek

Kostka z zestawu 9797 oczywiście zadziała z klasycznym oprogramowaniem dołączanym do zestawów cywilnych ale wersja 2.1 wprowadza pewne różnice przydatne z punktu widzenia zastosowań edukacyjnych. Kolejnym produktem, niewątpliwie skierowanym do starszych uczniów jest kompilator ROBOTC serwowany nam w postaci produktu o numerze 2000081.

Obrazek

Warto też wspomnieć, że elementy zestawu 9797 można dokupić oddzielnie pod postacią następujących produktów:

– 9841 Intelligent NXT Brick czyli po prostu nasz komputerek;
Obrazek

– 9842 Interactive Servo Motor – napęd serwo wraz z wbudowanym czujnikiem kąta;
Obrazek

– 9843 Touch Sensor – czujnik dotyku;
Obrazek

– 9844 Light Sensor – czujnik światła;
Obrazek

– 9845 Sound sensor – czujnik dźwięku;
Obrazek

– 9846 Ultrasonic sensor – czujnik ultradźwięków;
Obrazek

– 9693 Rechargeable Battery DC – po prostu dedykowany akumulator.
Obrazek

Dodatkowo możliwe jest nabycie elementów, które nie wchodzą standardowo w skład zestawu 9797:

– 9749 NXT Temperature Sensor – czujnik temperatury;
Obrazek

– 9694 Colour sensor – czujnik koloru;
Obrazek

– 9847 USB Bluetooth Dongle – dedykowany moduł Bluetooth umożliwiający komunikację pomiędzy NXT a komputerem bez użycia kabla;
Obrazek

– 8887 Transformer 10V DC – zasilacz przeznaczony do ładowania akumulatora, który może być również użyty do zasilania kostki;
Obrazek

– 9799 Vernier NXT Sensor Adaptor – przydatność tego modułu stanie się bardzo dobrze widoczna jeśli zerkniemy na tę stronę: http://www.vernier.com/products/sensors/ .
Obrazek

Kolejny zestaw to 9695 Education Resource Set.

Obrazek

Zestaw ten jest klasycznym dostawcą klocków. Zawiera 817 elementów, wśród których oprócz plastiku są również opony, paski klinowe itd. Podobnie jak 9797 otrzymujemy go w estetycznym opakowaniu z tworzywa sztucznego wraz z dwoma wytłoczkami pozwalającymi na segregowanie elementów. Komplet instrukcji do budowy zaawansowanych modeli przy użyciu elementów z zestawów 9797 i 9695 można znaleźć pod tym linkiem: http://education.lego.com/en-gb/product ... C08B6&_z=z (konieczne jest wybranie „building instructions” ). Warto dodać, że zestaw sam w sobie nie zawiera żadnych instrukcji w formie papierowej.

Zestawem zdecydowanie rozszerzającym funkcjonalność edukacyjnych LEGO NXT jest 9594 Green City Challenge Set.

Obrazek

W jego skład wchodzi 1365 klocków i zestaw dużych i małych plansz przeznaczonych do ćwiczeń i konkursów. Zestaw choć okazały ma też swoje wady takie jak brak plastikowego pojemnika na elementy (konieczne jest jego dokupienie – LEGO oczywiście podsuwa nam dedykowane rozwiązanie o numerku 9840) i tuby na plansze, które są olbrzymie (największe mają rozmiary 2x3 m), a przez to niestety bardzo delikatne. W tym przypadku firma nie dostarcza nam niestety rozwiązania na tacy i konieczne jest szukanie tuby na własną rękę. Z zestawem jest oczywiście powiązany kolejny produkt o numerze 2009594 i nazwie Activity Pack for Green City Challenge Set. Jest to zestaw instrukcji i zadań oraz gotowych programów dedykowanych do nauczania z wykorzystaniem zestawu 9594.

I ostatni na liście, czyli 9688 Renewable Energy Add-on Set.

Obrazek

W jego skład wchodzi zaledwie 12 elementów, a sam zestaw jest w zasadzie czymś pomiędzy PF a NXT ponieważ nie ma konieczności ani przymusu używania go z kostką NXT. W jego skład wchodzi prądnica dzięki której można zbudować np. model elektrowni wiatrowej, panel słoneczny, którego zastosowanie nasuwa się samo przez się, dedykowany kondensator i mikrokomputer umożliwiający podgląd stanu naładowania kondensatora, prądu i napięcia jego ładowania, a także mocy jaka przekazywana jest do kondensatora z prądnicy lub panelu słonecznego. Najciekawszą funkcją wspomnianego mikrokomputerka jest możliwość podłączenia go do kostki NXT i budowa urządzeń, umożliwiających np. dostrajanie położenia panelu słonecznego do aktualnego położenia słońca w danej porze dnia. Warto dodać, że również elementy tego zestawu można nabyć pojedynczo w zależności od potrzeb.

Oprócz wszystkich wyżej wymienionych LEGO oferuje także kursy robotyki dostępne na kilku poziomach trudności, wśród których wymienić można:

2009797 Introduction to Robotics będący podstawowym kursem wprowadzającym nie tylko do robotyki, ale w ogóle do środowiska NXT . Kurs dostarcza materiału na 24 godziny. Materiał realizowany jest w postaci 6 głównych projektów i 3 ćwiczeń dodatkowych.

Obrazek

2009798 Robotics Projects: Themes będący w istocie rozwinięciem poprzedniego kursu na kolejne 24 godziny wypełnione realizacją 3 bardziej skomplikowanych projektów.

Obrazek

Dla najbardziej zaawansowanych uczniów przeznaczono kursy o numerach 2009787 Robotics Engineering Volume 1: Introduction to Mobile Robotics i 2009788 Robotics Engineering Volume 2: Guided Research dostarczające odpowiednio zadań na 45 i 60 godzin kursu.

Obrazek

Obrazek

Dodatkowym zestawem ćwiczeń jest 2009791 Science and Data Logging Activity Pack dedykowany projektom skupionym na wykonywaniu pomiarów, zbieraniu danych i wykonywaniu analiz za pomocą systemu LEGO NXT.

Obrazek

Zdaję sobie sprawę z nieco pobieżnego potraktowania całości niemniej proszę niniejsze opracowanie traktować jako część pierwszą cyklu recenzji produktów edukacyjnych. Jednocześnie nadmienię, że będę się starał recenzować produkty w zestawieniach zapewniających uruchomienie danego systemu np. 9797+2000080+8887 itd. W szczegółowych opracowaniach znajdą się również informacje o możliwych zestawieniach poszczególnych „elementów układanki edukacyjnej”, cenach i oczywiście o rzeczy, o której nie można zapomnieć a mianowicie o odpowiednich licencjach.
Ostatnio zmieniony 2011-10-24, 07:47 przez bart, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

Re: SERIA LEGO Mindstorms Education

#2 Post autor: Neo »

bart pisze: wersja 2.1 wprowadza pewne różnice przydatne z punktu widzenia zastosowań edukacyjnych.
Miałbym ogromną prośbę o rozwinięcie tematu różnic w oprogramowaniu w wersji 2.0 i 2.1
Ostatnio zmieniony 2011-10-25, 11:09 przez Neo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bart
Posty: 258
Rejestracja: 2011-07-18, 22:41
Lokalizacja: Rzeszów
HELF: barpaw
: 149161749@N08
: bart

   

#3 Post autor: bart »

Temat oczywiście będę rozwijał (w szczegółach) jednak przygotowanie opisu/recenzji LEGO NXT jest procesem dość czasochłonnym więc proszę o cierpliwość :) Mam nadzieję w ciągu miesiąca temat rozszerzyć. Oprogramowanie mam. Jedną i druga wersję - więc będę się starał opracowywać opis tak aby zilustrować różnice przykładowymi zrzutami ekranu.
Ostatnio zmieniony 2011-10-25, 11:46 przez bart, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Methos
Posty: 227
Rejestracja: 2011-07-23, 01:19
Lokalizacja: Polska - Gniezno
HELF: Methos6

 

#4 Post autor: Methos »

Fajna recenzja i bardzo przydatne informacje. Czekam na rozwinięcie. Temat tym bardziej dla mnie ciekawy, iż syn zaczął uczęszczać na kurs robotyki z mindstorm.
Jeśli przy okazji sporządzania kolejnych części opisów nie było by problemy z krótkim infem o tych płytkach z kursami (co zawierają, cena itp) - byłoby miło.

Awatar użytkownika
bart
Posty: 258
Rejestracja: 2011-07-18, 22:41
Lokalizacja: Rzeszów
HELF: barpaw
: 149161749@N08
: bart

   

#5 Post autor: bart »

Nie ma problemu wszystko będę zamieszczał. Wszystkich kursów nie mam ponieważ:
1) nie wszystkie są mi potrzebne;
2) niestety nie są one tanie;
3) Rozmawiałem z oficjalnym dystrybutorem i jak dojdę do recenzji samych kursów to być może uda się wypożyczyć brakujące, żeby możliwe było opisanie kompletu.
Ostatnio zmieniony 2011-10-25, 13:48 przez bart, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5638
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
HELF: 3dom
: Freedom

 

#6 Post autor: 3dom »

Dzięki bart za opis serii. O niektórych rzeczach typu kursy nawet nie wiedziałem, że istnieją. Czekam na opisy poszczególnych zestawów :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
bart
Posty: 258
Rejestracja: 2011-07-18, 22:41
Lokalizacja: Rzeszów
HELF: barpaw
: 149161749@N08
: bart

   

#7 Post autor: bart »

Ponieważ padło pytanie o ceny to pozwolę sobie zamieścić fragment z cennika detalicznego dystrybutora:

1) NXT Mindstorms - oprogramowanie V2.1 LDM 2000080 - 300,00 zł
2) NXT oprogramowanie robot c (1-stanowiskowe) LDM 2000081 - 300,00 zł
3) zestaw ćwiczeń do zestawu turniejowego LDM 2009594 - 505,00 zł
4) ćwiczenia do robot c LDM 2009781 - 1 000,00 zł
5) projekt inżynierski 1 - wstęp do robotyki LDM 2009787 - 1 000,00 zł
6) projekt inżynierski 2 - doświadczenia LDM 2009788 - 1 000,00 zł
7) NXT ćwiczenia i instrukcje do 2000080 I 9749 LDM 2009791 - 422,00 zł
8) NXT wprowadzenie do robotyki LDM 2009797 - 422,00 zł
9) NXT projekty z robotyki LDM 2009798 - 422,00 zł
10) NXT transformator 10V DC LDM 8887 - 81,00 zł
11) zestaw turniejowy zielone miasto (1365) LDM 9594 - 675,00 zł
12) NXT akumulator 10V DC LDM 9693 - 240,00 zł
13) NXT czujnik kolorów LDM 9694 - 111,00 zł
14) NXT dodatkowy zestaw edukacyjny LDM 9695 - 386,00 zł
15) NXT czujnik temperatury LDM 9749 - 141,00 zł
16) NXT Mindstorms zestaw bazowy LDM 9797 - 1 280,00 zł
16) NXT wtyczka do czujników nxt vernier LDM 9799 - 260,00 zł
18) NXT układ procesorowy (kostka nxt) LDM 9841 - 702,00 zł
19) NXT silnik interaktywny LDM 9842 - 104,00 zł
20) NXT sensor dotyku LDM 9843 - 75,00 zł
21) NXT sensor światła LDM 9844 - 75,00 zł
22) NXT sensor dźwięku LDM 9845 - 111,00 zł
23) NXT sensor ultradźwięków LDM 9846 - 141,00 zł
24) NXT USB bluetooth LDM 9847 - 136,00 zł

Jak widzicie nie są to niestety rzeczy tanie :(
W kolejnych częsciach postaram się opisać konfiguracje powyższego rozgardiaszu proponowane przez LEGO.
Ostatnio zmieniony 2011-10-25, 18:55 przez bart, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5638
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
HELF: 3dom
: Freedom

 

#8 Post autor: 3dom »

A punkt 25, 9688, ile kosztuje?
Ostatnio zmieniony 2011-10-25, 19:12 przez 3dom, łącznie zmieniany 1 raz.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Neo
Posty: 293
Rejestracja: 2011-04-29, 21:24
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów/Starachowice

#9 Post autor: Neo »

Ja wiem, że to oprogramowanie to nie masówka jak produkty Microsoftu, ale po 1000 zł za ćwiczenia które nie robi się "na miarę" to nieco przegięcie.

Awatar użytkownika
Scarecrow
Posty: 74
Rejestracja: 2011-06-06, 22:23
Lokalizacja: From Nowhere

#10 Post autor: Scarecrow »

Interesujący temat poruszyłeś.
Jestem bardzo ciekaw kolejnych odsłon tej recenzji popartych większą ilością zdjęć i ich opisów.
Gdzie takie zestawy można oficjalnie nabyć? Do kogo są głównie skierowane do pojedyńczego odbiorcy czy np.: szkół?

Awatar użytkownika
bart
Posty: 258
Rejestracja: 2011-07-18, 22:41
Lokalizacja: Rzeszów
HELF: barpaw
: 149161749@N08
: bart

   

#11 Post autor: bart »

Proszę bardzo

25) LEGO edu energia odnawialna LDA 9688 – 468,00 zł

Co do cen kursów to też uważam, że są z księżyca. Jest oficjalny dystrybutor LEGO EDU (u którego ja kupuję zestawy dla koła naukowego np.) i co ciekawe nie jest to LEGO Polska. Jeśli komuś będzie potrzeba to mogę podać namiary na PW.

Co do sprzedaży bezpośredniej to z tego co wiem, indywidualny użytkownik też może bez problemu je kupić. Różnica pomiędzy produktami edukacyjnymi a zwykłymi jest podobno taka, że nie mogą one być dystrybuowane do sklepów - zakupu dokonuje się tylko u dystrybutora co oznacza, że na jeden kraj przypada tak naprawdę jeden sklep :)
Ostatnio zmieniony 2011-10-25, 19:46 przez bart, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5638
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
HELF: 3dom
: Freedom

 

#12 Post autor: 3dom »

bart pisze:Różnica pomiędzy produktami edukacyjnymi a zwykłymi jest podobno taka, że nie mogą one być dystrybuowane do sklepów - zakupu dokonuje się tylko u dystrybutora co oznacza, że na jeden kraj przypada tak naprawdę jeden sklep :)
A dystrybutor wystawia je na Allegro :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
bart
Posty: 258
Rejestracja: 2011-07-18, 22:41
Lokalizacja: Rzeszów
HELF: barpaw
: 149161749@N08
: bart

   

#13 Post autor: bart »

Akurat przez allegro tego nie kupowałem, ale jesli lego im nie zabrania ...
Ale akurat dystrybutor nie jest w tym przypadku meritum sprawy :)
Ostatnio zmieniony 2011-10-25, 20:54 przez bart, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Scarecrow
Posty: 74
Rejestracja: 2011-06-06, 22:23
Lokalizacja: From Nowhere

#14 Post autor: Scarecrow »

bart pisze:Ale akurat dystrybutor nie jest w tym przypadku meritum sprawy :)
Możesz rozwinąć tą myśl ;).

Czy jest może jakiś katalog przedstawiający te zestawy, tak jak się to ma do zwykłych zestawów?
Ostatnio zmieniony 2011-10-25, 21:06 przez Scarecrow, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5638
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
HELF: 3dom
: Freedom

 

#15 Post autor: 3dom »

Na stronie education.lego.com (albo coś w podobie - nie będę sprawdzał z komórki) masz praktycznie wszystko co jest w ofercie, nie tylko zestawy związane z NXT.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ