Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
6869 Quinjet Aerial Battle
Autor Wiadomość
sekua 
VIP


Wiek: 32
Dołączył: 06 Cze 2012
Wpisy: 226
Skąd: Warszawa / Radom
Wysłany: 2013-09-30, 00:34   6869 Quinjet Aerial Battle

Recenzja 6869: Quinjet Aerial BattleDane techniczne

Seria: Super Heroes
Podseria: Marvel Universe
Liczba elementów: 735
Spis części: Bricklink
Rok wydania: 2012
Cena: S@H: 359,99 zł; Allegro: ok. 230,00 zł - 360,00 zł; Agito: ok. 190,00 zł (promocja, z której skorzystałem)
Bricklink
Brickset

Cześć, przedstawiam wam recenzję zestawu pochodzącego z serii Super Heroes/Marvel Universe o nr 6869 – Quinjet Aerial Battle (Quinjet Powietrzne Starcie).

Opis zestawu na oficjalnej stronie LEGO:
Cytat:
Defeat Loki and his forces with the super fast Quinjet!
Loki is up to no good and is planning to destroy the earth! As he flies into battle on board his chariot, help the Avenger's defeat their nemesis using the supersonic Quinjet! Fire the missiles, release the mini-jet and imprison Loki in the prison pod! With the high-tech Quinjet, the Avengers can't fail! Includes Thor, Iron Man, Black Widow, Loki and foot soldier minifigures.
 Includes 5 minifigures: Thor, Iron Man, Black Widow, Loki and foot soldier
 Vehicles include Quinjet and Loki's chariot
 Quinjet features adjustable wing tips, 2 opening cockpits with space for 2 minifigures, detachable mini-jet, 4 missiles, prison pod and rear door
 Chariot features dual flick missiles and control platform that raises or lowers
 Weapons include Loki's staff, Thor's hammer and Iron Man's thruster flame
 Launch the mini-jet!
 Fire the missiles!
 Rotate the Quinjet wingtips 360 degrees!
 Open the cockpits!
 Load the captured badguys into the Quinjet's prison pod!
 Quinjet measures over 5" (15cm) high, 15" (39cm) long
 Chariot measures over 2" (6cm) high and 5"(13cm) long


Zapraszam do lektury.

Wstęp

Na wstępie muszę przyznać, iż nie uważam się za specjalistę od uniwersum Marvela. Pewnie wielu z was, podobnie jak i ja, korzystając z bardzo różnych źródeł miało możliwość poznania bohaterów ze świata Marvela. W dobie Internetu, a zwłaszcza od początku poprzedniej dekady, informacje na temat życiorysów superbohaterów są na wyciągnięcie ręki. Obecnie obserwujemy wielki revival Marvelowskich historii, a ich popularność rosła i wciąż rośnie wprost proporcjonalnie do ilości filmów kinowych wydawanych przez Marvel Studios. Jednym z nich jest produkcja The Avengers. Premiera filmu odbyła się na przełomie kwietnia/maja 2012 roku. Na lato 2015 roku planowana jest premiera drugiej części The Avengers. Jeszcze trochę poczekamy. A póki co...


Podkreślić należy, iż nasze kochane TLG, dzięki licencjom Marvel Universe i DC Universe, wydało już całkiem sporo zestawów, zarówno udanych, jak i tych mniej udanych. Oczywiście zestawy te zapewne największą popularnością cieszą się na rynku amerykańskim, gdzie TLG prowadzi prężną promocję (co się chwali), chociaż nie wolno zapominać o gorzkiej stronie promocji, tj. kwestii ekskluzywnych minifigów rozdawanych na fanowskich konwentach.

Na koniec wstępu jeszcze krótka notka z Wikipedii:
Cytat:
Marvel Comics - jedno z amerykańskich wydawnictw komiksowych należące do Marvel Entertainment, jednej z filii The Walt Disney Company. Wydawnictwo wydało komiksy o przygodach takich bohaterów jak: Kapitan Ameryka, Iron Man, Spider-Man, Hulk, Punisher, Daredevil, Fantastyczna Czwórka, Avengers, Blade czy też grupa X-Men. Rok założenia: 1939 Siedziba: Nowy Jork, USA

Wróćmy do recenzowanego zestawu.

Pudełko
Przywykliśmy już do zestawów licencjonowanych, więc nikogo nie zdziwi, iż klocki zapakowane są w dobrej jakości pudełku. Na przedzie zobaczymy tytułowego Quinjeta wraz z bohaterami filmu The Avengers. Postacie, zarówno minifigi, jak i aktorzy odgrywający główne role, zostały przedstawione na bokach pudełka. Znajdziemy tam również informacje o miejscu produkcji, ostrzeżeniach, a także obrazek minifigurki Iron Mana w skali 1:1. Z tyłu pudełka, standardowo, zobaczymy bawialne cechy zestawu. W ogólności pudełko, a raczej jego szata graficzna nawiązuje do komiksu, widzimy na nim charakterystyczną czcionkę, okienka niczym wyjęte ze stron komiksu oraz różnego rodzaju komiksowe onomatopeje.
Jest jedna rzecz, która mnie rozbawiła. Jest nią niemieckie tłumaczenie nazwy zestawu - Auseinandersetzung in der Luft. Nie musi każdego śmieszyć, ale co się ubawiłem to moje.


Zawartość

W pudełku znajdziemy naklejki, pięć ponumerowanych woreczków, trzy instrukcje oraz (ku mojemu zaskoczeniu) komiks.

Komiks:


Zapakowany jest razem z naklejkami i instrukcją budowy. Na okładce przedstawione zostały minifigowe wersje bohaterów Marvela. Numer porządkowy w rogu oznacza, iż jest to już czwarta odsłona komiksu. Widocznie w każdym zestawie Super Heroes/Marvel Universe znajdziemy taki dodatek. A co w nim zobaczymy? Oczywiście przygody bohaterów, a także Maksa z LEGO Club, poprzeplatane reklamami zestawów z serii Super Heroes. Podsumowując, komiks to bardzo dobry pomysł pozwalający na "wczucie" się w klimat.
PDF KOMIKS

Skan naklejek:


Woreczek nr 1 i jego zawartość:

Woreczek nr 2 i jego zawartość:

Woreczek nr 3 i jego zawartość:

Woreczek nr 4 i jego zawartość:

Woreczek nr 5 i jego zawartość:


Instrukcje:W instrukcji nr 1 (34 s.) zawarte są standardowe porady o segregacji klocków. Budowa składa się z 14 (rydwan)/24 (kabina) kroków. Instrukcja nr 2 (52 s.) składa się tylko z kroków budowy (41). W instrukcji nr 3 (51 s.), oprócz kroków budowy (70), znajduje się spis elementów.
Nie znalazłem żadnych błędów. Ciekawostką jest to, iż w tle kroków budowy, znajdziemy obrazek z bohaterami Kapitana Amerykę, Lokiego i Thora.

Ciekawe (rzadkie) klocki:

1) 30x Trans-Medium Blue Tile, Modified 1 x 2 Grille with Bottom Groove / Lip


2) 4x Dark Purple Tile, Modified 1 x 2 Grille with Bottom Groove / Lip


3) 1x Dark Bluish Gray Wedge 12 x 3 Left, 1x Dark Bluish Gray Wedge 12 x 3 Right


4) 1x Dark Tan Wedge 4 x 2 Triple Left, 1x Dark Tan Wedge 4 x 2 Triple Right, 1x Dark Tan Wedge 6 x 2 Left, 1x Dark Tan Wedge 6 x 2 Right


5) 2x Black Wedge 4 x 4 (Slope 18 Corner)


6) 2x Black Slope, Curved 8 x 8 x 2 Inverted Double


7) 1x Trans-Black Windscreen 8 x 6 x 2 Curved, 1x Trans-Black Windscreen 10 x 6 x 2 Curved


Minifigurki

1) Kosmita2) Loki3) Thor
4) Black Widow5) Iron ManPowszechnie wiadomym jest, iż minifigi z zestawów licencyjnych są bardzo dopracowane. Minifigi wykonane zostały z wielką dbałością, widać spore podobieństwo do bohaterów filmu. Chociaż mam jedno zastrzeżenie, a jest nim minifiżka, tj. odwzorowanie Black Widow, roli odgrywanej przez aktorkę Scarlett Johansson. Wydaję mi się, że jej włosy powinny być krótsze i ciemniejsze, a także jej buzia... hm... bardziej "dziewczęca". Nie wiem, może się czepiam. Ogólnie minifigi, jak zwykle w zestawach licencyjnych, są na duży plus. A no tak i na pewno ważną informacją (przede wszystkim dla posiadaczy polybagów z Iron Manem i "afery policzkowej") jest to, iż minifig - Robert Downey Jr. aka Tony Stark aka Iron Man - jest bez wad.

Zestaw

Zestaw (w trakcie budowy) po wykorzystaniu woreczka nr 1:


Zestaw (w trakcie budowy) po wykorzystaniu woreczka nr 2:


Zestaw (w trakcie budowy) po wykorzystaniu woreczka nr 3:


Zestaw (w trakcie budowy) po wykorzystaniu woreczka nr 4:


Zestaw (w trakcie budowy) po wykorzystaniu woreczka nr 5 (Quinjet gotowy):


Klocki pozostałe po budowie:


"Rydwan" Lokiego:
Jest to pojazd dość specyficzny. Przy tej ilości klocków trudno byłoby go odwzorować w pełni. Aby wyobrazić sobie podobieństwo do filmowego pierwowzoru, posłużono się naklejkami (które uznałem akurat w tym miejscu za zbędne). Jak widać pojazd kierowany jest przez kosmicznego sługę Lokiego, na tyłach pojazdu zasiada sam Loki. Moim zdaniem nic specjanego, ot fajny dodatek i powód, aby napchać do zestawu części w kolorze dark tan, dark purple i pearl gold. W sumie wszystko co w nim fajnego, stanowią wyłącznie elementy.

Quinjet:


Quinjet to nazwa odrzutowca, którym przemieszczają się bohaterowie The Avengers. Tak naprawdę, pojazd ten zbyt dużej roli nie ugrał... natomiast w niniejszym zestawie wręcz przeciwnie. Quinjet wyposażony jest w VTOL oraz arsenał godny pozazdroszczenia. Muszę przyznać, że projektanci dosyć sprawnie poradzili sobie z odwzorowaniem tak wielu funkcji.

Po pierwsze, nasi bohaterowie muszą gdzieś siedzieć. Miejsca siedzące znalazły się oczywiście w kabinie pilota oraz w korpusie za kabiną. Oszklone klapy można z łatwością otworzyć i usadzić minifigi na swoich miejscach. Już tylko na marginesie, w flimie Quinjet jest pilotowany przez Black Widow oraz Hawkeye'a, tutaj tego nie uświadczymy - przede wszystkim nie pozwala na to zaproponowana przez projektantów skala pojazdu.Po drugie, w filmie widać kilka scen, kiedy bohaterowie wychodzą/wylatują z Quinjeta poprzez otwieraną tylną klapę. W klockowej wersji również nie mogło jej zabraknąć. Podobne wejście/wyjście znajduje się nieco powyżej.
Po trzecie, swoją prędkość Quinjet zawdzięcza silnikom, które zostały umieszczone z tyłu pojazdu. Wraz z kabiną pilota, to kolejny bardzo dobrze oddany element.Po wtóre, charakterystyczne "ruchome" skrzydła. Jest to jedna z wielu charakterystycznych cech jaką posiada Quinjet. Linia skrzydeł nie odbiega zbytnio od oryginału, a ruchome funkcje skrzydeł - działają. Ale obawiam się, że podczas zabawy, im częściej będziemy poruszać ruchomą częścią, tym większe istnieje ryzyko, iż ta część odpadnie. Zdarzyło mi się to nie raz. Ponadto system napędowy, pozwalający na korzystanie ze zdolności VTOL, niestety został pominięty. Zamiast dodatkowych wirników itp. zdecydowano się na postawienie tile'ów 6x6 wraz z naklejonym logiem marvelowskiej organizacji S.H.I.E.L.D. Niewątpliwie jest to uproszczenie konstrukcji, które moim zdaniem nie jest dobrym posunięciem. Ponadto pod skrzydłami znajdziemy mały arsenał, czyli dobrze już znany AFOLom elementy, przedstawiające rakiety. Wystarczy "strzelić" palcem, a Quinjet je odpali, gdziekolwiek mu rozkażemy.A propos broni, mamy tu jeszcze jeden bardzo ciekawy element. Quinjet kryje w sobie małego, bezzałogowego drone'a. Wysuwany jest za pomocą przycisku nad korpusem. Użycie tej funkcji podczas lotu robi bardzo dobre wrażenie. Brawo!Na sam koniec, brzuch oraz podwozie. Nie obyło się bez klockowej jajecznicy.Podsumowując, Quinjet zawiera sporo funkcji i niespodzianek. Dzięki zaprezentowanemu wyposażeniu jego bawialność stoi na bardzo wysokim poziomie. Jeszcze jedną kwestią, o której nie wspomniałem jest rozmiar pojazdu. Przyznam, że byłem przygotowany, na duże gabaryty i się nie zawiodłem. Nie mam również zastrzeżeń, pomimo kilku uproszczeń, do jego sylwetki. Kształt skrzydeł, silników i kabiny zostały dobrze oddane. Przejdźmy do ostatecznej oceny.

Ocena

Napisałem na wstępie, iż nie jestem specem od uniwersum Marvela. Ponadto zestaw odwzorowany został na podstawie sceny z filmowej wersji The Avengers. I przy jego ocenie (metodą porównawczą) do tej właśnie wersji muszę się ograniczyć.
Szczerze powiedziawszy, zestaw mnie nie zawiódł. Co prawda, ma kilka drobnych mankamentów, jak uproszczenie budowy, pominięcie pewnych elementów, delikatną konstrukcję skrzydeł lub klockową jajecznicę. Jednak, kiedy przymkniemy na nie oko, prezentują się przed nami dobre i wiernie (chociaż nie w 100% - przede wszystkim pojazd Lokiego) oddane konstrukcje. Dzieci na pewno są i będą zadowolone z tego zestawu. A ich rodzice również będą się cieszyć, latając rydwanem Lokiego i Quinjetem po pokoju, wystrzeliwując rakiety i wysuwając małego bezzałogowca. Ponadto dostajemy pięć ciekawych minifigurek, z których każdy, i to nie tylko hardkorowy kolekcjoner, się ucieszy. Nie zapominajmy również o najważniejszym, czyli o klockach. Zestaw oferuje ponad 700 elementów, które moim zdaniem, idealnie zasilą zasoby budowniczych różnego rodzaju pojazdów i maszyn.
Polecam powyższy zestaw, w szczególności w cenie, za jaką udało mi się go nabyć. Należy jedynie pamiętać, że jest to wciąż zabawka i ma swoje ograniczenia. Nie oczekujmy idealnego odwzorowania scen z filmu. I w zasadzie to wszystko. Jestem tylko ciekaw, czy LEGO pociągnie dalej licencję i przedstawi kolejną linię zestawów z okazji premiery następnej części The Avengers. Pożyjemy, zobaczymy.

Podsumowanie

Zalety:
+ bawialność, bawialność, bawialność;
+ ilość elementów;
+ kilka bardzo rzadkich elementów;
+ wystarczająca zgodność z filmowym oryginałem;
+ minifigurki.

Wady:
- duże uproszczenia;
- delikatna konstrukcja ruchomej części skrzydeł;
- drobna i jak zawsze kolorowa, klockowa jajecznica.

_________________
fliker
Ostatnio zmieniony przez sekua 2013-09-30, 01:15, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
acmilaneo 

Wiek: 33
Dołączył: 15 Wrz 2011
Wpisy: 13
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-09-30, 01:00   

Odnośnie rzadkich klocków to np. 5) było dużo w Exo-Force, podobnie szyby z 7) były w innych zestawach, więc chyba coś niekoniecznie dobrze sprawdziłeś ;)

Mógłbyś jeszcze pomniejszyć zdjęcia Quinjeta, bo strasznie forum się rozjeżdża.
 
 
 
sekua 
VIP


Wiek: 32
Dołączył: 06 Cze 2012
Wpisy: 226
Skąd: Warszawa / Radom
Wysłany: 2013-09-30, 01:10   

acmilaneo, ale może w innych kolorach? Posłużyłem się informacją z Brickseta (6869 parts inventory).

Edit:
racja, ich błąd, moim błędem. :]
_________________
fliker
Ostatnio zmieniony przez sekua 2013-09-30, 01:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,062 sekundy. Zapytań do SQL: 10