6560 Diving Expedition Explorer

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
spider44
Posty: 200
Rejestracja: 2012-02-20, 22:05
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: spider3344
Kontakt:

 

6560 Diving Expedition Explorer

#1 Post autor: spider44 »

Witam! Pierwsza recenzja z serii Divers: 6560 Diving Expedition Explorer.

Obrazek

DANE TECHNICZNE
Seria: Town/Divers
Rok premiery: 1997
Liczba klocków: 464
Liczba figurek: 7
Spis części: http://peeron.com/inv/sets/6560-1
Cena: Tylko na rynku wtórnym. MSRP: 79.00 $, Allegro: 300-350 PLN (duża rzadkość), Bricklink: ok. 270-530 PLN.

Lugnet
Bricklink
Brickset


OPAKOWANIE I INSTRUKCJA
Brak pudełka oraz instrukcji. Do zbudowania modelu korzystałem z serwisu Peeron.

Obrazek
Zdjęcie pudełka z serwisu peeron. Pudełko utrzymane stylistycznie w barwie i grafice całej serii, nawiązujące do głębin oceanu.

46-stronicowa instrukcja plus dwie strony przedstawiające model główny oraz warianty alternatywne. http://peeron.com/scans/6560-1/


HISTORIA SERII
Divers jest nietypową serią należącą do rodziny Town. Powstała w roku 1997 i objęła w sumie 12 zestawów (5 dużych, 2 średnie oraz 5 małych). Prezentuje ona dwie grupy nurków (czerwoni oraz niebiescy) badających głębiny morskie i szukających skarbów ukrytych na dnie morza przy pomocy różnego sprzętu. Opisywany tutaj zestaw 6560 jest największym i najbardziej rozbudowanym zestawem tej serii.


LUDZIKI
Z zestawem otrzymujemy siedem postaci. Czterech nurków z czerwonej drużyny, wyposażonych w harpuny, dwa podwodne skutery, akwalungi, oraz hełm i płetwy do pływania (dwie pary w kolorze czerwonym i dwie pary w kolorze czarnym). Pilota batyskafu czerwonej drużyny w czapce z daszkiem. Kapitana statku z kamizelką, aparatem fotograficznym i czarną czapką. Ostatnią postacią jest szkielet hiszpańskiego konkwistadora.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Występują tutaj również zwierzęta morskie: ośmiornica, płaszczka, ryba-piła oraz rekin biały.
Obrazek
Obrazek



MODEL
Przedstawię teraz poszczególne elementy należące do tego zestawu.

Okręt badawczy. Jest to ogromna jednostka pływająca, ponad dwukrotnie większa niż pozostałe statki z tej serii. Stanowi mobilną bazę czerwonych nurków. Wyposażony jest w ruchome rozsuwane ramię z metalowym hakiem, które służy do wciągania i opuszczania z pokładu klatki, pontonu oraz małego batyskafu. Pokład jednostki jest wyposażony w specjalne szyny na których umieścić możemy ponton z batyskafem. Na mostku kapitańskim przez otwarty dach możemy przyglądnąć się pracy kapitana oraz zobaczyć plan działań ekipy na mapie za jego plecami.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kolejnymi częściami zestawu są: ponton, klatka chroniąca nurka przed rekinami, mały batyskaf oraz boja z flagą.

Klatka ma otwieraną jedną ściankę, jest wyposażona w oświetlenie oraz uchwyt do wyciągania przy pomocy ramienia na statku. Ponton posiada silnik oraz uchwyt do wyciągania.
Obrazek

Batyskaf wyposażono w: dwa ruchome ramiona z chwytakami, kamerę do rejestrowania pod wodą, napęd śrubowy z ruchomymi statecznikami oraz oświetlenie. Pojazd jest koloru żółtego z czerwonymi i czarnymi dodatkami i logo Divers. Dodatkowo z boku jest umieszczony numer zestawu w wersji skróconej.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ostatnim elementem składowym jest makieta podwodnego świata. Zbudowana została na powierzchni o wymiarach 32x32 study - z dwóch płytek 16x32 w kolorze piaskowym (Tan). Przedstawia ona skalne dno morskie z wplecionymi między skałami ruinami zaginionej starożytnej budowli. W ruinach jest ukryty skarb inków pilnowany przez szkielet konkwistadora. Pomiędzy skałami pływają różne stworzenia (rekiny, płaszczka, ośmiornica), a całe otoczenie jest pokryte morskimi roślinami (wodorosty, korale). Pomiędzy skalnymi wypustami jest zamocowana siatka chroniąca nurków przed różnymi zagrożeniami. Makietę można rozłożyć (dzięki zamocowanym w niej zawiasom) i dzięki temu zyskujemy wtedy powierzchnię o dość nietypowych wymiarach 16x64 study. Tworzy się wtedy zupełnie inna sceneria do zabawy niż w wersji złożonej.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



CIEKAWE I UNIKATOWE KLOCKI

Obrazek OldGray (w tej barwie tylko w 3 zestawach)
Obrazek Black
Obrazek Blue/White (w tych barwach tylko w 2 zestawach)
Obrazek Blue (w tej barwie tylko w 2 zestawach)
Obrazek Blue (w tej barwie tylko w tym zestawie)
Obrazek White (w tej barwie tylko w 2 zestawach)
Obrazek Yellow (w tej barwie tylko w 3 zestawach)
Obrazek Red (w tej barwie tylko w tym zestawie)
Obrazek White (w tej barwie tylko w 4 zestawach)
Obrazek White
Obrazek Black
Obrazek TrGreen
Obrazek Black
Obrazek Clear
Obrazek Red with Submarine Pattern
Obrazek Red with Submarine and Gauges Pattern
Obrazek Blue (w tej barwie tylko w tym zestawie)
Obrazek Yellow (w tej barwie tylko w 3 zestawach)
Obrazek TrLtBlue

PODSUMOWANIE
Piekło zamarzło.:) Po dość długich mękach w końcu udało mi się stworzyć recenzję zestawu który był moim marzeniem odkąd pierwszy raz zobaczyłem go w katalogu. Zestaw jest genialny. Wiele ciekawych i unikatowych elementów, duża rozkładana makieta, okręt badawczy, batyskaf i wiele innych elementów tworzy fantastyczny klimat i dzięki temu zestaw jest niesamowicie bawialny. Jeśli tylko ktoś ma okazję to naprawdę warto zainwestować w niego pieniądze. Ta seria ma wyjątkowy klimat który można poczuć i doświadczyć osobiście.:)

Za
  • tematyka zestawu i całej serii
  • duży statek badawczy z ruchomym i rozsuwanym ramieniem
  • batyskaf
  • podmorskie ruiny
  • dużo zwierząt
  • duża liczba postaci
  • rozkładana makieta
  • duża liczba ciekawych i unikatowych klocków
  • ogromna bawialność zestawu

Przeciw
  • makieta mogłaby posiadać jakąś ukrytą pułapkę
  • dostępność i cena



OCENA
Ocena podsumowująca: +6/6. Zestaw dla mnie idealny. Dlatego ocena, wykracza poza skalę.:) Szczerze polecam.:)


Pozdrawiam forumowiczów.:)

Awatar użytkownika
Scarecrow
Posty: 74
Rejestracja: 2011-06-06, 22:23
Lokalizacja: From Nowhere

#2 Post autor: Scarecrow »

Ten zestaw jest piękny. Wracają wspomnienia. Kiedyś Lego robiło wspaniałe zestawy :)

Recenzja bardzo dobra, poparta masą świetnych zdjęć.

Awatar użytkownika
Dr.Green
Posty: 69
Rejestracja: 2011-08-17, 21:42
Lokalizacja: z komputera :)

#3 Post autor: Dr.Green »

Bardzo fajny zestaw, i całkiem sporych rozmiarów.

Podoba mi się to "spontaniczne" rozmieszczenie rybek i minifigów w podwodnym świecie :) Fajne wrażenie lekkości sceny - zupełnie jak by naprawdę była pod wodą
Dr.Green

Awatar użytkownika
X-Yuri
Posty: 65
Rejestracja: 2010-08-03, 21:48
Lokalizacja: Stąd
Kontakt:

#4 Post autor: X-Yuri »

Diversi, to jedna z dwóch (obok Arctic ; d) serii, które chce kiedyś skompletować i postawić sobie na półce...

Teraz jeszcze bardziej chce! : D

Świetna recenzja świetnego zestawu!

Darkelmo
Posty: 194
Rejestracja: 2008-08-26, 19:21
Lokalizacja: Warszawa

#5 Post autor: Darkelmo »

Zastanawiam się, czemu wszyscy uważamy, że kiedys to lego robiło super zestawy. (spokojnie ja też tak uważam) Czy powodem były proste klocki, czy w sumie brak klocków choćby w połowie dorównującym LEGO, czy to pragnienia z dzieciństwa zestawów których nie mogliśmy sobie kupić bo często byliśmy uzależnieni od gotówki Rodziców, Dziadków (często też dostępność zestawu). Czy może projektańci bawili się projektując zestawy a dziś czasami mam wrażenie, że liczy sie kasa i kasa. Czlowiek kupi 2-3 zestawy z PotC a tu bach kolejna seria. Nie nacieszy sie tym co kupił bo już wchodzi LotR i już czekamy na niego. Kiedyś jak byłem dzieckiem szedłem do kolegi i on miał inne zestawy ode mnie więc bawiłem się jego a on moimi. dzięki temu te zestawy żyły dłużej niż dzisiejsze, które leca na półkę lub czasem do pudła zaraz po tym jak wpadnie nowa seria. Oby w tym wyścigu lego nie straciło tego za co te klocki uwielbiam.

Często patrze na zestawy te starsze i zachwycam się nimi a dzisiejsze mimo, ze niektóre są "na wypasie" już tak nie zachwycają.

Zestaw rewelacyjny a recenzją pokazałeś wszystkie uroki tego zestawu. Lepiej na pewno bym tego nie zrobił
Ostatnio zmieniony 2012-02-23, 08:38 przez Darkelmo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sszaki
Posty: 66
Rejestracja: 2008-02-16, 23:25
Lokalizacja: brzeg

#6 Post autor: sszaki »

Jeden z moich ulubionych zestawów z dzieciństwa. Nigdy go nie miałem ale wielokrotnie go kopiowałem z klocków które były w mojej kolekcji. Czasami jak patrze na zestawy z lat 1995-2000 to się zastanawiam dlaczego były to słabe lata Lego, zestawy były przepiękne.

Recenzja bardzo fajna.
Noobek

ODPOWIEDZ