Strona 1 z 2

42005 Monster Truck

: 2013-07-02, 19:17
autor: Bricksley
Obrazek
Recenzja 42005 Monster Truck

Dane techniczne
Seria: Technic
Rok premiery: 2013 (druga połowa roku)
Waga zestawu (brutto): -
Liczba klocków: 329 (326 wg BL)
Spis cześci: BL , Spis z instrukcji - fotka
Cena: MSRP: 49,99$, PL S@H - 179,99 zł

Wstęp
42005, trzeci pod względem wielkości zestaw Technic przeznaczony na drugą połowę roku. Jako że dostałem możliwość zrecenzowania zestawu jeszcze przed premierą to postaram się jak najlepiej opisać Wam ten zestaw.

Niektórzy pewnie pamiętają [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=19758]moją replikę[/URL] tego zestawu zrobioną kilka miesięcy temu. Przyznaję, nie była idealna (także w działaniu), ale jak ma się oryginał? Odpowiedź poniżej :)

Zawartość:

Pudełko:
Średnich rozmiarów, powiedziałbym w miarę adekwatne do zawartości, w dużej mierze wypełnione. Jego wymiary to: 28 cm (szerokość) x 26 cm (wysokość) x 7,5 cm (głębokość). Szata graficzna typowa dla serii Technic, na jednej ze ścianek znajduje się panel #3 w skali 1:1.

Front pudełka stanowi model główny z ukazanymi funkcjami modelu, zaś na tyle pokazany jest model alternatywny - buggy.
Obrazek Obrazek

Lewy i prawy bok:
Obrazek Obrazek

Góra i dół pudełka:
Obrazek Obrazek

Otwieranie pudełka typowe jak dla mniejszych zestawów:
Obrazek

A oto co nam się ukazuje po otworzeniu pudełka: komplet instrukcji, arkusik naklejek, opony + felgi luzem oraz 3 woreczki z klockami:
Obrazek

Instrukcje:
Instrukcje dostajemy dwie, po jednej na model główny i alternatywny. Miłe zaskoczenie biorąc pod uwagę fakt, że zdarzało się już w dużo mniejszych zestawach dostawać dzielone instrukcje. Pierwsza dla modelu głównego zawiera 78 stron (62 kroki), natomiast do modelu alternatywnego 68 stron (54 kroki) - w niej też na końcu znajduje się spis części. Obie zszywane, czytelne.

Przód, tył:
Obrazek Obrazek
Losowe strony:
Obrazek Obrazek

Naklejki:
Do zestawu został dołączony mały arkusik naklejek. Zgodnie z umową nie naklejałem ich, mimo tego model nie traci dużo na ich braku.

Obrazek

Woreczki:
Z pudełka wysypują się trzy woreczki z częściami, woreczki są bez numeracji. Jeden z nich zawiera jeden subworeczek.

Obrazek Obrazek Obrazek

Klocki:
Zestaw zawiera 329 elementów, nie wydaje się to zbyt dużo, ale mimo tego w środku znajdziemy troszku ciekawych części.

4 opony 81,6 i 4 felgi LBG do nich. Koła dziś już chyba troszkę zapomniane, ale także warte uwagi:
Obrazek

2 ramki C wraz z przegubem kulowym, do tej pory dostępne w dwóch dużych zestawach (Unimog U400 - 8110 i Crawler - 9398):
Obrazek

4 miękkie amortyzatory 6,5L:
Obrazek

Zestaw 6 paneli w tym 2 najmniejsze #21 i #22 (tak wiem, że na zdjęciu są tylko 4 ;) ):
Obrazek

2 racki 13L:
Obrazek

2 ramki 5x7:
Obrazek

Oraz trochę drobnicy. W tym: 4 cięgna, 2 sprzęgła Cardana, 2 knoby oraz 8 czarnych connectorów:
Obrazek

Modele:

Model główny:
Budowę zaczynamy od modelu głównego (w zasadzie to budowałem go jako drugi).
Zaczynamy :)

Pierwsze foto z 10 etapu budowy. Mamy zaczątki ramy a także układu kierowniczego:
Obrazek

W między czasie zostajemy poinstruowani jak prawidłowo ustawić klocki w czasie budowy aby potem wszystko grało. O ile pierwszą poradę jestem w stanie zrozumieć, to drugą już nie bardzo:
Obrazek

Etap 20. Zostały dobudowane oba mosty, z racji iż są identyczne to w pewnym momencie instrukcji natrafimy na magiczne x2 :D
Obrazek

Etap 30. Dodanie cięgien łączących mosty z ramą, a także rozbudowa ramy. Widok w trakcie budowy wydaje się jakby nieco znajomy:
Obrazek

Etap 40. Amortyzatory zostają zamocowane. Dochodzimy do wniosku skąd znamy to podwozie, tak jakby zminiaturyzowana wersja 9398:
Obrazek

Etap 50. Rozbudowa kabiny:
Obrazek

I finał. Po budowie zostaje nam kilka drobnych części - nic nadzwyczajnego.
Obrazek

Czas nieco opisać model. Na początek napiszę, że zestaw mi się podoba. Po budowie repliki miałem mieszane uczucia, ale po zbudowaniu pierwowzoru (brak różnic w konstrukcji) moje zdanie się zmieniło. Zaczynając od sterowania to mamy tu klasyczny przypadek HoG, skręt chodzi dość gładko (w końcu po drodze nie ma zbyt wiele zębatek). Promień skrętu jest niestety dość duży (ograniczenie polega na wpięciu w racki axlpinów (widać to na 20 kroku budowy), które blokują listwy zębate w pewnym położeniu) Gdybyśmy mieli tylko jedną oś skrętną byłaby to dość spora wada, ale biorąc pod uwagę krótki rozstaw osi i 2 osie skrętne problem ten w dużej mierze się niweluje i dość przyjemnie się nim jeździ nawet na biurku.

Zawieszenie dzięki konstrukcji prosto z Crawlera i zastosowaniu miękkich amortyzatorów całkiem ładnie pracuje, co w połączeniu z dwiema skrętnymi osiami daje niezłą zabawę.

Co do wyglądu to nie zbyt tutaj co się rozpisywać. Monster Truck wystylizowany na czerwonego pick-upa. Przykuć uwagę może fakt zastosowania tylko jednego fotela, ale trzeba pamiętać, że w tego typu maszynach zwykle jest tylko miejsce dla kierowcy, więc nie powinno to dziwić. Natomiast za zupełną niedoróbkę trzeba uznać dziurawą podłogę na pace, a w zasadzie jej brak. Psuje to trochę wygląd modelu biorąc pod uwagę, że wystarczyłoby użyć kilku popularnych i tanich elementów by coś tam zaaranżować. Dzięki zabudowie kabiny z paneli model dość fajnie się prezentuje, nawet bez naklejek. Pewnym niedosytem są też koła, lub bardziej rozmiar. Miło byłoby zobaczyć tutaj balony 94, które to z pewnością podniosłyby wygląd Monster Trucka (a i nazwa zestawu byłaby bardziej adekwatna do wyglądu).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

42005 atakuje Zygzaka McQueen:
Obrazek

Jako bonus, fotki porównawcze oryginał z kopią:
Obrazek Obrazek Obrazek

Model alternatywny:
Jak, że LEGO zwykło do zestawów Technic dorzucać instrukcję budowy modelu alternatywnego to i jego tutaj opiszę. Drugim modelem jaki możemy złożyć z 42005 jest pojazd typu buggy, w zasadzie nic nadzwyczajnego wśród pojazdów Technic (jak i modeli alternatywnych). Choć z drugiej strony w co można przebudować Monster Trucka? Ale bez obaw model nie jest tragiczny :)

Podobnie jak w przypadku modelu głównego przedstawię kilka fotek z budowy.

Etap 10. Widać początek konstrukcji, nic konkretnego:
Obrazek

Etap 20. Rama w raz z większością układu kierowniczego:
Obrazek

Etap 30. Widać zarys całości, także kompletne tylne zawieszenie:
Obrazek

Etap 40. Model nabiera kształtów. Widać coś na wzór atrapy silnika oraz ruchomy tylny spojler (ręcznie można ustawić kąt nachylenia):
Obrazek

I koniec, jak widać bo budowie zostaje nam całkiem sporo klocków:
Obrazek

Jako że jest to model alternatywny to nie ma co spodziewać się cudów w konstrukcji. Mimo tego buggy całkiem nieźle się prezentuje. Ciut za duże koła upodobniają go do modeli RC co myślę nie jest wadą. Co do funkcjonalności to mamy tutaj skrętną tylko przednią oś oraz zawieszoną tylko tylną (oś wleczona z dwoma amortyzatorami), czyli także nic specjalnego. Model zdecydowanie mniej bawialny niż główny, nawet mimo posiadania niemal identycznych funkcji.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dodatkowo dwie fotki porównujące go z kopią (czyli jak wielkościowo ma się do modelu A):

Obrazek Obrazek


Podsumowanie

Z racji iż jest to Technic to i dorzucam krótki filmik prezentujący działanie obu modeli:

http://www.youtube.com/watch?v=uTFyXqTo_LA

Czas na jakieś podsumowanie :D Generalnie mogę powiedzieć, że zestaw jest wart uwagi. W niezbyt dużym modelu dostajemy niemalże kompletne zawieszenie z Crawlera, a także kilka paneli plus niemałe koła. Dodatkowo model jest dość bawialny co też jest plusem. Do minusów zaliczyłbym proponowaną przez LEGO cenę. Te niecałe 50$ wydaję mi się odrobinę za dużo jak na model z 330 częściami (fakt, że są ciekawe). Wydaje mi się, że idealnym rozwiązaniem byłoby nieco opuścić cenę lub w zamian za obecne koła dorzucić balony 94. Pomijając dziurę na pace byłby to wtedy chyba idealny zestaw tej wielkości.


Na koniec chciałbym jeszcze raz podziękować za możliwość złożenia i opisania przedpremierowego zestawu. Mam nadzieję, że jest okej ;)

Chętni będą mogli zobaczyć zestaw na żywo podczas imprezy w Rzeszowie.

: 2013-07-02, 19:39
autor: blizzard
Wreszcie! :)
czekałem :D

edit:
zaczynam czytać reckę, nieważne co tam jest napisane, i tak go sobie kupię
edit2:
juz mi sie nie chce ;x

: 2013-07-02, 20:19
autor: Filus
dość przyjemnie się nim nawet na biurku.
Zjadłeś tutaj jakieś słówko ("bawi"?).

Fajnie, że się pojawiła pierwsza recka nowości, choć i tak czekam na dwa największe zestawy (3dom, Waler - dużo Wam zostało?). Sam zestaw wydaje się nieco badziewiasty. Ilość części sugeruje, że będzie to set porównywalny z 8048, a więc cenowo będzie w granicach 120 - 150 zł, gdy już minie pierwszy szał. Patrząc na zawartość, panele, ramki, przeguby kulowe, koła, teoretycznie cena niezła być powinna. Ale z drugiej strony - to odgrzewany kotlet. Do tego wyglądający dość pokracznie. Już te Buggy jest ładniejsze, niż model podstawowy, co nie jest częstym zjawiskiem. Dla mnie - bida z nędzą - szkoda pieniędzy. Sam zestaw 42005 można skwitować jednym zdaniem - typowy zapychacz serii.

Dzięki za recenzję;).
Pozdrawiam, F.

: 2013-07-02, 20:28
autor: bonczyk85
Dzięki za recenzję, jest bardzo dobra, ale opisywany zestaw już raczej niezbyt, przynajmniej za sugerowaną cenę :(. Cały pojazd jest jak dla mnie nieco niedopracowany. O ile podwozie jest jeszcze całkiem fajne, to karoseria samochodu wydaje mi się mocno niedokończona, zwłaszcza od spodu (np. wspomniana dziurawa podłoga).

: 2013-07-02, 20:51
autor: 3dom
Fajnie Karol, ze tak szybko uwinales się z recka, jutro ja dokladnie przeczytam :)
Filus pisze:Fajnie, że się pojawiła pierwsza recka nowości, choć i tak czekam na dwa największe zestawy (3dom, Waler - dużo Wam zostało?).
Zbudowalem, czesciowo obfocilem. Musze nauczyc się montowac filmy bo raczej tego nie da się pominac także najwczesniej po wystawie. Kris, a Ty jak tam? ;)

: 2013-07-02, 21:17
autor: Waler
Filus,
Jak na załączonym obrazku:
Obrazek
Musze teraz przysiąść i napisać recenzję a na razie walczę z generatorem miniaturek Sariela, bo nie chce załapać zdjęć z następnej strony...
Co do recenzji to jest napisana całkiem poprawnie bez większych błędów. Zdjęcia również są dobre, fajnie że porównałeś go do swojej repliki. Ja niestety nie miałem pod ręką 8421 by go porównać, bo przecież 42009 to unowocześniona wersja XL tego poprzedniego. Nie wolno zapominać korzeni! :)

: 2013-07-02, 21:43
autor: Bricksley
Fajnie, ze recka się Wam podoba :)

Waler93, zdjęcia się bardzo fajnie zapowiadają, już się nie mogę doczekać :)

: 2013-07-02, 22:16
autor: 3dom
Waler93 pisze:Musze teraz przysiąść i napisać recenzję a na razie walczę z generatorem miniaturek Sariela, bo nie chce załapać zdjęć z następnej strony...
Wklej link do drugiej strony galerii to zalapie.

: 2013-07-03, 08:13
autor: Waler
No właśnie w tym problem, że mimo wklejania linku do drugiej czy trzeciej strony zawsze pokazuje te same zdjęcia (de facto z 1-szej i 2-giej)

: 2013-07-03, 08:31
autor: 3dom
Eee... Mi działa, dodaj do adresu galerii "&n=48"; "&n=96"; etc. Testowałem na pierwszej z brzegu Skarbkowej galerii.

: 2013-07-03, 09:21
autor: Waler
No, no na tej przykładowej galerii to działa, u mnie nie chce załapać mimo dopisywania &n=0, 48, 96, 144. Może muszę poczekać z tym do upublicznienia się galerii, ale nie zaśmiecajmy tematu recenzji jakimiś tam pogadankami :)

: 2013-07-04, 12:19
autor: greenblue
Karol pisze:W między czasie zostajemy poinstruowani jak prawidłowo ustawić klocki w czasie budowy aby potem wszystko grało. O ile pierwszą poradę jestem w stanie zrozumieć, to drugą już nie bardzo:
Tam chodzi o connector, ten pośrodku. W nim w dalszych etapach budowy osadzona zostaje oś z zębatką do skrętu. Jeśli w tym etapie zamontujesz ten connector o 90 stopni przekręcony, wtedy oś nie będzie mogła przejść przez niego. Trochę zawile wyjaśniłem, ale mam nadzieję, że dotrzecie do sedna.

: 2013-07-04, 12:30
autor: Bricksley
greenblue, to ja to wiem :) Bardziej chodziło mi o sam fakt zaznaczenia prawidłowego ułożenia. ja wiem, że to dla dzieci, ale jak ktoś zabiera się za budowę Technica to chyba bardziej uważa podczas budowy.

: 2013-07-04, 12:44
autor: greenblue
No w sumie tak. A jak już pokazali, że trzeba uważać, to mogli w kółko wziąć ten connector.
Zdarzają się takie błędy podczas budowy. A skoro zbudowałeś i wersję przedpremierową i oryginalny model, to oczywiste, że musisz wiedzieć. Ale jak się patrzy na sam obrazek to różnica się tak nie rzuca w oczy.

: 2013-07-04, 12:51
autor: Bricksley
greenblue pisze:Ale jak się patrzy na sam obrazek to różnica się tak nie rzuca w oczy.
Dziwne bo podczas składania złożyłem prawidłowo, ale jak się wpatrywałem w ten obrazek to przez chwilę nie mogłem dojrzeć różnicy i faktycznie jakaś otoczko/kółko na tym connectorze to byłoby chyba najlepsze rozwiązanie.