9391 Tracked Crane

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

9391 Tracked Crane

#1 Post autor: noniusz »

9391 Tracked Crane

Obrazek

Dane techniczne
Seria: Technic
Rok produkcji: 2012
Liczba klocków: 218
Spis części
Cena: katalogowa: 64,99 PLN, na allegro w zakresie 52 - 70 PLN
bricklink, brickset


Jest to jeden z 5 zestawów Technic jakie miały premierę na początku roku 2012.

Opakowanie

Opakowanie z racji tego, że zawiera niewielki zestaw ma niewielkie wymiary, a mianowicie 26 x 19 x 4,5 cm.
Opakowanie od frontu pokazuje główny model, czyli dźwig na gąsienicach, w prawym dolnym rogu opakowania pokazane są funkcje dźwigu. Z tyłu opakowania pokazany jest model alternatywny, czyli spycharka gąsienicowa, tu z kolei w lewym górnym rogu pokazane zostały jej funkcje.

Obrazek Obrazek Obrazek

Pudełko można zapewne otworzyć na kilka sposobów - producent sugeruje aby palcami nacisnąć opakowanie w 2 zaznaczonych miejscach i dostać się do jego zawartości, takie rozwiązanie jednak sprawi, że po otwarciu pudełko będzie wyglądało nieestetycznie. Ja posłużyłem się cienkim ostrym nożem i starannie przeciąłem jeden z boków opakowania w miejscu klejenia, dzięki temu pudełko wygląda w miarę estetycznie i nadaje się do ponownego użycia.

Obrazek

Zawartość opakowania

Po otwarciu pudełka w środku znajdujemy:

Obrazek

- 2 instrukcje - jedna do budowy modelu głównego, druga zaś do budowy modelu alternatywnego
- 1 duży woreczek z klockami
- 1 mniejszy woreczek z elementami gąsienic

Po otwarciu większego woreczka znajdujemy w nim "luzem" części większe oraz 2 małe woreczki z drobnymi elementami

Obrazek

Po ostatecznym rozpakowaniu wszystkich woreczków i podworeczków oraz po posegregowaniu klocków mamy jak poniżej:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Klocki

Model zdecydowałem się kupić z 2 powodów: po pierwsze model zawiera aż 66 (+ 2 gratis) elementów gąsienicy Technic Chain Tread a po drugie i ważniejsze model w swojej konstrukcji korzysta z nowej mini-obrotnicy

Obrazek

Jest to jeden z nowych elementów technic jakie pojawiły się w tym roku. Obrotnica ma 28 zębów i może być napędzana pod kątem 90 st. za pomocą zębatki z12 (takie rozwiązanie jest zastosowane w 9391) lub w linii prostej przez z20.

Dodatkowo w zestawie pojawiają się Technic Triangle nowego typu, poniżej zdjęcie: po lewej stronie klocek starego typu, po prawej stronie klocek nowego typu.

Obrazek

Szkoda, że konstruktorzy Lego dopiero teraz zdecydowali się na modyfikację tego klocka, ponieważ minimalna zmiana jego kształtu czyni go o wiele bardziej praktycznym w użyciu...

Pozostałe klocki to klocki, które miały już wcześniej swoją premierę. Myślę, że na uwagę zasługują jeszcze:

ObrazekTechnic Pin Long with Friction and Center Pin Hole w kolorze czarnym - 2 szt.

Obrazek Slope Brick Curved 4 x 1 w kolorze żółtym - 4 szt. (to w szczególności zainteresuje pewnie kolegów budujących głównie MT)

Obrazek Crane Arm Outside with Holes w kolorze żółtym - 1 szt.

Budowa głównego modelu

Po zapoznaniu się z zawartością zestawu możemy przystąpić do budowy modelu A.

Budowę zaczynamy od zbudowania ramy podwozia:

Obrazek Obrazek Obrazek

Następnie budujemy mechanizm "ślimakowy", który będzie odpowiadał za podnoszenie / opuszczanie ramienia:

Obrazek Obrazek

Tu tytułem ciekawostki można zauważyć, że w instrukcji mamy jeszcze użyty stary typ Technic Triangle

Następnie zbudowany mechanizm łączymy ze zbudowaną wcześniej ramą podwozia:

Obrazek Obrazek

Kolejnym krokiem jest budowa mechanizmu opuszczania / wciągania linki dźwigu:

Obrazek

i połączenie go z pozostałą konstrukcją:

Obrazek

W kolejnych krokach budujemy ramię dźwigu, łączymy je z nadwoziem, przeciągamy przez nie linkę dźwigu i mocujemy haczyk:

Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejne 2 kroki to budowa kabiny, przeciwwagi i zamontowanie ich na nadwoziu:

Obrazek Obrazek

Ostatni krok to założenie kół zębatych i gąsienic na podwozie oraz zawieszenie "obciążnika" na haczyk dźwigu:

Obrazek

Po zbudowaniu modelu głównego zostają nam następujące klocki:

Obrazek

Model w całej okazałości prezentuje się tak:

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Funkcje

W modelu mamy "zmechanizowane" 3 funkcje, a mianowicie:
- obrót maszyny za pomocą pokrętła z tyłu podwozia
- podnoszenie / opuszczanie ramienia dźwigowego za pomocą pokrętła z tyłu maszyny
- wciąganie / opuszczanie linki dźwigu za pomocą pokrętła z boku maszyny

Dodatkowo model ma "ręcznie" rozsuwane ramię teleskopowe oraz ruchome gąsenice jezdne.

Model alternatywny

Model alternatywny to tak jak już wcześniej pisałem spycharka gąsienicowa. Budowa modelu nie jest ani ciekawa, ani fascynująca w związku z czym pozwoliłem sobie zamieścić jedynie zdjęcia finalnego produktu:

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Po zbudowaniu modelu alternatywnego zostają nam następujące klocki:

Obrazek

Model alternatywny ma następujące funkcje:
- podnoszenie / opuszczanie lemiesza spycharkowego za pomocą pokrętła z tyłu maszyny
- "ręcznie" opuszczany zrywak z tyłu maszyny
- ruchome gąsenice jezdne

Podsumowanie

Zestaw upatrzyłem już sobie pod koniec zeszłego roku (2011), kiedy to do internetu wyciekły pierwsze zdjęcia modelu. Co prawda wyznaję zasadę, że małych modeli Lego Technic nie warto kupować, ponieważ zazwyczaj nie wnoszą one nic nowego, najczęściej zawierają najprostsze klocki a ich cena jest zazwyczaj nieadekwatna do końcowego efektu... Tu jednak z 3 powodów zrobiłem wyjątek:
- model zawiera nowy typ mini-obrotnicy
- model ma małe ogniwa gąsienic, których wcześniej nie miałem
- model główny prezentuje się naprawdę nieźle, chociaż przypuszczałem, że gabarytowo będzie nieco większy...

Plusy:
- ciekawa konstrukcja
- nowa obrotnica
- kilka innych ciekawych i przydatnych elementów (aż 12 zębatek i 1 ślimak przy tak małej konstrukcji)
- 68 ogniw małych gąsienic
- 2 instrukcje

Minusy:
- jak zwykle przy małych modelach Lego - cena... Ja za swój zestaw zapłaciłem 59 PLN bez przesyłki, myslę, że przy tej ilości elementów i ich rodzaju model nie powinien kosztować więcej niż 40 PLN
- model alternatywny - nie jest ani ładny, ani ciekawy... ale przy tej ilości klocków raczej ciężko było by się porwać na coś ciekawszego.

Dodatkowo szkoda, że projektant modelu nie pokusił się o zastosowanie mini Linear Actuatora do podnoszenia / opuszczania ramienia dźwigowego, myślę, że znacznie podniosłoby to wizerunek i bawialność modelu.

Czy zestaw warto kupić? Oczywiście tyle, ile jest ludzi - tyle opinii. Mimo wszystko uważam jednak, że warto - model ma przydatne klocki, ciekawy wygląd i bawialne funkcje.
Ostatnio zmieniony 2012-01-09, 18:50 przez noniusz, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Dobry zestaw z gatunku "dawca części", bo ani model A ani model B nie są dla mnie fajne, a patrząc na ceny nowej obrotnicy na allegro (która oscyluje w okolicach 25zł) to chyba dobra decyzja zakupowa jak na teraz (bo pewno potem obrotnica stanieje)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#3 Post autor: Bricksley »

Szkoda, że nie napisałeś iż w instrukcji zmienił się sposób pokazywania liftarmów. Chodzi tu o brak wgłębienia pomiędzy otworami na piny.
Pozdrawiam :)

rh

#4 Post autor: rh »

noniusz pisze:myślę, że znacznie podniosłoby to wizerunek i bawialność modelu.
I zapewne cenę ...

Bardzo udana recenzja i ciekawy model. W sumie to się mocno zastanawiam nad zakupem ...
Ostatnio zmieniony 2012-01-08, 21:41 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#5 Post autor: 3dom »

Kupuj Rafał, bardzo fajny zestaw :) A kolega noniusz mnie ubiegł bo nie dość, że z myślą o recenzji 1 raz zbudowałem model alternatywny to już nawet oba obfotografowałem. Trudno :P Jutro jak będę miał chwilę napiszę głębsze przemyślenia o modelu.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

rh

#6 Post autor: rh »

Kupuj Rafał, bardzo fajny zestaw :) A kolega noniusz mnie ubiegł bo nie dość, że z myślą o recenzji 1 raz zbudowałem model alternatywny to już nawet oba obfotografowałem. Trudno :P Jutro jak będę miał chwilę napiszę głębsze przemyślenia o modelu.
Pisz śmiało! Nigdy nie ma przesytu recenzjami ;) Inna sprawa, że jeśli jesteś w stanie napisać dłuższe przemyślenie, własne uwagi, które się pokryją lub i nie z przemyśleniami kolegi noniusza, a może i wniosą inny punkt widzenia, to jak najbardziej takie coś też jest mile widziane :)

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#7 Post autor: Bobofrutx »

Bardzo mi się podoba to maleństwo. I niestety chyba będę musiał je kupić! :P
Ale poczekam spokojnie na okazje z rozsądna ceną.

Dzięki za recenzję.
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#8 Post autor: Filus »

Widziałem na bricku zdjecia zarówno 3doma, jak u Autora recenzji i byłem ciekaw, który pierwszy wyskoczy z recką;). Odpowiedź już mam. Co jednak nie zmienia faktu, że na reckę 3doma też będę czekać i mam nadzieję, że takową popełni;). Recenzja bez zarzutu, są nawet fotki pudełka.

Z mojego punktu widzenia, zestaw nie jest wart moich pieniędzy. Sam budować raczej chcę duże rzeczy, więc takie małe gąsienice do niczego mi nie są potrzebne. Obrotnicę nabędę zapewne przy okazji zakupu 9397, więc zakup tego modelu w moim przypadku to nie "must have".

PS. Ta obrotnica była tak rozmontowana w pudełku, czy ją rozłożyłeś na potrzeby fotki?
PS2. Chyba powinieneś "zupdate'ować" swój podpis;p.

Pozdrawiam. F.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#9 Post autor: 3dom »

Obrotnica była rozłożona. Trochę to bez sensu ale spis części i w związku z tym również BL traktuje szarą i czarną część jako osobne elementy.
Ostatnio zmieniony 2012-01-09, 00:42 przez 3dom, łącznie zmieniany 1 raz.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Cormorando
Posty: 41
Rejestracja: 2006-09-10, 11:29
Lokalizacja: Poznań

#10 Post autor: Cormorando »

Warto dodać, że duży worek jest wielkości pudełka i szczelnie je wypełnia, więc w środku nic nie lata.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#11 Post autor: noniusz »

3dom pisze:A kolega noniusz mnie ubiegł bo nie dość, że z myślą o recenzji 1 raz zbudowałem model alternatywny to już nawet oba obfotografowałem. Trudno :P
Niechcący tak wyszło... przykro mi:)
Filus pisze:Z mojego punktu widzenia, zestaw nie jest wart moich pieniędzy. Sam budować raczej chcę duże rzeczy, więc takie małe gąsienice do niczego mi nie są potrzebne. Obrotnicę nabędę zapewne przy okazji zakupu 9397, więc zakup tego modelu w moim przypadku to nie "must have".
Ja również buduję zdecydowanie duże rzeczy, ale małe gąsienice mają to do siebie, że są kompatybilne z Technic Chain Links - dzięki nim łańcuch można o coś zaczepić, a to z kolei może się przydać np. przy budowie wózka widłowego.

Co do małej obrotnbicy - fakt, ma również pojawić się w zestawie 9397, ale zestaw będzie kosztował pewnie ok. 350 - 400 PLN, a wnioskując po zdjęciach z interesujących rzeczy będzie miał tylko koła 62.4 x 20, kilka paneli, silniczek M + BB i przeważającą część czarnych liftarmów, a tego wszystkiego mam już pod dostatkiem, więc mój wybór padł na 9391.
Filus pisze:Ta obrotnica była tak rozmontowana w pudełku, czy ją rozłożyłeś na potrzeby fotki?
Tak jak zdążył napisać kolega 3dom w swoim późniejszym poście obrotnica była w 2 częściach.
Filus pisze:Chyba powinieneś "zupdate'ować" swój podpis;p
Podpis został już zapdejtowany :)

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#12 Post autor: Filus »

No i wszystko przez Ciebie;p. Po przeczytaniu recenzji długo się wahałem, czy nabyć tego maluszka. Stanęło na tym, że kupiłem go właśnie dzisiaj. Fajna zabaweczka. Małe a cieszy;). Dużym plusem moim zdaniem jest to, że pudełko wreszcie jest odpowiednich rozmiarów. Zmieścił się duży worek i tyle. Duży plus dla Lego za pójście w tę stronę. Mam nadzieję, że utrzyma się ten trend i pudełka 9397, 9398 i innych dużych zestawów również zostaną zmniejszone i nie będą już tak nieporęczne.

Odnośnie niedoróbek. Warto dodać też to, że w instrukcji spis części opiewa na 66 sztuk ogniw gąsienic, choć realnie jest ich 68. Choć patrząc na inne zapasowe elementy, dochodzimy do wniosku, że spis chyba dotyczy tylko elementów niezbędnych do budowy zestawu i nie uwzględnia on właśnie zapasowych klocków.
Ostatnio zmieniony 2012-02-06, 21:21 przez Filus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#13 Post autor: 3dom »

Filus pisze:Odnośnie niedoróbek. Warto dodać też to, że w instrukcji spis części opiewa na 66 sztuk ogniw gąsienic, choć realnie jest ich 68. Choć patrząc na inne zapasowe elementy, dochodzimy do wniosku, że spis chyba dotyczy tylko elementów niezbędnych do budowy zestawu i nie uwzględnia on właśnie zapasowych klocków.
To akurat jest normalne. Nie spotkałem się z instrukcją, która uwzględniałaby zapasowe elementy. To domena Bricklinka :P
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#14 Post autor: Filus »

Pewnie nie rzuciło mi się to w oczy, bo inne zapasowe elementy zazwyczaj występują w większych ilościach i po prostu nie chciało mi się ich liczyć, a tutaj gąsienice rzucają się w oczy;).

Zbudowałem sobie model alternatywny. Strasznie malutki. Posiada w zasadzie tylko jedną funkcję. Upierdliwe jest również zespolenie gąsienic ze sobą. Przez co zabawka w zasadzie może tylko jeździć w przód/tył. Nie ma możliwości skręcania. Spore niedopatrzenie. Buldożer to typowy pułkowniczek (ze względu na wymiary), bawialny to on nie jest. Ładnie wyszedł, ale nic poza tym...

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#15 Post autor: Waler »

Fajny model z serii mini, trudno by wpakować do niego nie wiadomo ile funkcji. Po obejrzeniu nowej obrotnicy mam pytanie Czy przez nią przejdą 4 wężyki od pneumatyki? Bo ze zdjęcia cięzko mi to stwierdzić.
A nie chcę żyć w nieświadomości do momentu kupienia ciężarówki do ładowania drewna bo to jeszcze trochę trzeba poczekać :)
Recenzja jest dobra, dostarcza najważniejszych informacji, opisany model A i B, wszystko jest oki.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ