[MOC] GBC

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

[MOC] GBC

#1 Post autor: makorol »

Obrazek

GBC to chyba rzecz wszystkim znana. Chodzi o to, żeby piłeczki poruszały się w kółko przez różne ciekawe maszyny. Na youtube krąży mnóstwo filmików przedstawiających ciekawe pętle. Ja też chciałem mieć swoją :)
Składa się z 6 modułów. Dwa z nich już znacie. Jeden jest sterowany za pomocą NXT.
Pętla nie jest duża, gdyż jak na razie na więcej nie starczyło klocków, jednak starałem się, żeby moje moduły były ciekawe. Niestety, przez to są też bardziej awaryjne - zdecydowanie nie jest to pętla, która mogłaby pracować w gablocie przez miesiące. Swój test bojowy przeżyła na Brwikonie i (z pomocą kilku małych rączek) wyszło parę niedociągnięć :) Poprawiłem je i drugi kilkugodzinny test z równie małymi rączkami wyszedł już pomyślnie, jednak chyba nie mam siły bawić się w to znowu w Rzeszowie... Na szczęście, dla tych, którzy nie widzieli maszyny na żywo istnieje internet i youtube :) Zapraszam do obejrzenia filmiku, bo w tym wypadku jest on chyba najważniejszą formą prezentacji pracy.

(Dla posiadaczy dużych monitorów polecam włączyć HD)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QPrw3iUIqJc[/youtube]



Jeszcze kilka zdjęć:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dziękuję za uwagę i zapraszam do komentowania.
Ostatnio zmieniony 2013-06-22, 11:41 przez makorol, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
rrosiak
Posty: 64
Rejestracja: 2012-01-07, 15:34
Lokalizacja: Warszawa, Kutno

#2 Post autor: rrosiak »

makorol pisze:Pętla jest duża, gdyż jak na razie na więcej nie starczyło klocków
Hmmm, wielkość pętli odwrotnie proporcjonalna do ilości klocków.
makorol pisze:Swój test bojowy przeżyła na Brwikonie
Bylem, widziałem, maszyna dawała radę.
makorol pisze:chyba nie mam siły bawić się w to znowu w Rzeszowie...
Innos z pewnością pomoże, na Brwikonie szlo mu całkiem nieźle ;-)

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#3 Post autor: Innos »

rrosiak pisze: Innos z pewnością pomoże, na Brwikonie szlo mu całkiem nieźle ;-)
Haha, taa, szczególnie, kiedy zapominałem, że NXT po wyłączeniu resetuje pozycję ramienia i po ponownym włączeniu ramię kręciło się w inną stronę niż się spodziewałem. ;)
Ale trzeba przyznać, że nawet jeśli na tle pętli GBC z międzynarodowych imprez ta nie jest duża to i tak robi wielkie wrażenie na widzach, a dzieciaki (i nie tylko najmłodsze dzieciaki) obserwowały jej działanie jak zahipnotyzowane. W zasadzie przed stołem z pętlą powinno się ustawić siedzenia i robić dzieciakom "seans", rodzice mogliby się wtedy spokojnie zmyć na pół godziny czy godzinę a ich dzieci nawet by tego nie zauważyły. ;)
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#4 Post autor: m4rc1n »

Świetny początek filmiku, oglądnąłem kilka pętli GBC i żaden nie miał tak fajnego wejścia.

Moduły fajne, musisz opisać pozostałe elementy pętli.

Nie podoba mi się jedno, wydaje mi się, że moduł z gąsienicą nie powinien być przed modułem z żółtym wózkiem jeżdżącym w tą i z powrotem, jakoś mi to nie pasuje.

Myślę, że MOC Miesiąca masz w kieszeni :)
MOCs: 4
WIP: who cares?

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#5 Post autor: piotrek839 »

Wspaniała rzecz, aż Ci zazdroszczę. Nie dziwię się dzieciom że gapiły się jak zahipnotyzowane, sam bym się gapił. Aż prosi się o dalszą rozbudowę. Moje uznanie.

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#6 Post autor: makorol »

m4rc1n pisze:Nie podoba mi się jedno, wydaje mi się, że moduł z gąsienicą nie powinien być przed modułem z żółtym wózkiem jeżdżącym w tą i z powrotem, jakoś mi to nie pasuje.
Musiał tam być, bo ta gąsienica i knoby (czerwony moduł) to jedyne moduły, które "ustanawiają" płynny przepływ piłek. Z czerwonej windy może wylecieć 5 piłek, a może też wylecieć 15, ta gąsienica reguluje takie nierówności. Tak samo moduł z knobami. Musiałem je umieścić po przeciwnych stronach pętli, bo inaczej mogłoby dojść do sytuacji, że nie krążą pojedyncze piłki, tylko np. dwie grupy piłek.
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

No w całości moduły robią zupełnie inne wrażenie niż poszczególne pojedyncze moduły, bo rozumiem, że to jest już całość? Fajnie wszystko płynnie działa. Skoro 1 z modułów jest na NXT, to może pokusiłbyś się o jeszcze 1 moduł z sortowaniem piłeczek wg rodzaju? No chyba, że się nie da. Czy te piłeczki były w jakiś zestawach?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#8 Post autor: makorol »

Dzięki za komentarze, miło, że się podoba :)
legosamigos pisze:bo rozumiem, że to jest już całość?
Na razie tak. Może zostawię ze 2-3 moduły i kiedyś dobuduję inne, ale teraz nie chce mi się dalej w to bawić, wolę zbudować jakąś maszynę budowlaną :D
legosamigos pisze:Czy te piłeczki były w jakiś zestawach?
Tak, ale dość dawno. Obecnie można je kupić na BL, niestety ceny są dość wysokie...
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#9 Post autor: legosamigos »

makorol pisze:Dzięki za komentarze, miło, że się podoba :)
...wolę zbudować jakąś maszynę budowlaną :D
Ja właśnie nad jedną pracuję, ale coś ciężko mi to idzie :(
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#10 Post autor: 3dom »

blizzard pisze:
m4rc1n pisze:oglądnąłem
Jezusie czy to słowo istnieje naprawdę czy mi się zdaje.
Nawet na 00453005_0000002u mnie prześladuje.
Mysle blizzard, ze zanim zaczniesz wytykac innym rozne sformulowania powinienes zrobic przeglad wlasnej "tworczosci":
blizzard pisze:bez sensoo, wienc wygaźnie
(...)
zarąbiaszczo-superancko
(...)
Maaasaaaakracja
(...)
Soooł maaacz powaaaaa!
(...)
tabela z wynikami rulez!
makorol pisze:
legosamigos pisze:Czy te piłeczki były w jakiś zestawach?
Tak, ale dość dawno. Obecnie można je kupić na BL, niestety ceny są dość wysokie...
Ostatnio powrocily w Friendsach, choc wzor jest inny.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Ciehoo
Posty: 99
Rejestracja: 2012-08-29, 13:16
Lokalizacja: Będzin
brickshelf: Ciehoo2012
Kontakt:

 

#11 Post autor: Ciehoo »

ja też chwilę przy tym stałem bo robi wrażenie :) W odróżnieniu od mojego synka, który swoje małe rączki dorzucił do testowania tego zestawu ;)
Cieszę się, że dalej działa...

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#12 Post autor: PatrykZ »

Super zabawka, podziwiam za cierpliwość przy zgraniu ze sobą wszystkich urządzeń.
Dzieńdobry. Czesio lóbi może i fajoskie statki.

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#13 Post autor: bacon »

Super, bardzo widowiskowe. Dla dzieciaków idealne, jak już ktoś pisał, mogą patrzeć godzinami w takie mechanizmy. Zastanawia mnie tylko, czy w miejscu które widać na filmie w 0:52-0:57 nie dochodzi do wypadania piłek z obiegu? Mam na myśli, czy zdarza się, że zapora się nie zamknie zanim piłka spadnie z knobów?

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#14 Post autor: makorol »

bacon pisze:czy w miejscu które widać na filmie w 0:52-0:57 nie dochodzi do wypadania piłek z obiegu?
Dobrze myślisz - czasem piłki wypadały. Na filmie tego nie widać, ale podczas Brwikonu wymyśliłem na to sposób - gumka ciągnęła zaporę w dół tak, że nawet, gdy piłka się pod nią zablokowała, była wpychana z powrotem do "przedsionka" (pozwalały na to zaokrąglony kształt liftarmów i piłek).

Dziękuję za opinie :)
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
Methos
Posty: 227
Rejestracja: 2011-07-23, 01:19
Lokalizacja: Polska - Gniezno
brickshelf: Methos6

 

#15 Post autor: Methos »

Bardzo fajne. Za dzieciaka też się tak bawiłem - oczywiście nie za pomocą klocków i plastikowych piłeczek, a najróżniejszych książkowo-kuchenno-"icobyłopodręką" rzeczy. Kulka była jedna - od łożyska heheh. No i trasa na cały pokój ... echhh ale mi teraz klina wbiłeś ;)

ODPOWIEDZ