[MOC] Galeria sztuki

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
crises

[MOC] Galeria sztuki

#1 Post autor: crises »

Przed wojną budynek był zwyczajną czynszówką. Niestety ganiające się tam i nazad wojska zrobiły swoje i dom nie nadawał się już do zamieszkania. Postanowiono jednak nie wyburzać go, tylko zaadaptować do nowych warunków. Zapadła decyzja, żeby zrobić w nim galerię sztuki i choć wiele głosów było przeciw, bo przecież "nie sztuka nam teraz w głowach" architekci i główny planista postawili na swoim. Front budynku został prawie całkowicie przebudowany. Wyburzono także pozostałości wnętrz (zostały tylko elementy nośne)*. Powstała w środku ogromna przestrzeń pozwalająca na przedstawianie dzieł współczesnych artystów. O dawnych charakterze domu świadczy jedynie tył budynku, którego postanowiono nie zmieniać. Trochę z sentymentu, a trochę by zachować ciągłość stylu na całej ulicy.

*elementy nośne nie zostały przedstawione w wersji klockowej

Obrazek
Art Gallery by crises_crs, on Flickr

Obrazek
Art Gallery by crises_crs, on Flickr
Obrazek
Art Gallery by crises_crs, on Flickr

Budynek powstał na wystawę w Kopenhadze. Początkowo był w typowym amerykańskim stylu - ze schodami pożarowymi na tyłach. Po małych zmianach założeń ze strony organizatorów przebudowałem go na bardziej typową kamienicę. Chciałem jednak zrobić coś w nieco innym stylu niż typowe modulary. Z mniejszą liczbą zdobień, ornamentów, bez łuków i wykuszy. Starałem się to nadrobić różnymi wypukłościami, wielkimi oknami i innym dachem. Budynek jest może przez to bardziej surowy, ale jest nawiązaniem (przynajmniej duchowym) do modernizmu, który za mną od dawna chodzi. Tył budynku musi wyglądać już bardziej typowo - zwykłe podwórko z wejściem na klatkę schodową i piaskownicą. Gdyby dostawić na jeszcze dwa kolejne wyszłaby znana na pewno wielu z Was "studnia".
Z ciekawostek mogę napisać jedynie to, że ściany nie są ze sobą połączone - każda jest osobną taflą, żeby łatwiej to można było spakować i przewieźć.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Dziwnie czuję się to pisząc ale dawno żadna kamieniczna tak mi się nie podobała. Zupełnie inna niż typowe modulary. Surowa ale jednocześnie bardzo ciekawa. Może właśnie przez to, że inna.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Cevillus
Posty: 553
Rejestracja: 2010-04-29, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: greenboy55

 

#3 Post autor: Cevillus »

Piękna zielona kamieniczka. Bravo :)
Paul Lego Brick Show kanał dla fanów klocków Lego

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#4 Post autor: bacon »

A co tam robi pierścień?

crises

#5 Post autor: crises »

bacon pisze:A co tam robi pierścień?
Rządzi innymi? Ewentualnie wszystkie je gromadzi. Jak się dobrze przypatrzysz to w jednym z okien zobaczysz jeszcze coś z pierścieniem związane. To taki smaczek dla oglądających.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#6 Post autor: Hezar »

Budynek rzeczywiście wygląda dość surowo, nawet pomimo zastosowania tych "różnych wypukłości". Być może całość ożywiłby niektóre elementy w innych kolorach, ale skoro postawiłeś na modernizm, to zrzędzić przecież nie ma co ;^)
Jak dla mnie świetna konstrukcja i tyle.

kris kelvin

#7 Post autor: kris kelvin »

O to jest naprawdę dobre Kryzys :)
Fajna bryła i kolor też kapitalny.

Jumbo

#8 Post autor: Jumbo »

Świetny!!
Przywodzi mi na myśl jakąś przedwojenną fabrykę drutu, maszyn do szycia, czy też inną manufakturę, która po latach stania jako pustostan została z sukcesem zaadoptowana na galerię i to bynajmniej nie handlową.

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#9 Post autor: Innos »

Bardzo ładny budynek. Front z dużymi oknami pomimo zmian (m.in. usunięcie schodów przeciwpożarowych, jak napisałeś) i tak przywodzi na myśl typowe postindustrialne mieszkalne budynki w stylu amerykańskim (coś takiego jak tu lub tu [uwaga, to drugie foto dość duże]), tył nieco mniej, ale jednak też ma coś amerykańskiego w sobie. Co nie zmienia faktu, że mi się podoba. I, jak widzę, nie zabrakło wątków patriotycznych, choć tylko w piaskownicy.;)
crises pisze:Jak się dobrze przypatrzysz to w jednym z okien zobaczysz jeszcze coś z pierścieniem związane. To taki smaczek dla oglądających.
Przez chwilę myślałem, że tam zza okna jakaś koścista anorektyczka z Friends wygląda, ale po Twojej wskazówce doszedłem do wniosku, że to jednak musi być Gollum. :D
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Mrutek

#10 Post autor: Mrutek »

Fajny budynek, ale kolory trochę przekłamane. Prawie zapytałem skąd masz tyle dkgreen.

Awatar użytkownika
Toltomeja
VIP
Posty: 537
Rejestracja: 2011-06-04, 22:42
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Toltomeja

 

#11 Post autor: Toltomeja »

crises pisze:Rządzi innymi? Ewentualnie wszystkie je gromadzi. Jak się dobrze przypatrzysz to w jednym z okien zobaczysz jeszcze coś z pierścieniem związane. To taki smaczek dla oglądających.
Chyba znalazłem. Lubię takie smaczki, nawet "z innej bajki".

Crises, kiedy zobaczyłem że jest nowy Twój MOC, i to "Galeria sztuki", to przypomniała mi się praca o zwierzętach i ludziach, w tej własnie kolejności. Spodziewałem się już ludzi namalowanych przez obrazy, albo coś...

Ale jest pięknie. Naprawdę. Zielony naprawdę się sprawdził w połączeniu z DkTan. Czuć amerykański klimat. Wzruszyła mnie piaskownica. Taki pogodny element obok trochę... no powiedzmy ciemnego budynku.

crises

#12 Post autor: crises »

kris kelvin pisze:Fajna bryła i kolor też kapitalny.
Mrutek pisze:Fajny budynek, ale kolory trochę przekłamane. Prawie zapytałem skąd masz tyle dkgreen.
Napiszę, to wyraźnie, żeby po tym jak już w końcu zdobędę ten Moc Miesiąca ;) nie było jęków zawodu. To jest zwykły zielony, poprzetykany ciemnozielonym. W "szopie z fotą" kolorów nie zmieniałem - po prostu zrobiłem tak ciemne zdjęcia.
Innos pisze:I, jak widzę, nie zabrakło wątków patriotycznych, choć tylko w piaskownicy.;)
To pod zagraniczną wystawę.
Toltomeja pisze:Spodziewałem się już ludzi namalowanych przez obrazy, albo coś...
Niezły pomysł...
Toltomeja pisze:Czuć amerykański klimat.
Innos pisze:i tak przywodzi na myśl typowe postindustrialne mieszkalne budynki w stylu amerykańskim
Fajnie, że udało mi się odwzorować ten styl. Co prawda będzie to stało w otoczeniu "hanzeatyckich" kamienic, ale mam nadzieję, że się nie pogryzą.

Kiedyś chciałbym zbudować coś prawdziwie modernistycznego, a może nawet art deco. Niestety to nie takie proste.


PS. Ostatnio czytałem artykuł o jakiejś makabryle i pojawiło się tam pojęcie Piano nobile. Ot, taka ciekawostka dla domorosłego architekta bez podstaw teoretycznych. Może się przydać podczas budowania.

Awatar użytkownika
Sorrow
Adminus Emeritus
Posty: 630
Rejestracja: 2010-05-08, 00:29
Lokalizacja: Z Uodzi
brickshelf: Sorrow

 

#13 Post autor: Sorrow »

crises pisze:Napiszę, to wyraźnie, żeby po tym jak już w końcu zdobędę ten Moc Miesiąca ;) nie było jęków zawodu. To jest zwykły zielony, poprzetykany ciemnozielonym. W "szopie z fotą" kolorów nie zmieniałem - po prostu zrobiłem tak ciemne zdjęcia.
Genialnie! Spróbuję w ten sposób zrobić dk red (lub semi-dark) z czerwonych klocków.

Fajny budynek, chociaż tak jak Tołtomeja spodziewałam się jakiegoś odlotowego wytworu odlotowej crisesowej wyobraźni:P
Wygląda amerykańsko, ale w pierwszej kolejności pomyślałam o łódzkich budynkach pofabrycznych przerabianych na galerie/lofty/hotele, mimo że w Ł. takie budynki są z czerwonej cegły.

kris kelvin

#14 Post autor: kris kelvin »

crises pisze: Napiszę, to wyraźnie, żeby po tym jak już w końcu zdobędę ten Moc Miesiąca ;)
Zrozumiałem. Zrobię wszystko co w mojej MOC-y!!!

ODPOWIEDZ