Robot-C czy NXT-G

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
arturh
Posty: 48
Rejestracja: 2012-03-27, 15:18
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Robot-C czy NXT-G

#1 Post autor: arturh »

Witam,
Mikołaj w tym roku był bardzo hohoho-hojny i znalazłem pod choinka Mindstormsa :)
Zgodnie z sugestiami KUKUSA z jego [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=18208]recenzji[/URL] przeszedłem przez wszystkie elementy i teraz czas na własną zabawę. Najpierw chcę dokładnie poznać możliwości programowania. Jako pierwszy problem postawiłem sobie takie zaprogramowanie Rexa by chodził po mieszkaniu i jeżeli napotka przeszkodę to odczekał chwilę i jeżeli przeszkoda nie zniknie, starał się ją obejść (takie wprawki ciąg dalszy).

I tu pojawiło mi się pytanie:
Jestem programistą, już średnio praktykującym, ale w swoim życiu trochę się napisałem, więc zastanawiam się czy próbować opanować najpierw NXT-G (jakoś tak w trakcie nauki czułem sie strasznie ograniczony) czy od razu siadać do robot-c ? C,C++ jest mi znane w stopniu dość zaawansowanym...

I tak przy okazji, by nie mnożyć wątków:
Zauważyłem że skompilowany kod NXT-G strasznie szybko zapycha pamięć kostki - czy kod generowany przez C jest optymalniejszy? Czy można pisać jakieś wstawki assemblerowe? Czy ten robot-c pozwala na dołączanie dowolnych bibliotek?

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Jeżeli znasz C to szkoda tracić czas na NXT-G. RobotC daje n-razy większe możliwości. Jedyny minus to opłata za licencję.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
TT
Posty: 1181
Rejestracja: 2004-05-27, 13:52
Lokalizacja: Bielsko-Biała
brickshelf: TT

 

#3 Post autor: TT »

arturh pisze:czy kod generowany przez C jest optymalniejszy? Czy można pisać jakieś wstawki assemblerowe? Czy ten robot-c pozwala na dołączanie dowolnych bibliotek?
1. Programy napisane w C zajmują mniej miejsca w pamięci kostki NXT.
2. Można pisać wstawki assemblerowe w NXC, a dokładniej chyba w NBC, ale nigdy się w to nie wgłębiałem. Samo słowo "assembler" brzmi dla mnie zbyt groźnie :-)
3. Robot-c pozwala na dołączanie dodatkowych/własnych bibliotek.

Jak masz pojęcie o programowaniu w C to nie trać kasy na licencje robotC tylko wskakuj na NXC.
Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#4 Post autor: makorol »

TT pisze:Jak masz pojęcie o programowaniu w C to nie trać kasy na licencje robotC tylko wskakuj na NXC
Ja tak zrobiłem. Wprawdzie nie znałem wcześniej C praktycznie w ogóle, ale już dużo ogarnąłem.
Kupiłem sobie książkę napisaną przez twórcę NXC (NXT Power Programming) i ten język ma naprawdę duże możliwości, chociaż nie mam porównania z robotC.
Jest też assembler - NBC, można łączyć oba języki.

Kurcze, chyba muszę w końcu napisać recenzję tej książki...
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
arturh
Posty: 48
Rejestracja: 2012-03-27, 15:18
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: arturh »

makorol pisze:
TT pisze:Jak masz pojęcie o programowaniu w C to nie trać kasy na licencje robotC tylko wskakuj na NXC
Ło Jezu! To ma goto :)

A tak serio, a jest do tego jakiś sensowny interface czy trzeba wszystko w notatniku i DOSem kompilować?

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#6 Post autor: makorol »

Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
arturh
Posty: 48
Rejestracja: 2012-03-27, 15:18
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: arturh »

A to jeszcze tylko ostatnie pytanie zanim wybiorę środowisko :)
Do tych nie-legowych dodatków np żyroskopu HiTechnic są sterowniki? Tutaj chwalą się że do RobotC i NXT-G...

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#8 Post autor: makorol »

Funkcje obsługujące większość popularnych czujników hitechnic i mindsensors powinieneś mieć 'wbudowane' w Bricxcc. Aczkolwiek nie jestem na bierząco z tymi czujnikami, więc pewnie do tych najnowszych trzeba ściągać jakieś sterowniki.
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
Emilus
Adminus Emeritus
Posty: 1460
Rejestracja: 2007-08-26, 19:58
Lokalizacja: Polska
brickshelf: Emilus
Kontakt:

 

#9 Post autor: Emilus »

arturh pisze:A to jeszcze tylko ostatnie pytanie zanim wybiorę środowisko :)
Do tych nie-legowych dodatków np żyroskopu HiTechnic są sterowniki? Tutaj chwalą się że do RobotC i NXT-G...
Są, ale często samemu trzeba je "oszlifować".

Zobacz o [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=15666]tu[/URL] .
Ostatnio zmieniony 2013-01-09, 21:53 przez Emilus, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ