41015 Dolphin cruiser

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
pikey
Posty: 35
Rejestracja: 2013-04-15, 07:51
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Pikey1984

 

41015 Dolphin cruiser

#1 Post autor: pikey »

41015 Dolphin Cruiser
Obrazek

Dane techniczne
Seria: Friends
Rok produkcji: 2013
Liczba klocków: 618 (Bricklink)
Liczba figurek: 3
Cena: Katalogowa - 319,99 PLN, Allegro - 236,00 PLN -325,40 PLN
Spis części:BRICKLINK, BRICKSET

Zestaw 41015 jest jak dotychczas trzecim największym pod względem ilości części wydanych z serii Friends. Jeżeli mogę wyodrębnić jakieś tematy w serii Friends zestaw 41015 wpisuje się w tematykę zabaw nad wodą i aktywnego spędzania czasu (mieliśmy już zestawy takie jak: Olivia’s Speedboat (3937), Heartlake Flying Club (3063) czy też Heartlake City Pool (41008). Zestaw oczywiście powiązany też z wakacjami i ogólnie pojętym wypoczynkiem (mamy leżaki, zjeżdżalnie, skuter i narty wodne) i miał swoją premierę w ich środku, czyli na przełomie lipca i sierpnia. Po krótkim wstępie przechodzimy do recenzji.

1. Opakowanie
Pudełko duże, w charakterystycznym dla całej serii Friends fioletowym (medium lavenderowym) kolorze o wymiarach 52,5 cm x 27,7 cm x 8,0 cm oraz także charakterystycznymi dla serii ścięciami. Z przodu przedstawia ono statek w pełnej okazałości na tle plaży i latarni wraz z postaciami głównych bohaterów (Mia, Maya i Andrew - o nich później). Tył opakowania przedstawia różne sceny z życia statku (mamy tutaj m.in. obżarstwo lodami, nocne rozmowy przyjaciółek, drinkowanie oraz zabawę na zjeżdżalni). Boki opakowania przedstawiają figurki w skali 1:1, ostrzeżenia o możliwości zadławienia oraz ostrzeżenie, że model statku nie utrzymuje się na wodzie (dlatego też jako imitacja wody w dalszej części recenzji posłuży nam niebieski materiał).
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek


2. Instrukcja
W pudełku znajdziemy dwie książeczki z instrukcją. W tym miejscu muszę przejść do pierwszego mankamentu, jakim jest brak tekturki i foliowego zabezpieczenia. Instrukcje w moim pudełku były niestety pogniecione, co zresztą widoczne jest na zdjęciach. Wydaje mi się, że w tego typu wielkości zestawach powinny być one zabezpieczone wyżej wspomnianą tekturką. Pierwsza instrukcja składa się z informacji jak w kolejności otwierać woreczki oraz jak korzystać z separatora. Kolejne strony to już instrukcja budowy. Na końcu przedstawienie głównych bohaterek serii Friends, informacja o stronie internetowej Lego Friends oraz obrazki z różnych sytuacji z życia Friendsów.
Druga książeczka to od samego początku instrukcja budowy. Na ostatnich stronach tradycyjnie widok na Heartlake City wraz ze zdjęciami poszczególnych miejsc (m.in. liceum Heartlake, piekarnia itp.) . Następnie odnajdujemy spis części oraz uśmiechniętą dziewczynkę zachęcającą do wypełnienia ankiet. Ze względu na to, że instrukcja jest pognieciona przedstawiam tylko zdjęcie pierwszych stron - całość instrukcji można znaleźć na bricksecie w formacie pdf TUTAJ
Obrazek

W opakowaniu znajdziemy też naklejki. Poniżej prezentuje tylko ich zdjęcie, ponieważ w wielu zestawach dla mnie są elementem obojętnym. Jedyną naklejką jaką nakleiłem na klocek, była ta z zestawu z latarnią morską z serii Creator.
Obrazek

3. Klocki
W pudełku znajduje się 5 ponumerowanych worków z klockami, a w każdym worku znajduje się co najmniej jeden woreczek z mniejszymi częściami (w woreczku nr 3 są 3 małe). Luzem w pudełku są umieszczone kadłub statku, zjeżdżalnia oraz 3 wężyki w kolorze LBG. Poniżej miniaturki zawartości każdego woreczka oraz części luzem:

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

W zestawie znajdziemy mnóstwo ciekawych części. Chodzi o kolory w jakich występują, części występujące tylko w tym zestawie oraz części występujące w dużych ilościach:

-White Brick, Arch 3 x 12 x 1 w ilości aż 4 czterech sztuk (nawiasem mówiąc jeden z moich ulubionych klocków) Obrazek
-części do łodzi w kolorze białym - tylko w tym zestawie Obrazek Obrazek Obrazek
-Trans-Purple Brick 1 x 2 without Bottom Tube (w ilości 4 sztuk - dawno nie występował w innych zestawach) Obrazek
-Trans-Clear Panel 1 x 2 x 2 with Side Supports - Hollow Studs (w ilości sztuk aż 18)Obrazek
-Medium Azure Slope 45 2 x 4 Obrazek oraz Medium Azure Slope 45 2 x 2 Double Convex Obrazek - jak dotąd tylko w tym zestawie
-Medium Azure Brick 2 x 6 Obrazek -także tylko w tym zestawie
-Magenta Friends Slide Curved Obrazek
-Bright Pink Plate 4 x 10 Obrazek
-Orange Tile, Round 1 x 1 Obrazek
-Ponadto wiele klocków w kolorach charakterystycznych dla serii Friends takich jak magneta, medium lavender, bright pink, bright light orange, medium azure, oraz wiele części przeźroczystych w różnych kolorach.

4. Minifigurki i delfinki

Maya - śliczna brunetka o brązowych oczach (chyba moja faworytka w całej serii Friends). Jak dotąd, czego bardzo żałuje, wystąpiła ona tylko w tym zestawie. Ubrana jest w kwiecistą bluzkę, magnetową spódniczkę oraz japonki. W przyszłości chciałbym ją zobaczyć jeszcze w jakimś zestawie (może być w innej wersji).

Obrazek
Obrazek

Mia - jedna z 5 głównych bohaterek serii Friends. W tym zestawie spotkamy ją w bluzce w zielono-białe(?) paski z jakimiś wzorami oraz w niebieskiej spódniczce.

Obrazek
Obrazek

Andrew - jeden z niewielu przedstawicieli panów w tej serii. Chłopak w typie Kusznierewicza o blond czuprynie i błękitnych oczach w błękitnym polo oraz granatowych spodniach. Jak dotąd pokazał "ócz swych błyszczące błękity" tylko w tym zestawie.

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Pani i Pan Delfin
Były to jedne z elementów zestawu, które przekonały mnie do jego kupna. Delfinki są 2 - Pani jest błękitna z zalotnie podkręconymi rzęsami, natomiast Pan Delfin występuje w odcieniu Sand Blue. Jak dla mnie delfiny wyglądają bardzo sympatycznie. Ponadto za płetwy ogonowe oraz za brzuch można połączyć delfiny z innymi klockami i użyć ich we własnych konstrukcjach - np. jako ozdobny element fontanny.

Obrazek
Obrazek

5.Model
Budowa modelu zaczyna się od złożenia minifigów oraz budowy skutera wodnego, który w tym zestawie będzie służył do uprawiania jazdy na nartach wodnych. Skuter jest prostym modelem i ma się co nad nim dłużej rozwodzić.
Obrazek

Następnie zaczyna się już budowa modelu statku. Najpierw zaczyna się łączeniem części kadłuba oraz jego przedłużki. Na zdjęciu stan po połączeniu elementów z pierwszego worka.
Obrazek

Następnie zajmujemy się budową wyposażenia statku, powstają elementy podłogi, łóżka dla naszych bohaterów, lampka nocna oraz różnego rodzaju schowki. Elementy wyposażenia sypialni są zbudowane dosyć prosto, mimo to wyglądają bardzo ładnie. Następnie przechodzimy do budowy łazienki oraz elementów Kuchni (kran, szafka, zlew, kuchenka). Po drugiej stronie budowany jest sedes z różową klapą, spłuczką oraz rolką papieru toaletowego (dla mnie wygląda to bardzo fajnie, mimo, że znowu nie jest to bardzo skomplikowany model). Ostatnim meblem jest kanapa w kolorze magneta. Tutaj muszę przejść do pewnego mankamentu jakim są przeźroczyste szybki między częścią kuchenno-kanapową a sedesem. Proszę sobie wyobrazić jak część załogi je lody na kanapie a za szybą (jeszcze raz powtórzę - przeźroczystą) ktoś korzysta z toalety - smacznego!. Nie zmienia to faktu, że wnętrze statku jako całość prezentuje się fantastycznie.
Obrazek

W kolejnym etapie dokonujemy instalacji zjeżdżalni oraz powoli zabudowujemy wnętrze statku. Wzmacniamy też kadłub oraz uzupełniamy szufladki o różne ozdoby, które możemy przymocować do minifigów (z wyjątkiem Andrew) oraz do delfinów.
Obrazek

W początkowej fazie budowanie modelu z 4-go woreczka wykańczamy zabudowę wnętrza oraz budujemy leżaki. Potem przechodzimy do budowy zadaszenia. Nie ukrywam, że budowa jest prosta, a składanie modelu daje dużo przyjemności (naprawdę - nie spodziewałem się, że budowa tego modelu będzie tak wciągająca i przyjemna).
Obrazek
Obrazek

Końcowym etapem budowy statku jest stanowisko sterownicze z wygodnym fotelem i barkiem wykończonym w kolorze trans-purple. Dostajemy też drinka (kolejnego już w tym modelu - ciekawe co na to straż przybrzeżna), głośniki i antenki. Poniżej kilka zdjęć oraz miniaturek przedstawiających model w całej okazałości. Muszę przyznać, że prezentuje się on bardzo dobrze, co zasługuje na podkreślenie jest niesamowicie bawialny, a właściwie jedyne czego mi w nim brakuje to co najmniej 1 minifigurka więcej. Ponadto znajdziemy w nim bardzo dużo przydatnych części w rzadko spotykanych kolorach.
Obrazek
Obrazek

Na zakończenie jeszcze klika miniaturek:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

PODSUMOWANIE

Moje subiektywne odczucie jest jak najbardziej na tak. Model świetnie prezentuje na wystawce, jeżeli mamy dzieci myślę, że dla nich jest to model bardzo bawialny. Bardziej dorosły fan LEGO (jak np. ja) znajdzie w nim wiele przydatnych części.

"+"
-bardzo duża przyjemność przy budowaniu modelu,
-dużo przydatnych części, z których kilka występuje tylko w tym zestawie,
-dużo części w ciekawych i rzadkich kolorach,
-bardzo duża bawialność zestawu,
-wyposażenie wnętrza statku,
-ogólny wygląd modelu po złożeniu,
-delfinki !

"-/+"
-naklejki,
-cena katalogowa zestawu

"-"
-pogięta instrukcja (brak tekturki),
-przydałaby się co najmniej jedna minifigurka więcej,
-przeźroczyste ścianki między toaletą a kanapą i kuchnią.


Na koniec mały bonus, czyli co się dzieje jak impreza na statku z udziałem także innych Friendsów się rozkręciła (niektórzy przesadzili) i jak sobie pomagają przyjaciółki. W roli pomocnika moja faworytka Maya. (UWAGA! - zdjęcia dla osób, które ukończyły 18 lat).
LINK1
LINK2

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2013-09-15, 20:04 przez pikey, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Moje doslownie pierwsze slowo jak ujrzałem 1 zdjęcie tej recenzji: "LOL!"
(pomijając fakt ze brzmi to jak internetowy nerd,ale zaprawdę- takie było pierwsze:P)
Nie widzialem tego zestawu nigdy wcześniej (np w zapowiedziach) i nie wiedziałem, że to będzie taka duża łódka. Naprawdę fajne,kolorowe, pomysłowe.
Tylko szkoda ze to te ludziki, strasznie ich nie mogę scierpieć, w moim umyśle jest miejsce tylko na 2 kategorie: minifigi i technicfigi.
Zestaw fajny :)

lordofdragonss

#3 Post autor: lordofdragonss »

Osobiście bardzo lubię ten zestaw bo jak większość zestawów z Friends ma świetną kolorystykę i mnóstwo detali.
Mnie tam obecność Minidolli nie przeszkadza- jak nie pasują, zawsze można je wywalić i zastąpić własnymi Minifigami :)

Minusy:
-Zjeżdżalnia leci wprost pod śrubę statku
-ten "facet" wygląda bardziej jak jakaś twarda lesba :D
-wspomniane przeźroczyste scianki
-brak mi tutaj akcesoriów do gotowania.

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#4 Post autor: glaz_pimpur »

Zestaw jest tak brzydki, jak tylko małe dziewczynki mogłyby sobie wymarzyć.

Z interesujących klocków zwróciłbym uwagę na 2 małe "cony" przedłużone o bara od góry w kolorze białym lub beżowym (niestety zdjęcie jest niewyraźne). Nie ratują one jednak tego zestawu jako dawcy: kadłub zabija cenę.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Hippotam

#5 Post autor: Hippotam »

Zestaw byłby o niebo ładniejszy gdyby zmienić mu niebieskie klocki na białe.

Fajna recenzja.

Czy zjeżdżalnia nadaje się do szeregowego łączenia w dłuższe, spiralne ciągi?

Jetboy

#6 Post autor: Jetboy »

Miałem kupić jak będzie w jakiejś przecenie, ale chyba sobie odpuszczę. Dzieki za recenzje.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#7 Post autor: solic »

Hippotam pisze:Czy zjeżdżalnia nadaje się do szeregowego łączenia w dłuższe, spiralne ciągi?
Nadaje się:
Obrazek Obrazek

Da się również zrobić zjeżdżalnię rurową, choć wymaga to pewnych kombinacji z zamocowaniem jednej połówki do drugiej:
Obrazek
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#8 Post autor: bacon »

Nie wiem dlaczego aż tak krytykujecie ten zestaw, ja będę go bronił. Dla mnie to jeden z najlepszych zestawów z serii Friends. Złożony statek wygląda wg mnie bardzo dobrze. Pewnie ma też swoje minusy ale zdecydowanie więcej plusów. Ma też wielki potencjał bawialności, dzieciaki na pewno będą urządzać po swojemu pomieszczenia pod pokładem.
Cena katalogowa nieco odstrasza ale w jakiejś promocji na pewno będę go szukał. Dzięki za recenzję!

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#9 Post autor: Szerszen »

Fajny zestaw... aczkolwiek moja córa wybierając urodzinowy prezent... w tym wypadku wolała LEGO Creator 31012 Dom rodzinny - jako bardziej pasujący do innych serii (np. jako dom mugoli do Harry'ego Pottera).

Wygląda na to, że Friends jest przejściówką dla dziewczynek między Duplo, kontrą dla Polly Pocket (udaną) a potem... kończy swój żywot - może ze względu na (jak na razie) marną kampanię marketingową.

Najciekawszy z tego jest dziób łodzi - mógłby znaleźć niezłe zastosowanie jako fragment muszli operowej w jakimś MOC'u.
W sumie kolekcjonersko patrząc dwie nowe figurki - w tym jedna "chłopca" też nie są złą ideą... tylko faktycznie, skala minifig działa lepiej no i nieśmiertelna wada - nieruchome (złączone) nóżki... utrudnia jednak zabawę.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Prezes »

Szkarada w stylu US. Balanga bogatych dzieciaczków (w wieku od 7 do 12 lat - odpowiednie lata na impre !), na łódce tatusia z korporacji którego nigdy nie ma w domu, a mama u kolegi bo przecież z kimś musi ;-) Alkohol, muza i jeszcze tylko gumek nie ma w zestawie.

Ja już chyba jestem stary ...

Chociaż czytałem, może nawet tu na forum, że seria Lego Friends sprzedała się w pierwszym roku cztery razy lepiej niż zakładały prognozy. Straszne ! Ale cieszy, że nie jestem osamotniony w walce z tym szkaradztwem. Oczywiście przesadzam z moją oceną, ale nie jest to nic na czym chociaż zawieszam oko z ciekawości.

BTW: Od strony technicznej, proszę nie traktować mojej uwagi jako uszczypliwej, proponuję się odsunąć lekko z aparatem przy robieniu zdjęć z bliskiej odległości. Każdy obiektyw ma coś co nazywa się minimalną odległością ostrzenia, jeśli jej nie osiągniemy (robimy zdjęcie z krótszej odległości niż MOO) nie uzyskamy poprawnego/ostrego zdjęcia. Szczególnie widać na zdjęciu blondaska i delfinków.
Wyjątkiem jest obiektyw do makro, ale tu na 100% takowy nie został użyty - głębia ostrości za duża.

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#11 Post autor: glaz_pimpur »

bacon pisze:Ma też wielki potencjał bawialności, dzieciaki na pewno będą urządzać po swojemu pomieszczenia pod pokładem.
W tym sęk, że my (a przynajmniej ja) oceniamy zestawy nie pod kątem dzieci ale swoim. I są zestawy, które interesują mnie jako udane konstrukcje oraz jako dawcy części. Dolphin Cruiser pod żadną z tych kategorii nie podchodzi.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#12 Post autor: Szerszen »

To dobrze, że każdy ma inne kryteria oceniania. Co więcej dowodzi to też tego, że LEGO umie objąć szeroki segment gustów.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Jac

#13 Post autor: Jac »

blizzard pisze:
lordofdragonss pisze:-Zjeżdżalnia leci wprost pod śrubę statku
ja tam żadnej śruby nie widzę ;)... ewidentnie jest napęd strumieniowy


Nie kupię.... w tej cenie ;) ale każdy ma swój nazwijmy to "próg akceptacji" tak więc powodzenia w łowach
Ostatnio zmieniony 2013-09-27, 06:13 przez Jac, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ