Jak z Super Car`a zrobić Driftowóz

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
R19Cabrio

Jak z Super Car`a zrobić Driftowóz

#1 Post autor: R19Cabrio »

Cześć
Jestem szczęśliwym posiadaczem sympatycznego, oswojonego dinozaura.
Od niedawna też Super Car`a.
Chciałbym użyć PF`ów z dinozaura w aucie by mogło być RC.
Założenia:
XL do napędu
M do skręcania (mam klocek centrujący, poniżej pytanie o niego)
Battery Box zostaje na swoim miejscu. Chciałbym jaknajmniej ingerować w wygląd i konstrukcję auta fabrycznego.
Otwieranie drzwi zostaje, z otwieranej maski i wysuwanego spojlera mogę zrezygnować.
Wiadomo, masa auta wzrośnie, głównie na tyle, ale rozłożenie masy potraktuję jako dopieszczenie, napierw chciałbym aby auto jeździło.

Mam pytanie do doświadczonych w takich zabiegach.
Bez klocka centrującego zapewne nie uda mi się wracać układu kierowniczego do jazdy na wprost, jak zmontować układ tak aby było to możliwe?
Ostatnio zmieniony 2011-12-29, 22:25 przez R19Cabrio, łącznie zmieniany 1 raz.

Mrutek

Re: Jak z Super Car`a zrobić Driftowóz

#2 Post autor: Mrutek »

R19Cabrio pisze: Bez klocka centrującego zapewne nie uda mi się wracać układu kierowniczego do jazdy na wprost, jak zmontować układ tak aby było to możliwe?
Próbuj ;)
Teoretycznie wystarczy założyć to na ośkę i jakoś zamocować, o ile ma się miejsce.
Miałem supercara, miałem dinozaura i coś tam nawet wymyśliłem na gumce, aby koła sobie wracały (Sariel to potem udoskonalił). Nawet zbudowałem parę jeździdeł, którymi muszę ganiać córę po domu... A zaczynałem od 0 wiedzy na temat technica.
A teraz, po przydługim wstępie rada: oglądaj zdjęcia na BS i spróbuj coś wymyślić sam. To działa!

slave
Posty: 23
Rejestracja: 2011-05-30, 20:43
Lokalizacja: Chorzów
brickshelf: slave_pol

 

#3 Post autor: slave »

Kupiłem sobie Super Car-a z takim samym pomysłem. Niestety, klocka centrującego brak, więc na razie bawię się bez - włożyłem tylko sprzęgło w skręt. Można znależć kilka przeróbek Super Car-a na RC w necie, niestety nie miałem więcej klocków z Technic, żeby to zrobić lepiej.
Na początku nie chciałem mocno ingerować w bebechy i tylko wstawiłem XL-a i M-a. Potem jednak miałem problem z przeniesieniem napędu z XL-a bez zgrzytów po zębatkach i przez skrzynię od tych wszystkich bajerów, więc wywaliłem całą skrzynię (drzwi i reszta jest teraz na sterowaniu ręcznym ;) ) i postawiłem na niezawodny napęd. Jest dobrze, jedynie popracuję nad przełożeniami, bo chyba niepotrzebnie obciążyłem silnik, nie dostając w zamian więcej prędkości.
Jak będę miał więcej czasu to zajmę się własną karoserią i może pokuszę się o wystawienie MOC-a. No i to centrowanie jakoś ogarnę.

PS. W sumie to tylko po to kupiłem coś z Technica, żeby mieć autko RC, ale już mam ochotę na więcej :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#4 Post autor: 3dom »

slave pisze:Kupiłem sobie Super Car-a z takim samym pomysłem. Niestety, klocka centrującego brak, więc na razie bawię się bez - włożyłem tylko sprzęgło w skręt.
Jest gdzieś na forum instrukcja do podwozia do destruction derby - jest tam prosty i skuteczny układ centrujący.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#5 Post autor: blizzard »

3dom pisze:
slave pisze:Kupiłem sobie Super Car-a z takim samym pomysłem. Niestety, klocka centrującego brak, więc na razie bawię się bez - włożyłem tylko sprzęgło w skręt.
Jest gdzieś na forum instrukcja do podwozia do destruction derby - jest tam prosty i skuteczny układ centrujący.
o to?
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=476663

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#6 Post autor: 3dom »

Tak :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

R19Cabrio

#7 Post autor: R19Cabrio »

Udało się lepiej niż się spodziewałem :D
1. Ingerencji w wygląd auta właściwie nie było
2. Układ kierowniczy obciążony oporami toczenia i skręcania centruje się niemal na wprost (na pilocie kliknięcie np w górę i kliknięcie w dół) {coś jak system zero jedynkowy} obyło się więc bez klocka centrującego (w którym są bardzo twarde sprężyny więc silnik nawet by ich nie ugiął, a mam ten klocek chyba z serii sports z hoheisty)
3. Napęd - jazda do przodu ok cisza, włączam wsteczny i zgrzyta /ała/ i po chwili cisza, znowu do przodu i mniej zgrzyta i cisza (moment obrotowy silnika przy ruszaniu jest za duży i nie wprawia sporej masy auta "miękko" w ruch)
4. Silnik M jest niewidoczny, konstrukcja auta jakby przewidywała że ma on tam być
Silnik XL jest mało widoczny i również przypasował się do konstrukcji
5. Zachowałem wszystkie funkcje fabrycznego auta
6. Odbiornik IR jest między fotelami, przewody imitują pasy :D
Siostra układała skrzynię biegów i zrobiła babola, przez co maska i spojler się nie wysuwają, a nie chce mi się rozbierać całego auta by to poprawić
Auto szybkie nie jest, ale przy zachowaniu fabrycznych bajerów i wyglądu + sterowanie jestem zadowolony z efektu.
Następnym krokiem będzie własna konstrukcja ze skrzynią biegów i PF`ami
Wrzucić zdjęcia jak zamocowane są silniki?
Ostatnio zmieniony 2011-12-30, 16:49 przez R19Cabrio, łącznie zmieniany 2 razy.

Jetboy

#8 Post autor: Jetboy »

R19Cabrio pisze: Wrzucić zdjęcia jak zamocowane są silniki?
Oczywiście że tak. Jak kupie ten zestaw też będę robił podobną przeróbkę. Przyda się żeby podpatrzeć/porównać rozwiązania :)
Fajnie że się udało zachować wszystkie funkcje.

Awatar użytkownika
Jerac
Posty: 2311
Rejestracja: 2006-01-14, 20:32
Lokalizacja: Sol III, Łódź
brickshelf: Jerrec

 

#9 Post autor: Jerac »

Zgrzytanko :D
Co prawda tu trialowcy dysponują właściwą wiedzą, ale mam nadzieję że za dużo nie nakłamię, co najwyżej nieco przesadzę. Ale - do rzeczy:

Jak używasz XLi to musisz *bardzo* pilnować całej linii którą idzie napęd czy na pewno jest zamocowana na fest.

Jak masz gdzieś przełożenie równoległe (zębatki obok siebie), to zębatki muszą być między sztywno zamocowanymi liftami, z ośką która przechodzi przez oba lifty i zębatkę. Odstęp między liftami idealnie to 1, tak żeby zmieściła się sama zębatka, ale OD BIEDY 2 też da radę o ile zębatka dotyka któregoś z liftów a nie jest na środku. W ten sposób nic nie będzie zgrzytać, chociaż wkrótce odkryjesz zabawny problem samowysuwających się osiek :D

Jak chcesz przełożenie prostopadłe to idź do działu Technic bo ja nie umiem. Co bym nie robił, z XLem zawsze ale to zawsze strzela, mieli zębatki, gnie/ukręca ośki, po prostu nie działa.
Z jednym wyjątkiem: knoby. One nie strzelają. Ale też wydają nieprzyjemny dźwięk, ciężko chodzą, i i tak nie są niezniszczalne.

Najlepiej wg mnie jest więc dać silnik prostopadle do ramy pojazdu.
Ostatnio zmieniony 2011-12-30, 09:25 przez Jerac, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dr.Green
Posty: 69
Rejestracja: 2011-08-17, 21:42
Lokalizacja: z komputera :)

#10 Post autor: Dr.Green »

Motoryzowałem ostatnio 8297 i dałem na napęd 1 XL prostopadle - tylko ze całość zębatek jest zamontowana w ramce 5x7 i nic nie strzela, pomimo że autko nie należy do najmniejszych :) Obfotografuje i wstawie na BS.
Dr.Green

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#11 Post autor: 3dom »

R19Cabrio pisze:obyło się więc bez klocka centrującego (w którym są bardzo twarde sprężyny więc silnik nawet by ich nie ugioł, a mam ten klocek chyba z serii sports z hoheisty)
Ja mam dokładnie odwrotne odczucia. Medium bez redukcji daje radę ze skręcaniem kół, problem jest z centrowaniem przy szerokich oponach supercara, na węższych (np. z 8258 czy 8052) jest on idealnym rozwiązaniem. No chyba, że jest różnica w twardości między kolorami ale mam biały i pomarańczowy i zachowują się tak samo.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ