6682 Cement Mixer

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

6682 Cement Mixer

#1 Post autor: bonczyk85 »

Obrazek

Recenzja 6682 Cement Mixer

Dane techniczne:
Seria: Town
Podseria: Construction
Rok wydania: 1985
Liczba klocków: 90 (wg Brickset), 81 (wg Peeron). Mi po podliczeniu wychodzi 86, nie licząc figurki
Liczba figurek: 1
Spis części: Peeron, Bricklink
Cena obecnie: Bricklink: od ~ 200 zł do ~ 700 zł (MISB), od ~ 30 zł do ~ 200 zł (używany); Allegro: kupiłem swój z instrukcją za około 30 zł

Bricklink, Brickset, Lugnet, Peeron, LegoWikia

Witajcie!

Jestem na Lugpolu od pewnego czasu, ale do tej pory tylko czytałem wątki. Pomyślałem więc, że dobrym sposobem na wniesienie swojego wkładu w działalność Forum byłoby rozpoczęcie pisania recenzji, zwłaszcza że materiału do zrecenzowania jest jeszcze całkiem sporo. Przedstawiam więc recenzję jednego z najstarszych zestawów z mojej kolekcji (ma tyle lat co ja), klasycznej betoniarki z połowy lat osiemdziesiątych.

Opakowanie i instrukcja
Niestety, nie posiadam oryginalnego pudełka. Prezentowane zdjęcie pochodzi ze strony Peeron:

Obrazek

Pudełko, jak większość z tamtego okresu, opatrzone jest charakterystycznym żółtym paskiem „Legoland” i fachowym określeniem „81 interlocking pieces”. W odmętach Internetu nie znalazłem widoku pudła od tyłu. Szkoda, pewnie były na nim zamieszczone alternatywne modele, tzw. „ideas”.

Instrukcja to pojedyncza rozkładana karta, zadrukowana z obydwu stron, przedstawiająca w 11 czytelnych krokach budowę modelu:

Obrazek Obrazek

Klocki
W zestawie dominują elementy koloru niebieskiego i białego, z delikatnymi akcentami barwy żółtej. Podwozie ciężarówki jest czarne. Wszystkie elementy przedstawiają się następująco:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Z ciekawszych elementów warto zwrócić uwagę na następujące, będące już obecnie reliktami przeszłości (miniaturki klocków z serwisu Peeron):

- Brick 1 x 2 with Black Grille Pattern – biała cegiełka z pionowym nadrukiem (nie naklejką) imitującym chłodnicę. Pojawia się tylko w zestawach z lat osiemdziesiątych:
Obrazek

Wówczas nie było jeszcze znanych nam dzisiaj cegiełek z wyżłobionymi po obu stronach poziomymi i pionowymi rowkami:
Obrazek

Te pojawiły się dopiero w początkowych latach dziewięćdziesiątych i zastąpiły cegiełki z nadrukami.

- Plate 2 x 2 with Wheels in Red – klasyczne koła z metalową (do tego nie dającą się zdjąć) osią:
Obrazek
Obrazek

Również i te elementy nie występują w produkowanych obecnie zestawach. Zostały zresztą zastąpione już w drugiej połowie lat osiemdziesiątych przez takie oto płytki:
Obrazek

Oraz dostosowane do nich zdejmowane w całości felgi, z oponami w dwóch rozmiarach:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Figurka to klasyczny robotnik w czerwonym kasku, taki sam, jaki był dostępny w wielu zestawach z lat osiemdziesiątych i występował w różnych wersjach kolorystycznych (czarny, niebieski, czerwony).

Budowa
Ciężarówka jest relatywnie prosta i nie zaskakuje jakimiś szczególnie wyrafinowanymi technikami konstrukcyjnymi. Nie zapominajmy jednak, że mamy do czynienia z niewielkim zestawem z połowy lat osiemdziesiątych:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zdjęcia gotowego modelu (w moim egzemplarzu jest rysa na szybce, widoczna na jednym ze zdjęć):

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Szczególnie podoba mi się sposób zamontowania tylnich świateł oraz fakt, że ciężarówka jest wysoko zawieszona na osiach. Charakterystyczne jest też dosyć głębokie usadzenie kierowcy w kabinie.

Funkcjonalność, ocena końcowa
Niewątpliwą zaletą recenzowanego pojazdu jest zastosowanie w nim takich oto ruchomych elementów:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dzięki nim ciężarówka jest bardzo skrętna, a tzw. gruszka (jak się fachowo nazywa montowany na betoniarkach pojemnik na beton:)) może się obracać i wylać swoją klockową zawartość (beton imitowany jest przez 5 szarych kafelków rozmiaru 1 x 1) na plac budowy. Do obsługi gruszki służy zamontowana w środkowej części modelu żółto – niebieska dźwignia (w tej kombinacji kolorystycznej wystąpiła jeszcze tylko w zestawie 6661 Mobile TV Studio).

Warto wspomnieć, że w roku 2007 zestaw doczekał się następcy o tej samej nazwie, Cement Mixer nr 7990. Co ciekawe, nowa wersja nawiązuje do „jedynie słusznego oryginału” również kolorystyką. Który wolicie:)?

Czas na ocenę końcową:

Zalety:
- bawialność
- ładne wykonanie i kolorystyka
- klasyczny, 4-studowy pojazd z serii Town - czy trzeba czegoś więcej?

Wady:
- szukałem, ale naprawdę ciężko mi takowe znaleźć

moja pierwsza recenzja... dajcie znać jeśli coś jest do poprawki

dziękuję za czytanie, pozdrawiam:)
Ostatnio zmieniony 2012-09-01, 17:37 przez bonczyk85, łącznie zmieniany 1 raz.
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

danielkkkup
Posty: 26
Rejestracja: 2012-05-21, 18:31
Lokalizacja: Szczucin
brickshelf: danielkkup

 

#2 Post autor: danielkkkup »

Bardzo dobra recenzja. Właśnie kupiłem ten zestaw juz sie nie mogę doczekać na przesyłkę.

PawelP7

#3 Post autor: PawelP7 »

Według mnie za małe mieszadło które zostało naprawione w nowym zestawie. Zestaw fajny i recenzja równie dobra.

Awatar użytkownika
szubi81
Posty: 115
Rejestracja: 2011-08-01, 22:49
Lokalizacja: Reda
brickshelf: szubi81
Kontakt:

 

#4 Post autor: szubi81 »

Bardzo fajna recenzja, zestaw z 1985 roku, jet według mnie jednym z ciekawszych małych miejskich modeli.
Warto by jeszcze umieścić zdjęcie młodszego modelu betoniarki 7990 Cement Mixer.

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#5 Post autor: bacon »

szubi81 pisze:Warto by jeszcze umieścić zdjęcie młodszego modelu betoniarki 7990 Cement Mixer.
Jeśli o ścisłość chodzi to można też wspomnieć o 7876 oraz 4976, co ciekawe wszystkie trzy "cemenciaki" wypuszczono w 2007 roku.

A sam zestaw świetny, tak samo jak recenzja. Możesz wrzucić więcej z tamtego okresu :)
Ostatnio zmieniony 2012-09-02, 21:09 przez bacon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#6 Post autor: bonczyk85 »

szubi81 pisze:Bardzo fajna recenzja, zestaw z 1985 roku, jet według mnie jednym z ciekawszych małych miejskich modeli.
Warto by jeszcze umieścić zdjęcie młodszego modelu betoniarki 7990 Cement Mixer.
Młodsza betoniarka również jest niczego sobie i oczywiście bije starszą na głowę pod względem ilości szczegółów i złożoności.

Tylko jedna rzecz mnie w niej irytuje (i dotyczy to zresztą wielu nowych zestawów City), tj. brak bocznych drzwi. Chociaż akurat w tym zestawie ich umieszczenie powodowałoby konieczność przeniesienia w inne miejsce "kraniku", na którym jest zamontowane boczne lusterko...

EDIT

@bacon
dzięki, faktycznie, trochę tych betoniarek jeszcze wyszło:)
Recenzje z mojej strony jeszcze się pojawią...jak czas pozwoli.
Ostatnio zmieniony 2012-09-02, 21:14 przez bonczyk85, łącznie zmieniany 1 raz.
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

Awatar użytkownika
szubi81
Posty: 115
Rejestracja: 2011-08-01, 22:49
Lokalizacja: Reda
brickshelf: szubi81
Kontakt:

 

#7 Post autor: szubi81 »

bacon pisze:Jeśli o ścisłość chodzi to można też wspomnieć o 7876 oraz 4976, co ciekawe wszystkie trzy "cemenciaki" wypuszczono w 2007 roku.
O tych dwóch nawet nie miałem pojęcia.
bonczyk85 pisze:Młodsza betoniarka również jest niczego sobie i oczywiście bije starszą na głowę pod względem ilości szczegółów i złożoności.

Tylko jedna rzecz mnie w niej irytuje (i dotyczy to zresztą wielu nowych zestawów City), tj. brak bocznych drzwi. Chociaż akurat w tym zestawie ich umieszczenie powodowałoby konieczność przeniesienia w inne miejsce "kraniku", na którym jest zamontowane boczne lusterko...
Pomimo ilości elementów i bawialności i funkcjonalności nowszej betoniarki stara podoba mi się o wiele bardziej.
Ten brak drzwi w nowych modelach City jest faktycznie irytujący, stare drzwi są za małe do nowych modeli, natomiast drzwi o wysokości dwóch studów są brzydkie i za krótkie.

Greg
VIP
Posty: 199
Rejestracja: 2010-01-21, 13:19
Lokalizacja: Poznań

#8 Post autor: Greg »

Myślę że wszyscy mieliśmy okazję przeżyć, niesamowite i niepowtarzalne doświadczenie jakim było zbudowanie pierwszego, własnego zestawu, od którego wszystko się zaczęło. U mnie przygodę z Lego zapączątkował właśnie 6682, zatem darzę go wyjątkowym sentymentem. Pojawiił się w mym domu za sprawą Wielkanocnego Zajączka. Pamiętam moment otwierania kartonika, pierwszy szelest woreczków z częściami i pierwsze spotkanie oko w oko z minifigiem :)

Zostawiając jednak na boku emocje i dokonując obiektywnej oceny był to zestaw bardzo udany, a swą bawialnością i estetyką może konkurować z obecnymi zestawami City

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2572
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#9 Post autor: Bricksley »

bonczyk85 pisze:W odmętach Internetu nie znalazłem widoku pudła od tyłu. Szkoda, pewnie były na nim zamieszczone alternatywne modele, tzw. „ideas”.
Słabo Kolega szukał ;) http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=390232
Pozdrawiam :)

czarny

#10 Post autor: czarny »

Poluję na ten zestaw od jakiegoś czasu ale coś ciężko mi idzie zdobycie go.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#11 Post autor: solic »

Miałem ten zestaw w dzieciństwie, to był jeden z moich ulubionych pojazdów. Do kompletu z dźwigiem 6361 można było stworzyć mini budowę.

Niestety z mojego egzemplarza zarówno zawias podnoszący gruszkę jak i zawias przegub nie przetrwały do obecnych czasów, zostały "zabudowane" na śmierć...

Wielkie dzięki za recenzję, kawał historii, aż się wzruszyłem wspominając beztroskie lata...
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
yoshi82
Posty: 162
Rejestracja: 2014-10-18, 12:27
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

6682 Cement Mixer

#12 Post autor: yoshi82 »

Recenzja 6682 Cement Mixer

Obrazek

Seria: Classic Town
Rok wydania: 1985
Liczba klocków: 84 (wg. Bricklink 86)
Liczba figurek: 1
Cena: 30 - 722 (MISB) PLN (Allegro, BrickLink)

Brickset, BrickLink

Słowem wstępu, jest to mój drugi zestaw w życiu (nie ten egzemplarz) także też mam do niego sentyment.

Opakowanie i instrukcja.

Pudełko to klasyczny mały prostopadłościan o wymiarach 19,3 x 9,2 x 3,7 cm. Niestety go nie posiadam i nie mogę przedstawić zdjęć, a wymiary zaczerpnąłem z BL

Elementy

Obrazek

Jak widać na zdjęciu powyżej, zalewa nas kolor niebieski, kontrastuje z nim kolor biały, dwa żółte wydech, trochę światełek i czarne elementy podwozia. Unikatowych, czy szczególnych klocków brak. Na uwagę może tylko zasługiwać jeden biały brick 2x1 z nadrukiem.

Figurka

ObrazekObrazek

Nasz bohater to klasyczny w tamtych czasach robotnik budowlany. Występował on w wielu zestawach tamtych lat jak opisywany przeze mnie jakiś czas temu 6631. Klasyczne czarne portki bez nadruku, torso to góra do spodni typu ogrodniczki - czarne i biała koszula. Główka klasyka tamtych czasów, żółta dwoje oczu (kropki) i uśmieszek. Czerwony kask z daszkiem, który do dziś można spotkać w zestawach z serii City.

Zestaw

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Patrząc na model od razu wiadomo co to jest i z czym to się je. Niebiesko biała betoniaka, z przegubem, samochód do pracy, niezbędny w LEGO City. Wysoko zawieszona nadwozie podzielone kolorystycznie w poziomie. Szoferka jak większość auto tamtej epoki na szerokość czterech studów. Dwoje drzwi, uchylny dach, a na nim dwa żółte koguty. Warto zwrócić uwagę na grill - brick 2x1 z nadrukiem - dziś już takich nie robią. Za szoferką mamy dwie żółte rury wydechowe nadają autu charakteru. Druga część pojazdu do silnik gruszki i sama gruszka. Silnik przypuszczalnie diesla z własnym wydechem/kominem, poniżej dźwignia do sterowania - żółta - do razu przykuwa oko. Sama gruszka w kolorystyce nawiązującej do nadwozia. Co ważne mamy tu aż trzy mechanizmy. Pierwszym jest obrotowa podstawa, drugim i trzecim jest dwu stopniowym mechanizm wyrzutowy/zrzutowy cementu. Na koniec nie zabrakło, tego co jest na końcu drogi każdej betoniarki cement. Jest aż pięć sztuk płytek 1x1 w kolorze szarym.

Podsumowanie

Zestaw rok 1985 to już 31 lat od premiery. Miałem kilka lat jak go dostałem i to co pamiętam najbardziej - czerwone groszki były połączone nadlewką i trzeba je było wyłamać do montażu, jak otworzyłem pudełko jeden był odłamany i strasznie płakałem, myśląc, że są uszkodzone. Czy zestaw jest ciekawy? Tak. Czy zetsaw jest bawialny? Tak. Czy podoba się dzieciom? Oczywiście. Po trzech dekadach nadal mimo swojej prostoty jest to fajna i udana zabawka. Miałem ten zestaw jako dzieciak i teraz znów go mam. Szkoda, że nie ma pudełka i instrukcji. Nawet bez tego cieszy oko na półce. Jestem świadomy, że ma wiele niedociągnięć jak np. przód jakiś tak dziwnie wysunięty, ale nie miało to znaczenia w latach '80 XX w. Były klocki była moc...
Chciałbym też nawiązać do modelu 7990 z 2007r. Po pierwsze figurki, różnią się nie wiele. Oczywiście zdecydowania więcej detali na torso i główce ale w porównaniu to szału nie ma.

Obrazek

Przepaść pojawia się gdy porówna się już sama modele. Różnica w szerokości dwóch studów, dłuższy, wyższy, zdecydowanie więcej detali, są też naklejki - 6682 na sterydach można rzec. Tylko grucha jakaś taka wg. mnie słaba - tylko 2 elementy. Należy tylko pamiętać, że te dwa zestawy rózni 22 lata, to prawie pokolenie projektantów.

ObrazekObrazek

Za
+ dość duży jak na '85 model
+ cement
+ coś z tego można zbudować
+ klasyczny robotnik

Przeciw
- brak akcesoriów dla robotnika

Dziękuję za uwagę.

Link do galerii.
Pozdrawiam,
Łukasz

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#13 Post autor: Biedrus »

Fajnie się czytało. Dobra recenzja fajnego, starego zestawu. Zdjęcia z recenzji na recenzje coraz lepsze :-) Oby tak dalej!

Awatar użytkownika
Sajan
VIP
Posty: 425
Rejestracja: 2012-03-18, 12:18
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Sajan »

Udany, klasyczny zestaw. Przydałoby się zaprezentować konstrukcje alternatywne.

Awatar użytkownika
DonBolano
Posty: 345
Rejestracja: 2016-02-29, 15:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#15 Post autor: DonBolano »

Bardzo dobra recenzja. Ciekawy zestaw i bardzo fajne to porównanie!
Na świat spoglądam przez armatę! - www.atelierbolano.pl

ODPOWIEDZ