Forum LUGPol Strona Główna Forum LUGPol
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
30108 Summer Picnic
Autor Wiadomość
KUKUS 
VIP

Wpisy: 852
Wysłany: 2013-09-25, 16:46   30108 Summer Picnic

Pierwszy raz zdarzyło mi się zrecenzować zestaw, należący do serii skierowanej głównie do dziewczynek. Sam do końca nie wiem, co mnie podkusiło, żeby zakupić ów polybag - może ciekawość ... może chęć wyrwania się z codzienności i zrecenzowania czegoś innego ... a może po prostu ciekawe włoski?

Podobnie, jak w przypadku 30251, również i ten secik udało mi się nabyć dzięki uprzejmości koleżanki, za co serdecznie jej dziękuję (chyba już po raz n-ty, ale co tam!).

30108

Seria: Friends
Rok produkcji: 2013
Liczba klocków: 33
Liczba figurek: 1
Cena: zestaw niedostępny w Polsce; ok. 10-15 zł

Video-recenzja:

Oglądacie na swoje ryzyko, seriously.

SPIS CZĘŚCI
PEERON
BRICKLINK
BRICKSET

GALERIA

Wątek na blogu

Strona producenta

Opakowaniem jest typowych rozmiarów saszetka, wzbogacona w grafikę podkreślającą, że skierowano ją głównie do dziewczynek.

Na głównej ilustracji widzimy nowego typu minifiżkę, siedzącą na kocu i spożywającą swój prowiant - rogalika, hamburgera i butelkę piwa. Otaczający ją parkowy krajobraz dodaje specyficznego klimatu dla całego zestawu. Obok loga wzbogaconego w motylki (chociaż równie dobrze mogą być to mole) widzimy uradowane, obściskujące się "psiapsiuły".

Tył to przede wszystkim bohaterka w skali 1:1, ostrzeżenia przed dziećmi poniżej trzeciego roku życia, logo Lego Club w wersji dziewczęcej oraz link do strony internetowej.

Instrukcją jest dokładnie poskładany arkusik papieru. Całość jest czytelna, w czasie budowy nie napotkałem na żadne problemy (chociaż prawdę mówiąc zestaw jest na tyle prosty, że i bez instrukcji można sobie poradzić). Ogólnie fiolet nie bije aż tak bardzo po oczach.

Z tyłu, oprócz końcowych kroków umożliwiających złożenie modelu, znajdziemy reklamę zestawów z serii Friends oraz wspomniane już logo Lego Club.

Niby całość można było upchać do mniejszej karteczki (pomiędzy poszczególnymi krokami są dość duże odstępy), ale ma to też swój urok.

Na pierwszy rzut oka części występujące w polybagu nie wyróżniają się jakoś szczególnie. Spróbujmy jednak przyjrzeć się klockom - a nóż znajdziemy coś ciekawego...

Rogalik:

jest to bez wątpienia mocniejsza strona tego zestawu - jeżeli ktoś nie miał, jest to idealna okazja, żeby nadrobić zaległości.

Włosy:

Włosy to moim zdaniem dość ciekawa część. Wykonano je z tworzywa zachowującego się jak guma - dzięki temu szansa, że coś się złamie jest minimalna. Tył i góra są utwardzone.

Na górze znajduje się niewielka dziurka, do której można doczepić jakieś akcesoria.

Torsik i nogi:

Naszą bohaterkę ktoś bardzo dokładnie poćwiartował, a szczątki wrzucił do osobnych woreczków. Ale tak całkiem serio - jaki jest w tym cel?

Żywność:

pod względem żywnościowym nie jest tragicznie, chociaż nie ukrywam, że widziałbym tu jeszcze jakiś owoc (jabłko?) i talerzyk - w końcu takie jedzenie z ziemi jest niezdrowe ...

Po zbudowaniu modelu otrzymujemy 4 zapasowe elementy:

W dalszej części pokażę, jak można je rozsądnie wykorzystać.

Najwyższy czas przyjrzeć się Mii (żmii?) - naszej bohaterce. Na stronie producenta możemy przeczytać:
Cytat:
„Uwielbiam bawić się na dworze i opiekować się przeróżnymi stworzeniami, małymi i dużymi. Czasem pomaga mi mój króliczek — jest gwiazdą nowego występu magicznego!”

... powiedziałbym coś złośliwego odnośnie różnych zwierzątek czyhających na kocu i zakładających swoją kolonię w pożywieniu beztrosko pozostawionym na podłodze, ale może nie będę już taki złośliwy ;)

Przyjrzyjmy się dokładniej częściom, z których składa się minifigurka.

Głowa:

Czyli dość zmodernizowana, klasyczna główka. Projektanci dodali jej noc i podbródek. Dzięki mniejszej dziurce od spodu całość prezentuje się bardziej naturalnie, ale niestety wiąże się to z odejściem od tradycji - minifigów, z których przecież Lego jest tak dobrze znane!

Tors:

... niebieska bluzeczka wzbogacona w fioletowe mole i łapę jakiegoś drapieżnika. Od razu widać, co nasza bohaterka lubi ;) Szyja jest cieńsza od tradycyjnych szyjek minifigów, o grubości typowego patyka/różdżki. Zmiany widoczne są też w talii, która jest dużo cieńsza - powiedziałbym wręcz, że nieco za cienka (ależ promuje się to odchudzanie!). Rączek nie da się wyjąć (mi się to nie udało), ale przynajmniej tors wygląda na taki, który nie pęknie przy byle zabawie - czas zresztą pokaże ...

Nogi:

.... czyli zielone spodenki, kolejne mole i klapki. Dość bajkowe połączenie. Ten ruchomy łącznik przypomina mi trochę wtyczkę od niektórych urządzeń z USB.

Małe porównanie z klasycznym minifigiem:

Klasyczny minifig jest nieco niższy od nowej minifiżki. Pomimo tego, pod względem artykulacji jest niekwestionowanym liderem - (Żmija/Mia) nie potrafi bowiem ruszać dłońmi, a nogi chodzą jej tak, jakby były zrośnięte.

Ludziki na przestrzeni lat:

Po lewej stronie klasyczny minifig, po prawej zaś Jack Stone i technicfig. Pod względem artykulacji, bezwzględnie wygrywa przedstawiciel kultu zębatki - wielka szkoda, że nie uświadczymy go już w nowych zestawach z tej serii.

(W porównaniu zabrakło ludzików z serii Belville - brakujące ogniwo pomiędzy Jackiem Stone'em, a Technicfigiem)

Czyli nasz piknik. Pod względem złożoności i użytych tutaj technik szału nie ma, ale nie jest też tragicznie; ponadto model wydaje się dobry dla miłośników klasycznych minifigurek. Prosta, ale ładna konstrukcja, ciekawy gadżet do postawienia na półce.

Żeby wykorzystać pozostałe po budowie klocki, można je użyć jako owoce dla drzewa:

... czyli czerwone i żółte jabłuszko, zielone - niedojrzałe i pomarańczowe - zgniłe ;)

Rzućmy okiem na kompletny zestaw:

Gdyby Mia miała ruchome nadgarstki, mogłaby się napić swojego piwa ...

Kilka fotek z imprezy:

O ile głowę minifiga można nałożyć na nowe ciało, o tyle w drugą stronę to raczej nie zadziała.

Nasza bohaterka bez problemu może trzymać akcesoria, dostępne dla klasycznych ludzików:

- Dawaj szmal!

Zestaw posiada dość przeciętne elementy - no może poza rogalikiem i włosami, ale dodatkowy talerzyk/jabłuszko bardzo urozmaiciłoby całość. Minifigurkę wykonano starannie, ale artykulacja jest dość mocno ograniczona ... no i gdy siedzi, nie można jej doczepić do klocków, jak tradycyjne ludziki! Warto jednak podkreślić, że model główny ma charakter uniwersalny, pasujący do zwykłych minifigów.

Pytanie tylko: czy zestaw wart jest 10 zł? No cóż, ja tam się cieszę - w końcu to niecodzienny nabytek w kolekcji/recenzji... i nie powiem, przy pisaniu tego artykułu/montowaniu video bawiłem się jak nigdy ;)

Podsumowując - jeden zestawik z serii Friends całkowicie mi wystarczy.

+ rogalik
+ kolorystyka
+ nowa fryzurka
+ wysoka bawialność modelu i jego uniwersalność

+/- cena
+/- brak naklejek
+/- nie do końca przemyślana konstrukcja minifiga
- dostępność
- brak talerza/owoca

3dom 
Administrator

Wpisy: 5349
Wysłany: 2013-09-25, 17:05   Re: 30108 Summer Picnic

KUKUS napisał/a:
Ludziki na przestrzeni lat:
...]
(W porównaniu zabrakło ludzików z serii Belville - brakujące ogniwo pomiędzy Jackiem Stone'em, a Technicfigiem)

Sa jeszcze 2 ogniwa w postaci ludzikow ze Scali i Galidor-figow (?), choc te dwa nie wiem jak wielkoscia się maja do pozostalych ;)

Jetboy 

Wpisy: 1270
Wysłany: 2013-09-25, 17:31   

Galidory są zdecydowanie większe.

3dom 
Administrator

Wysłany: 2013-09-25, 17:48   

Że większe od minifigów to wiem, a jak się mają do technicfigów? Masz takiego?

bezetkace 

Wpisy: 40
Wysłany: 2013-09-25, 19:59   

Łączenia w Galidor'ze są na zwykłych pin'ach (głowa i przeszczepy).

http://www.brickshelf.com...8461/8461_1.jpg

Jetboy 

Wpisy: 1270
Wysłany: 2013-10-01, 03:14   

3dom napisał/a:
Że większe od minifigów to wiem, a jak się mają do technicfigów? Masz takiego?

Większe od technicfigów. Niestety nie mam, ale się nimi bawiłem. Jakby ktoś widział gdzieś w dobrym stanie ludziki z galidora to chętnir kupię.
Ostatnio zmieniony przez Jetboy 2013-10-01, 03:16, w całości zmieniany 1 raz  

KUKUS 
VIP

Wysłany: 2013-10-01, 10:44   

Zrobiłem dziś rano kilka dodatkowych zdjęć:

Lego Skala jest dwukrotnie większa od Technicfiga, ale porównywalna do Toa Bionicle. Technicfig osiąga wysokość mniej-więcej 1 zwykłego Slizera. Warto zauważyć, że zwierzątka ze Skali są porównywalne do minifigów.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwiększyć liczbę figurek w porównaniu:

... po lewej stronie minifiga Visorak, po prawej zaś (od psa) Toa Hordika Whenua, oba z Bionicle Metru Nui. Whenua jest wyższy od minifiga, ale ma zgięte kolana.

- Hm.... jaki interesujący hydrant!
- A kysz, kundlu!

A jak już szaleć, to na całego - do porównania - prosto z Duplo - doszła babka Protossowa:

I na sam koniec:

Co zaś się tyczy Lego Galidoru - myślę, że ten MOC wiele wyjaśni:

na oko, to ten fig z Galidora jest 2,5 razy większy od technicfiga (technic fig jest wyższy o głowę od tej części).

V1 
VIP

Wpisy: 2505
Wysłany: 2013-10-01, 10:51   

Brakuje ludzika z Fabulandu, ludzika z brzuszkiem 2x2 bez nóżek i figurki 1:87 !

Hippotam
[Usunięty]

Wysłany: 2013-10-01, 13:14   

Brakuje też ludzika Belville i microfiga z gier.

KUKUS 
VIP

Wysłany: 2013-10-01, 18:18   

V1 napisał/a:
Brakuje ludzika z Fabulandu, ludzika z brzuszkiem 2x2 bez nóżek i figurki 1:87 !

Gdybym miał, to pewnie dodałbym do porównania.

Hippotam napisał/a:
Brakuje też ludzika Belville i microfiga z gier.

Microfiga nie mam, ale mam siostrę, która kiedyś bawiła się Belvillami.

Ciąg dalszy porównań:

Belville - przynajmniej te starsze - są porównywalnych rozmiarów, co Technicfig.

Ciekawostką jest natomiast pewna wróżka, również pochodząca z serii Belville:

i o ile we Friends artykulacja jakaś jest, o tyle w przypadku wróżki można tylko pomarzyć.

I kolejne dodatki:

- O, nadobna Belvillo! Twoje włosy są niczym zębatka w kolorze piaskowym, sukienka zaś na myśl przywodzi mi narzutę na Trialówkę, o której żaden z uczestników GP Mazowsza nigdy nie śnił! Proszę, opuść klimaty zamkowe i zasiądź po mojej prawicy w kabinie mej trialówki!
- Czy Waćpan dobrze się czuje?

Osoby, które chciałyby zobaczyć więcej porównań, mogą sobie wejść do mojej galerii (podana w pierwszym poście, na chwilę obecną czeka na upublicznienie) albo zajrzeć tutaj. Powód nieumieszczania ich w wątku jest taki, że tymi dodatkami zacząłem odchodzić trochę od głównej treści niniejszej recenzji, niemniej taka dość luźna tematyka, podyktowana porównaniem świata Technic i Castle wydała mi się interesująca ;)
Ostatnio zmieniony przez KUKUS 2013-10-01, 18:19, w całości zmieniany 1 raz  

Benny 

Wpisy: 230
Wysłany: 2013-10-01, 21:30   

Ktoś tutaj prosił o porównania z setami Galidor, więc proszę bardzo, tak się ma jedna z tych maszkar do minifiga:

M_longer 
VIP

Wpisy: 4429

Wysłany: 2013-10-02, 08:33   

Benny napisał/a:
tak się ma jedna z tych maszkar do minifiga:

Nie boisz się, że w nocy ożyje i będzie chciało Cię udusić? :D

3dom 
Administrator

Wysłany: 2013-10-02, 09:31   

Dzięki QQS i Benny za zdjęcia porównawcze. QQS - świetna historyjka na blogu :)

KUKUS 
VIP

Wysłany: 2013-10-02, 15:04   

Dzięki Benny za wstawienie fotki porównującej galidora z tradycyjnym minifigiem, gdyż teraz można mieć jakieś bardziej konkretne odniesienie ;)

3dom napisał/a:
QQS - świetna historyjka na blogu :)

Oryginalny tekst to wycinki z "Romea i Julii", przekształcone na naszą forumową rzeczywistość. Kto by pomyślał, że będzie z tym aż tyle zabawy? ;)

Benny 

Wpisy: 230
Wysłany: 2013-10-02, 15:41   

M_longer napisał/a:
Benny napisał/a:
tak się ma jedna z tych maszkar do minifiga:

Nie boisz się, że w nocy ożyje i będzie chciało Cię udusić? :D

Aktualnie jest zamknięty w pudle z częściami Technic. Nie słyszę żadnego stukania od zewnątrz, więc chyba jestem bezpieczny ;)

IMO jest to jeden z lepszych stylistycznie setów z tej serii. Co praktycznie dobija pozostałe...

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu