[MOC] Caterpillar 963D

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

[MOC] Caterpillar 963D

#1 Post autor: makorol »

Caterpillar 963D

Obrazek

Długo to trwało, ale wreszcie mogę pokazać nowy model - ładowarkę gąsienicową Caterpillar 963D.

Model zacząłem budować w marcu i w sumie miał być gotowy na Pyrkon, jednak napotkałem na pewne problemy i po Pyrkonie rozłożyłem go i zacząłem wszystko od nowa. No i było jak zwykle - w 2-3 tygodnie zrobiłem jakieś 80% i dalej szło ciężko. Ale wiadomo - koniec roku, no i budowałem też kamienicę do Krakowa.

Jeśli chodzi o mechanikę to nie ma fajerwerków. Początkowo chciałem zmontować zawieszenie tego typu, a silniki wbudować w ramy gąsienic tak jak to zrobiłem w koparce. Niestety miejsca było zbyt mało na odpowiednie przełożenie i ładowarka była za szybka i za słaba. Musiałem zrezygnować z tego rozwiązania i silniki umieściłem pomiędzy gąsienicami, a w ramach gąsienic - wózki jezdne.
Z tym też był problem, bo oś obrotu tylnego wózka była niebezpiecznie blisko środka ciężkości i przy jeździe do przodu bez ładunku cały pojazd przechylał się do tyłu. Długo się z tym męczyłem - próbowałem dociążać przód itp. Najlepszym rozwiązaniem okazało się po prostu zablokowanie ruchu tylnych wózków. Tak więc teraz ruchome zawieszenie jest tylko z przodu.
Od spodu wygląda to tak:

Obrazek

Pomiędzy silnikami napędowymi (PF M) znajduje się kolejny Medium służący do podnoszenia całego ramienia. Odbywa się to poprzez dwa małe siłowniki śrubowe, które o dziwo wytrzymują bardzo duży ciężar. Większym problemem jest silnik, który przy większej ilości fasoli trochę się męczy - najlepszy byłby tutaj nowy silnik PF L.

Tak wygląda zakres ruchu ramienia:

Obrazek

W kabinie, pod siedzeniem znajduje się kolejny silnik Medium poruszający łyżką (poprzez siłownik śrubowy)
Z tyłu, w "kuprze" mieszczą się wieże IR oraz akumulator. Udało mi się go zamontować odwrotnie, tak, że gniazdo zasilacza znajduje się na spodzie pojazdu - pod klapką:

Obrazek Obrazek

Jeśli chodzi o wygląd to chyba jest nieźle. Nie jest idealnie, bo oryginał ma dość skomplikowaną budowę tylnej części. Jednak przez to, tył jest zapełniony elektryką musiałem pozostać przy prostych kształtach.

Więcej zdjęć:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Brickshelf
Flickr

FILM:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Yh-TI9z8k-A[/youtube]

Ładowarką będzie można oczywiście pobawić się w Krakowie :)
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#2 Post autor: Bricksley »

Fajnie widzieć jak komuś się udała tego typu maszyna po moich zeszłorocznych niepowodzeniach w połączeniu pfów i pneumatyki ;)
makorol pisze:Najlepszym rozwiązaniem okazało się po prostu zablokowanie ruchu tylnych wózków. Tak więc teraz ruchome zawieszenie jest tylko z przodu.
Ciekawa rzecz, będę musiał spróbować.

Szkoda tylko, że ramię tak nisko się podnosi, albo szkoda, że siłowniki mają tylko 2s wysuwu.

Generalnie fajna maszyna :)
makorol pisze:Ładowarką będzie można oczywiście pobawić się w Krakowie :)
A spróbowałbyś, żeby było inaczej :P
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#3 Post autor: makorol »

Karol pisze:Szkoda tylko, że ramię tak nisko się podnosi, albo szkoda, że siłowniki mają tylko 2s wysuwu.
Niestety - sa za krótkie. Ale taki urok klocków: duże siłowniki nie mieściłyby się i wyglądałyby głupio...
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#4 Post autor: eric trax »

bardzo podoba mi się sposób w jaki wymodelowałeś wygląd. Świetna robota :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

StuckSpider74
Posty: 35
Rejestracja: 2012-03-13, 19:24
Lokalizacja: Łódź

#5 Post autor: StuckSpider74 »

Bardzo udany model. Gratulacje. Mam nieskrywaną słabość do fajnych modeli na gąsienicach :) Chyba w poprzednim wcieleniu byłem czołgistą.

Awatar użytkownika
Methos
Posty: 227
Rejestracja: 2011-07-23, 01:19
Lokalizacja: Polska - Gniezno
brickshelf: Methos6

 

#6 Post autor: Methos »

Bardzo ładny model - podoba mi się pod każdym względem. No i do tego bardzo ładne fotki.

Jetboy

#7 Post autor: Jetboy »

Podobają mi się ruchome modele bez dziur. Do tego bardzo sprawny. Thumbs up!

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#8 Post autor: Hezar »

Aż dziw bierze, że tak fantastyczna konstrukcja doczekała się - nie licząc mojego - raptem sześciu komentarzy.
Bez dwóch zdań jedna z najlepszych (o ile nawet nie najlepsza) ładowarek, jakie moim oczętom dane było podziwiać.
Makorol, chylę czoła.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#9 Post autor: Bricksley »

Hezar pisze:Aż dziw bierze, że tak fantastyczna konstrukcja doczekała się - nie licząc mojego - raptem sześciu komentarzy.
To się zwie publikowanie MOCa w czasie około wystawowym ;)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
sekua
Posty: 226
Rejestracja: 2012-06-06, 19:06
Lokalizacja: Warszawa / Radom
brickshelf: Sekua

 

#10 Post autor: sekua »

Omnomnomnom. Genialne wykonanie.
Hezar pisze: Bez dwóch zdań jedna z najlepszych (o ile nawet nie najlepsza) ładowarek, jakie moim oczętom dane było podziwiać.
Coś w tym jest. Przyciąga wzrok.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#11 Post autor: 3dom »

Pozwolę sobie odkopać gdyż myślę, że warto wesprzeć Makorola w ankiecie na TechnicBricks.

Przy okazji dodam, bo wcześniej nie wiedzieć czemu nic tu nie napisałem, że model jest świetny, sprawny, dopracowany i bardzo bawialny, fajnie się nim przestawiało autka Karwika w Danii :D
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#12 Post autor: Kruk »

Noo jestem zachwycony, miodzio jak dla mnie. Cała mechanika pracuje tak jak powinna , nic nigdzie nie wystaje , zero niepotrzebnych przedobrzonych dziwnych mechanizmów. Model ładny, schludny i miło się na niego patrzy , uwielbiam takie połączenie Technic'a z Model Team'em. Gratuluje i znów czekam na kolejne cudo . Pozdrawiam.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#13 Post autor: 3dom »

Byście się bardziej zmobilizowali to by była wygrana... ;)

Obrazek
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ