Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
41999 4x4 Crawler Exclusive Edition
Autor Wiadomość
sekua 
VIP


Wiek: 32
Dołączył: 06 Cze 2012
Wpisy: 226
Skąd: Warszawa / Radom
Wysłany: 2013-08-16, 22:41   41999 4x4 Crawler Exclusive Edition

Recenzja 41999: 4x4 Crawler Exclusive EditionDane techniczne

Seria: Technic
Liczba elementów: 1585
Spis części: Bricklink
Rok wydania: 2013 (sierpień)
Cena: S@H: 799,99 zł; Bricklink: ok. 1500,00 zł - 6000,00 zł; Allegro: ok. 1500,00 zł - 3500,00 zł
Bricklink
Brickset

Mam ogromną przyjemność przedstawić wam recenzję pięknego zestawu. Nie skłamię, jeśli napiszę, że już w tej chwili można go określić jako instant classic. A dlaczego? Zapraszam do lektury.

Na wstępie chcę tylko poinformować, że nie miałem wcześniej styczności z zestawem 9398. Ponadto mam świadomość, że pewnie wielu z was bardzo dobrze zna inne materiały (zdjęcia, recenzje, filmy) dotyczące recenzowanego zestawu i wiem o tym, że moje bazgroły nie unikną porównań. Mam nadzieję, że będziecie zadowoleni.

Historia

Październik 2012. LEGO ogłasza konkurs You design it - we make it. Do zadań uczestników konkursu należy przebudowanie nadwozia zestawu Brickset, jednocześnie pozostawiając jego podwozie w stanie niezmienionym. Wygrana - wyprodukowanie najlepszego, zwycięskiego zestawu przez LEGO w liczbie 20000 sztuk i tym samym uczynienie go jeszcze bardziej ekskluzywnym i unikatowym. Moim zdaniem super inicjatywa, jedynie trochę gorzej wyszło udostępnienie zestawu fanom.
Tak czy inaczej, zwycięską konstrukcję zbudował Rosjanin - Egor Kashiev. W tym miejscu składam AFOLskie gratulacje dla AFOLa od AFOLa, który jako AFOL wykonał AFOLsko ciężką pracę dla innych AFOLi, w postaci iście AFOLskiej konstrukcji, której (niestety) obecnie nie każdy AFOL jest w stanie zdobyć, w tej ciężkiej dla AFOLi rzeczywistości.

Opis zestawu na oficjalnej stronie LEGO:
Cytat:
Enjoy building this exclusive 4x4 Crawler model with its cool blue bodywork!

Build the amazing LEGOŸ Technic model that you wanted made! Selected from over 1000 submissions, this remote controlled 4x4 Crawler Exclusive Edition was designed by a LEGO fan in Russia and then brought to life together with LEGO product designers. Featuring a cool auto on a massive set of 4x4 wheels, it features a whole host of cool features like dark blue bodywork – the first time this cool color has appeared in a Technic set. There are exciting chrome elements on the fender, winch and muffler, as well as a cool white line around the wheel rims. And as an extra special detail, each of the 20,000 examples of this exclusive edition model features a unique license plate number, so no two models are the same!

 Vehicle is remote controlled for extra fun
 Features an amazingly rugged set of 4x4 wheels with cool bodywork and individual styling
 Includes an LED front light so the Crawler can find its way
 Features a motorized winch to haul other vehicles and help the Crawler winch itself out of trouble
 Collect one of only 20,000 models, each with its own unique license plate number
 A technical build that will really test your building skills
 Cool chrome extras like the fender and winch give this vehicle a real edge!
 Take on tough terrain with the massive wheels and sprung suspension
 Includes 1 LEGOŸ Power Functions M-motor and 1 LED light cable
 4x4 Crawler measures over 7” (20cm) high, 16” (43cm) long and 7” (20cm) wide


Status SOLD OUT nie jest czymś zaskakującym.

Pudełko

Chyba nikt nie spodziewał się tak pięknego pudełka. No tak, ale jak szaleć, to szaleć - w końcu to EKSLUZIW. Już przy pierwszym kontakcie z zestawem, patrząc na pudełko, można poczuć, że ma się do czynienia z czymś wyjątkowym.
Ciemnoniebieskie pudełko z wielkim logo LEGO Technic na przedzie, ze zgrabnie przedstawionymi podstawowymi informacjami, w tym na jego bokach, a przede wszystkim na tylnej powierzchni pudełka, wraz ze smaczkami takimi jak powiązanie designu z wyglądem kryjącego się w nim zestawu oraz nadrukiem z podpisami członków zespołu konstruktorów LEGO Technic Design Team... (uff) bardzo mnie urzeka.
Pudełko nie jest bardzo duże (pudełko od Crawlera 9398 jest o wiele większe, pomimo mniejszej ilości elementów). Przyznam, że przyjemniej się patrzy na ściśle upchnięte woreczki z klockami, bez wolnych przestrzeni pomiędzy nimi.Zawartość

W pudełku znajdziemy ponumerowane woreczki z klockami, nieponumerowane woreczki z elementami Power Functions, koła rzucone luzem oraz cztery instrukcje zapakowane wraz z naklejkami i sznurkiem.Skan naklejek:


Odnośnie zawartości woreczków, dostajemy dużo elementów w ciekawej kolorystyce oraz mnóstwo elektroniki, a oprócz nich jedyne w swoim rodzaju koła z piękną białą obwódką. Przede wszystkim na uznanie zasługują klocki w kolorze dark blue, które nadają ekskluzywności recenzowanemu zestawowi. Ponadto mamy tu sporo klocków w kolorze metallic silver. Dostajemy również 9 elementów PF, tj. Battery box , 2 x L motor , M motor , Servo , Switch , Remote control , Receiver, Lights.
Odsyłam do spisu części.

Instrukcje:


W instrukcji nr 1 (84 s.) zawarte są standardowe porady dotyczące korzystania z elementów PF i segregacji klocków oraz oczywisty zakaz wynoszenia Crawlera z domu. Budowa składa się z 54 kroków budowy. W instrukcji nr 2 (80 s.) na 91 kroku kończymy budowę podwozia. Następnie budujemy mechanizm wyciągarki (29 kroków). Instrukcja nr 3 (75 s.) kończy się na 86 krokach. Na ostatniej stronie znajdziemy reklamę nowej szaty graficznej strony internetowej LEGO Technic. Instrukcja nr 4 (66 s.) kończy się na ostatnim, 105 kroku budowy. Znajdziemy w niej opis działania funkcji modelu, spis części oraz reklamy na ostatniej stronie instrukcji. W instrukcjach, wyjątkowo, nie znalazłem krzyczącego dzieciaka.

Zestaw

Przygotowałem się do budowy...


Zaczynajmy!

21 krok budowy


43 krok budowy


67 krok budowy


91 krok budowy (podwozie gotowe)


18 krok budowy (wyciągarka)


38 krok budowy (nadwozie)


41 krok budowy


102 krok budowy


36 krok budowy


105 krok budowy (gotowy model)


Pozostałe klocki:


Budowa modelu, w ogólności, jest bardzo przyjemna.
Podwozie robi wrażenie skomplikowanej konstrukcji, zwłaszcza, że podczas budowy wykorzystujemy techniki jej usztywniania (więcej w recenzji Filusa). Podczas tego etapu wkładamy prawie całą elektronikę. Kilkanaście kroków jest powtarzalnych, co może nużyć. I cały czas ta czerwień...
Natomiast po wysypaniu klocków z woreczka nr 2 zaczyna się wizualne orzeźwienie. Zaczynamy od sprytnego mechanizmu wyciągarki, następnie budujemy resztę nadwozia modelu. To w tym miejscu wykorzystamy klocki w kolorach dark blue i metallic silver.

Prezentacja modelu:


Pierwsze skojarzenie - Dodge Challenger. Ciemnoniebieski kolor karoserii, dodatki silver metallic oraz białe linie i zdobienia... jestem bardzo na tak! Nie nakleiłem naklejek, ale model, również bez nich, wyśmienicie się prezentuje. Crawler jest wielki, masywny i kanciasty. Mnie się podoba, a tym, którym podobają się przykładowo muscle cars, również się spodoba.

Kolejnym smaczkiem, nadającym cechę ekskluzywności zestawu, jest numer na tylnej tablicy. Jest to liczba - numer zestawu, nie większy niż 20000. Mój Crawler jest oznaczony numerem 05312. Natomiast w przypadku, gdy kogoś mierzi to oznaczenie, może nakleić dołączoną naklejkę na biały tile 2x4 i zostać anonimowym właścicielem.


Crawlerem sterujemy przy pomocy pilota, radioodbiornik znajduje się za siedzeniem kierowcy.


Crawler napędzany jest dwoma silnikami L i ich moc jest w pełni wystarczająca. Chociaż mam wrażenie, że model jest strasznie wolny. Jednak nie wyobrażam sobie, aby pojazd o takiej sylwetce śmigał z prędkością samochodów rajdowych. Nie zmienia to faktu, iż byłbym ciekaw osiągów z dwoma XLami.
Do skrętu służy silnik Servo. Ma wystarczająco dużo mocy, aby skręcać w czasie jazdy, a zwłaszcza pozostając w miejscu. We wspomnianej recenzji Filus opisuje dokładniej jego działanie.


Nadwozie możemy podnieść w górę. Opcja ta jest niezbędna, ponieważ bez niej, dostęp do baterii byłby wielce utrudniony. Powyższa funkcjonalność jest jedną z fajniejszych, także pod względem wykonania i estetyki.


Należy uważać przy rozkładaniu i składaniu nadwozia. Drzwi modelu pełnią funkcję blokady, przykładowo pomocnej przy upadkach na dach. Aby otworzyć Crawlera, otwieramy drzwi, zawsze.


A propos drzwi, system wymyślony w Crawlerze jest bardzo pomysłowy. Pomysł polega na wykorzystaniu słynnego czerwonego klocka i gumek (jakkolwiek dwuznacznie to brzmi).


Wykończenie siedzeń jest miłym akcentem, kolor tan idealnie pasuje do koloru dark blue.


Aby włączyć Crawlera, otwieramy drzwi i szukamy włącznika pod siedzeniem kierowcy.


Wyciągarka jest genialnym dodatkiem, włączamy ją ręcznie przy pomocy PF Switcha znajdującego się obok kierownicy. Mechanizm został sprytnie upchnięty pod maską i jest napędzany jednym silnikiem M. Nie sprawdziłem wielu możliwości, ale wyciągarka naprawdę pomaga w pokonywaniu przeszkód.


Kolejną funkcjonalnością są PFowe światła. Poniżej Crawler ze światełkami w ilości dwóch sztuk oraz czterech sztuk. W zestawie mamy oczywiście tę mniejszą ilość.


Ale czym byłby Crawler, gdyby nie zawieszenie? Crawler buja się jak dziki wąż, a do skoku zawieszenia nie mam zastrzeżeń.


Aby dostać się do battery boxa, należy kolejno otworzyć drzwi, podnieść nadwozie, chwycić za drążek podnosząc zabezpieczenie z liftarmów i wyjąć pojemnik. W tym procesie przeszkadza trochę PF Switch, przyczepiony do przedmiotowego battery boxa.


OcenaPowyższy zestaw jest szczególny. Historia jego powstania również. Ta otoczka na pewno dodaje sporo punktów do finalnej oceny i tym trudniej jest ocenić ten model w oderwaniu od niej.
Crawler jest bardzo udanym zestawem. Jest przede wszystkim niesamowicie bawialnym i funkcjonalnym modelem. Na jego pozytywną ocenę składają się również piękny wygląd, wykonanie wraz z włożonymi w niego pomysłami oraz nowe części użyte do jego budowy.
Jednak nie odważę się stwierdzić, że jest najlepszym zestawem w historii LEGO Technic.
Ale z pewnością jest najlepiej przygotowanym zestawem - począwszy od oryginalnego i pięknego pudełka, kończąc na pięknym modelu - w którym zdecydowano się na ujednolicenie pomysłu Egora we wszystkich aspektach wydanego produktu. TLG zrobiło wszystko, aby oddać pełny produkt. Egor oraz konstruktorzy wycisnęli z możliwości pierwowzoru wszystko to, co było możliwe.
Nie wiem czy macie czasem takie wrażenie: budujecie, budujecie i chcecie jak najszybciej zobaczyć gotowy model, pobawić się nim itd. Ale z drugiej strony, sam fakt budowy i powstawania modelu/budowli jest też genialny i nie chcemy, żeby się szybko zakończył. To wrażenie miałem również tutaj, zwłaszcza w momencie kiedy zaczynałem składać nowe elementy. To wrażenie połączone jest ze wspomnianą inicjatywą firmy - składając ten zestaw czujesz, że został on dopieszczony ku wielkiej uciesze dużej społeczności, a poprzedzony został genialnym pomysłem na konkurs. I mając wszystko powyższe na uwadze, czujesz, że wkładając ostatni klocek, kończy się jakaś przygoda, którą obserwowałeś przez kilka miesięcy. Ale na pocieszenie masz przepiękny model, będący efektem współpracy ludzi - ludzi, których połączyła wspólna pasja.
Ostatnio zmieniony przez sekua 2013-08-17, 14:04, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
blizzard 
niepoprawny mercedesiarz


Wiek: 31
Dołączył: 04 Paź 2011
Wpisy: 805
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2013-08-16, 22:45   

To na pewno perełka. Tak wśród zestawów Lego ogólnie, jak i wśród recenzji na Lugpolu.
Brawo :)


ps.
pamiętam jak były przecieki co do Crawlera, i było marudzenie że "zębatka przy kardanie,gg"
Jak z trwałością tego rozwiązania?
_________________
Strasznie bym chciał wrócić do LEGO..
Moje recenzje i MOCe
Ostatnio zmieniony przez blizzard 2013-08-16, 22:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
sekua 
VIP


Wiek: 32
Dołączył: 06 Cze 2012
Wpisy: 226
Skąd: Warszawa / Radom
Wysłany: 2013-08-16, 22:56   

Nic nie wiem o tej poczciwej zębatce, dopiero dziś go złożyłem i mało się nim jeszcze bawiłem. No fakt, teraz można powiedzieć, że w takim razie nie powinienem się brać tak szybko za recenzję. Ale jak widać, aspekty czysto techniczne potraktowałem dosyć skromnie. Zawsze można zajrzeć do recenzji 9398. A w dodatku mamy już sporo filmów-porównań 9398 z 41999 na youtube.
Tak czy inaczej, mam nadzieję, że powyższa recenzja jest wystarczająca.
Ostatnio zmieniony przez sekua 2013-08-16, 22:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
blizzard 
niepoprawny mercedesiarz


Wiek: 31
Dołączył: 04 Paź 2011
Wpisy: 805
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2013-08-16, 23:00   

blizzard napisał/a:
ps.
pamiętam jak były przecieki co do Crawlera, i było marudzenie że "zębatka przy kardanie,gg"
Jak z trwałością tego rozwiązania?

sekua napisał/a:
Nic nie wiem o tej poczciwej zębatce,

To takie ogólne pytanie do każdego, kto ma Crawlera i go męczy w terenie :)
_________________
Strasznie bym chciał wrócić do LEGO..
Moje recenzje i MOCe
 
 
 
Filus 


Wiek: 32
Dołączył: 08 Sie 2010
Wpisy: 586
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2013-08-17, 00:40   

blizzard napisał/a:
To takie ogólne pytanie do każdego, kto ma Crawlera i go męczy w terenie :)


Odpowiedź miałeś choćby na filmach dotyczących 9398 w jego recenzji. Jednym słowem, awaryjne to nie jest, a to z tej prostej przyczyny, że owy kardan przy zębatce byłby lipą, gdyby nie ramki zwolnicowe, które zostały użyte. Słowem, mechanicznie (poza szarpaniem przy starcie i specyfiką działania servo) Crawler daje radę.

Recenzja nasuwa mi skojarzenia z czyimiś reckami, tylko nie wiem z czyimi;). Ten szyk tekstu ze zdjęciami;).

Recenzja bardzo dobra, może nie wdawałeś się w szczegóły mechaniczne, ale w tym zestawie - skoro recka 9398 już od dawna jest - są całkowicie zbędne. Tutaj liczy się to, jak to zostało wydane, i jak wygląda. A wygląda świetnie, chciało by się go mieć, ale raczej jest to mało prawdopodobne, przy tych cenach.

No i korzystając z tego, że już piszę na temat - przy okazji ankiety nie mam zamiaru szczędzić negatywnych słów na to, co odpierdzieliło Lego, w związku z wydaniem tego zestawu. Skoro widzą, że jest olbrzymi popyt, to czemu nie dorobią więcej takich zestawów? Przestawienie produkcji i tak się będzie im opłacać, zważywszy na cenę. Działania handlarzy zostawię bez komentarza...

Pozdrawiam. F.
 
 
 
legosamigos 
VIP


Wiek: 45
Dołączył: 11 Kwi 2012
Wpisy: 3379
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-08-17, 12:19   

Widzę, że masz niezłe wtyki już u tego pana Rafała, skoro udało Ci się zdobyć ten unikalny zestaw 41999 :)
_________________
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję
 
 
 
 
bacon 
Adminus Emeritus
Master of Disaster


Wiek: 43
Dołączył: 26 Lip 2012
Wpisy: 1510
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 2013-08-17, 12:21   

legosamigos napisał/a:
Widzę, że masz niezłe wtyki już u tego pana Rafała, skoro udało Ci się zdobyć ten unikalny zestaw 41999 :)

Skąd ten pomysł?? Jakie wtyki?? WTF? Wystarczyło go kupić w sklepie i przypuszczam, że sekua właśnie w taki sposób stał się jego właścicielem.
 
 
 
sekua 
VIP


Wiek: 32
Dołączył: 06 Cze 2012
Wpisy: 226
Skąd: Warszawa / Radom
Wysłany: 2013-08-17, 12:31   

legosamigos napisał/a:
Widzę, że masz niezłe wtyki już u tego pana Rafała, skoro udało Ci się zdobyć ten unikalny zestaw 41999 :)

Nic z tych rzeczy. Zamówiłem na S@H, zamówienie z 01.08., wysyłka 09.08., a 13.08. był już u mnie. Jedyny problem był taki, że bank mi zdjął blokadę pobranej wpłaty w ostatnim dniu terminu, czyli przedwczoraj.
A u pana Rafała akurat jeszcze nic nie kupowałem.
 
 
 
legosamigos 
VIP


Wiek: 45
Dołączył: 11 Kwi 2012
Wpisy: 3379
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-08-17, 13:01   

Ok, ok już nic nie mówię :) Swoją drogą wracając do zestawu, jeśli dobrze pamiętam, zwycięski model był chyba czarny z żółtymi pasami. Był też żółty z czarnymi pasami i jeszcze jakieś tam kolory, więc ciekawe kto zadecydował o takiej kolorystyce a nie innej? Czy instrukcja 41999 jest gdzieś dostępna na necie? A zapomniałeś jeszcze w swojej recenzji przedstawić plusy i minusy owego limitowanego zestawu :) No chyba, że takowych nie posiada. Wg mnie minusem jest brak drugiego pilota IR, zamiast swicha. Myślę, że byłaby większa zabawa z dwoma pilotami IR. Na plus, to na pewno spora liczba PF i pytanie czy model B też jest?
_________________
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję
Ostatnio zmieniony przez legosamigos 2013-08-17, 13:17, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
 
bacon 
Adminus Emeritus
Master of Disaster


Wiek: 43
Dołączył: 26 Lip 2012
Wpisy: 1510
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 2013-08-17, 13:11   

legosamigos napisał/a:
Czy instrukcja 41999 jest gdzieś dostępna na necie?

Jest tam, gdzie są wszystkie bieżące instrukcje - http://service.lego.com/pl-pl/buildinginstructions
 
 
 
Bricksley 


Wiek: 29
Dołączył: 29 Mar 2005
Wpisy: 151
Skąd: Stalowa Wola

Wysłany: 2013-08-17, 13:12   

Co do kolorów pamiętam, że na TB była jakaś ankieta, ale nie wiem czy miała wpływ na efekt końcowy.

Instrukcje:
4/4 http://cache.lego.com/big...ons/6066063.pdf
3/4 http://cache.lego.com/big...ons/6064368.pdf
2/4 http://cache.lego.com/big...ons/6064367.pdf
1/4 http://cache.lego.com/big...ons/6064360.pdf
_________________
Pozdrawiam, Bricksley :)
 
 
 
sekua 
VIP


Wiek: 32
Dołączył: 06 Cze 2012
Wpisy: 226
Skąd: Warszawa / Radom
Wysłany: 2013-08-17, 13:21   

http://www.technicbricks....-exclusive.html

A zwycięskim kolorem był również dark blue. Nie mam pojęcia czy ankieta była w jakikolwiek sposób wiążąca. Możliwe, że wzięto to pod uwagę.
 
 
 
legosamigos 
VIP


Wiek: 45
Dołączył: 11 Kwi 2012
Wpisy: 3379
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-08-17, 13:25   

sekua napisał/a:
http://www.technicbricks.com/2013/02/tbs-techpoll-36-results-which-exclusive.html

A zwycięskim kolorem był również dark blue. Nie mam pojęcia czy ankieta była w jakikolwiek sposób wiążąca. Możliwe, że wzięto to pod uwagę.


Faktycznie, i to z jaką miażdżącą przewagą :) nad pozostałymi kolorami
_________________
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję
Ostatnio zmieniony przez legosamigos 2013-08-17, 13:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
 
Ananiasz 

Wiek: 42
Dołączył: 09 Sie 2012
Wpisy: 44
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-08-17, 14:05   

W miarę możliwości proponuję zamontowanie kół z PP lub 8466, jak miał standardowe koła to nie mogłem na niego patrzeć, a z dużymi jakoś wygląda. Niestety coś za coś - przestaje jeździć, co zaczyna być problemem bo sam w sobie jeździ zdecydowanie słabiej od 9398. Chociaż w nim nie chodzi o to jak działa tylko o to jak wygląda, pewnie w 90% przypadków zostanie półkownikiem.

Co do blokady konta, to miałem niezłą wojnę z bankiem (blokada na dwie sztuki, więc trochę bolało), skończyło się na krzykach, oficjalnych reklamacjach i w ogóle takimi tam... Jak można 2 tygodnie czyjeś pieniądze blokować?
_________________
Kolekcjoner dziurawych klocków.
 
 
 
stpman 
Model Team


Wiek: 31
Dołączył: 15 Wrz 2007
Wpisy: 480
Skąd: Pszczyna

Wysłany: 2013-08-18, 07:34   

Dzięki za recenzję, już się bałem, że nikt się jej nie podejmie;)

Po jej lekturze nasuwa mi się kilka przemyśleń. Po pierwsze mam nadzieję, że dostanę swojego (ma być lada dzień wysłany), po drugie dobrze zrobiłem, że w zeszłym roku kupiłem Unimoga a nie Crawlera, a po trzecie to Boss jest świetny!
Na tych zdjęciach wygląda cudownie, a takie smaczki jak świtła, wciągarka, czy indywidualny numer rejestracyjny tylko dodają mu uroku.
No i ta roztaczająca się wokół niego mgiełka unikatowości...:)

Swoja drogą myślałem, że dyskusja pod recenzją będzie bardziej ożywiona;]

P.S Bardzo fajna recenzja!
_________________
Ride Your Way!
 
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,067 sekundy. Zapytań do SQL: 10