Ogniwa 3,7V do zasilania Lego PF

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

Ogniwa 3,7V do zasilania Lego PF

#1 Post autor: noniusz »

Witam,

Po weekendzie spędzonym z rodziną i szwagrem, który na co dzień siedzi w różnej maści elektronice nasunęła nam się myśl, aby w BatBoxie 6 akumulatorków 1,5V AA zastąpić ogniwami 3,7V - 2 lub 3 szt., pozostałe miejsca w BatBoxie zmostkować aby zamknąć obwód.
Korzyści z tego płynęło by kilka:
1) Zmniejszenie o połowę wagi BatBoxa
2) Przedłużenie żywotności BatBoxa między ładowaniami
3) Przy użyciu 3 ogniw otrzymujemy napięcie ok 11V

Czy ktoś kiedyś zastanawiał się nad takim pomysłem, czy ktoś próbował?
Czy BatBoxy mają jakieś zabezpieczenia, które na to nie pozwolą?
Jak ewentualnie ma się kwestia zasilania elementów PF Lego napięciem 11V?
No i na końcu - co na to brać TrTr? Czy takie niepurystyczne rozwiązanie było by dopuszczalne w zawodach?

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#2 Post autor: Bricksley »

W bboxach jest zabezpieczenie, które nie pozwala puścić więcej niż 9V.
Pozdrawiam :)

Jetboy

Re: Ogniwa 3,7V do zasilania Lego PF

#3 Post autor: Jetboy »

noniusz pisze:No i na końcu - co na to brać TrTr? Czy takie niepurystyczne rozwiązanie było by dopuszczalne w zawodach?
To chyba oczywiste że nie.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

Re: Ogniwa 3,7V do zasilania Lego PF

#4 Post autor: 3dom »

Jetboy pisze:
noniusz pisze:No i na końcu - co na to brać TrTr? Czy takie niepurystyczne rozwiązanie było by dopuszczalne w zawodach?
To chyba oczywiste że nie.
Istotnie, to niedopuszczalne w zawodach. Ostatnio zabronilismy nawet zasilania BB bateriami.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

BJ
VIP
Posty: 1001
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

Re: Ogniwa 3,7V do zasilania Lego PF

#5 Post autor: BJ »

noniusz pisze:Czy ktoś kiedyś zastanawiał się nad takim pomysłem, czy ktoś próbował?
Czy BatBoxy mają jakieś zabezpieczenia, które na to nie pozwolą?
Miałem możliwość krótkiej próby takich aku.
Wydaje mi się, że stare boxy nie mają zabezpieczeń, bo podłączałem bezpośrednio 2 xle przez przedłużkę przy zasilaniu przez 5 takich ogniw. Powiem tak: przy pięciu ogniwach nie odważyłbym się chyba zostawić silnika pracującego na czas dłuższy niż kilka minut. Pracują dosyć głośno, ale mocy też mają znacznie więcej. Ale 2 czy 3 ogniwa czemu nie?


3dom, ale dlaczego nie można dać 2 takich ogniw i atrap baterii do zamknięcia obwodu? Napięcie wychodzi takie jakie podaje aku od LEGO czyli 7,4V. Ale dzięki temu uzyskujemy niską masę i dużo mniejszy spadek napięcia między pełnym a pustym aku.
Ostatnio zmieniony 2013-11-24, 14:41 przez BJ, łącznie zmieniany 1 raz.
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#6 Post autor: 3dom »

Z tego samego powodu, który powstrzymuje nas przed wsadzaniem silników od modeli RC do obudowy XLa lub wykorzystywania opon od tychże modeli.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#7 Post autor: Bricksley »

BJ pisze:że stare boxy nie mają zabezpieczeń
Co masz na myśli pisząc stare boxy? 1 czy 2?

1:
Obrazek

2:
Obrazek

Pierwszy na pewno miał zabezpieczenie, gdzieś nawet an necie jest instrukcja jak się go pozbyć, natomiast co do drugiego bboxa to nie pamiętam.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#8 Post autor: noniusz »

@Jetboy: nie wiem co w tym oczywistego? W regulaminie mowa jest o bateriach i silnikach RC. Tak jak BJ pisze, wkładając 2 ogniwa mamy napięcie ok. 7,4V ale za to o wiele lżejszy BB.
Pytanie o TrTr było małym off-topicem. Chciałbym skupić się na możliwości włożenia ogniw w ogóle tzn. czy BB na to pozwoli.

@Karol: jeśli faktycznie BB nie pozwoli na wypuszczenie napięcia większego niż 9V to rozumiem, że teoretycznie powinna być możliwość włożenia 2 ogniw? Lub, czy możemy włożyć 3 ogniwa, ale napięcie na wyjściu będzie i tak tylko 9V?

@BJ: tak jak Karol pytam - o których BB piszesz, że nie mają zabezpieczeń? Te 2, które wyświetlił Karol nawet jeśli miałyby możliwość wypuszczenia napięcia większego niż 9V to i tak są mało przydatne, ponieważ nie można z nich zasilać wież IR, tzn. małe sprostowanie - podobno można, tylko trzeba zastosować jakiś patent i zmostkować któreś piny, czy tak?

BJ
VIP
Posty: 1001
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#9 Post autor: BJ »

Karol pisze:
BJ pisze:że stare boxy nie mają zabezpieczeń
Co masz na myśli pisząc stare boxy? 1 czy 2?

1:
Obrazek

2:
Obrazek

Pierwszy na pewno miał zabezpieczenie, gdzieś nawet an necie jest instrukcja jak się go pozbyć, natomiast co do drugiego bboxa to nie pamiętam.

Chodzi mi o ten pierwszy. Widocznie mój już nie miał zabezpieczenia.
Jest jeszcze jeden patent żeby odpalić wieżę ze starego boxa: przedłużka podpięta do starego boxa, do przedłużki wieża i pf-owy box, może być nawet pusty. Działa, testowane, ale zajmuje sporo miejsca. Co do większego napięcia do się jeszcze inaczej obejść problem: dać po 2 ogniwa do 2 boxów i odpowiednio je połączyć kablami 9V.
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#10 Post autor: Bricksley »

noniusz, z tego co pamiętam to zabezpieczenie odcinało prąd a nie redukowało go.
noniusz pisze: tylko trzeba zastosować jakiś patent i zmostkować któreś piny, czy tak?
Tak.

Warto poczekać na Longera, więcej w tym siedział.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Aleksander Spyra
VIP
Posty: 243
Rejestracja: 2013-08-20, 18:41
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#11 Post autor: Aleksander Spyra »

Żeby do boxa 9V podłączyć wieżę, wystarczy takie rozwiązanie:
Obrazek
Ważne jest tylko, żeby po włączeniu boxa na wieży zaświeciła się dioda - jeżeli nie, trzeba jak najszybciej odwrócić kierunek prądu.
A co do montowania ogniw w boxach, to wiem, że sebanm zajmował się czymś takim.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#12 Post autor: piotrek839 »

A tak w ogóle, to po co wam to? Na siłę poprawiacie Lego. Przecież można pociąć klocki, dowolnie posklejać, wstawić jakiekolwiek silniki i elektronikę, tylko po co?
Lego ma swoje ograniczenia i pokonywanie ich sprawia mi największą frajdę. Jedna próba ominięcia tego ograniczenia rodzi pytanie, po co w ogóle się ograniczać?

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#13 Post autor: noniusz »

piotrek839 pisze:A tak w ogóle, to po co wam to? Na siłę poprawiacie Lego. Przecież można pociąć klocki, dowolnie posklejać, wstawić jakiekolwiek silniki i elektronikę, tylko po co?
Lego ma swoje ograniczenia i pokonywanie ich sprawia mi największą frajdę. Jedna próba ominięcia tego ograniczenia rodzi pytanie, po co w ogóle się ograniczać?
Piotrek, nie zgodzę się z Twoim tokiem rozumowania - uważam, że nie można porównywać cięcia klocków lub zamieniania silników z tym, o czym rozmawiamy w tym temacie. To o czym piszesz to modyfikacje istniejących elementów, ja nie chciałbym modyfikować battery boxa a jedynie zamienić baterie/akumulatorki na ogniwa, które i tak nie są oryginalnymi częściami dostarczanymi przez Lego.
Myślę, że fajnie było by mieć lżejszą, mocniejszą i bardziej żywotną alternatywę "standardowego" zasilania PF.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#14 Post autor: piotrek839 »

noniusz pisze:Piotrek, nie zgodzę się z Twoim tokiem rozumowania - uważam, że nie można porównywać cięcia klocków lub zamieniania silników z tym, o czym rozmawiamy w tym temacie.
Mocno uprościłem żeby zwrócić uwagę na "patenty".

ODPOWIEDZ