Pytanie o tory

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
David
Posty: 58
Rejestracja: 2013-05-07, 08:41
Lokalizacja: Dębica
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Pytanie o tory

#1 Post autor: David »

W temacie Lego Trains jestem żółtodziobem i mam pewne pytanie związane z torami.

Czym oprócz ''elastyczności'' różnią się obecne tory, od tych z lat 90?
Które jakościowo są lepsze? które są trwalsze?

Pytam bo przeglądając MOCe kolejowe, ciągle widzę te stare tory, tak, jakby obecne były mniej popularne.

Proszę o radę i argumenty, z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony 2013-10-24, 17:41 przez David, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Te z lat 90 przede wszystkim naleza do systemu 9V, czyli moga po nich jezdzic pociagi zasilane z gniazdka w scianie. Odpada problem baterii, mozna budowac mniejsze lokomotywy bo nie trzeba upychac batboxa. Z drugiej nie mozna sterowac kilkoma skladami na jednym torowisku.
Ostatnio zmieniony 2013-10-24, 17:58 przez 3dom, łącznie zmieniany 1 raz.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
rrosiak
Posty: 64
Rejestracja: 2012-01-07, 15:34
Lokalizacja: Warszawa, Kutno

#3 Post autor: rrosiak »

Tylko tory elastyczne są "nowością", ale nie nadają się właściwie do niczego poza awaryjnym łączeniem torowiska, tam gdzie klasyczny łuk lub odcinek prosty nie wchodzą.
Nadal są w użyciu klasyczne łuki i proste, które różnią się jedynie brakiem metalowych szyn.
Podsumowując, po starych torach pojadą wszystkie pociągi, po nowych tylko RC.
Ostatnio zmieniony 2013-10-24, 18:00 przez rrosiak, łącznie zmieniany 1 raz.
"Mądremu wystarczy napomknąć, a głupiego nawet biciem się nie nauczy."

Awatar użytkownika
David
Posty: 58
Rejestracja: 2013-05-07, 08:41
Lokalizacja: Dębica
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: David »

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi, już wszystko wiem :-) czyli stare tory lepsze?

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#5 Post autor: 3dom »

Czy lepsze trudno jednoznacznie odpowiedziec - zalezy na czym Ci bardziej zalezy. Patrz - moj wczesniejszy post. Oczywiscie do makiet, typu ta co byla w Rzeszowie, niezbedne sa tory 9V jeżeli kolejka ma jezdzic przez dluzszy czas non stop.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Seba_wse
Posty: 151
Rejestracja: 2011-06-30, 21:47
Lokalizacja: Kraina Gryfitów

#6 Post autor: Seba_wse »

Ja niedawno pytałem który system lepszy i mam już trochę 9v i ciut RC.
Co do 9V, to:
1. na jednym torowisku może poruszać się kilka składów, ale są pewne warunki, mianowicie spora ilość torów i zwrotnic, mogą być przydatne również elastyczne tory, lub tory bez blach,
2. problem z zasilaniem przy długich torowiskach - można go w pewien sposób ominąć, oczywiście koszerny.

----
Ja i póki co Dzieciaki wolimy system 9V, prawdziwa kolej jeździ po stali, więc jest kilmat jak i LEGOwa kolej nie jeździ po plasiku, no i ten komfort z elektryfikacją dowolnej lokomotywy, wystarczy wpiąć wózek i gotowe, dzięki czemu jest miejsce dla maszynistów i czego dusza zapragnie. Dla moich Dzieciaków maszynista i otwierane drzwi to podstawa, inne rozwiązania są nieakceptowalne...
Ostatnio zmieniony 2013-10-24, 19:20 przez Seba_wse, łącznie zmieniany 3 razy.

panrysiek

#7 Post autor: panrysiek »

My ze względu na dostępność i cenę wybraliśmy tory plastikowe. Niewątpliwie to rozwiązanie ma wielką zaletę, jaką jest możliwość niezależnego starowania każdym ze składów na torowisku. Żywotność baterii nie jest aż tak wielkim problemem. Akumulatorki Eneloop dają radę. Szkoda jedynie, że LEGO nie kontynuuje produkcji ciekawszych torów, takich jak skrzyżowanie X a zwłaszcza zestawu 7996:
Obrazek

ODPOWIEDZ