2 koła na 3 silniki

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
adrianoo

2 koła na 3 silniki

#1 Post autor: adrianoo »

Witam

Chce za pomocą 3 silników lego mindstorms napędzać 2 koła. Chodzi o to aby robot był jak najsilniejszy (robot sumo). Jadąc prosto oczywiście oba koła będą jechały w tym samym kierunku (3 silniki pracują), a aby skręcić, koła będą poruszały się w przeciwnym kierunku (środkowy silnik stoi, pozostałe pracują). Wymyśliłem dwa rozwiązania. Pierwsze korzysta z dwóch dyfrencjałów na zasadzie takiej jak sumator [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=4578]stąd[/URL] (w zasadzie są to dwa sumatory):
Obrazek

Drugie korzysta z jednego dyfrencjału:
Obrazek

Rozwiązanie 2 jest mniejsze, i łatwiejsze w zastosowaniu (tak mi się wydaje).
Skoro zależy mi na sile to w rozwiązaniu 1 musiałbym mocniej zredukować prędkość niż w 2 (co jeszcze zwiększy rozmiar).
Z tym że 2 działa tak jakbym dwa silniczki dał na jednej osi. Jest to okej? Nie popsuje to silniczków? Wiadomo że silniczki nie są identyczne, przez co wolniejszy będzie hamował ten szybszy, a szybszy pchał wolniejszy.

Może jest jakieś inne - lepsze, rozwiązanie mojego problemu?

Jeżeli wybrałem zły dział to proszę o przeniesienie ; ) Z góry dziękuje za pomoc.
Ostatnio zmieniony 2012-03-18, 09:15 przez adrianoo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#2 Post autor: Emilus »

adrianoo pisze:Jest to okej? Nie popsuje to silniczków? Wiadomo że silniczki nie są identyczne, przez co wolniejszy będzie hamował ten szybszy, a szybszy pchał wolniejszy.
Nie popsuje. Wersja druga jest lepsza, śmiało możesz stosować.
Ostatnio zmieniony 2012-03-18, 09:22 przez Emilus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#3 Post autor: piotrek839 »

Silniki tego typu są mocne . W Twoim rozwiązaniu to dyferencjały są słabe . Jeśli zależy Ci na sile to ja nie użyłbym dyferencjału w żadnej konfiguracji .

Awatar użytkownika
Junior
Posty: 64
Rejestracja: 2010-04-04, 20:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: marcinwadas

 

#4 Post autor: Junior »

Mocny to jest silnik 20kW w porównaniu do tych. Trochę niefortunnie dobrane słowo. Na moje oko jednak moc 3 silników > moc 2 silników. Owszem kwestia wytrzymałości połączenia jest ważna, bo jeśli nie da rady to się wszystko sypnie, ale i tak osobiście uważam, że lepiej sprawdzić czy ten dyfer wytrzyma niż, nie ryzykować 3 silników. W najgorszym wypadku 3 silnik po awarii dyfru nie będzie napędzał kół, pozostałe dwa będą działać dalej.
Always look on the bright side of life...

Awatar użytkownika
Flymbex
Posty: 176
Rejestracja: 2009-09-26, 18:30
Lokalizacja: Śląsk / Ornontowice

#5 Post autor: Flymbex »

Mocny to jest silnik 20kW w porównaniu do tych.

WTF? "Trochę" niefortunne stwierdzenie :)
Wydaje mi się, że te silniki są mocne.
Ostatnio zmieniony 2012-04-03, 07:42 przez Flymbex, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#6 Post autor: 3dom »

Są mocne jak na LEGO, przecież nie będziemy ich zestawiać z silnikami stosowanymi w innych urządzeniach. Niby można do trialówki wsadzić silnik od modelu RC ale takie rzeczy tylko na Węgrzech :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#7 Post autor: piotrek839 »

Junior pisze:Mocny to jest silnik 20kW w porównaniu do tych. Trochę niefortunnie dobrane słowo. Na moje oko jednak moc 3 silników > moc 2 silników. Owszem kwestia wytrzymałości połączenia jest ważna, bo jeśli nie da rady to się wszystko sypnie, ale i tak osobiście uważam, że lepiej sprawdzić czy ten dyfer wytrzyma niż, nie ryzykować 3 silników. W najgorszym wypadku 3 silnik po awarii dyfru nie będzie napędzał kół, pozostałe dwa będą działać dalej.
Kolega " adrianoo " pytał o siłę na koła w tym konkretnym rozwiązaniu . Żaden dyferencjał w żadnej konfiguracji nie może dać SIŁOWEGO rozwiązania . Poprostu pęknie zębatka kątowa z12 .

Awatar użytkownika
Junior
Posty: 64
Rejestracja: 2010-04-04, 20:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: marcinwadas

 

#8 Post autor: Junior »

Flymbex pisze: WTF? "Trochę" niefortunne stwierdzenie :)
Wydaje mi się, że te silniki są mocne.
Dobra sam niejasno napisałem. Chodziło mi o stwierdzenie "silniki tego typu są mocne". Podobnie można napisać "silniki tego typu są dobre". Chodzi o to, że póki nie odniesiesz tego do innych np. "te silniki są najmocniejszymi dostępnymi w LEGO" czy coś w tym rodzaju to zdanie nie ma sensu. Gnoją mnie za takie teksty w sprawozdaniach na uczelni to się czasem czepiam.

@piotrek839
Nie rozumiem Twojego stwierdzenia odnośnie "SIŁOWEGO" rozwiązania, możesz opisać dokładniej o co Ci chodzi?. A czy pęknie zębatka, to chyba się kolega przekona jak to złoży do kupy. Chyba, że sprawdzałeś o zwracam honor.
Ostatnio zmieniony 2012-04-03, 17:55 przez Junior, łącznie zmieniany 2 razy.
Always look on the bright side of life...

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#9 Post autor: piotrek839 »

Chodzi o to, że póki nie odniesiesz tego do innych np. "te silniki są najmocniejszymi dostępnymi w LEGO" czy coś w tym rodzaju to zdanie nie ma sensu.

@piotrek839
Nie rozumiem Twojego stwierdzenia odnośnie "SIŁOWEGO" rozwiązania, możesz opisać dokładniej o co Ci chodzi?. A czy pęknie zębatka, to chyba się kolega przekona jak to złoży do kupy. Chyba, że sprawdzałeś o zwracam honor.
Na tym forum rozpatrujemy tylko silniki lego , ( bo w świecie silników 20 kW to żadna moc ) . Co do " SIŁOWEGO " rozwiązania to nie raz mi pękła zębatka w dyferencjale , a dyferencjał z24 na z16 wyginał się do złamania .

adrianoo

#10 Post autor: adrianoo »

To ja może zakończę tę dyskusję. Wszystko działa, nic nie strzela, ale zawodów nie wygrałem : (

Awatar użytkownika
Junior
Posty: 64
Rejestracja: 2010-04-04, 20:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: marcinwadas

 

#11 Post autor: Junior »

Wpadłem na to, ale nadal uważam, że mogłeś napisać od których są mocniejsze, jeśli chciałeś je za to pochwalić, inaczej zdanie sensu nie miało (i tak będę się tego czepiał). Wielu osobom pękła zębata "kiedyś tam", grunt w tym, żeby w tym rozwiązaniu się sprawdziła, a tego nie sprawdzałeś jak sądzę. Cały czas podtrzymuję, że lepiej zaryzykować "życie" jednej zębatki dla ewentualnego napędu 3xserwo zamiast 2xserwo.
Always look on the bright side of life...

ODPOWIEDZ