10237 The Tower of Orthanc

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Allemov
Posty: 18
Rejestracja: 2013-09-25, 14:00
Lokalizacja: Wejherowo
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

10237 The Tower of Orthanc

#1 Post autor: Allemov »

10237 The Tower of Orthanc

Obrazek

Dane techniczne:

Seria: The Lord of the Rings
Rok premiery: 2013
Liczba klocków: 2359
Liczba figurek: 5 (+ dwie ponadwymiarowe)
Spis cześci: Brickset | Bricklink
Cena: S@H: 949,99 zł, 199,99 $, 199,99 € | Allegro: powyżej 1000 zł

Brickset | BrickLink

"Nawet wówczas trzeba będzie tysięcy zbrojnych aby zdobyć wykop." - Grima

"Chodźcie moi przyjaciele. Entowie idą na wojnę. Bardzo możliwe że kroczymy ku naszej zagładzie. Ostatni marsz entów." - Drzewiec

Recenzja zestawu na podstawie filmowej trylogii opartej na książkach J.R.R. Tolkiena.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KfxXxRYcV0o[/youtube]

Jako że publikuję (a może raczej 'informuję o publikacji') tutaj materiał po raz pierwszy, wypadało by napisać coś więcej: Materiały na YouTube jako 'Morze Studów - o klockach, subiektywnie' wydaję od stycznia 2012. Opublikowałem łącznie 150 filmów, z czego 59 zostało przeze mnie sklasyfikowanych jako videorecenzje. Materiał, który tutaj przedstawiam jest na dwojaki sposób niezwykły: Po pierwsze, przedstawia On zestaw, który otrzymałem od rodziny z okazji 18 urodzin, po drugie, sama recenzja została opublikowana z okazji osiągnięcia 1000 widzów na moim kanale.

Zdaję sobie sprawę, że długość filmu, może wydać się Wam nieatrakcyjna. Jest to jednak spowodowane monstrualnymi wręcz gabarytami zestawu. Zachęcam do obejrzenia krótszych materiałów dotyczących mniejszych zestawów. Uznałem że ten będzie najodpowiedniejszy aby go Wam przedstawić, ponieważ -nie ukrywajmy- to właśnie Afol, jest jego grupą docelową.

Mam nadzieję, że materiał spotka się z pozytywnym odbiorem z Waszej strony i liczę na Wasze komentarze.

Pozdrawiam Serdecznie!
Ryszard 'Allemov' Kowalak
Ostatnio zmieniony 2013-10-11, 15:54 przez Allemov, łącznie zmieniany 2 razy.
Automatycznie stawiam emotikony na końcu zdania. :D
Mój YouTube

Awatar użytkownika
szww
Posty: 302
Rejestracja: 2006-09-09, 23:45
Lokalizacja: Warszawa

#2 Post autor: szww »

Allemov, gratuluję fajnego prezentu urodzinowego i dużej energii jaką, z pewnością, włożyłeś w przygotowanie videorecenzji, jednak:

1
Allemov pisze:Na forum już wcześniej pojawiały się videorecenzje i jakoś nikt nie zgłaszał tego pokroju problemów. Patrz: http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=19450
Jeśli przeczytasz kilka komentarzy pod zalinkowanym postem zobaczysz, że umieszczenie formy video bez formy opisowej również i tam zostało skrytykowane. W twoim przypadku krytyka może być trochę większa, bo jak sam przedstawiłeś, powielasz coś, co już raz było skrytykowane, zatem frustracja tłuszczy wzrasta ;)

2
Allemov pisze:Recenzja pisana = Recenzja video
Ciężko mi nawet coś tutaj powiedzieć, bo takie podejście jest z założenia błędne i prowadzi do klęski, to tak jak bym napisał haiku = kronika historyczna

3
Allemov pisze:Liczy się przygotowanie, wiedza i umiejętności. Forma nie ma tutaj znaczenia.
Tutaj jesteś również w ogromnym błędzie, bo dla przykładu pracuję właśnie na firmowym sprzęcie i nie jestem w stanie odtworzyć nic z youtube, więc Twoja niewątpliwie ciężka praca poszła w tym przypadku na marne.

Podsumowując:
videorecenzje to bardzo fajna sprawa, ale albo w linkowni, albo z wyraźnym zaznaczeniem w tytule, że to tylko video.

Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję prezentu, sam z niecierpliwością czekam na swój egzemplarz :)

Awatar użytkownika
A.Brickovsky
Posty: 179
Rejestracja: 2015-11-01, 15:42
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

#3 Post autor: A.Brickovsky »

10237 - The Tower Of Orthanc

Obrazek


Dane Techniczne
Seria: The Lord Of The Rings
Rok premiery: 2013
Liczba klocków: 2359
Liczba figurek: 5
Cena: Allegro obecnie - 1499,00 PLN; S@H - 949,99 PLN (wycofany); mój egzemplarz - 1014,00 PLN

Spis części
BRICKLINK
BRICKSET

RECENZJA

Nie mogąc wyjść z zadziwienia, że tak wielki - nie tylko rozmiarowo - zestaw doczekał się samej tylko wideorecenzji na tych łamach, postanowiłem napisać coś własnego. Wprawdzie upłynęło trochę czasu, odkąd go kupiłem, ale jest to zestaw który jako jedyny mam złożony tak długo... Ilekroć zabieram się do jego rozebrania i przeznaczenia "na części", tylekroć zostaje tam, gdzie stał.

Udało mi się go dostać tuż po wycofaniu z S@H w ubiegłym roku i był to zaledwie drugi mój duży zestaw. Przyczynił się chyba w największym stopniu do mojego wyjścia z Dark Ages, wraz z Paryską Restauracją. Cena wprawdzie mnie zmiażdżyła - nie byłem jeszcze przygotowany na wydawanie takiej kasy na "jakieś Lego" - ale nie żałowałem ani przez chwilę.

Pudło było olbrzymie, ale nie powiem żeby to było jakieś zaskoczenie. Rozłożenie zawartości zajęło niemal pół pokoju:

Obrazek

Pierwsze dwie torebki to budowa Enta - w zasadzie nie wiadomo czy jest to Drzewiec (Treebeard) czy nie, ale skoro żadnego innego Enta nie było... Ent jest w zasadzie ukłonem w stronę bawialności zestawu, bo sama wieża spokojnie mogłaby się obyć bez niego. W dodatku wygląda jak mech - może samo w sobie nie jest to wadą, bo nienaturalność nadrabia ruchliwością. Coś za coś.

Obrazek

Natomiast budowa samej wieży to miód. Każde piętro buduje się nieco inaczej. Wnętrza uzupełniamy na przemian z detalami na zewnątrz, w związku z czym powtarzalność jest ograniczona do minimum. Zaczynamy od lochu i pierwszego piętra z wejściem do budynku, zapadnią, resztkami szkieletów, żyrandolem, i, niestety, pierwszymi naklejkami:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

INTERLUDIUM - pora na kilka słów odnośnie figurek. Nie jest to najmocniejsza strona zestawu. Po pierwsze, pięć to liczba więcej niż skromna jak na licencyjny zestaw tej wielkości. Po drugie, tylko jedna z nich jest ekskluzywna - Grima Wormtongue, czyli Smoczy/Gadzi/Robaczywy/Żmijowy Język w zależności od tłumaczenia:

Obrazek

Ekskluzywne są też szaty Sarumana - slope 2x2x2 z nadrukiem i na tym koniec. Z drugiej strony - nie ma co narzekać, bo większa ilość figurek na pewno zwiększyłaby też cenę. Koniec interludium.

Wracamy do wieży - kolejne piętro to kluczowa w całej budowli sala tronowa, w której wydarzyło się wiele kluczowych scen Trylogii:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ta sama sala tronowa jest niemal identycznie odwzorowana w 79005. Jednak Lego nie byłoby sobą, gdyby nie wsadziło do tego mniejszego zestawu czegoś ekskluzywnego, w związku z czym w The Tower Of Orthanc mamy nieco inny palantir (kulę jasnowidzenia). I chyba gorszy. Osobiście wolałbym minifigurkowe Oko Saurona z 79005. Jednak light brick spełnia swoją rolę znakomicie (tylko dlaczego czerwony?!).

Kolejne piętro wieży to laboratorium. To tutaj wytwarzany jest proch potrzebny do wysadzenia Helmowego Jaru:

Obrazek

Upadek z tego piętra już ciężko byłoby przeżyć.

Obrazek

Zostały już tylko dwa piętra. Przedostatnie z nich to biblioteka...

Obrazek

...z której prowadzą składane schodki wprost na ostatnie piętro, do zbrojowni.

Obrazek

Po ukończeniu dachu wraz z czterema charakterystycznymi kolcami, które dodają kolejne kilkanaście centymetrów do i tak już monstrualnej wieży, konstrukcja jest gotowa. Trzeci najwyższy w historii po Wieży Eiffla i Statule Wolności zestaw Lego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ocena końcowa - 4.5/5

Mój werdykt brzmi, że jest to zestaw daleki od doskonałości, choć wydawałoby się inaczej. A mimo to przypuszczam, że wejdzie do historii. Sam na przykład mam słabość do wielkich, mrocznych budowli, czy będzie to Vladek's Dark Fortress, czy Night Lord's Castle, czy Haunted House. I z pewnością nie jestem sam, o czym świadczy ich popularność.

Orthanc to głównie model do oglądania. A jednak wystarczy go odwrócić i nie zabraknie elementów zabawowych:

Obrazek

Obrazek

Dołączenie do zestawu Enta, orła i pięciu minifigów też dodaje niemało bawialności, nie jest to zatem klasyczny UCS z plakietką. Jest wszystkim po trochu, co oznacza kompromisy. Mimo wszystko absolutnie polecam. Coś czuję, że jeszcze dość długo nie rozłożę własnego egzemplarza.

PLUSY:
- efekt WOW, wysokość, bawialność, wszystko co dotyczy samej wieży!
- nie najłatwiejsza budowa z ciekawymi technikami typu SNOT i offset
- jako dawca części wystarczy spokojnie na dwa czarne zamki ;)

MINUSY:
- naklejki, jakżeby inaczej
- zaledwie pięć figurek, a ekskluzywna tylko jedna
- Ent wygląda jak mech... ale za to może złapać Orka w łapę.


Pozdrowienia dla wszystkich fanatyków Trylogii!
Alonzo Brickovsky says hello!

Awatar użytkownika
David
Posty: 58
Rejestracja: 2013-05-07, 08:41
Lokalizacja: Dębica
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: David »

Super szczegółowa recenzja :) jako fan LOTRA i HOBBITA dziękuję :-)
Prawdziwi mężczyźni nie jedzą miodu. Oni żują pszczoły.

ODPOWIEDZ