Budowa szybkiego auta - kilka pytań

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
arturh
Posty: 48
Rejestracja: 2012-03-27, 15:18
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#1 Post autor: arturh »

Sariel pisze:Da się, wystarczy coś lekkiego i np. po Mediumie w każdym kole. Choć przy 10 km/h trzeba dość sporego mieszkania żeby nie obijać ścian.
Próbowałem zmotoryzować Super Cara 8070 modyfikując przeróbki znalezione gdzieś w sieci (youtube) - ale sam XL nie za bardzo jest w stanie ruszyć za ciężkiego modelu :( Pewnie coś źle porobiłem z przełożeniem itp ale sam model + 2 mediumy, batery box, 1 x XL to chyba jednak za dużo by to wszystko ruszyło :(
Dodam że to kolejna próba zrobienia czegoś co w miarę szybko będzie uciekać przed psem po mieszkaniu (nie mam chomika) i znów dałem ciała :(
I pomyślałem sobie że zacznę jeszcze raz, od zera, uprzednio dopytując nim zacznę budować:
Da się takie (mniej więcej) 8-10km wyciągnąć z 2 mediumów? Jaka może być maksymalna waga takiego pojazdu? Ja je połączyć? np tak jak tu zaproponowałeś:
Obrazek
Czy używać jakiejś skrzyni biegów? Jeśli tak to ile biegów? Jeżeli bez skrzyni to jakie przełożenie najlepiej zastosować? Czy do takiego modelu gdzie zależy mi na szybkości potrzebne są zwolnice? Czy zawieszenie do zabawy po płaskiej podłodze jest potrzebne? Może znasz jakiś wzór z sieci który mógłby mnie zainspirować (czytaj: do zmodyfikowania, nie do prowadzenia za rączkę)?
Na razie chciałbym same podwozie z mechanizmami chociaż wyprodukować...
Sorry za takie lamerskie pytania (i za ich ilość), ale to byłaby już piąta próba robienia czegoś w ciemno co na samym końcu okazuje się pomyłką :(

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Jakie przełożenie dałeś w tym super carze?

W aucie do jazdy po mieszkaniu moim zdaniem skrzynia biegów to sztuka dla sztuki, chyba, że budujesz coś wypasionego, do zwykłej zabawy raczej nie ma to sensu. Tak przynajmniej ja uważam ;) Dość szybkie auto możesz zrobić korzystając ze schematu napędu jaki używaliśmy zimą w Truck Racingu:

http://img809.imageshack.us/img809/4905/racingtruck.jpg
http://img18.imageshack.us/img18/9444/racingtruck1.jpg
http://img254.imageshack.us/img254/7060 ... truck2.jpg

Autka te nie miały zawieszenia i po równej powierzchni radziły sobie bardzo sprawnie, zawieszenie ma uzasadnienie np. w Cross Country (nie mówiąc o TrTr bo to oczywiste), choć i tam zdarzały się pojazdy bez zawieszki.

Zwolnice - w aucie nieterenowym są absolutnie zbędne.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

arturhalaczkiewicz pisze:np tak jak tu zaproponowałeś:
Obrazek
Czy używać jakiejś skrzyni biegów?
To co zaproponowałem to jest skrzynia biegów.
Na Twoje pytanie nie ma, obawiam się, jasnej i prostej odpowiedzi ze względu na zbyt dużą ilość czynników które wpływają na końcową szybkość modelu. Znaczenie ma waga, wielkość kół, rodzaj opon, rozłożenie wagi, złożoność układu napędowego, oczywiście przełożenie, ale nawet i rodzaj baterii albo typ odbiornika PF.
Na PFach najlepsze prędkości osiągałem robiąc lekki, prosty pojazd z Mediumami włożonymi bezpośrednio w koła napędowe. Duże koła napędowe.
Ostatnio zmieniony 2012-10-15, 11:31 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Yeti
Posty: 95
Rejestracja: 2011-07-05, 23:21
Lokalizacja: Malbork, Mikoszewo

#4 Post autor: Yeti »

Tak btw. i odnośnie "mani szybkości".

http://www.youtube.com/watch?v=GStC09Je ... ure=g-vrec

Pewnie było...

Awatar użytkownika
arturh
Posty: 48
Rejestracja: 2012-03-27, 15:18
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: arturh »

3dom pisze:Jakie przełożenie dałeś w tym super carze?
Wg kalkulatora Sarielowego 3.572:1 a kręci tym XL

Obrazek
3dom pisze:Dość szybkie auto możesz zrobić korzystając ze schematu napędu jaki używaliśmy zimą w Truck Racingu
Dzięki! właśnie złożyłem na próbę i zapindala jak ta lala :) Idę w tę stronę, ale chyba dołoże jakąś choć 2-3 biegową skrzynię do tego żeby za łatwo nie było...
Sariel pisze:To co zaproponowałem to jest skrzynia biegów
To wiem :) Pytałem tylko czy tak można połączyć 2 silniki? Ale sprawdziłem że nawet na sztywno połączone działają tylko trzeba odpowiednio ustawić kierunki obrotu. (Artur odkrył Amerykę).
Tylko czy to jest zdrowe? Czy silniki na pewno kręcą się dokładnie tak samo? Można tak?
Yeti pisze:Tak btw. i odnośnie "mani szybkości"
Wczoraj próbowałem go zbodować, ale tam nie ma miejsca na Battery Box, co najmniej o 2 study za krótko w środku. Przynajmniej model który jest na Rebrickable jako LDD tak ma. Z resztą też nie do końca zaprojektowany.
Przyjrzałem się jak miało działać, rozłożyłem i zapomniałem :)

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#6 Post autor: Filus »

No to nie dziwota, że względnie ciężki model, jakim jest 8070 przyśpieszony ponad trzykrotnie odmawia posłuszeństwa. Tam nawet 1:1 z dyferkiem mogłoby być za dużo.

Co do skrzyni, lepiej sobie daruj. Zbędny bajer, który tylko osłabia napęd. Jak wypracujesz sobie orientacyjną masę i przełożenie do niej, by w tym zestawieniu być zadowolony z efektu finalnego, wtedy kombinuj nad bajerami takimi, jak skrzynia etc. Metoda małych kroczków - skoro jak wnioskuje jesteś nowy, bez doświadczenia - przyniesie najlepsze efekty;).

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#7 Post autor: piotrek839 »

arturhalaczkiewicz pisze:chyba dołoże jakąś choć 2-3 biegową skrzynię
Każda skrzynia i dowolne bajery będą działać niekorzystnie na wysoką prędkość. Zawsze trzeba wybierać czy osiągi, czy funkcjonalność. Ja bym postawił na to drugie bo jest ciekawsze i daje więcej satysfakcji. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na prędkości to proponuje:
- dwa XLe na dwa tylne koła (najlepiej motorowe)
- medium do skrętu
- żadnego zawieszenia
- możliwie prosta konstrukcja
- przekładnia, która najwięcej wyciśnie z XLi.

ODPOWIEDZ