Napęd alternatywny

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Mrutek

Napęd alternatywny

#1 Post autor: Mrutek »

Czy ktoś stosował napęd taki jak na zdjęciu lub podobny?
Jeśli tak - jak to się sprawdza?
Obrazek

http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=284050
Ostatnio zmieniony 2013-04-27, 21:21 przez Mrutek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kle_on
Posty: 132
Rejestracja: 2009-01-05, 11:22
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: kleon
Kontakt:

 

#2 Post autor: kle_on »

Jedzie, tak jak pierwsze RC, czy Emerald, ładnie, zgrabnie, do czasu, aż prąd się nie skończy. Ale duże to to, nieporęczne i słabe to do zabudowy, aku. lepiej się sprawdza.

Mrutek

#3 Post autor: Mrutek »

Podobno czasami przy dłuższym składzie 1 wózek napędowy to za mało, potrzebne są 2. czy silnik PF odpowiada jednemu wózkowi, czy może robić za 2?

Awatar użytkownika
rrosiak
Posty: 64
Rejestracja: 2012-01-07, 15:34
Lokalizacja: Warszawa, Kutno

#4 Post autor: rrosiak »

Mrutek pisze: czy silnik PF odpowiada jednemu wózkowi, czy może robić za 2?
Z tego wynika, że w tym zastosowaniu PF medium wypadanie gorzej od PF Train.

Awatar użytkownika
kle_on
Posty: 132
Rejestracja: 2009-01-05, 11:22
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: kleon
Kontakt:

 

#5 Post autor: kle_on »

ok, pospieszyłem się, bardziej skoncentrowałem się zastosowaniu b-boxa, niż siliniku. Emerald jeździł na pf-xl, więc coś w tym jest. Natomiast przy dłuższym składzie nawet i kilka wózków ułożonych szeregowo nic nie da. Masa składu będzie taka, że jeśli koła nie będą miały poślizgu na torach, to magnesy puszczą. Jakiś super testów nigdy nie robiłem, ale dla moich wagonów pkp napęd w lokomotywie już nie wystarczał, musiałem dokładać kolejny w wagonie, żeby wózki to wszystko udźwignęły. W innej, prostszej budowli, ale nie lżejszej, bo 6 wagonów/2 lokomotywy, napędy były dwa: na przedzie i z tyłu. W obu przypadkach były to wózki 9V, ale pf to dodatkowe konstrukcyjne wyzwanie, jak to schować i przenieść napęd. Tory są równe i gładkie, więc myśle, że spokojnie na pf-medium pojedzie. Największym problemem będzie raczej wspomniana masa (przyczepność magnesów) i przyczepność kół (uślizg).
rrosiak pisze:Z tego wynika, że w tym zastosowaniu PF medium wypadanie gorzej od PF Train.
mocne!

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2557
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#6 Post autor: V1 »

Mój 'Śmiały' jeździ na PF medium.
Tyle, że koła w lokomotywie są większe, więc jest jej nieco łatwiej.
Ale nie ma wieżyczki IR, a pojemnik na baterie jest w wagonie, a nie w lokomotywie, a bardzo duże znaczenie ma dociążenie lokomotywy - powinna być możliwie najcięższa.
Jest w stanie z sensowną prędkością uciągnąć 4 dosyć ciężkie wagoniki, budowane na 9 kropek szerokości. Więcej nie sprawdzałem, bo nie miałem takiej potrzeby, ale jest spora rezerwa. Ale jak ma ich być np. 20, to wątpię, czy PF medium da radę.
\/1 ______________

Mrutek

#7 Post autor: Mrutek »

Czyli:
Medium PF daje radę, zawsze można dorzucić drugi, lub nawet więcej, w dodatkowych wagonach.
Wózek musi być obciążony aby zwiększyć tarcie między kołami, a torami (zauważyłem, że ludzie stosują do tego celu gumki na kołach).
W szerszych (i chyba wolniejszych) konstrukcjach można stosować PF XL.

Dzięki za wprowadzenie. Zaraziłem się bakterią kolejową - zamówiłem już cały pociąg, a nawet 2, a teraz widzę, że wystarczyłby nowy pilot z pokrętłami, trochę torów i kół.

Awatar użytkownika
rrosiak
Posty: 64
Rejestracja: 2012-01-07, 15:34
Lokalizacja: Warszawa, Kutno

#8 Post autor: rrosiak »

Mrutek pisze:Medium PF daje radę, zawsze można dorzucić drugi, lub nawet więcej, w dodatkowych wagonach.
Bez dodatkowych przełożeń i na standardowych kołach demonem prędkości nie będzie, ale do dostojnej jazdy wystarczy.
Mrutek pisze:zauważyłem, że ludzie stosują do tego celu gumki na kołach

Standardowe koła napędowe są już wyposażone w gumki, ale ich skuteczność przy długim i ciężkim składzie jest taka sobie. Znaczenie mają też tory i dużo lepiej sprawdzają się stare 9V, gdzie współczynnik tarcia metalowych powierzchni jest większy niż w przypadku gładkiego plastiku.

Awatar użytkownika
misiek
Posty: 421
Rejestracja: 2008-05-04, 00:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk
brickshelf: misiek3000

 

#9 Post autor: misiek »

Moja SM jeździ na mediumce podłączonej tak jak pokazałeś. Prędkość nie jest jakaś zawrotna, a i 3 wagony pociągnie. Tylko tyle sprawdziłem. I ważne jest odpowiednie wyważenie bboxem/akumulatorem bo od tego zależy przyczepność.

Witaj w klubie zarażonych :)
FREE HUGS :D

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

Mrutku, czyżbyś przerzucił się z pojazdów latających na pojazdy jeżdżące po szynach?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ