Truck Trial - jak zacząć?

Wszystko co związane z / everything about LEGO Truck Trial, Cross Country, Truck Racing, Outdoor Car Racing

Moderatorzy: BJ, Aleksander Spyra, Blaha, Atros, ManiekManiak, omen, Mod Team, BJ, Aleksander Spyra, Blaha, Atros, ManiekManiak, omen, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Uncle Jaca
Posty: 1122
Rejestracja: 2012-04-21, 14:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: jacaelnegro

 

#61 Post autor: Uncle Jaca »

omen pisze:podwozie ma długość 5 studów. Osie osadzone są w pierwszym i ostatnim otworze liftramu 1x5.
i teraz – jak podajecie?

Rozstaw osi = 4 study (pomiędzy osiami osi/kół mieści się klocek o długości 4 studów)
Pies utonął, łańcuch pływa

omen
Posty: 187
Rejestracja: 2016-02-02, 18:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#62 Post autor: omen »

Co i gdzie smarujecie w swoich ciężarówkach? Bo jak wiadomo kto nie smaruje ten nie jedzie ;]

1. Czym smarujecie przejścia osiek przez lifty/ramki?
2. A czym knoby?
3. Smarujecie zęby zębatek?
4. Zwolnice przy kołach macie suche czy smarowane?


Ja zauważyłem, że posmarowanie przejść osiek przez lifty przy małych momentach obrotowych wręcz pogarsza właściwości legowych łożysk ślizgowych. Na sucho zębatki się kręcą jak szalone, a po posmarowaniu (i to z umiarem, a nie zalaniu całości modelu) kleją się do liftów przez które przechodzą. Ciekawe czy właściwości ślizgowe posmarowanych osiek poprawiają się w miarę zwiększających się momentów....

sebanm
VIP
Posty: 362
Rejestracja: 2009-08-13, 21:17
Lokalizacja: Opole

#63 Post autor: sebanm »

Ja zębatek nie smaruję, resztę z tego co wymieniłeś tak.
Używam smaru silikonowego do knobów i oleju do łożysk do osiek i zwolnic.
Jak nie posmarujesz osiek będą się ścierać i tarcie wzrośnie.

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#64 Post autor: Cieślu »

Ja smaruję tylko knoby i koła zębate w skrzyni. Zwolnic ani gniazd osiek nie smaruję bo to przynosi efekt odwrotny do zamierzonego.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1430
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#65 Post autor: Mestari »

Czyli każdy inaczej? :)

BJ
VIP
Posty: 1001
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#66 Post autor: BJ »

Ja nie smaruje zębatek z lenistwa, nie chce mi się. Knoby i oski smaruje wazelinką techniczną, daje radę. Testowałem suchy smar, ale nie byłem zadowolony z efektów.
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2142
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#67 Post autor: smyk »

Na pewno posmarować trzeba knoby. Co do reszty opinie są podzielone. Używałem teflonu w sprayu, ale raczej będę się wycofywał z tego rozwiązania i szukał czegoś praktyczniejszego.
GPM '07#2 | '08#2 | '09#5 | '10#3 | '11#4
LTTC '11#6 | '12#2 | '13#3 | '14#3 | '15#3 | '16#2 | '17#4 | '18#4 | '19#11 | '20#7 | '21#9

BJ
VIP
Posty: 1001
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#68 Post autor: BJ »

O, smyk mi przypomniał. Odpuść sobie wszelkie smary w sprayu, są wygodne w nakładaniu ale po takim zabiegu 4/5 smaru jest nie tam gdzie potrzeba i pięknie zbiera syf.
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

Mistakes
Posty: 529
Rejestracja: 2009-12-20, 18:00
Lokalizacja: Warszawa!
brickshelf: Ayumi

 

#69 Post autor: Mistakes »

Polecam smar silikonowo-teflonowy.
http://allegro.pl/smar-silikonowo-teflo ... 98944.html
Już wiele razy był rozpisywany na wady i zalety. Wg wielu z trialowców jest najlepszy.

Awatar użytkownika
Uncle Jaca
Posty: 1122
Rejestracja: 2012-04-21, 14:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: jacaelnegro

 

#70 Post autor: Uncle Jaca »

Ja od dłuuugiego czasu stosuję Mobil 15 W 40. Aplikuję strzykawką z igłą. Golfik daje radę, trialówka tyż musi :D

Przerobiłem już chyba wszyskie konfiguracje co smarować. Knoby wypada zawsze, reszta wg uznania - sam zaobserwujesz co i jak lepiej - styka sporo potrenić i dobrać pod siebie. Osobiście mam przesmarowany cały układ napędowy - serwis przed każdym rajdem obowiązkowo te kilka godzin się bawię :)
Pies utonął, łańcuch pływa

omen
Posty: 187
Rejestracja: 2016-02-02, 18:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#71 Post autor: omen »

Jak czytam to rzeczywiście każdy inaczej. Ale chyba w naszej zabawie nie ma złotego sposobu, zresztą byłoby nudno.

Ja ostatnio (w sumie to pierwszy raz) miałem przesmarowane tylko knoby i ośki w skrzyni. Smarowałem je smarem maszynowym (rzadki więc aplikowałem go strzykawką, co ułatwiało sprawę gdyż wszystko miałem mocno obudowane). Dzięki jego konsystencji (np na knobach) nie tworzy się takie błoto powstałe ze smaru i zanieczyszczeń - wg mnie jest to plus.
Teraz kombinuję co i jak usprawnić, a zdziwiły mnie większe opory na osiach.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2200
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#72 Post autor: Kubrick »

Uncle Jaca pisze:Ja od dłuuugiego czasu stosuję Mobil 15 W 40. Aplikuję strzykawką z igłą. Golfik daje radę, trialówka tyż musi :D
Boję się co Ty temu biednemu GTI zrobiłeś O.o
Myślę, czy nie spróbować 5W30, bo mam w bagażniku litr na wszelki wypadek, mój Golf jest zadowolony. ;)
Póki co jadę na tym, co napisał Mistakes i jestem zadowolony - efekt w porównaniu do jazdy na sucho jest ogromny. A smaruję grubo knoby i z umiarem wszystkie pozostałe zębatki w przeniesieniu napędu. Pomijam przejścia osi przez liftarmy i wszelkie miejsca, gdzie by to mogło się obrócić przeciwko mnie.
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Blaha
VIP
Posty: 876
Rejestracja: 2011-08-08, 23:09
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
brickshelf: blaha

 

#73 Post autor: Blaha »

Ja smaruję knoby smarem grafitowym i gniazda w liftach brunoxem ;)
Kół zębatych i zwolnic nie smaruję.

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1430
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#74 Post autor: Mestari »

No dobra, to teraz powiedzcie kto zazwyczaj wygrywa te zawody :D

omen
Posty: 187
Rejestracja: 2016-02-02, 18:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#75 Post autor: omen »

Z wypowiedzi wynika, że ci co... smarują knoby...

ODPOWIEDZ