4206 Recycling Truck

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

4206 Recycling Truck

#1 Post autor: Prezes »

Dzięki robbiemu76 udało mi się zakupić, na tablica.pl, nowy zestaw 4206. Widzę, że jeszcze nikt nie podjął się jego recenzji, wiec czas najwyższy uzupełnić lukę.

4206 RECYCLING TRUCK
Obrazek

Dane techniczne:
Seria: City
Rok premiery: 2012
Liczba klocków: 297szt.
Liczba figurek: 3
Liczba worków z częściami: 3duże + 3małe (dodatkowo w każdym dużym woreczku jeden mniejszy). Podstawa kącika śmieciowego, z kubłami, luzem w kartonie.
WOREK1: kącik śmieciowy = miejsce na pojemniki
WOREK2: ciężarówka
WOREK3: wózek widłowy
Cena: 80PLN (tablica.pl); Allegro: ok.90-110PLN

Linki:
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?S=4206-2
http://www.brickset.com/detail/?set=4206-2

Opakowanie:
PRZÓD I TYŁ
Obrazek Obrazek

GÓRA I DÓŁ
Obrazek Obrazek

LEWO I PRAWO
Obrazek Obrazek

To największy z zestawów jaki posiadam - opakowanie jest tego świetnym dowodem. Robi wrażenie. Niebieski kolor jest wiodącym z charakterystycznym tłem miasta. Niestety zauważam tu rękę grafika. Co prawda dobrą, ale jakoś w tym przypadku mnie to razi. Zwróćcie uwagę, ze żółty kubeł unoszony przez widlaka nie ma cienia, który rzucany powinien być przez pierwszy - niebieski kubeł. Poza tym zdjęcie samego widlaka jest dobrze znane w pojedynkę, co oznacza, ze frontowe zdjęcie zapewne składane jest z przynajmniej dwóch :-) Oczywiście nie ujmuje to całości, która wygląda schludnie.
BTW: Podoba mi się sposób w jaki LEGO podsuwa dzieciakom ekologiczny temat. Recykling, separacja odpadów w formie zabawy. Dobre posuniecie.

Instrukcja:
... a w zasadzie instrukcje. Dwie sztuki. Pierwsza, grubsza zawiera szczegóły budowy kącika z kontenerami oraz ciężarówki. Łącznie 68stron. Druga, cieńsza, dotyczy jedynie wózka widłowego.

Obrazek Obrazek

Jest jeden mankament, powiązany z instrukcją. Przy budowie kącika każdy z kubłów ma swoje "flagi" z oznaczeniami. Według instrukcji "flagi": papier, metal, szkło powinny wystawać ponad "maszt". Niestety montując to zgodnie z instrukcja nie wygląda to najlepiej. Krzywo + naprężenia. Zerknijcie na zdjęcia poniżej.

Obrazek Obrazek Obrazek

Rzadkie klocki:
Wózek widłowy zawiera najwięcej ciekawych elementów. Mi najbardziej spodobały się schodki :-)
- Obrazek4539385: Crash Bar 4X6X3
- Obrazek4588493: Technic Fork
- Obrazek4504187: Plate 1X2 W. Spoiler
- Obrazek4646574: Roof 4X6X2/3

Klocki:
Po raz kolejny jestem zachwycony kolorystyką, nasyceniem i jednolitym odcieniem wszystkich klocków. Cieszy mnie, że powoli moje oczy uznają to za standard, ale głowa nadal jest zachwycona i nakazuje się dzielić tą informacją. Zieleń, granat, żółty, biały ...
Wózek widłowy jest niesamowity ! Prosta konstrukcja, prosta kolorystyka, ciekawe elementy, niesymetryczna konstrukcja, uchylana klatka bezpieczeństwa, kierownica i "wajcha". Super ! Drobny element nadający smaczku całości.
BTW: 4206 to czwarty zestaw w mojej kolekcji, w tym:
- 4ty z łopatą (chociaż fizycznie mam ich już 5szt.)
- 3ci z taczką
- 3ci z miotłą
Zaczynam się czuć, jak kierownik budowy ;-)

Poniżej kilka fot z budowy:
MINIFIGI:
Obrazek Obrazek Obrazek

MODEL:(work in progress)
WOREK#1
Obrazek Obrazek

WOREK#2
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

WOREK#1+#2
Obrazek Obrazek Obrazek

WOREK#3
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

GOTOWY MODEL:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

=== === === === ===

ZOSTAŁO:
Obrazek Obrazek Obrazek

ZA:
+ wózek widłowy ! (kolor, klocki, mechanizacja konstrukcji, niesymetryczna budowa)
+ ekologiczny pomysł = inna śmieciarka niż te do których przyzwyczaili nas ludzie z Billund
+ konstrukcja kabiny śmieciarki - zamknięta, przeszklona i pierwsza, przynajmniej takie mam wrażenie, w której nie ma zbędnych elementów, czy dziwnych kolorowych plate'ów chowanych na upych...
+ ... wręcz przeciwnie. Bardzo spodobał mi się pomysł użycia pomarańczowych klocków, które umiejętnie eksponują przednie reflektory. Na tle białych klocków byłyby niewidoczne.
+ solidna konstrukcja = mało ruchomych elementów = dobre dla docelowych odbiorców
+ za każdym razem podwozie i kabina ciężarówki budowane są w rożny sposób z różnych elementów. Oczywiście kilka się powtarza, tego nie da się uniknąć, ale podoba mi się fakt, ze chłopacy nie idą na łatwiznę i nie kopiują już znanych rozwiązań - zerknijcie proszę na miejsca miedzy osiami. Za każdym razem proste, ale cieszące rozwiązanie naśladujące rzeczywiste urządzenia i podzespoły.
+ pierwsza PANI minifig
+ ciekawe detale - szkło, papier (list) czy puszki

PRZECIW:
- znowu te same kółka, nawet wózek widłowy je ma,
- tył ciężarówki nie najlepiej wygląda - "jajecznica" / kolory,
- trochę słabo jeśli chodzi o zmechanizowanie konstrukcji ciężarówki - nadwozie jest skromne. Jego zawartość przeniesiono na osobnego plate'a tworząc "kącik" z kontenerami. W ten sposób dostajemy rozbudowany zestaw, który zajmuje dużo miejsca, ale nie wnosi niczego "extra".

Podsumowanie:
Odnoszę wrażenie, iż całość powstała z misją: "aby najmłodsze pokolenia uczyły się separować odpady i poznały znaczenie słowa recycling". Z drugiej strony, co mi do tego czyjaś ideologia ? Najważniejsze, ze dobrze zaprojektowany i jeszcze lepiej wykonany. Zawiera kilka rzadkich elementów zarówno jeśli chodzi o kształty jak i kolory. Posiada ciekawe detale i jest bawialny na poziomie docelowego odbiorcy. Dla mnie jest lekko za duży. Zrezygnowałbym z kącika na rzecz wstawienia kontenerów od razu na ciężarówkę, ale jak kto lubi. Godny polecenia w cenie do 100zł. Z niecierpliwością patrze w stronę letnich zestawów CARGO, a w szczególności 60020: ciężarówka + wózek widłowy (i żadnych innych kącików czy fragmentów magazynu ;-))

BTW: Czy znacie zagadkę literek na tablicach rejestracyjnych ? Co oznaczają poszczególne litery w zestawie 4206 ? JC4206 i DM4206 ? Czy to z czymś związek czy decyduje o tym przypadek ? Z doświadczenia powiem, ze raczej nie powinno być to przypadkiem, ale ...

Greg
VIP
Posty: 199
Rejestracja: 2010-01-21, 13:19
Lokalizacja: Poznań

#2 Post autor: Greg »

Zestaw bardzo ciekawy. Związany z tematem recyclingu jednak nieco odmienny od dość sztampowych, kolejnych śmieciarek.

Ważny jest pro ekologiczny walor edukacyjny - zachęcający dzieci (bo to w końcu dla nich :))
do segregacji odpadów - skoro tak robią w Lego City to ja też muszę.


Ładne zdjęcia

Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 287
Rejestracja: 2008-01-21, 15:03
Lokalizacja: Toruń / Szkocja (obecnie)
brickshelf: andzia

 

#3 Post autor: Andzia »

Jesli chodzi o inicjaly, to czasami osoba ktora zaprojektowala dany zestaw, wstawia swoje inicjaly.
Wiem to z ogladanych filmikow, gdy projektanci opowiadaja o modelu. Mowa o filmach LEGO na YouTube.
Lego maniak - moja kolekcja

z braku laku wciskam kit

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#4 Post autor: bonczyk85 »

Te literki na tablicach rejestracyjnych to mogą być inicjały projektanta zestawu. Skąd to przypuszczenie? Czytałem taką informację (ale nie wiem czy jest prawdziwa) na Bricksecie. W jednej z tamtejszych recenzji zestawu 4434 (o tu) napisano, że inicjały PN na tablicy rejestracyjnej ciężarówki z tego zestawu są inicjałami pewnego AFOL-a, podobno właśnie projektanta tej ciężarówki.
Jest więc również możliwe, że i w przypadku 4206 te literki oznaczają to samo, z tym że jak widać projektantów musiało być dwóch.
Ale to wszystko są tylko moje przypuszczenia, oparte na niesprawdzonej poszlace z Brickseta i nie wiem, na ile są prawdziwe.

A sam zestaw jest bardzo fajny, dzięki za ciekawą recenzję. Dosyć oszczędną jeśli chodzi o tekst (właściwie to jest go sporo, ale to co się przede wszystkim rzuca w oczy przy czytaniu recenzji to zdjęcia), ale za to okraszoną świetnymi zdjęciami (jak zawsze). Pomysł propagowania wśród dzieci segregacji śmieci (ale mi się zrymowało, hohoho:)) jest bardzo słuszny.

EDIT

Och, Andzia mnie ubiegła w rozwiązaniu zagadki:)

EDIT2

Koła w wózku widłowym są faktycznie beznadziejne (to ten stary, eksploatowany przez LEGO do znudzenia wzór, który jedynie w ciężarówce jeszcze jakoś ujdzie), o wiele ciekawsze zastosowano w wózku widłowym z nadchodzącego 60020.
Ostatnio zmieniony 2013-02-16, 23:03 przez bonczyk85, łącznie zmieniany 3 razy.
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

panrysiek

#5 Post autor: panrysiek »

Mi udało się go kupić za 40 zł w Tesco :) (właściwie 80zł- 40zł w postaci bonów) jednak czeka w zamkniętym kartoniku na jakąś jasiową okazję (choć pierwsza w kolejce jest latarnia Creator).

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#6 Post autor: REX »

Prezes pisze:Jest jeden mankament, powiązany z instrukcją. Przy budowie kącika każdy z kubłów ma swoje "flagi" z oznaczeniami. Według instrukcji "flagi": papier, metal, szkło powinny wystawać ponad "maszt". Niestety montując to zgodnie z instrukcja nie wygląda to najlepiej. Krzywo + naprężenia. Zerknijcie na zdjęcia poniżej.
Czy nie jest przypadkiem tak, że maszty wstawiłeś odwrotnie ? (czyli to co wystaje Ci ponad znak powinno być wpięte na dole w podstawę).

tajfek
Posty: 366
Rejestracja: 2011-01-16, 18:24
Lokalizacja: Krzeczów
brickshelf: tajfek

 

#7 Post autor: tajfek »

REX pisze:
Prezes pisze:Jest jeden mankament, powiązany z instrukcją. Przy budowie kącika każdy z kubłów ma swoje "flagi" z oznaczeniami. Według instrukcji "flagi": papier, metal, szkło powinny wystawać ponad "maszt". Niestety montując to zgodnie z instrukcja nie wygląda to najlepiej. Krzywo + naprężenia. Zerknijcie na zdjęcia poniżej.
Czy nie jest przypadkiem tak, że maszty wstawiłeś odwrotnie ? (czyli to co wystaje Ci ponad znak powinno być wpięte na dole w podstawę).
Wygląda na to że to jeden element Tile, Modified 2 x 2 with Bar and Stud with Stop Ring

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#8 Post autor: REX »

tajfek pisze:Wygląda na to że to jeden element Tile, Modified 2 x 2 with Bar and Stud with Stop Ring
No to faktycznie skucha a moje przeoczenie (dziękuję).

Awatar użytkownika
aditoma
Posty: 155
Rejestracja: 2011-12-14, 18:54
Lokalizacja: Lublin

#9 Post autor: aditoma »

To kolejny zestaw który gdy zobaczyłem było: WOW! Potem, na chłodno: meh...

Nie wiem czemu City są coraz paskudniejsze, Policja i Straż leśna udane, nowe Cargo super a City...nic ciekawego. Żeby były jakieś unikatowe elementy, rozwiązania...

Recka super, fajne fotki, podoba mi sie dynamika fotki z widłakiem;)
Za każdym razem gdy [CENZURA] kotek.

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Prezes »

aditoma pisze:Nie wiem czemu City są coraz paskudniejsze, Policja i Straż leśna udane, nowe Cargo super a City...nic ciekawego. Żeby były jakieś unikatowe elementy, rozwiązania...
Dużo prawdy w Twoich słowach. Gdzieś ucieka,a może już uciekła, ta magia. Brakuje czegoś, co nazwałbym "bawialnością" (taki odpowiednik grywalności w grach). Jest kilka interesujących setów, ale brakuje niebanalnego pomysłu.
BTW: Mnie tam nie porwała ani straż leśna, ani policja. Czekam.

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#11 Post autor: Innos »

aditoma pisze:To kolejny zestaw który gdy zobaczyłem było: WOW! Potem, na chłodno: meh...
Mam podobne odczucia, podobnie jak panrysiek nabyłem zestaw w Tesco za 40zł, bo, jak to 3dom wówczas mówił, grzech było za tyle nie kupić, ale po namyśle doszedłem do wniosku, że złożonego zestawu raczej nie chciałbym na dłuższą metę trzymać na półce, bo jest wiele ładniejszych, a półka i tak za krótka, no a na części furory też to nie robi i pożytek z nich niewielki, nawet jeśli wychodziły bardzo tanio, więc ostatecznie zestawu się pozbyłem. Aczkolwiek trzeba przyznać, że zestaw, choć niezbyt urokliwy, to znacznie się wybija w serii City swoją proekologiczną tematyką, co również uważam za bardzo udane edukacyjne posunięcie. A dla dzieci niesie dość przyzwoity poziom bawialności, wyższy niż w przypadku innych ciężarówek z linii, które choć ładniejsze i bardziej dopracowane, to jednak są pozbawione pojazdu towarzyszącego.
No i podziękowania za samą recenzję, dobry opis i niezwykle udane fotki - co prawda faktycznie tekstu jest dużo na początku i na końcu, a po środku sama sesja foto, ale i tak jest świetnie, czyta się jednym tchem.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#12 Post autor: bacon »

Super fotki, zazdroszczę :)
Malkontenci, mam wrażenie że trochę przesadzacie, jak za cenę 80 zł a niektórzy nawet za 40 zł go dorwali (ja też!), to zestaw jest świetny. Na bawialność też nie ma co narzekać, można pobawić się wrzucaniem śmieci, ładowaniem kontenera na widłak i potem na ciężarówkę + 3 figurki. Ja uważam go za udany, typowo miejski zestaw

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#13 Post autor: Hezar »

Raptem kilka dni temu zastanawiałem się nad zakupem tego zestawu (Alledrogo; ~70zł; MISB), jednak po dłuższym zastanowieniu, dokładniejszemu przyjrzeniu się zdjęciom i przestudiowaniu instrukcji budowy, ostatecznie zrezygnowałem. Niniejsza recenzja tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że decyzja była słuszna. Jak jeszcze ciężarówka całkiem przypadła mi do gustu (choć przód bez naklejek wygląda pewnie "łyso"), tak samo "mocowanie" pojemników na jej pace już nie, podobnie zresztą jak podnośnik widłowy. Kącik na pojemniki traktuję tu jako obowiązkowy dodatek, który akurat jest mi w tym przypadku obojętny. Reasumując - z całości interesowałaby mnie jedynie ciężarówka, a to chyba trochę mało...

Recenzja poprawna, sporo świetnych zdjęć, choć ponownie zabrakło mi troszkę tego słowa pisanego ;^) No i dobrze byłoby trzymać się regulaminu, mówiącego o umieszczaniu oficjalnego zdjęcia zestawu na początku opisu (bez trudu można znaleźć je w sieci).

ODPOWIEDZ