4208 4x4 Fire Truck

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderator: Mod Team

Autor
Wiadomość
Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

4208 4x4 Fire Truck

#1 Post autor: Hezar »

ObrazekObrazekObrazek

Obrazek


Dane techniczne

Seria: City
Podseria: Forest Fire
Rok produkcji: 2012
Liczba klocków: 243
Spis części: BrickLink
Cena (w momencie publikacji opisu): S@H: 79,99 zł; Allegro: od 55 zł do ~82 zł; BrickLink: od 56 zł do ~121 zł

lego.com, BrickLink, Brickset


Słowem wstępu

Tegoroczna linia zestawów „City” aż kipi od zestawów o tematyce leśnej - nie dość, że w te właśnie obszary klockowego miasta skierowano całkiem pokaźne oddziały policji, to dodatkowo jeszcze nie szczędzono im kilku jednostek straży pożarnej.
Jedną z nich jest właśnie niniejszy model ciężarówki, na którego zdobycie naszła mnie ochota niedługo po zakupie nowej [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=16587]karetki[/URL]. Co ciekawe, przedpremierowe zdjęcia nie wywołały jakoś u mnie większego zainteresowania, jednak jak widać, w życiu bywa różnie...


Opakowanie

Kartonowe pudełko o wymiarach (w przybliżeniu) 35,5cm x 19cm x 6cm - a więc identycznych, jak w przypadku 4431.
Szata graficzna, czyli kolorystyka oraz rozmieszczenie poszczególnych elementów, jest tu tożsama z pozostałymi, najnowszymi zestawami serii „CITY”.
Żadnym zaskoczeniem nie będzie zatem zdjęcie modelu w pełnej krasie na ściance przedniej...:

Obrazek

... oraz kilka scenek z jego udziałem, wraz z częścią informacyjną, na tylnej powierzchni opakowania:

Obrazek

Ze ścianek bocznych standardowo warto przyjrzeć się tylko jednej, gdzie tematem przewodnim jest figurka strażaka wraz z przynależnym mu wyposażeniem:

Obrazek


Zawartość opakowania

Wewnątrz pudełka znajdziemy dwa numerowane woreczki z klockami...:

Obrazek

... niewielki arkusik z naklejkami...:

Obrazek

... a także - rzecz jasna - instrukcję budowy:

Obrazek

Ta ostatnia ma postać zszywanej książeczki o objętości (aż) osiemdziesięciu czterech stron.
Jej zawartość stanowi łącznie 59 kroków budowy modelu...:

Obrazek Obrazek

... wykaz elementów...:

Obrazek

...obowiązkowe strony informacyjno - ostrzegawcze...:

Obrazek

i standardowo wszędobylskie reklamy:

Obrazek Obrazek


Klocki

Spośród dwustu czterdziestu trzech elementów wchodzących w skład naszego zestawu, wyodrębnić możemy kilka co ciekawszych okazów, którym warto przyjrzeć się dokładniej:
 • Obrazek - „Light Bluish Gray Panel 1 x 2 x 2 with Side Supports - Hollow Studs” - pojawił się tylko w trzech dotychczasowych zestawach,
 • Obrazek - „Red Brick, Modified 1 x 1 x 3 with 2 Clips Vertical - Hollow Stud” - wystąpił łącznie również w trzech zestawach,
 • Obrazek - „Red Door Frame 1 x 4 x 4 (Lift)” - wystąpiła w sumie w pięciu dotychczas wydanych zestawach,
 • Obrazek - „Red Panel 1 x 4 x 3 with Side Supports - Hollow Studs” - znaleźć go można ogólnie w sześciu zestawach,
 • Obrazek - „Reddish Brown Plate, Round 2 x 2 with Pin Hole and 4 Arms Up” - pojawił się łącznie w pięciu zestawach,
 • Obrazek - „Trans-Light Blue Wave Rounded with Base Rim (Castle Dragon Flame, Seaweed, Water)” - wystąpił tylko w sześciu dotychczas wydanych zestawach,
 • Obrazek - „White Door 1 x 4 x 4 Lift” - znaleźć je można w trzech zestawach,
 • Obrazek - „White Plate, Modified 1 x 2 with Clip on Top” - pojawił się w sześciu zestawach,
 • Obrazek - „Yellow Cylinder 1 x 5 1/2 with Handle (friction cylinder)” - wystąpił łącznie w dwóch zestawach,
 • Obrazek - „Yellow Vehicle, Mudguard 1 1/2 x 6 x 1 with Arch” - jak na razie znaleźć go można w ośmiu zestawach,
 • Obrazek - „Bright Light Orange Hips and Legs with Fire Suit Pattern”
  a także:
 • Obrazek - „Bright Light Orange Torso Fire Suit with Stripe and Utility Belt Pattern / Bright Light Orange Arms / Dark Bluish Gray Hands”
  oraz
 • Obrazek - „Dark Red Minifig, Headgear Fire Helmet”
  - wszystkie jak dotąd pojawiły się w tylko pięciu zestawach, z których każdy należy właśnie do podserii “Forest Fire”,
 • Obrazek - „Yellow Minifig, Head Male Crooked Smile, Black Eyebrows, White Pupils, Chin Dimple Pattern” - zarezerwowana również dla pięciu dotychczasowych zestawów.
Model

... czyli terenowy wóz bojowy leśnej straży pożarnej wraz z wyposażeniem, strażakiem oraz płonącym drzewem.
Budowa modelu nie nastręcza absolutnie żadnych trudności, przebiega gładko i oczywiście bardzo przyjemnie - aby się o tym przekonać, warto chociażby przeanalizować kolejno wszystkie jej etapy, na przykład ściągając instrukcję w formacie „pdf” ze strony Lego Service.
Jak zatem przedstawia się efekt finalny?
Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym elementom składającym się na całość:
 • Płonące drzewo:

  Obrazek

  Niewielki skrawek trawy / mchu, gruby pień, a do tego równo osiem gałęzi, spośród których kilka zajęło się ogniem.
  Trochę pokraczna konstrukcja, którą odbieram neutralnie, choć jednak z lekkim wskazaniem na minus: Z jednej strony bowiem drzewo ma w sobie trochę uroku, z drugiej jednak wygląda na jakby ucięte w połowie i dodatkowo ogołocone z kilku gałęzi.
  Zdaję sobie sprawę, iż najprawdopodobniej można było lepiej i górę nad wyglądem wzięło pewnie cięcie kosztów, jednakże mimo wszystko tych kilka wolnych, wystających z pnia wypustek, można było przecież jakoś zazielenić. No i parę dodatkowych płomieni również by się tutaj przydało...
 • Strażak:

  Fantastyczna figurka, która w mojej ocenie jest zdecydowanie najładniejszą w całej historii zestawów strażackich. Oto bowiem otrzymujemy minifiga „odzianego” w świeżutki, żółty kombinezon, na który składa się obustronnie zadrukowany tors oraz nóżki, którym również nie szczędzono nadruku. Całości dopełnia równie nowy hełm, w niespotykanym dotąd kolorze dark red:

  Obrazek Obrazek

  Srodze może pomylić się ten, kto pomyśli że to już wszystko - otóż nic z tych rzeczy! Na wyposażeniu naszego chwata znalazły się również butle tlenowe wraz z dedykowaną im maską oddechowo-ochronną, a do tego solidny toporek strażacki.
  Spójrzcie, jak prezentuje się nasz bohater w pełnym rynsztunku:

  Obrazek Obrazek

  Napiszę krótko: Re-we-lac-ja!
 • Wóz bojowy

  Pierwsza myśl po zbudowaniu pojazdu była taka, iż w zasadzie jest to jeden z niewielu nowych modeli, którym brak użycia naklejek nie wyszedł na złe pod względem wizualnym. Jest to oczywiście woda na mój młyn, gdyż zasadniczo hołdując nadrukom, arkusik z naklejkami zawsze pozostawiam nietknięty i jestem również pewien, że ta właśnie informacja z pewnością ucieszy każdego anty-fana wyklejanek ;^)

  Najnowsza jednostka leśnych zastępów to terenowa, dwuosiowa ciężarówka „z napędem” na cztery duże koła.
  Zwarta konstrukcja powoduje, że auto sprawia wrażenie dość pękatego i masywnego:

  Obrazek Obrazek

  Bardzo ciekawie prezentuje się przód pojazdu - ułożone w jednej linii reflektory wraz z „kogutami” i kratką wlotu powietrza do chłodnicy wyglądają dość oryginalnie, zaś przedni zderzak wraz z rurą osłonową dopełniają całości. Cieszą takie elementy jak duże lusterka boczne, czy też osłonka / owiewka nad przednią szybą:

  Obrazek

  Tył samochodu to tak naprawdę jedyna strefa, w której użycie naklejki dałoby od razu ewidentnie widoczny efekt. W mojej ocenie jednak, właśnie taka jednolita powierzchnia daje swoisty efekt stonowania, no a poza tym mamy tu przecież zderzak wraz z linią tylnich świateł u dołu, a także wąski pasek z trzecim światłem „stop” i niebieskimi „kogutami” zgrabnie wkomponowane w część górną:

  Obrazek

  Bok ciężarówki to istny festiwal rozmaitości: Gustowne błotniki, trzy pary pionowych relingów, kolejne „koguty” wbudowane w nadwozie, czy wreszcie nie zawsze trafione zróżnicowanie kolorystyczne, to dopiero początek braku monotonii:

  Obrazek

  Auto posiada otwierane drzwi szoferki (zwróćcie w tym miejscu uwagę na kubeczek postawiony przy kierownicy)...:

  Obrazek

  ... do tego otwierane do góry, środkowe ścianki nadwozia, skrywające za sobą małe centrum sterowania wyposażone w panel kontrolny i naturalnie miejsce siedzące dla obsługi...:

  Obrazek

  ... i wreszcie - również otwierane do góry - klapy, które po uniesieniu dają nam dostęp do przestrzeni ładunkowej, w której znalazło się miejsce na wyposażenie bojowe strażaka:

  Obrazek

  Warto w tym miejscu nadmienić, iż wyżej wspomniany ekwipunek minifiga spoczywa w uchwytach specjalnej konstrukcji...:

  Obrazek

  ... którą wsuwamy do dedykowanych jej prowadnic, sprytnie zabudowanych w przestrzeni ładunkowej. Pomysł, trzeba przyznać, iście pierwszorzędny:

  Obrazek

  Jeżeli chodzi o część dachową, wyróżnić tu możemy kolejne (i chyba najważniejsze) „koguty” w strefie przedniej, parę poprzecznych relingów w części środkowej i wreszcie to, co najistotniejsze, czyli armatkę wodną, do której doczepiono „strumień” wyrzucanej wody:

  Obrazek

  Sama armatka ma możliwość obrotu o 360 stopni w poziomie i naturalnie regulację ustawienia w pionie:

  Obrazek

  Niestety obrót jest tutaj bardzo luźny, w wyniku czego całość może się obracać w sposób niekontrolowany, na przykład podczas jazdy ciężarówki. Trudno mieć jakieś większe zastrzeżenia, wszak wszystkie obrotnice Lego pracują w zasadzie bez oporów, jednak mimo wszystko można tu było zabudować choćby jakąś małą blokadę.
  Jeśli miałbym się jeszcze do czegoś przyczepić, to tylko do niezbyt estetycznych „dziur” między podwoziem a nadwoziem - tutaj sprawa dotyczy zarówno przedniej...:

  Obrazek

  ... jak i tylnej części pojazdu:

  Obrazek

  Jak jeszcze sam tył można od biedy przeboleć, tak w przypadku przodu wygląda to po prostu koszmarnie. Kilka dodatkowych klocków z pewnością załatałoby niechlujne otwory i tym samym załatwiło sprawę bezboleśnie, a tu proszę. Oj, nieładnie, Panie Projektancie...

  Podsumowując - ciężarówkę można uznać za naprawdę udaną. Jej niezwykle zróżnicowana budowa będzie się równała sporej bawialności, a to w przypadku zestawów „systemowych” jest jak wiadomo na wagę złota. Kilka niedociągnięć konstrukcyjnych może przeszkadzać niejednemu AFOL-owi, jednak naszym milusińskim nawet nie przyjdzie do głowy, by o nich pomyśleć.
Czas na deser

... czyli tradycyjnie kilka ujęć całości...:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

... oraz szybki rzut oka na elementy pozostałe po budowie:

Obrazek

Warto zwrócić uwagę na dwa okrągłe „plejty 1x1”, które aż proszą, by dodatkowo ustroić nimi nasz wóz bojowy - ot, chociażby tak:

Obrazek


Podsumowanie

Tym razem może w nieco innej, trochę nietypowej dla mnie formie:

Z jednej strony:
 • sporo ciekawych klocków,
 • fantastyczna figurka strażaka + dodatkowe wyposażenie,
 • naprawdę udany model ciężarówki,
 • bardzo duża bawialność zestawu,
z drugiej zaś:
 • budzące nieco mieszane uczucia drzewo,
 • kilka drobnych niedociągnięć konstrukcyjnych samochodu,
 • momentami niezbyt trafione zróżnicowanie kolorystyczne jednostki,
 • mimo wszystko zbyt wysoka cena zestawu.
Ocena końcowa: 4,5 / 6

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
HELF: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Bardzo fajne wozidło, seria strażacka jest mistrzowska dla mnie, ze względu na figurki naszych bohaterów, istny kosmos.
Kto się pokusi o samolot? Też wydaje się miły dla oka ;)
Pozdrawiam!

Ps.
Zdjęcie z instrukcji (to z zestawami na tle lasu) jest większe i więcej przedstawia, niż to w zielonym katalogu, strasznie sie napaliłem na te drzewka, chyba sobie zrobię taką makietę:D
Ostatnio zmieniony 2012-03-28, 19:30 przez blizzard, łącznie zmieniany 1 raz.

Darkelmo
Posty: 194
Rejestracja: 2008-08-26, 19:21
Lokalizacja: Warszawa

#3 Post autor: Darkelmo »

Bardzo fajna recenzja
Co do strażaków to w tym roku jak dla mnie są najlepsi. Kolory, ludziki, modele pojazdów - wszystko ok. Ten zestaw ma potencjał.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
HELF: 3dom
: Freedom

 

#4 Post autor: 3dom »

Ja podobnie jak recenzent na początku nie zwróciłem specjalnej uwagi na ten zestaw ale z czasem zaczyna mi się on coraz bardziej podobać. Jedyne do czego bym się przyczepił to brak drugiego ludzika. Ciekawą przypadłość możemy zaobserwować w zestawach CITY - wywrotka i śmieciarka mają po 2 ludziki a miejsce w pojeździe jest tylko dla jednego a tu mamy centrum dowodzenia gdzie bez problemu można by umieścić drugiego strażaka a w zestawie otrzymujemy tylko jednego.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Smok
Posty: 46
Rejestracja: 2011-01-06, 00:13
Lokalizacja: Łódź
HELF: Smok
: 156230956@N08

   

#5 Post autor: Smok »

Pokraczny samochodzik, jeszcze bardziej niekształtne drzewo. Mimo to i tak ten zestaw przypadł mi do gustu. Coś w nim jest. Prawdopodobnie jest to zasługa odświeżenia całej strażackiej podserii City. Zmieniona sceneria, nowe ludziki. Szkoda tylko, że zabrakło miejsca dla drugiego ludzika.
Recenzję czyta się przyjemnie.

GrublukTheGrim
Posty: 243
Rejestracja: 2011-04-29, 21:22
Lokalizacja: Znikąd

#6 Post autor: GrublukTheGrim »

Trafna i wyczerpująca recenzja.
Drzewo istotnie jest słabe. Na pudełku tego tak nie widać, natomiast na Twojej osobnej fotce... bieda. ;-/
Jeśli ktoś kupi ten zestaw za około 55,-, to nie zgodzę się z kwestią zbyt wysokiej ceny. Gdyby to był model wozu np z filmu Avengers, kosztowałby dokładnie drugie tyle.

Luki
Posty: 5
Rejestracja: 2011-10-18, 19:01
Lokalizacja: okolice Krakowa

#7 Post autor: Luki »

Właśnie się zastanawiam nad tym modelem. Jest dostępny na orlenie za 23900 pkt vitay. Kawał dobrej recenzji ale i tak nie wiem czy brać czy nie. Jakoś dziwna ta straż. Jest jeszcze LEGO City Konwój 7286 za 19900 ptk.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
HELF: 3dom
: Freedom

 

#8 Post autor: 3dom »

Odpowiedz sobie na pytanie ''badziej potrzebuję czerwone czy białe klocki?'' i problem wyboru rozwiązany ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Ciehoo
Posty: 99
Rejestracja: 2012-08-29, 13:16
Lokalizacja: Będzin
HELF: Ciehoo2012
: Ciehoo2012
Kontakt:

   

#9 Post autor: Ciehoo »

Przepraszam, trochę odkurzę temat. Złożyło się tak, że byłem ostatnio z synem w sklepie (o najwyższych cenach zresztą) i zobaczyłem ten model złożony "w terenie". Jako, że jestem ogólnie fanem wszystkiego co jeździ i miga na niebiesko nie sposób mi przejść koło tego obojętnie. Kiedyś zastanawiałem się nad zakupem, z myślą o wzbogaceniu swojej JRG. Po tym jak zobaczyłem pojazd na wyciągnięcie ręki pomyślałem, że zakup wchodzi w grę ale tylko ze względu na części w nim zawarte. Dlaczego?
Sam wóz jako taki nie wygląda źle, ma faktycznie znaczną bawialność. Ale wystarczy go postawić obok innych samochodów, chociażby tych z setów 7208 czy 7945. Okazuje się, że na tym tle jest absolutnie za duży. Po prostu próżno byłoby szukać tak nieproporcjonalnie wysokiego samochodu gaśniczego. Keraxy, TGMy i inne 4x4 nie są wyższe niż samochody typu SD i SH, niezależnie od zastosowania w tych drugich nisko zawieszonego podwozia.
Co więcej bohater powyższej recenzji NIE zmieści się do typowego garażu oferowanego przez LEGO (mam na myśli max 10 lamelową roletę).
Ale na części (w większości wymienione przez recenzenta) nadaje się świetnie. Pozostałe klocki przecież też jakoś się spożytkuje :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
HELF: 3dom
: Freedom

 

#10 Post autor: 3dom »

Pozwolę sobie odkopać bo przy okazji niedawnych urodzin zestaw ten wpadł mi do kolekcji i obiecałem Ofiarodawcom wyrazić publicznie swoje zdanie na jego temat już po złożeniu ;)

Bardzo fajna ciężarówka - trochę dziwne proporcje ale jak na auto z miasta LEGO City prezentuje się bardzo udanie. Zwarta konstrukcja, ciekawie zagospodarowana przestrzeń w środku, trochę terenowych atrybutów. Drzewo jest miłym dodatkiem dzięki czemu strażak ma od razu po złożeniu co robić, tzn. gasić :)

Sam zestaw zawiera sporo fajnych elementów, zarówno tych podstawowych, których nigdy dość, jak i bardziej wyszukanych - fajne oponki, trochę systemowych paneli, bricki z dwoma clipami, round plate z czterema rączkami/barami. Bardzo udany prezent, za który jeszcze raz dziękuję :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ