Zamiennik układu sterowania do power funtions

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Dave
Posty: 19
Rejestracja: 2012-04-30, 12:51
Lokalizacja: Śląsk, Mikołów
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Zamiennik układu sterowania do power funtions

#1 Post autor: Dave »

Szukałem i szukałem ale nic KONKRETNEGO znaleźć nie potrafiłem... Chodzi mi o to czy są jakieś gotowe bezprzewodowe (radiowe) układy sterowania do silników pf? Te orginalne nie zadowalają mnie swoim zasięgiem, funkcjonalnością oraz ceną. Pilot to jakieś 70zł odbiornik z 80zł, a więc wszystko wychdzi koło 150zł. Jeśli nie znajdzie się nic gotowego to może ma ktoś jakieś sprawdzone schematy na podstawie których można było by coś takiego poskladać?

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#2 Post autor: Szerszen »

Na jednym z for RC czytałem swego czasu taką dyskusję, gdzie jasno stwierdzono:
Jeśli chcesz bawić się w modelarstwo RC - to lepiej zainwestuj w realne elementy i nie zajmuj się klockami, bo tylko się zdenerwujesz, a jeśli chcesz się bawić LEGO RC - to musisz przyjąć ograniczenia jakie ze sobą niesie moc dostarczanych elementów.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Jetboy

#3 Post autor: Jetboy »

Możesz użyć modułu RC, z nieprodukowanych już żestawów ze sterowaniem radiowym, do tego potrzebujesz przejściówki ze starego systemu 9v na pf.

Albo użyć mindstorms( Bluetooth), jedna kostka jako pilot, druga jako odbiornik, ale to cholernie drogie rozwiązanie. Ale też potrzebujesz przejściówek z nxt na 9v i 9v na pf, albo customowych od razu z nxt na pf.

To drugie rozwiązanie lepiej się sprawdza, bo moduł RC jest trochę nieporęczny. (Moim zdaniem)
Ostatnio zmieniony 2013-04-05, 23:22 przez Jetboy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

Szerszen pisze:Na jednym z for RC czytałem swego czasu taką dyskusję, gdzie jasno stwierdzono:
Jeśli chcesz bawić się w modelarstwo RC - to lepiej zainwestuj w realne elementy i nie zajmuj się klockami, bo tylko się zdenerwujesz, a jeśli chcesz się bawić LEGO RC - to musisz przyjąć ograniczenia jakie ze sobą niesie moc dostarczanych elementów.
Witam!

Sam kiedyś myślałem o zwykłych modelach RC, ale te są chyba jednak droższe niż zestawy Lego z Power Functions. Weźmy zestaw 8043 (osobiście żałuję, że go nie mam). Swego czasu ten zestaw kosztował ok 700 zł, teraz niestety dużo drożej. Jest w nim sporo funkcji sterowane pilotem, daje naprawdę dużo zabawy i radości z budowania, tak mi się przynajmniej wydaje. Natomiast zwykłe modele RC to już dużo większy wydatek. Same modele lepszej firmy kosztują ponad 1500 zł, a do tego np. moduł dźwięku i światła to kolejne 1500 zł, dlatego tak jak napisał Szerszen trzeba przyjąć te ograniczenia
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Dave
Posty: 19
Rejestracja: 2012-04-30, 12:51
Lokalizacja: Śląsk, Mikołów
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Dave »

Ja 8043 kupiłem za 565zl z dostawą :). W lego fajne jest to że nie ma ograniczeń spowodowanych elementami- moge zbudować to co chcę, a później to rozebrać i złorzyć coś innego. Z kolei modele RC to jeden dany model np ciężarówki i nic innego z tego nie zrobię jedynie można to trochę zmodyfikować i powymieniać jakieś podsespoły np. silniki. Jak mam sterowac czyms na dworze (na podczerwień) co ma zasięg 1 metr i sam układ sterujący kosztuje 150zł to chyba coś jest nie tak? I tu właśnie szukam rozwiązań w sterowaniu radiowym. Nie chce odchodzic od lego bo to pozbawi mnie możliwości tworzenia kilku rzeczy z tego samego czyli klocków. Szukam teraz jakiś zamienników podczerwieni od lego i na pewno ktoś coś podobnego juz przerabiał i znajdą się takie osoby które mają jakieś alternatywy dla układów sterujących silnikami z pf.
Ostatnio zmieniony 2013-04-06, 18:27 przez Dave, łącznie zmieniany 1 raz.

Dave
Posty: 19
Rejestracja: 2012-04-30, 12:51
Lokalizacja: Śląsk, Mikołów
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Dave »

Kupe czasu temu znalezłem w necie takie zdjecia i tak spontanicznie zapisałech je na kompie.
Wtedy byłem w trakcie kupowania 8265, a później 8043. Teraz powracam do tych zdjęć.
Załączniki
enter[1].png

Jetboy

#7 Post autor: Jetboy »

Napiszę jeszcze raz bo widzę że nie przeczytałeś. Najlepiej sprawdza się pilot / kontroller, każdy zrobiony z jednej kostki NXT (drogie ale daje bardzo szerokie możiwości, także budowy innych rzeczy, na przykład robotów. Oprócz tego są Moduły RC z modeli które nie są już produkowane (np, 8366) - Smyk jest ich entuzjastą, ja nie jestem zachwycony, ale do twoich celów się nada i będzie taniej niż 2x NXT.

kovalius

Re: Zamiennik układu sterowania do power funtions

#8 Post autor: kovalius »

Dave pisze: Jeśli nie znajdzie się nic gotowego to może ma ktoś jakieś sprawdzone schematy na podstawie których można było by coś takiego poskladać?
Układ nie musi być specjalny. Kwestia obudowania płytki klockami (jak to robił np. staak ze swoimi multiplexerami do maindstormsa) czy po prostu ukrycia jej w środku modelu. Jedynie trzeba dobrać napięcie zasilania jeżeli maja do tego iść silniki lego. Scematy znajdziesz chociażby na elektrodzie np: link. Ale taki układ jeszcze trzeba zestroić. Najprościej wybebeszyć jakąś zabawkę. Te większe mają zasilanie 9,6V. Zachowałby też zasilanie z pakietu zamiast BB. Wystarczyłoby zrobić wyjścia na silniki z kabli pf. Nie wiem jak kompatybilność takiego układu z nowym serwem lego, ale zawsze można wsadzić silnik z system centrowania.
A nawiązując do tego co Jetboy pisał o wykorzystaniu kostek nxt, to można do tego dołożyć jeszcze sterownik kilku/kilkunastu serw np: mindsensors

tomaq
Posty: 231
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Zamiennik układu sterowania do power funtions

#9 Post autor: tomaq »

kovalius pisze: Układ nie musi być specjalny. Kwestia obudowania płytki klockami (jak to robił np. staak ze swoimi multiplexerami do maindstormsa)
To prawda, dość przeciętną elektroniką możnaby coś zdziałać i zabudować to w klockach. Same silniki też nie muszą być lego bo można je schować.
Jednak tu rodzi się pytanie: czy warto/czy o to tu chodzi? Już wyjaśniam mój tok rozumowania - to tak jak mają np. maniacy motoryzacyjni, dajmy na to hondziarze prawdziwi jak ja i mój sąsiad :) Nie założe do hondy nic co nie jest z TEJ hondy lub innej - tzn nie ma mowy o częściach z daewoo lub vw choćby pasowały.
To samo z klockami - niektórzy nie przyjmują do wiadomości zakładania do lego części NIElego....
Ostatnio zmieniony 2013-04-06, 23:54 przez tomaq, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

Re: Zamiennik układu sterowania do power funtions

#10 Post autor: Sariel »

tomaq pisze:To samo z klockami - niektórzy nie przyjmują do wiadomości zakładania do lego części NIElego....
Nie niektórzy. Większość.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

Re: Zamiennik układu sterowania do power funtions

#11 Post autor: 3dom »

Sariel pisze:
tomaq pisze:To samo z klockami - niektórzy nie przyjmują do wiadomości zakładania do lego części NIElego....
Nie niektórzy. Większość.
Za to ta mniejszość potrafi być [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=18732]bardzo kreatywna[/URL] :P
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ