[MOC] Ikarus 280

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

[MOC] Ikarus 280

#1 Post autor: solic »

Obrazek

Witam

Korzystając z wolnego czasu w przerwie świąteczno-noworocznej skonstruowałem coś takiego z grubsza przypominającego starego, poczciwego Ikarusa 280. Autobus powstał właściwie w jeden dzień, później zmieniłem tylko kilka detali.
Przegub wymyśliłem już dość dawno, wówczas przewidziany do szynobusu. Niestety po wielu momentach zniechęcenia projekt szynobusu został zarzucony, więc postanowiłem sam przegub wykorzystać w czymś prostszym.

Mam świadomość, że nie jest to jakieś arcydzieło i że wiele rzeczy da się zrobić lepiej, np. zderzaki są za grube, dach z kafli niewątpliwie też lepiej by się prezentował. Z drzwiami w ogóle poszedłem na łatwiznę. Ale postanowiłem, że tym razem zbuduję coś z wyłącznie posiadanych elementów bez czekania tygodniami na części z Bricklinka. A do tego miał być bawialny i wytrzymały, żeby moje dzieciaki też coś z tego miały, stąd np. konieczne były otwierane drzwi.

Kilka fotek:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dziękuję za uwagę i zapraszam do galerii autobusu oraz przegubu wraz z krótką instrukcją, gdyby ktoś miał ochotę poskładać coś podobnego.
Ostatnio zmieniony 2012-01-19, 10:40 przez solic, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Świetny pomysł na przegub, wygląda bardzo dobrze.

Ogólnie da się w modelu dopatrzeć Ikarusa czyli nie jest źle :) Trochę okna mi nie pasują, może lepsze byłoby zastosowanie takich:

Obrazek

I drzwi... Ale skoro to model dla dzieci to pewnie snotem z plejtów by nie przeszło.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
jerryp
Posty: 226
Rejestracja: 2011-01-16, 18:23
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: jerryp

 

#3 Post autor: jerryp »

Ten przegub to Ci się udał. taki zlepek technicowej drobnicy i działa (mogę sobie tylko wyobrazić w jaki sposób).
Tak jak 3dom napisał te okna/ szyby kojarzą mi się bardziej z nowoczesnymi autobusami. W ikarusach jednak ramki wokół szyb były wyraźnie widoczne. Autobusik wygląda na całkiem bawialny.

rh

#4 Post autor: rh »

Ciekawy autobusik. Co prawda wymaga chwili by dojrzeć ikara 280 (zdecydowanie tył lepszy niż przód), ale z drugiej strony jak sam napisałeś ma być przede wszystkim bawialny.

Natomiast to co mnie urzekło to przegub. Świetny pomysł i wykonanie. Jak już mi 3dom napisał jest instrukcja :)

PS:
3dom pisze:Rafał... Klik - instrukcja przegubu
Dzięki. Nie ma to jak ślepota i sprawdzanie czegoś w pracy :)
Ostatnio zmieniony 2012-01-18, 15:20 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#5 Post autor: 3dom »

...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

rh

#6 Post autor: rh »

3dom pisze:może lepsze byłoby zastosowanie takich:
Co do tych okien to niestety są dość drogie. A w sumie niekoniecznie by pasowały lepiej tutaj ...

Za to przejrzałem przegub - świetny pomysł. Naprawdę jestem pod wielkim wrażeniem wykonania go. Aż się prosi o skopiowanie...

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#7 Post autor: 3dom »

No nie wiem, Ikarus ma wyraźnie widoczne ramki okiem (tak to się nazywa?) i kształt szyby jak te okna z pociągów. One by to fajnie podkreśliły. Za to gładka tafla pasuje raczej do nowoczesnych autobusów w stylu Solarisa.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

rh

#8 Post autor: rh »

Hmm ....

Obrazek
Źródło: http://mkmlodz.webd.pl/ikarus280/strikarus280.htm

Generalnie to się zgadzam z Tobą 3dom, jednakże wg mnie te okna kolejowe miałyby mocno za grubą ramkę. Kształt, ramka - tak, ale jej grubość - nie.
Ostatnio zmieniony 2012-01-18, 17:32 przez rh, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#9 Post autor: solic »

Macie rację, te panele nie są idealne.
Akurat mam wystarczającą ilość takich okienek jakie zaproponował 3dom, i to nawet we właściwym kolorze, ale tak jak pisze rh, mają za grube ramki. Z nimi autobus wygląda strasznie "wagonowo".
Myślałem też o takich zwykłych oknach:
Obrazek
Mają ramkę zdecydowanie cieńszą i moim zdaniem pomimo braku zaokrągleń w narożnikach lepiej by tutaj pasowały. Ale też nie są idealne, bo w tych oknach szybka jest zbyt głęboko osadzona. A poza tym akurat tych okienek nie mam w wystarczającej ilości.

Może panele w nowej wersji (z bocznymi wzmocnieniami) by się tu sprawdziły, wzmocnienia byłyby namiastką ramki. Jak autobus dotrwa do czasu odbioru BOPa to sprawdzę.

Dziękuję za miłe słowa odnośnie przegubu - w sumie z niego jestem najbardziej zadowolony. Miło będzie zobaczyć coś podobnego w bardziej dopracowanym pojeździe.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#10 Post autor: 3dom »

solic pisze:Jak autobus dotrwa do czasu odbioru BOPa to sprawdzę.
Najlepiej zbuduj wtedy drugiego, np. krótką wersję, to porównamy :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#11 Post autor: Misterzumbi »

A ten przegub, da sie szerszy zbudowac? Swego czasu kombinowalem tymi gumkami, ale chialem zeby wlasnie te gumki sie troche rozciagaly i niepamietam co z tego wyszlo...
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#12 Post autor: solic »

Misterzumbi, te gumowe łączniki są w przegubie tylko dlatego, że są wklęsłe w środku i przez to przy zginaniu całości bardziej do siebie przylegają.
Na tym zdjęciu mniej więcej to widać. Ruch przy zginaniu ma miejsce tylko na osiach, nie na łącznikach.
Równie dobrze mogłyby być zamiast nich liftarmy 1x2, tylko wtedy kąt zginania byłby nieco mniejszy.

Szerzej prawdę mówiąc nie próbowałem, ale myślę że się da.

ODPOWIEDZ