Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Tydirium, wahadłowiec klasy Lambda
Autor Wiadomo¶ć
dmac 
Adminus Emeritus

Doł±czył: 17 Cze 2004
Wpisy: 1959
Sk±d: Szczecin
Wysłany: 2004-10-22, 15:47   Tydirium, wahadłowiec klasy Lambda

Wła¶śnie pojawił się na Brickshelfie pierwszy (i na jakiś czas jedyny) obrazek mojego nowego MLCadowego MOCa: prawie gotowy kokpit wahadłowca Tydirium, znanego głównie z VI czꜶci Gwiezdnych Wojen. Dlaczego w MLCadzie? Bo niektóre czꜶci nie istniej± w potrzebnych kolorach, a wielu innych brakuje w kolekcji mojej i syna. Dlaczego Tydirium? Bo jeszcze nikt nie zrobił go porz±dnie w odpowiednio dużej skali, tzn. takiej, żeby w kabinie zmie¶ściło się 4 go¶ści. U mnie się mie¶ści :) Poza tym, bardzo bym chciał, żeby w przyszłoś¶ci rampa opuszczała się elektrycznie, podobnie jak podwozie i skrzydła - ale to daleka przyszło¶ść, bo jak mówiłem, mam na razie tylko dziób. Wszyscy już znaj± moje sławetne tempo pracy, więc kolejne obrazki raczej nieprędko... Ale ten jeden myś¶lę zachęcaj±cy :)

Ostatnio zmieniony przez dmac 2013-09-24, 15:26, w cało¶ci zmieniany 3 razy  

Maciek
[Usunięty]

Wysłany: 2004-10-22, 17:36   

Bardzo zgrabna cacuszko. Jestem ciekaw jak będzie reprezentowała się całość :?:

dmac 
Adminus Emeritus

Wysłany: 2004-10-22, 18:06   

Maciek napisał/a:
Bardzo zgrabna cacuszko. Jestem ciekaw jak będzie reprezentowała się całość :?:

Dzięki. Mam nadzieję, że mniej więcej tak :) :

http://www.starwars.org.p...ambda%20Shuttle

i tak:

http://www.starwars.org.p...ambda%20Shuttle

Maciek
[Usunięty]

Wysłany: 2004-10-22, 18:28   

Jestem również fanem STAR WARS, więc wiem co nieco o wojnach wśród gwiazd :wink:
Jestem ciekaw jak potem zostaną zachowane proporcje i cała reszta. Jest to skala "właściwa" dla figurek, ale pewnie wyjdzie coś w okolicach usc.....

dmac 
Adminus Emeritus

Wysłany: 2004-10-22, 22:02   

Maciek napisał/a:
Jestem również fanem STAR WARS, więc wiem co nieco o wojnach wśród gwiazd :wink:
Jestem ciekaw jak potem zostaną zachowane proporcje i cała reszta. Jest to skala "właściwa" dla figurek, ale pewnie wyjdzie coś w okolicach usc.....

Istotnie. Według bardzo szacunkowych obliczeń, będzie miał 54 cm długości (od czubka dziobu do dysz silników) i 72 cm wysokości (w pozycji spoczynkowej, tj. ze skrzydłami do góry i z wyciągniętym podwoziem - w locie, ze skrzydłami w dół, oczywiście będzie jeszcze wyższy :)) Kawał bydlaka. Szkoda, że nigdy nie sprawdzę, czy np. skrzydła nie rozpadałyby się pod własnym ciężarem... To są minusy wirtualnego Lego :(

TT 
VIP

Doł±czył: 27 Maj 2004
Wpisy: 1181
Sk±d: Kraków i Bytom
Wysłany: 2004-10-22, 22:17   

No i niesprawdzisz czy będzie latał... :lol:

shaggie 
Adminus Emeritus

Doł±czył: 04 Cze 2004
Wpisy: 170
Sk±d: Warszawa
Wysłany: 2004-10-22, 22:58   Re: Tydirium, wahadłowiec klasy Lambda

dmac napisał/a:
Właśnie pojawił się na Brickshelfie pierwszy (i na jakiś czas jedyny) obrazek mojego nowego MLCadowego MOCa: prawie gotowy kokpit wahadłowca Tydirium, znanego głównie z VI części Gwiezdnych Wojen.

Zapowiada się obiecująco, dobre użycie SNOT-u. Może nieco za mało szczegółów, ale na obrazkach, do których dałeś linki widzę, że kabina faktycznie pozbawiona tzw. greeblingu.
Zastanawiam się też nad użytą przez Ciebie bielą - próbowałeś może zastąpić ją szarością? Nie pamiętam jakiego koloru był wahadłowiec w filmie, ale biały jakoś nie pasuje mi do statków kosmicznych.

dmac 
Adminus Emeritus

Wysłany: 2004-10-23, 10:23   Re: Tydirium, wahadłowiec klasy Lambda

shgg napisał/a:
Zapowiada się obiecująco, dobre użycie SNOT-u. Może nieco za mało szczegółów, ale na obrazkach, do których dałeś linki widzę, że kabina faktycznie pozbawiona tzw. greeblingu.
Zastanawiam się też nad użytą przez Ciebie bielą - próbowałeś może zastąpić ją szarością? Nie pamiętam jakiego koloru był wahadłowiec w filmie, ale biały jakoś nie pasuje mi do statków kosmicznych.

Greebling będzie na "karku" i może trochę pod spodem. Cały model w oryginale jest generalnie dość gładki, ale tam gdzie trzeba, postaram się rzucić nieco "flaków na wierzchu" :)
Co do kolorów, zdania są podzielone. W filmie na ujęciach z kosmosu oczywiście statek jest szary; na lądowisku w doku drugiej Gwiazdy Śmierci natomiast jest równie biały, jak pancerze szturmowców. Sam model użyty przez filmowców był, moim zdaniem prawie biały, a w każdym razie bliższy bieli, niż szarości Lego. Poza tym, to będzie nówka, prosto z fabryki :)

P.S. Czy mi się zdaje, czy współpracowałeś kiedyś z niejakim AHui? Właśnie dostałem feedback na temat wahadłowca od kogoś, kto podpisał się AHui... Odpisałem mu nawet, pytając w post scriptum, czy mówi mu coś ksywka shgg albo Shaggie. Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko temu.

dmac 
Adminus Emeritus

Wysłany: 2004-10-23, 10:49   Re: Tydirium, wahadłowiec klasy Lambda

A przy okazji, pytanie techniczne do Ciebie, Shaggie (jako do autora fantastycznych renderingów kolejowych i nie tylko :))
Jak zapewne zauważyłeś, niektóre klocki w moim modelu (zwłaszcza w przedniej części dziobu) leżą jakby nierówno. Kłopot w tym, że nie umiem ich idealnie ustawić. W MLCadzie pracuję na najdrobniejszej siatce i wszystko było w porządku, dopóki nie skończyłem "karoserii" i nie obróciłem jej czubkiem do dołu, by zająć się "szyją". Wtedy (a może trochę później, gdy odwróciłem karoserię do poprzedniej pozycji, żeby coś poprawić) pojawiły się przesunięcia między niektórymi klockami. Nie można ich usunąć. Dam w górę - zachodzą na siebie. Dam w dół - pojawia się szpara... Jakby o pół jednostki rozjechały się niektóre miejsca. "Snap to grid" niewiele daje. Myślisz, że to błąd programowy, że pojawia się "reszta" przy obliczaniu obrotów o zadany kąt? Znasz może jakieś rozwiązanie tego problemu? A może wiesz jak go uniknąć w przyszłości?

shaggie 
Adminus Emeritus

Doł±czył: 04 Cze 2004
Wpisy: 170
Sk±d: Warszawa
Wysłany: 2004-10-24, 01:31   Re: Tydirium, wahadłowiec klasy Lambda

dmac napisał/a:
P.S. Czy mi się zdaje, czy współpracowałeś kiedyś z niejakim AHui? Właśnie dostałem feedback na temat wahadłowca od kogoś, kto podpisał się AHui... Odpisałem mu nawet, pytając w post scriptum, czy mówi mu coś ksywka shgg albo Shaggie. Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko temu.

Nie, no skąd. Ten gość to Ahui Herrera, współpracowałem z nim przy tworzeniu instrukcji do modeli samochodów z Mafii - to znaczy ja robiłem model, a on instrukcje budowy. Jeden z tych projektów, ciężarówka, wygrał konkurs BI Portalu, o czym pisałem jakiś czas temu.

dmac napisał/a:
Jak zapewne zauważyłeś, niektóre klocki w moim modelu (zwłaszcza w przedniej części dziobu) leżą jakby nierówno. Kłopot w tym, że nie umiem ich idealnie ustawić.

To jest najprawdopodobniej jakaś niedoróbka w MLCadzie. Przyznam się, że nie wiem, jaka jest dokładna tego przyczyna, można jednak temu łatwo zapobiec zapisując poszczególne "moduły" modelu jako oddzielne pliki i łącząc je potem do kupy. Można je wtedy dowolnie obracać bez obaw, że się rozjadą.
"Snap to grid" nie działa, gdy pracujesz na najdrobniejszej siatce, bo tak naprawdę to wtedy siatka jest wyłączona, aby można było przesuwać elementy z dokładnością do punktu.

dmac 
Adminus Emeritus

Wysłany: 2004-10-25, 12:14   Re: Tydirium, wahadłowiec klasy Lambda

Pilne i ważne (dla mnie :)) pytanie: jak połączyć ze sobą te części, które widzicie na rysunku.

http://www.00453005_0000002.org/moc/trial1.JPG

Niestety, nie mam takich żółtych półbaniaków, a chcę ich użyć w modelu MLCadowym. Pytam więc tych, którzy mają taki element:
1) czy w ogóle bywa on mocowany w taki sposób (do czerwonych płaskich na moim rysunku
2) jeśli tak, to czy trzyma się porządnie, czy ledwo-ledwo.
3) jeśli porządnie, to jaka musi być odległość między szarymi (w pionie i w poziomie), żeby było ok.
4) jeśli nie, to czy znany jest inny sposób mocowania tego elementu (przy czym najlepiej by było nie używać guzków na jego górnej ściance).
Ma się te wymagania :)

Czekam na podpowiedzi. Jeśli ktoś chciałby wyżyć się graficznie, załączam też plik MLCada z tym przepięknym rysunkiem :)
http://www.lugpol.org/moc/trial.ldr
Ostatnio zmieniony przez dmac 2004-10-30, 13:10, w cało¶ci zmieniany 1 raz  

dmac 
Adminus Emeritus

Wysłany: 2004-10-27, 21:04   Re: Tydirium, wahadłowiec klasy Lambda

dmac napisał/a:
Pilne i ważne (dla mnie :)) pytanie:

Dzięki Sławkowi T problem już rozwiązany. Musiałem szukać innego wyjścia i znalazłem to:
http://www.brickshelf.com...ody-concept.jpg

Wersja oczywiście robocza, więc części zachodzą na siebie, a obraz jakby spłaszczony, ale koncept rozwojowy, śmiem twierdzić :)
Ostatnio zmieniony przez dmac 2004-10-30, 13:10, w cało¶ci zmieniany 1 raz  

benny80 

Doł±czył: 28 Cze 2004
Wpisy: 162
Sk±d: Katowice
Wysłany: 2004-10-30, 12:59   

Jak zwykle spóźniony, a w ogóle to rzadko tu bywam bo
nie bawię się virtualami, więc bedzie tylko krótki telegram. :wink:
    Co do 'baniaków' to są puste w środku, więc sposób mocowania jaki pokazałeś jest niewykonalny. STOP

Rozwiązanie zastępcze z felgami bardzo pomysłowe i nadaje całkiem eleganckiego wyglądu. STOP

Nie znam się w ogóle na SW, więc szczegółów ani różnic oryginału nie widzę, niemniej całościowo model
    prezentuje się dobrze i, jak ktoś już zauważył, także dołączam gratulacje za pomysłowe użycie SLOT-ów. STOP

Nie wiem w jakim formacie zapisują CAD'y, ale sugerowałbym zmniejszenie rozdzielczości
    finalnego obrazka, bo długo się ładuje to raz, i ciężko objąć wzrokiem całość, to dwa. STOP

Pozdrawiam! B. 8)

dmac 
Adminus Emeritus

Wysłany: 2004-10-30, 13:14   

benny80 napisał/a:

Rozwiązanie zastępcze z felgami bardzo pomysłowe i nadaje całkiem eleganckiego wyglądu. STOP

Nie znam się w ogóle na SW, więc szczegółów ani różnic oryginału nie widzę, niemniej całościowo model
    prezentuje się dobrze i, jak ktoś już zauważył, także dołączam gratulacje za pomysłowe użycie SLOT-ów. STOP

Nie wiem w jakim formacie zapisują CAD'y, ale sugerowałbym zmniejszenie rozdzielczości
    finalnego obrazka, bo długo się ładuje to raz, i ciężko objąć wzrokiem całość, to dwa. STOP

Pozdrawiam! B. 8)

1) Dziękuję. Felgi dają jednak efekt uboczny: do 40-zębowych kół będą umocowane ruchome skrzydła. Kiedy będą się one podnosić, felgi będą się obracały. Będzie to o tyle widoczne i irytujace, że do pierwszej felgi będzie umocowane (w środku) działko dwulufowe... Choć może nie należy przesadnie się martwić takimi problemami w modelu MLCada :)
2) Dziękuję. Model będzie się prezentował coraz lepiej, zwłaszcza, gdy plate'y przestaną wcinać się w felgi, gdy dorobię skrzydła i w ogóle... A zdjęcia oryginału są w jednym z powyższych postów, dwa adresy.
3) Postulat został uwzględniony :)

TT 
VIP

Doł±czył: 27 Maj 2004
Wpisy: 1181
Sk±d: Kraków i Bytom
Wysłany: 2004-11-06, 11:13   

http://www.brickshelf.com...ry.cgi?f=103913

Wy¶wietl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu