[MOC] Żbik - MOC debiutant...

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
poskar
Posty: 113
Rejestracja: 2005-03-01, 09:20
Lokalizacja: z ziemi obiecanej...

#16 Post autor: poskar »

Cudo!
Naprawdę MOCna rzecz :). Każdemu życzę takiego debiutu na Technicowym polu (sobie też).
Kurcze, nie ma się do czego przyczepić :) Nawet silnik nieLego nie przyćmił całości.
A ten, kolor, uwielbiam żółte maszyny, i jak jeszcze takie duuuuże... Poprzeczka idzie w górę.
Jak nic, mamy następny MOC tygodnia :)

A Twoje posty treściwe i konkretne. Tak trzymać. Lepiej napisać więcej, ale na temat.
Pozdrawiam :)
poskar

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#17 Post autor: Żbik »

benny80 pisze:...a jednocześnie przytłaczający wielkością (jak oryginał)
spieszę więc z wyjaśnieniem, że mój model stara się odwzorować ładowarkę Komatsu o symbolu WA 800-3, która wcale nie jest największa… Jej masa, to 100 ton (plus minus 5 ton w zależności od zainstalowanego wyposażenia). Jest jeszcze model WA 900-3 (w zasadzie identyczny z WA 800, tyle że do nieco innych warunków pracy) oraz największy - WA 1200 (masa własna: 208,3 tony), która wygląda następująco:

http://www.komatsueurope.com/wallpapers/WA1200_l.jpg

Początkowo chciałem budować właśnie WA 1200 (bo największa… ;) ) ale po analizie dostępnych w sieci zdjęć doszedłem do wniosku, że ciężko będzie uchwycić proporcje, poza tym jest ona – w swojej wielkości – pokraczna. Dużo ładniejsza jest „moja” – WA 800-3 ;), a proporcje wyszły jak widzicie (choć dla ścisłości trzeba powiedzieć, że nie są one idealne: obok wspomnianego już, zbyt niskiego zawieszenia, rozstaw osi jest o 7 mm za szeroki… I znowu: dałoby się to zmienić ale za cenę ogólnej zwartości budowli, która jest – przynajmniej dla mnie – najważniejsza).


Ps. Największą (spośród mi znanych) ładowarkę kołową świata można obejrzeć tu:

http://arsalanb.files.wordpress.com/2008/10/l2350.jpg

Ps. 2 - już druga poprawka tekstu, gdyż cały czas jestem w trakcie wypracowywania PKB i ciężko się skupić na pisaniu... ;)
Ostatnio zmieniony 2009-04-20, 08:17 przez Żbik, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
poskar
Posty: 113
Rejestracja: 2005-03-01, 09:20
Lokalizacja: z ziemi obiecanej...

#18 Post autor: poskar »

Pisząc o podnoszeniu poprzeczki miałem na myśli poziom MOCy. Twoja konstrukcja jest tego najlepszym przykładem. Takich maszyn na tym Forum nam trzeba. Kawał dobrej roboty.
Świetnie, że podesłałeś klika ciekawych linków.
Sam od jakiegoś czasu kompletuję górę żółtych klocków i jeszcze nieco brakuje. Dochodzę do wniosku, że najtrudniejsze jest zdobycie potrzebnych elementów. A na pewno najbardziej czasochłonne, nie wspominając o finansowej stronie medalu. Rok, to wcale nie tak długo zważywszy na krajowe realia.
Ładowarki jakie wskazałeś, że są największe wyglądają imponująco. Mimo swojej pokraczności coś w sobie mają, aż się prosi o wersję klockową.
Pozdrawiam :)
poskar

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#19 Post autor: aro_kal »

Ja się jakoś nie umiem przyczepić do takich modeli. Podoba mi się w nim wszystko - podobają mi się nawet szybki chociaż te rzeczywiście najmniej :mruga: . Reszta jest nieskazitelna.

Co prawda czas wykonania modelu nie był rewelacyjny jednak doceniam fakt, że nie zabrakło Ci uporu.

Jako, że nie jestem na forum zbyt długo i nie widziałem wielu modeli (wiedzę swą uzupełniam sukcesywnie) dlatego daję Ci aż (i tylko) 9/10. Tę najwyższą notę zostawiam sobie na później ...

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#20 Post autor: Żbik »

aro_kal pisze:Co prawda czas wykonania modelu nie był rewelacyjny jednak doceniam fakt, że nie zabrakło Ci uporu
Tak bywa z pasjami, że mają momenty uśpienia i wtedy choćbyś nie wiem jak się napinał, to i tak nic nie wyjdzie... Nie wiem jakie są Wasze doświadczenia z LEGO ale ja mogę z pełną stanowczością powiedzieć, że najlepsze pomysły i to w najtrudniejszych momentach budowania przychodzą "same", tak jakby od niechcenia ;)
Poza tym nie startujemy chyba w zawodach "budowanie na czas"... Zresztą nie ma prostej zależności, że im dłużej się buduje, tym lepszy efekt końcowy - prawda? :)

"Kto się ściga, temu lampka miga!" :hahaha:

ps. Pomyślałem, że może ktoś oprócz zdjęć chciałby zobaczyć te maszyny w akcji. Jeśli tak, to proszę (niestety tylko Real Player i Quick Time Player):


http://www.kenkenkikki.jp/special/no06/e_index.html

http://www.kenkenkikki.jp/zukan/e_movie_h.html
Ostatnio zmieniony 2006-06-28, 16:24 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

Zaczep...

#21 Post autor: Żbik »

Cześć!

Mała odgrzewa tematu ale ostatnio mam troszkę wolnego czasu, więc mogę oddać się publikacji własnych pomysłów konstrukcyjnych. Tym razem chciałbym Wam zaprezentować zaczep, który zastosowałem w swoim modelu. I chociaż prawdziwe ładowarki tej wielkości nie posiadają zaczepu, a jedynie coś w rodzaju haka holowniczego, nie mogłem odmówić sobie umieszczenia go w mojej konstrukcji ;)

Jak widać na zdjęciu idea jest bardzo prosta ale – uważam – przydatna, umożliwia bowiem obrót dyszla przyczepy nie tylko w płaszczyźnie poziomej ale i pionowej; dzięki czemu możliwe jest pokonywanie nierówności terenu z przyczepioną przyczepą :)

Zainteresowanych zapraszam:

http://www.brickshelf.com/gallery/Zbicz ... s/hook.jpg

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 709
Rejestracja: 2006-08-31, 21:57
Lokalizacja: Łódź-Bałuty
brickshelf: robson1903
Kontakt:

 

#22 Post autor: Robson »

Moim zdaniem bardzo ciekawy model lecz bardziej nawiazywal bym do techniksa (ale to chyba zalezy do pogladow) daje 10/10 ps drabinki tez mozesz zrobic sa takie czarne dostepne bardzo podobne do orginalu:]
Cb1100RR

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

Filmy

#23 Post autor: Żbik »

Wygląda na to, że sam jestem swoim dyskutantem ;)
Ostatnio zmieniony 2009-04-20, 08:21 przez Żbik, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2786
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#24 Post autor: Ciamek »

Prosimy o bezpośredni link do Twojego filmu
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#25 Post autor: Żbik »

Gdyby ktoś chciał zobaczyć filmik, na którym widać mój model w akcji, to zapraszam na koniec wątku.
Ostatnio zmieniony 2009-04-20, 08:21 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

todu

#26 Post autor: todu »

Właśnie obejrzałem filmiki (te z modelem) i... ten dźwięk mechanizmów jest piękny, to muzyka dla moich uszu.
A tak w ogóle to model super, wcześniej nie pisałem, bo po prostu czasem nie chce mi się o czymś nic pisać (nawet jak mi się konstrukcja bardzo podoba), albo odbiera mi mowę, ewentualnie wszystko już zostało powiedziane.
Te mechanizmy naprawdę pieknie brzmią...

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#27 Post autor: Żbik »

todu pisze:Te mechanizmy naprawdę pieknie brzmią...
to "brzmienie" (hałas raczej ;) ), to wynik sporego przełożenia na zwykłych zębatkach (nie zastosowałem ślimaka). Ale skoro Ci się podoba, to tutaj słychać lepiej tę "muzykę" :)

=====

Pozwoliłem sobie wskrzesić swój stary wątek, gdyż chciałbym podzielić się z Wami zmianami jakie wprowadziłem do mojej ładowarki Komatsu. Trwało to dość długo, ale nie to jest przecież najważniejsze...
Zasadniczo innowacje dotyczą estetyki zewnętrznej: pojawiły się barierki, kabina zyskała nowy kształt dzięki szybie z 7344 (vogle całe szkło jest teraz trans-black), dodałem linę holowniczą z tyłu, są gaśnice, lusterka...
Nieco odmieniona jest też mechanika: udało mi się zamontować większe koło pasowe (zamiast tego), żeby w miejsce czarnej (o przekroju kwadratu) gumki wykorzystać czerwoną – nie strzępi się i ma przekrój koła, dzięki czemu nie wprawia ośki napędowej w tak duże wibracje, co znacząco wyciszyło napęd. Nowe koło pasowe zwiększyło także moc modelu, gdyż wzrosło przełożenie. Poza tym czerwona gumka dobrze spełnia rolę sprzęgła.
Zrobiłem porządek z makaronami w sterowniku .

Chyba tyle. W razie pytań służę wyjaśnieniami. Zapraszam do oglądania i komentowania modelu.

Kilka fotek: 1, 2 i 3 .

Całość tu.

=====

No i kolejna odgrzewka, tym razem spowodowana tym, że powstał film. Nie ma jak filmować model po trzech latach od publikacji :))) Ale - myślę sobie - lepiej późno niż wcale. Może przyda się na wieczną rzeczy pamiątkę... ;)
http://www.youtube.com/watch?v=PbAY5xtAIVY
Ostatnio zmieniony 2009-04-20, 09:31 przez Żbik, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#28 Post autor: Bricksley »

Tego mi brakowało :)

Jeszcze takie pytanko: czy u Ciebie przy wysypie siłownik się cały chowa? Na filmie odniosłem wrażenie, że nie.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#29 Post autor: Żbik »

Karol pisze:czy u Ciebie przy wysypie siłownik się cały chowa? Na filmie odniosłem wrażenie, że nie
Jak to często bywa - wrażenia mylą ;) Wszystkie siłowniki pracują na pełnych zakresach ruchów.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#30 Post autor: Bricksley »

Żbik pisze:Jak to często bywa - wrażenia mylą ;) Wszystkie siłowniki pracują na pełnych zakresach ruchów.
No to u mnie chyba nie będzie się do końca chować :D
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ