[MOC] Maszyna przeładunkowa Sennebogen 880EQ w wersji LEGO

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

[MOC] Maszyna przeładunkowa Sennebogen 880EQ w wersji LEGO

#1 Post autor: noniusz »

Witam,

Do Lugpolu dołączyłem dopiero niedawno więc na wstępie kilka słów o sobie. Moja przygoda z LEGO zaczęła się w roku 1987 z zestawem 6891, z technicem natomiast kilka lat później - z zestawem 8815. W wieku kilkunastu lat klocki odeszły na plan dalszy, a powróciły w roku 2008 wraz z zestawami 8270 i 8271, które ktoś nierozważnie kupił mi na gwiazdkę :) Na kolejną gwiazdkę już sam sprezentowałem sobie 8275 i od tego czasu powiększam swoją kolekcję o kolejne zestawy. Kupuję i buduję głównie modele Technic. Poniżej jeden z modeli mojego autorstwa.

Sennebogen 880EQ special

Obrazek

Jest to model zbudowany na podstawie maszyny istniejącej w rzeczywistości, a mianowicie Sennebogen 880EQ special.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dodatkowo zdjęcia z kabiny w trakcie rozładunku statku:

Obrazek Obrazek

Jest to maszyna przeładunkowa o wadze ok. 300 ton, maszyna przeznaczona jest głównie do prac przeładunkowych w portach (jedna z takich maszyn pracuje w naszym szczecińskim porcie). Maszyna jest o tyle mobilna, że porusza się po szynach więc wykonuje tylko ruch liniowy przód-tył po wyznaczonej trasie bez możliwości skręcania.

Co do modelu:
Powstał we wrześniu 2010, krótko po tym jak nabyłem zestaw 8043 co razem z elementami zestawu 8275 pozwoliło mi na budowę maszyn, które mogą mieć 8 niezależnych funkcji dzięki 4 wieżyczkom IR oraz 8 silniczkom.
Prezentowana przeze mnie maszyna ma 5 niezależnych funkcji:
- jazda: 2 x M-motor
- podnoszenie/opuszczanie ramienia: 2 x XL-motor
- łamanie ramienia: 2 x M-motor
- otwieranie/zamykanie chwytaka: 1 x M-motor
- obrót maszyny: 1 x M-motor

Podwozie, czyli funkcja jazdy zasilane jest 1 battery boxem, funkcje nadwozia maszyny (ruch ramienia i obrót) zasilane są natomiast 2-gim battery boxem co pozwala na nieograniczony obrót.

Poniżej linki do kilku zdjęć modelu:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Galeria na Brickshelfie

Dodatkowo film pokazujący pracę maszyny:

FILM
Ostatnio zmieniony 2015-08-28, 10:38 przez noniusz, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#2 Post autor: Filus »

Witam nowego Kolegę budującego w Technicu;).

Maszyna robi wrażenie. Jak na pierwszego MOCa na forum - jest świetnie. Dobrze widzę, że jazdę realizujesz za pomocą zębatek z8? Na oko nie powinno to tak działać. Możesz to jakoś rozwinąć, jak działa napęd samego portalu?

Funkcjonalność jest na wysokim poziomie. Co prawda nieco mnie dziwi np. tak długie prowadzenie przy pomocy kardanów napędu do chwytaka, ale przyznać trzeba, że sprawdza się to. Jedyne co rzuca się w oczy i nie jest pozytywne - to nieco zbyt ażurowa prawa burta. Widać wszystkie silniki, nie można było choć trochę tego przykryć panelami/liftarmami w formie gęstej kratownicy?

Tak czy siak model świetny, rozumiem, że niedługo prezentacja kolejnego modelu, skoro ten jest sprzed roku;)?

PS. Proponowałbym założyć konto na Brickshelfie, bo Imageshack nie jest tu na forum zbyt lubiany, a i z Brickshelfa raczej zdjęcia Ci nie znikną.

Pozdrawiam. F.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#3 Post autor: V1 »

Imponująca maszyna !
Widzę, że jest dobrze wyważona i wieża gładko się obraca. Ładnie 'łapie' klocki.
Poprowadzenie wału przez całe, tak długie ramię musiało być kłopotliwe, co?

Jedno, co mi się nie podoba, to małe zębatki w roli kół jezdnych. Choć spełniają swoją funkcję, to wyglądają b.słabo.

6891+6506+6941+8815+8270+8271+8275+8265+8865+8832+8024+8044+8054+8043+8053+8439+8285+7746+8258+8069+8070+8421+8466+8466+8110
=202479
O to chodziło?
\/1 ______________

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#4 Post autor: noniusz »

Filus pisze:Dobrze widzę, że jazdę realizujesz za pomocą zębatek z8? Na oko nie powinno to tak działać. Możesz to jakoś rozwinąć, jak działa napęd samego portalu?
Jazda realizowana jest za pomoca takich rolek (niezbyt dobrze widać to na zdjęciach):
Obrazek
Każdy z 4 wózków jezdnych wyposażony jest w 4 takie rolki, zębati z8, które widać na zewnątrz przekazują tylko napęd z jednej rolki na drugą. Zasada ogólnie jest taka, że maszyna w "realu" ma po każdej stronie 8 rolek, za pomoca których porusza się po szynach. Użyte przeze mnie rolki Obrazeknajbardziej nadawały się do tego zadania jeśli chodzi o gabarytym ale nie mają one niestety mocowania na axle tylko otwór na piny dlategoteż musiałem się uciec do prezentowanego rozwiązania. Miałem tylko obawy, czy siła tarcia rolki o powierzchnię nie bedzie wieksza od siły tarcia pina w rolce, ale na szczęscie było odwrotnie i konstrukcja rolki spełniła swoje zadanie.
Filus pisze:Jedyne co rzuca się w oczy i nie jest pozytywne - to nieco zbyt ażurowa prawa burta. Widać wszystkie silniki, nie można było choć trochę tego przykryć panelami/liftarmami w formie gęstej kratownicy?
Zgadzam się, "obudowa" jest dość goła... Ale wtedy nie miałem pomysłu na wypełnienie ścian... a dodatkowo niezwykle cieszyła mnie funkcjonalność modelu więc poprzestałem na tym co widać.
Filus pisze:rozumiem, że niedługo prezentacja kolejnego modelu, skoro ten jest sprzed roku;)?
Dokładnie tak, czekam tylko na uruchomienie konta na Brickshelfie, bo korzystanie z Imageshack to katorga...
V1 pisze:=202479
O to chodziło?
Nie do końca:) 6891+6506+6941+8815+8270+8271+8275+8265+8865+8832+8024+8044+8054+8043+8053+8439+8285+7746+8258+8069+8070+8421+8466+8466+8110 to zestawy LEGO, które są w moim posiadaniu.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#5 Post autor: eric trax »

No ciekawie ciekawie :) Dwie rzeczy ode mnie:

- Za szybko się obraca, powinieneś o połowę spowolnić prędkość wieży.
- Świetny patent na chwytak, chodzi mi o mechanizm z jednym ślimakiem i czterema z24, :)

Gratulacje debiutu dla mnie na plus :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#6 Post autor: Żbik »

Bardzo sympatyczny model. Sporo włożonej pracy. Precyzja ruchów ramienia rzeczywiście zbyt mała, skoro nie można trafić do wiadra (na filmie 7:00) i trzeba podjeżdżać ;)

Czekamy na kolejny MOC.

Mrutek

#7 Post autor: Mrutek »

Nie jest może jakoś szczególnie urodziwa, ale podoba mi się jej funkcjonalność. Zwłaszcza ten chytry kikutek z chwytakiem.

ODPOWIEDZ